Решение по дело №5387/2018 на Софийски градски съд

Номер на акта: 130
Дата: 8 февруари 2019 г. (в сила от 8 февруари 2019 г.)
Съдия: Александра Драгомирова Йорданова
Дело: 20181100605387
Тип на делото: Въззивно наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 28 ноември 2018 г.

Съдържание на акта

 

 

                                                    Р   E  Ш  Е  Н  И  Е

  гр. София ,   08 .02.2019г.

 

                                             В  И М Е Т О    НА   НАРОДА 

                                          

 

 

               СОФИЙСКИ  ГРАДСКИ   СЪД , Наказателно отделение  ,  ІХ  - ти Въззивен  състав , в открито  заседание на    двайсет и  пети януари през  двехиляди и  деветнадесета        година в състав:

 

 

 

 

                                                    Председател  :  ДИМИТРИНА АНГЕЛОВА

                                                           Членове  : 1 .  АЛЕКСАНДРА  ЙОРДАНОВА

                                                                             2.   ПЛАМЕН ГЕНЕВ

 

 

 

 

при   участието    на    секретаря    Пандурска       и     в присъствието на   прокурора  Кадев      ,     като  разгледа                докладваното от        съдия     Йорданова В . О.  Х.  Д . № 5387   по описа за 2018     година , и за да се произнесе взе предвид следното      :        

                                       Производството е по реда на чл. 313   от НПК.

                                       С   присъда от  21.02.17г  . по Н .О .Х .Д . №  12068  / 11г. , СРС, НО , 102  с - в  е  признал подсъдимия      И.К.Б. за виновен за извършено престъпление по чл. 194 ал.1 и  вр. чл. 54 ал.1  от НК му е наложил  наказание лишаване от свобода за срок   4 месеца  ,чието изпълнение е отложено  за срок от  три  години  на осн. чл.66 ал.1 от НК . С присъдата на осн. чл.59, ал.2 вр. ал.1 от НК   е приспаднато от определеното наказание времето, през което подсъдимия е била задържан по смисъла  на НК ,вкл. задържане за 24 ч. по ЗМВР; задържане по чл.64, ал.2 от НПК и с мярка за неотклонение ,,задържане под стража” и/или „домашен арест”): задържане.,под стража по настоящото дело, считано от 24.11.2016г. до 21.02.2017г С присъдата на осн. чл.301, ал.1, т.11 от НПК  е върнато на неговия собственик П.Г.С.с ЕГН: ********** веществено доказателство по делото - 1 (един) бр. мобилен телефон марка/модел „Нокиа 8800 Карбон Арте” с IMEI № 358645014084651 .С присъдата е осъден  подсъдимия  на осн. чл.189, ал.З и чл.190, ал.2 вр. чл.416, ал.4 от HПК   да заплати в полза на Държавата и по сметка на СРС направените по делото разноски за експертизи в размер на 690.00 (шестстотин и деветдесет) лева, както и държавна такса от 5.00 (пет) лева за служебно издаване на 1 (един) бр. изпълнителен лист.

                                        Срещу   присъдата    е    постъпила жалба от служебния зашитник на    подсъдимия           , с която се иска    да се   отмени постановената присъда и   подсъдимия да бъде     оправдан по внесеното обвинение спрямо него.

 

 

 

                                      В съдебно заседание       служебният защитник на подсъдимия      И.К.Б. - адв. Щ.      подържа подадената жалба и пледира същата да бъде уважена .              

                                      В съдебно заседание представителят на СГП       намира жалбата за неоснователна и пледира да се   потвърди   присъдата на първоинстанционния  съд .                                        

                                      В съдебно заседание       подсъдимият      И.К.Б.  редовно призован не се явява . 

                                      Съдът като обсъди доказателствата по делото , доводите на  страните  и след служебна проверка по реда на чл. 313 от НПК намира за установено следното :

                                      Жалбата  е      неоснователна   .

                                      Първоинстанционният съд   в рамките на наказателното производство е събрал доказателства , имащи значение за  установяване на обективната истина по делото, при спазване на всички правила визирани в нормите  на НПК .

                           Въз основа  на събрания от него доказателствен материал е приел за установена следната  фактическа обстановка  :

                           Подсъдимият И.К.Б. е роден на ***г. в гр.Габрово, с постоянен адрес:*** и настоящ адрес:***, с ЕГН: **********.Същият е българин, с българско гражданство, разведен, неосъждан, със средно образование, работи като „управител” на пицария „Кали”.

                                     На датата 29.03.2010г. свидетелят П.Г.С.посетил кафене „Мадрид” , находящо се на адрес: в гр.София, бул. „*******Свидетелят С. редовно посещавал това кафене със свои приятели и се познавал с персонала, в това число, се е познавал и със свидетелката Е.Г.която работела като сервитьорка в същото кафене и била на смяна на въпросната дата.Малко след пристигането на свидетеля С. в кафенето, дошъл и седнал при него подсъдимият И.К.Б., с когото се познавали. След няколко часа престой в кафенето, около 20:00 часа на същия ден свидетелят С. бил излязъл за малко от кафенето, в което се намирал, като не взел със себе си, а оставил вътре в кафенето чантичката си, която носил със себе си, а също така оставил и телефона си на масата в кафенето. В този момент подсъдимият Б. се насочил към чантичката наС., отворил я, бръкнал в нея и взел от нея мобилен телефон с марка Нокиа 8800 Карбон Арте, който бил собственост на свидетеля С..След това си действие, подсъдмият Б. излязъл от кафенето и дал отвън чантичката на свидетеля С..Малко след това двамата се върнали в кафенето и след известно време, подсъдимият Б. си тръгнал заедно с телефона на С..На следващият ден, сутринта, свидетелят С. разбрал, че телефона му липсва и позвънил на подсъдимия Б., както и на свидетелката Е.Г.за да разбере дали телефонът му не е останал в кафенето или някъде другаде, но те отрекли и свидетелят С. отишъл в 05 РПУ и подал жалба.

                        От заключението на изготвената в досъдебното производство от вещото лице Д.К.- Н. съдебно-оценителна експертиза,съдът установи, че общата пазарана стойност на инкиминираните вещи по д.п. № ЗМ 992/2010 към датата на извършване на деянието е в размер на 1499, 40лв. / хиляда четиристотин деведесет и девет лева и четирдесет стотинки/, както и,че минималната работна заплата към момента на извършване на деянието е в размер на 240,00 лв. / двеста и четирдесет лева/.

                     Въз основа на заключението на изготвените в досъдебното производство от в.л. Л.А.и Н.И.съдебно-прихиатрична и съдебно-психологическа експертиза, се установи, че подсъдимият И.К.Б. не страда от психическо заболяване, няма данни за физическа и психическа зависимост към алкохол, наркотични вещества или техни аналози, като към момента на инкриминираното деяние лицето е било в състояние на обикновено алкохолно опиване - лека към средна степен и е могло да разбира свойството и значението на извършеното и да ръководи постъпките си, като е било улеснено в действията си от алкохолното опиване, а психичното му състояние му е позволило правилно да възприема фактите по досъдебното производство, да дава достоверни обяснения по тях, както и да участва в наказателното производство на всичките му етапи.

                       Видно от приложената по делото справка за съдимост, направена към 27.01.2017г. в бюрото за съдимост при Районен съд Габрово, подсъдимият И.К.Б.  не  е осъждан.

                     От фактура № ********** от 09.10.2008г. и гаранционни карта от същата дата, издадени от „Д.К.” АД, съдът установи, че е закупен мобилен телефон Nokia 8800 Carbon от свидетелката М.Б.Ч..

                      Въз основа на гаранционни карта от 22.04.2010г., издадена от „Люлин” - Супермаркер „Европа” , се разбра, че свидетелят А.М.е закупил мобилен телефон Nokia 8800 Carbon.

                     С оглед извършена справка в „М.” ЕАД относно клетки и проведени повиквания от апарат IMEI 358645014084651 от дата 28.03.2010г. до дата24.06.2010г , съдът установи, че подсъдимият И.Б. има регистрирана „Мтел Прима” карта и е провеждал разговори чрез нея.

                      От извършени справки във „ Виваком” и „Глобул” , съдът прие, че за подсъдимият И.К.Б. няма данни да има регистрирани СИМ карти в номерационното пространство на ВИВАКОМ за периода от 06.07.2013г. - 06.10.2014г„ както и че не е бил клиент на „К.Б.М.” ЕАД към периода 03.10.2014г.                          

                       Горната фактическа обстановка  се  установява   по несъмнен начин от събраните по делото  гласни и писмени  доказателства  , и доказателствени средства   :  гласни доказателства ,изразяващи се в показанията на свидетелите : П.Г.С.(л. 12-13 и л.29-30 от досъд. произв),Т.Р.С. (л.23 от досъд. произв), Е.К.Г.(л.24-25 от досъд. произв), М.Б.Ч. (л.26 от досъд. произв) , А.Б.М.(л.27 от досъд. произв) и Р.Ж.(л.81 от досъд.произв) , Г.Н.С.(л.73 от досъд.произв) С.Р.У.(л.299 от съдеб.следств) ,Г.П.П.(л.28 от досъд. произв); писмените доказателства - справка за съдимост, фактура (л.7 от досъд.произв) ,гаранционна карта (л.8 от досъд.произв.) , гаранционна карта от 22.04.2010г. (л.58 от досъд.произв.) М. - детайлна справка с клетки и проведени повиквания от апарат с IMEI 358645014084651 от дата 28.03.2010г. до дата 24.06.2010г.(л. 33 - 56 от досъд.произв), справка „Виваком”, справка „Глобул” ; експертизи - заключение на в.л Д.К.- Н., изготвила съдебно-оценителна експертиза по д.п. № ЗМ 992/2010 по описа на 05 РПУ (л.62-64 от досъд.произв), заключение на в.л. Л.А.и Н.И., изготвили съдебно-психиатрична и съдебно-психологична експертиза (л.75-78 от досъд.произв).

                       Така  установената фактическа обстановка е правилна и почива на събрания доказателствен материал. СРС  е изследвал  и установил всички  обстоятелства  ,свързани с механизма на извършване на деянието и авторството на подсъдимия         , които имат значение за ангажиране на  наказателната   му       отговорност .

                                    Събраният доказателствен материал     в своята съвкупност съдържа доказателства , които  са безпротиворечиви и се намират във взаимна кореспонденция , последователност и вътрешно – логична връзка.  Интерпретацията на тези доказателства            ,направена  в мотивите на първоинстанционната присъда , е вярна и се споделя  от настоящата въззивна инстанция  .           

                                       При така изяснената фактическа обстановка първоинстанциония  съд е  направил следните правни изводи      , които се споделят и от настоящата въззивна инстанция :

                            Подсъдимият            с деянието  си     е  осъществил от обективна и субективна страна състава на престъплението  по чл.194 ал.1 НК , а именно на 29.03.2010г. в гр.София, бул. „*******от кафене „Мадрид” е отнел чужда движима вещ - 1 брой мобилен телефон марка/Нокиа 8800 Карбон Арте/ на стойност 1499,40 лв/ хиляда четиристотин деведесет и девет лева и четирдесет стотинки/ от владението на П.Г.С., който е и собственик на вещта, без негово съгласие и с намерение притивозаконно да го присвои .

                       От обективна страна  по делото се установява ,че  подсъдимия        на  инкриминираната  дата и  място  е  отнел  чужда движима вещ - 1 брой мобилен телефон марка/Нокиа 8800 Карбон Арте/ на стойност 1499,40 лв/ хиляда четиристотин деведесет и девет лева и четирдесет стотинки/ от владението на П.Г.С., който е и собственик на вещта, без негово съгласие и с намерение притивозаконно да го присвои.                        

                                                Деянието   е осъществено при форма на вината пряк умисъл , доколкото подсъдимия        е съзнавал общественоопасния характер на деянието си , предвиждал е неговите общественоопасни последици и е искал тяхното настъпване   .    

                                  Доводите         на защитата    за   недоказаност на извършеното   престъпление   по    чл.  194  ал.1 от НК от страна на подсъдимия    по делото     ,настоящият въззивен съд намира за неоснователни  ,тъй като в тази насока са събраните    от първата инстанция    подробно изброени   гласни  и  писмени доказателства , и доказателствени средства  . В тази насока  следва да  се отбележи , че първоинстанционния   съд е  направил подробен  анализ на събрания от него  доказателствен материали  , който се споделя изцяло и от настоящата съдебна инстанция .   Въззивният съд намира ,че  по делото безспорно  се установява  както  предмета на деянието ,      така и  авторството на деянието от страна на подсъдимия      по делото  . Въззивният съд не споделя доводите в жалбата , че   деянието не е доказано по безсъмнен начин , тъй като от събраните от първата съдебна инстанция доказателства се установяват  безпротиворечиво времето ,мястото  и начина на извършване на деянието . Времето ,мястото  и начина на извършване на деянието  се установяват  , както от показанията на пострадалия свидетел С. , който  описва в показанията си начина , по който е придобил телефона , къде се е намирал на инкриминираната дата и място , точно кога е установил, че телефонът му липсва и какво е предприел като действие    при установявне на липсата на телефона , така и от  показанията на свидетелката Грозданова, както и от показанията на свидетеля С.. В тази насока следва да  посочи ,че  от показанията на свидетелкатаГ.,   която е работила  в заведението, в което се е намирал телефона ,   се установява , че е видяла подсъдимият Б. да рови в чантата на свидетеля С. . В тази   връзка следва  да се посочи и изложеното  в  показанията на свидетеля С. в тази част, в която той дава информация относно това, че е работил като „охранител” в билярден клуб и че по време на изпълнение на служебните си задължения е видял,че подсъдимият Б. е носил със себе си телефон с марка „Nokia 8800 Carbon”. Показанията на  тримата   свидетели  си кореспондират изцяло  помежду си , при което съдът не намира основание да не ги кредитира .Доводът в жалбата , че  не са  налични преки  доказателства , а са налице само предположения са  неоснователни, тъй като показанията на   свидетеля С. за обстоятелствата ,при които му е бил отнет мобилния телефон и е установил липсата  му , се потвърждават и от изложеното от свидетелкатаГ.,   видяла подсъдимият Б. да рови в чантата на свидетеля С.  ,  както и от  показанията на свидетеля С. , сочещ  че  по време на изпълнение на служебните си задължения е видял,че подсъдимият Б. е носил със себе си телефон с марка „Nokia 8800 Carbon”, при което  съдът  намира ,  че безспорно по делото се установява авторството на деянието именно  в лицето на подсъдимия по делото , доколкото само той е бил възприет от свидетел – свидетелкатаГ.да  рови в чантата  на пострадалия ,  както и  във  негово владение е бил видян и  възприет липсващия телефон на пострадалия  .

                            Настоящата съдебна инстанция намира ,че при  определянето на  предвиденото наказание лишаване от свобода  до   осем години в нормата на  чл.  194  ал.1  от НК по отношение на подсъдимия         за    извършеното от него    престъпно  деяние  по настоящето дело , а именно наказание лишаване от свобода за срок от    4 месеца  ,считано от влизане на присъдата в сила,    са отчетени в достатъчна степен всички обстоятелства  относно конкретната тежест на извършеното деяние и обстоятелствата , при които същото е извършено  , а именно относно       високата  стойност на отнетата  вещ възлизаща1499,40 лв ,което е отегчаващо вината обстоятелство   , обстоятелството ,че подсъдимия  е   неосъждан, което е смекчаващо вината обстоятелство, както и неговите добри характеристични данни,  което е смекчаващо вината обстоятелство  , изминалия период от време от извършване на деянието  , което  следва да се отчете  като  смекчаващо вината обстоятелство ,при което съдът    намира  ,че   не са   налице  основания за намаляване размера на наложеното наказание  лишаване от свобода    за срок от    4 месеца  , считано от влизане на присъдата в сила  .Не са налице основания за приложение на чл.  55   от НК, тъй като  по делото не са налице нито многобройни ,нито изключителни  смекчаващи вината на подсъдимия   обстоятелства  .   Основателно на  основание чл. 66, ал. 1 от НК е  отложено изтърпяването на наложеното наказание лишаване от свобода, за изпитателен срок от  три  години, тъй като са налице  основанията на чл. 66  ал.1 от НК , а именно деецът  не е осъждан на  наказание лишаване от свобода    и се налага наказание лишаване от свобода  до 3 години , като  за постигане целите на наказанието, и най- вече за поправянето на подсъдимия   не се налага ефективното изтърпяване на наказанието .По отношение размера на изпитателния срок  съдът намира ,че същия е съобразен   с обществената опасност на подсъдимия        по делото   ,  като е  наложен минималния  предвиден  законов срок.

                                     Законосъобразно с  присъдата  на осн. чл.59, ал.2 вр. ал.1 от НК   е приспаднато от определеното наказание времето, през което подсъдимия е била задържан по смисъла  на НК ,вкл. задържане за 24 ч. по ЗМВР; задържане по чл.64, ал.2 от НПК и с мярка за неотклонение ,,задържане под стража” и/или „домашен арест”): задържане.,под стража по настоящото дело, считано от 24.11.2016г. до 21.02.2017г

                                     Законосъобразно с  присъдата  на осн. чл.301, ал.1, т.11 от НПК  е върнато на неговия собственик П.Г.С.с ЕГН: ********** веществено доказателство по делото - 1 (един) бр. мобилен телефон марка/модел „Нокиа 8800 Карбон Арте” с IMEI № 358645014084651 .                 

                                                Законосъобразно с оглед изхода на делото  с присъдата  е осъден  подсъдимия  на осн. чл.189, ал.З и чл.190, ал.2 вр. чл.416, ал.4 от HПК   да заплати в полза на Държавата и по сметка на СРС направените по делото разноски за експертизи в размер на 690.00 (шестстотин и деветдесет) лева, както и държавна такса от 5.00 (пет) лева за служебно издаване на 1 (един) бр. изпълнителен лист.                                        

                                       При извършената служебна проверка , въззивният съд не констатира при разглеждането на делото от първоинстанционния съд    да са допуснати съществени процесуални нарушения , които да  налагат  отмяната на първоинстанционната присъда .

                                        Поради изложените съображения и на  осн.  чл. 338 от НПК , настоящата инстанция намира , че обжалваната  присъда на СРС  следва да бъде  потвърдена,   а жалбата да се остави  без уважение .

                                        Воден от горното съдът

 

 

 

 

 

 

                                                            Р   Е   Ш   И  :

 

 

 

 

 

 

                                          П О Т В Ъ Р Ж Д А В А        присъда от  21.02.17г  . по Н .О .Х .Д . №  12068  / 11г. , СРС, НО , 102  с – в .

                                         Решението  е окончателно и  не подлежи  на обжалване или протест .

 

 

 

 

 

 

 

 

                                           ПРЕДСЕДАТЕЛ   :                       

 

 

 

 

 

                                                       

                                                        Членове : 1.                

 

 

 

 

 

                                                                          2.