Решение по дело №2863/2019 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 226
Дата: 14 февруари 2020 г.
Съдия: Дарина Неделчева Рачева Генадиева
Дело: 20197050702863
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 21 октомври 2019 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

 

 

Гр. Варна,                     2020 година

 

В името на народа

 

Административен съд – Варна, ІІІ-ти касационен състав, в открито съдебно заседание на шестнадесети януари две хиляди и двадесета година, в състав:

 

  ПРЕДСЕДАТЕЛ: Янка Ганчева

ЧЛЕНОВЕ: Дарина Рачева

         Даниела Недева

 

при участието на прокурора Александър Атанасов и секретаря Теодора Чавдарова, като разгледа докладваното от съдия Рачева касационно административнонаказателно дело № 2863 по описа на съда за 2019 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 208 от Административнопроцесуалния кодекс АПК/ във връзка с чл. 63, ал. 1 от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.

Образувано е по касационна жалба от „Сийсайд хотел Мениджмънт“ ООДгр. Варна, ЕИК *********, срещу Решение № 1680/19.09.2019 година на Районен съд – Варна /ВРС/, постановено по н.а.х.д. № 3084/2019 година, с което е изменено Наказателно постановление № 03-010356/29.08.2018 година, издадено от Директора на Дирекция „Инспекция по труда“ – Варна, като е намален размерът на наложената на дружеството имуществена санкция от 2 000,00 лева на 1 500,00 лева.

В жалбата се твърди незаконосъобразност на решението на ВРС поради неправилност и необоснованост. Оспорват се изводите на районния съд, че актът за установяване на административно нарушение /АУАН/ и наказателното постановление отговарят на формалните изисквания на чл. 42 и чл. 57 от ЗАНН, като се сочи, че АУАН не е връчен на представляващия дружеството, което се установява от липсата на подпис за получател, поради което е накърнено правото на защита на санкционираното лице. Отправя се искане за отмяна на решението и отмяна на издаденото наказателно постановление.

Ответната страна – Дирекция „Инспекция по труда“ – Варна, чрез процесуален представител, оспорва касационната жалба като неоснователна и моли същата да бъде оставена без уважение.

Представителят на Окръжна прокуратура – Варна дава заключение за неоснователност на касационната жалба и пледира решението на ВРС като правилно и законосъобразно да бъде оставено в сила.

Съдът, след преценка на събраните по делото доказателства и наведените касационни основания, намира за установено следното:

Предмет на въззивно обжалване е било Наказателно постановление № 03-010356/29.08.2018 година, издадено от Директора на Дирекция „Инспекция по труда“ – Варна, с което на „Сийсайд хотел Мениджмънт“ ООД, гр. Варна, за нарушение на чл. 142, ал. 4 от Кодекса на труда /КТ/, на основание чл. 414, ал. 1 от КТ е наложена имуществена санкция в размер на 2 000,00 лева

За да измени оспореното пред него наказателното постановление, районният съд е приел за установено от фактическа страна, че „Сийсайд хотел Мениджмънт“ ООД – гр. Варна е санкционирано за това, че в качеството си на работодател е допуснало лицето С. И. И., назначен на длъжност „мияч“, да полага труд в работна смяна повече от 12 часа при сумирано изчисляване на работното време. Нарушението е установено при извършени проверки на 08.08.2018 година, съответно в 08:50 часа и в 21:08 часа, в хотел „Аврора“, намиращ се в к.к. „Св. Св. Константин и Елена“, стопанисван от „Сийсайд хотел Мениджмънт“ ООД, при които лицето е установено да престира труд за дружеството. Констатациите са отразени в АУАН, с който на описаното деяние е дадена правна квалификация по чл. 142, ал. 4 от КТ. Въз основа на фактите, отразени в АУАН, и правната квалификация на деянието е издадено и атакуваното пред районния съд наказателно постановление, с което на основание чл. 414, ал. 1 от КТ на „Сийсайд хотел Мениджмънт“ ООД е наложена имуществена санкция в размер на 2 000,00 лева.

При така установените факти, районният съд е приел от правна страна, че АУАН и наказателното постановление са издадени от компетентни органи, в сроковете по чл. 34 от ЗАНН и съдържат необходимите реквизити по чл. 42 и чл. 57 от ЗАНН. Изложил е аргументи за безспорно установено административно нарушение, както и за правилно определена от административнонаказващия орган /АНО/ квалификация на деянието и приложима санкционна норма. Счел е обаче, че доколкото в случая се касае за първо по ред нарушение, размерът на наложената имуществена санкция следва да се намали до предвидения в санкционната разпоредба минимум.

Настоящата инстанция приема от правна страна следното:

Касационната жалба е постъпила от легитимирано лице и в законния срок, поради което е допустима. Разгледана по същество касационната жалба е неоснователна.

Касационната инстанция възприема изцяло констатациите на районния съд от фактическа страна и правните му изводи.

Неоснователно е оплакването в касационната жалба за неспазване на формалните изисквания на чл. 42 и чл. 57 от ЗАНН, изразяващо се в невръчване на АУАН на представляващия на оспорващия търговец, поради липсата на подпис за получател. Видно от съдържанието на АУАН № 03-010356/23.08.2018 година същият е подписан от управителя на „Сийсайд хотел Мениджмънт“ ООД Н. К. И.и е получен от него в деня на съставянето му – 23.08.2018 година, поради което не може да се приеме, че санкционираното дружество е лишено от право на защита срещу повдигнатото му административнонаказателно обвинение.

Извършването на административното нарушение по чл. 142, ал. 4 от КТ от страна на касационния жалбоподател е доказано по безсъмнен и категоричен начин при извършените на 08.08.2018 година проверки, при които е установено, че както в 08:50 часа, така и в 21:08 часа, С. И.е полагал труд за дружеството-работодател. С цитираната императивна правна норма законодателят е регламентирал максималната продължителност на работна смяна при сумирано изчисляване на работното време – до 12 часа. В разглеждания случай, времето, през което И. е полагал труд, е 12 часа и 18 минути, което надхвърля определения в чл. 142, ал. 4 от КТ максимум. Нарушаването на правилата за продължителността на работното време при сумирано изчисляване на работното време се установява и от саморъчно попълнената от работника декларация, в която е записано, че работното му време е от 06:00 часа до 22:00 часа. Смяна с такава продължителност не е предвидена в представената в хода на административнонаказателното производство Заповед № 002/14.05.2018 година, а продължителността на същата превишава с 4 часа максимално допустимата такава.

Неоснователно е възражението, че АНО не е взел предвид едночасовата обедна почивка, която не е включена в работното време. „Работно време“ и „работна смяна“ са два различни правни института. Легална дефиниция на „работното време“ се съдържа в § 1, т. 11 от Допълнителните разпоредби на КТ, според която то представлява всеки период, през който работникът или служителят е длъжен да изпълнява работата, за която се е уговорил. Легално определение за „работна смяна“ в КТ не се съдържа, но характеристиките на това понятие могат да се изведат по аргумент от чл. 151, ал. 1 и ал. 2 във връзка с чл. 141 от КТ, в които изрично е посочено, че работното време на работника или служителя се прекъсва с една или няколко почивки, които не се включват в работното време, и е предвидено, че работата в предприятието може да се организира на две или повече смени. От сравнителния анализ на двете понятия се установява, че работната смяна обхваща както работното време /реално отработеното време/, така и почивките, и представлява непрекъснат период от време, дефиниран като продължителност и времеви отрязък от денонощието. Тоест, противно на твърдяното от санкционираното търговско дружество пред въззивната инстанция, в установената в чл. 142, ал. 4 от КТ максималната продължителност на работна смяна при сумирано изчисляване на работното време /до 12 часа/ са включени, освен работното време, и почивките по време на работния ден.

С оглед липсата на отегчаващи вината обстоятелства правилно районният съд, съобразно правомощията си по чл. 63, ал. 1, изречение първо от ЗАНН, е намалил размера на наложената имуществена санкция до предвидения в санкционната норма на чл. 414, ал. 1 от КТ минимум.

При извършена, извън наведените в касационната жалба оплаквания, служебна проверка на обжалваното решение съобразно изискванията на чл. 218, ал. 2 от АПК, не се установяват пороци във връзка с неговите валидност, допустимост и съответствие с материалния закон, поради което същото следва да бъде оставено в сила.

Воден от гореизложеното и на основание чл. 221, ал. 2, изречение първо, предложение първо от АПК, във връзка с чл. 63, ал. 1 от ЗАНН, Административен съд – Варна, III-ти касационен състав,

 

Р  Е  Ш  И :

 

ОСТАВЯ в сила Решение № 1680/19.09.2019 година на Районен съд – Варна, постановено по н.а.х.д. № 3084/2019 година.

 

Решението не подлежи на обжалване или протест.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:         

    

       ЧЛЕНОВЕ: 1.         

     

      2.