Решение по дело №292/2021 на Административен съд - Габрово

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 21 януари 2022 г. (в сила от 15 февруари 2022 г.)
Съдия: Галин Николов Косев
Дело: 20217090700292
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 24 ноември 2021 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш  Е Н  И  Е № 4

гр. Габрово, 21.01.2021 година

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД  ГАБРОВО, ……........ колегия в открито съдебно

заседание на двадесети януари две хиляди двадесет и втора година  в състав:           

                                                                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ: ГАЛИН КОСЕВ

при секретаря Елка Станчева и в присъствието на прокурора ................ като разгледа докладваното от съдия КОСЕВ  Адм. д. №292 по описа за 2021 година и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

            Образувано е по жалба на ************** Габрово, ул. ************** срещу Заповед за налагане на санкция №07/РД- 26- ЗСЛЗ- 268/09.11.2021г. на Директор на РЗОК Габрово.

В жалбата се излага, че оспорената Заповед била неправилна и незаконосъобразна, издадена при съществени нарушения на административно производствените правила, както и в противоречие с материална правните разпоредби на ЗЗО, НРДМД 2020-2022г.

Твърди се, че така обжалвания акт бил издаден в противоречие с материално правните разпоредби, като налице били формални констатации, липса на достатъчно събрани доказателства, което водело до незаконосъобразност на оспорения акт.

В жалбата се излага, че пациентът бил постъпил по спешност с първоначална диагноза по КП138, но окончателната му диагноза била по КП227. По КП227 било проведено и цялото му лечение, като това било отразено в лист История на заболяването. Леченеието и медицинските грижи били според правилата на добрата медицинска практика и в съотвествие с диагностични лечебния алгоритъм. Според жалбоподателя в Епикризата на пациента и в направлението за хоспитализация било неправилно посочено, че същият е лекуван по КП138, тъй като описаното лечение било по КП227, като това се дължало на техническа грешка. Грешката била формална, като това по никакъв начин не се било отразило на лечебно- диагностичния процес. Положени били всички необходими грижи за пациента в съотвествие с добрата медицинска практика, още повече че при това лечение за пациента лечебното заведение било направило разходи, които следвало да бъдат възстановени.

Възразява се и против размера на наложената санкция, тъй като същата била определена в размер над минимално установения без мотиви.  

Претендира се отмяна на обжалваната Заповед за налагане на санкция №07/РД- 26- ЗСЛЗ- 268/09.11.2021г. на Директор на РЗОК Габрово, като се претендират и сторените по делото разноски.

 Ответникът по жалба Директор на РЗОК Габрово чрез надлежно упълномощен процесуален представител оспорва така подадената Жалба. Счита същата за неоснователна поради което оспорването да бъде отхвърлено. Претендира присъждане на разноски.

Настоящият съдебен състав като взе предвид изложеното в жалбата и събраните в хода на съдебното производство писмени доказателства намира за установено следното:

Административното производство е започнало със Заповед № 07/РД-25-301 от 15.09.2021г. на Директор на РЗОК Габрово с която е наредено извършването на медицинска проверка на ************** Габрово във връзка с изпълнение на договор №070250/21.02.2020г. Констатациите от проверката са подробно описани в Констативен протокол №301/30.09.2021г., връчен на представляващ болничното заведение на 01.10.2021г. В него са описани констатации, като при 1 клиничен случай са посочени извършени нарушения. В законоустановения по чл. 74, ал. 4 от ЗЗО срок не е депозирано писмено възражение срещу констатациите.

Съставен е Протокол за неоснователно получени суми №107/30.09.2021г. за установеното нарушение.

Директор на РЗОК Габрово е постановил процесната Заповед, с която е наложил санкция „финансова неустойка“ в размер на 350 лева.

            Същата е наложена поради 1 цитиран случай, при който е установено от проверяващите лица, че е налице нарушение от страна на лечебното заведение. Според проверяващите установеното нарушение е във връзка с изисквания на работа с медицинска документация в лечебното заведение, като е налице пълно разминаване между клиничната пътека №227, по която е лекуван пациент и отразените в ИЗ и НХ лечение и кодировки на диагностични и терапевтични процедури.

Нарушението е посочено като такова по чл. 292, т. 10 във вр. с чл. 352/1/, т. 5 от НРДМД-2020г. във вр. с чл. 55/2/, т. 5 от ЗЗО за което е предвидена санкция „финансова неустойка“ по чл. 416/3/ от 200 до 500 лева. В заповедта са изложени мотиви за конкретизиране размера на наложената санкция в размер на 350 лева.

            По делото е представена административната преписка по издаване на оспорената Заповед. Представени по делото са документацията по ИЗ. В Протокола за неоснователно получени суми са посочени конкретно фактурите, въз основа на които са заплатени сумите по цитираните ИЗ, като факта на изплащането им не се оспорва от страните.

            За изясняване на спора от фактическа страна е допусната и изготвена СМЕ, чието заключение не е оспорено от страните и е прието от съда като правилно и мотивирано.

При преценка на събраните по делото писмени доказателства и с оглед становището на страните по делото настоящият съдебен състав намира, че в единадесет от посочените случаи действително е налице осъществено твърдяното от административния орган нарушение, което предпоставя налагане на санкция „финансова неустойка“.

Съгласно заключението на вещото лице възможно е, при постъпване за лечение в лечебно заведение на пациент да бъде поставена диагноза, като КП по която са направени изследванията се записва в документацията при лечението. КП представлява набор от изисквания към леченето на пациента, които следва да бъдат спазени като това е с оглед поставената му диагноза. В случая е прието, че има КП по която пациента е лекуван, а впоследствие, когато е поискано заплащане на КП е посочена друга. Нищо не е налагало подобна промяна в КП при положение че диагнозата е една и съща.

            При анализ на събраните по делото писмени и гласни доказателства по отношение на цитирания един случай, за който се твърди от административния орган че е налице нарушение на медицинската документация, се установява че формално подобно нарушение е осъществено от здравното заведение. Този пропуск при попълване на медицинската документация не се оспорва на практика и от самото лечебно завадение в депозираната пред съда жалба. Твърдението е, че това представлява формална грешка, при което били спазени както добрата медицинска практика, така и диагностично лечебния алгоритъм. Не било променено качеството на медицинската грижа по отношение на пациента. 

Изложеното налага извода, че е налице осъществено формално нарушение, изразяващо се в погрешно подадена информация за заплащане на КП, като в посочения случай то следва да се приема като такова по изложените по- горе съображения.

Всяка КП има цена, която се възстановява на лечебното даведение от НЗОК. Заявената за плащане КП227, която е подадена като информация за пациента с ИЗ№7121 е 971лева, а КП138 по която той е лекуван е на стойност 737 лева. Следователно, въз основа на така подадената информация на лечебното заведение следва да бъде възстановена като стойност сума надвишаваща с 234 лева действително дължимата, като разликата в заплащане на тези две суми е въз основа на неправилно подадената информация за КП227, вместо КП138.  Основен принцип на здравеопазването е защита здравето и живота на пациентите, като това включва и неизвършване на изследвания или манипулации, застрашаващи техния живот и здраве. НЗОК има контролни функции при изплащане на посочените куми по КП, по силата на които проверява за законосъобразно разходване на обществения ресурс и средства в здравеопазцването. Именно в съотвествие с тези си функции е проведено разглежданото административно производство, приключило с издаване на процесната Заповед на директор на РЗОК Габрово.

От изложеното се налага извода, че доводите на административния орган, довели до постановяване на оспорената Заповед за налагане на санкция №07/РД- 26- ЗСЛЗ- 268/09.11.2021г. на Директор на РЗОК Габрово се подкрепят от събраните по делото доказателства. Налице е твърдяното нарушение, за което е наложена санкция на лечебното заведение, поради което оспорената Заповед следва да бъде потвърдена. Размерът на наложената санкция е правилно определен, като в подкрепа на факта, че санкцията е в размер над минималния административния орган е изложил мотиви както в самата заповед, така и в приложен Доклад за налагане на санкция №139/09.11.2021г. Няма пречка мотиви да се съдържат в отделен акт, част от административната преписка при положение, че от същите може да се направи ясен и непротиворечив извод за волята на административния орган. 

При този изход на делото, а именно отхвърляне на оспорването основателно се явява искането на пр. представител на ответника за присъждане на разноски. Същото е своевременно заявено и следва да бъде уважено. Не е посочен конкретен размер на така заявените разноски, представляващи възнаграждение за юрисконсулт, поради което съдът определя такива в минимален размер 100 лева.

****************** Габрово следва да заплати на Директор на РЗОК Габрово сума в размер на 100 лева, представляващи направени от ответника разноски по съдебното производство- възнаграждение за юрисконсулт.

            Водим от горното и на основание чл. 172, ал.2, предл. “първо” от АПК, Административен съд Габрово

 

            Р Е Ш И:

 

            ОТХВЪРЛЯ оспорване на ************* Габрово по оспорената Заповед за налагане на санкция №07/РД- 26- ЗСЛЗ- 268/09.11.2021г. на Директор на РЗОК Габрово, като неоснователно и недоказано.

            ОСЪЖДА **************** гр. Габрово да заплати на Директор на РЗОК Габрово направените разноски по делото в размер на 100 лева.

            Решението подлежи на обжалване в 14 дневен срок от съобщението пред Върховния административен съд на Република България.

 

 

   

 

                                                                                     ПРЕДСЕДАТЕЛ: