Определение по дело №433/2019 на Окръжен съд - Варна

Номер на акта: 1271
Дата: 5 април 2019 г.
Съдия: Пламен Атанасов Атанасов
Дело: 20193100900433
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 19 март 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

№………../…….04.2019г.

гр.Варна

 

ВАРНЕНСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД, търговско отделение, в закрито съдебно заседание на пети април през две хиляди и деветнадесета година  в състав:

СЪДИЯ: ПЛАМЕН АТАНАСОВ

като разгледа докладваното от съдията

търговско дело №433 по описа за 2019г.,

за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по чл.83, ал.2 от ГПК.

Делото е образувано по искова молба на И.И.Р., с ЕГН **********, с адрес: ***, действаща чрез адв.А.С. и адв.Н В, с адрес за кореспонденция: гр.София, ж.к.“Света Троица“, бл.316, вх.А, ап.7, против “ДЗИ Общо застраховане“ АД, с ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: гр.София, бул.“Витоша“ №89Б, представлявано от К Х Ч, Б А В, Е Й Б и Б Х П, с която е предявен иск с правно основание чл.425, ал.1 и ал.2 от КЗ вр. чл.432 от КЗ, и чл.86, ал.1 от ЗЗД за осъждане на ответника да заплати на ищцата сумата от 100000лв., представляваща обезщетение за претърпени неимуществени вреди-болки и страдания, в резултат от смъртта на бащата на ищцата-И Н Р, настъпила при ПТП 23.10.2018г., в гр.Варна, на бул.“Владислав Варненчик“, по вина на водача на л.а.“Т Р *“, с рег.№* **** **, който е застрахован при ответника по задължителна застраховка “Гражданска отговорност на автомобилистите“, валидна към датата на настъпване на произшествието, ведно със законната лихва върху главницата, считано от 07.02.2019г.-датата на изтичане на срока за произнасяне от страна на застрахователя, до окончателното изплащане на сумата.

В исковата молба се сдържа искане за освобождаване на ищцата от заплащане на държавна такса и разноски в производството, като в подкрепа на искането е представена декларация и доказателства за семейно, и имуществено състояние.

След като се запозна с твърденията на ищцата и прецени събраните доказателства, за да се произнесе съдът съобрази, следното:

Съгласно чл.83, ал.2 от ГПК такси и разноски по производството не се внасят от физически лица, за които е признато от съда, че нямат достатъчно средства да ги заплатят. Като при преценка на възможностите на лицето следва да се вземат предвид доходите на лицето и на неговото семейство; имущественото състояние, удостоверено с декларация; семейното положение; здравословното състояние; трудовата заетост; възраст и други констатирани обстоятелства.

В разглеждания случай от представените от ищцата декларация и доказателства, се установява, че доходите на същата на нейния съпруг се формирт от ежемесечна пенсия в размер на 259.79лв., съответно  176.46лв. и годишна рента от земеделска земя размер на 643.92лв., съответно 120лв. Установява се още, че съпрузите притежават в СИО жилище с площ от 48кв.м. и 17 годишен автомобил от компактният клас.

Воден от горното, съдът приема, че средствата, с които ищцата разполага, не ѝ позволяват да се ангажира с плащането на дължимата ДТ, чиито размер е 4000лв. Изложеното важи и по отношение на възможността ищцата да заплаща разноски за производството. Ето защо искането за освобождаване от заплащане на такса за разглеждане на предявения иск и от разноски в производството, следва да се уважи.

С оглед редовността на подадената искова молба, и на основание чл.367 от ГПК до ответника, следва да се изпрати, препис от същата, ведно с доказателствата и с указания за отговор в двуседмичен срок от съобщаването.

Мотивиран от изложеното, съдът

 

О П Р Е Д Е Л И :

 

ОСВОБОЖДАВА И.И.Р., с ЕГН **********, с адрес: ***, от заплащане на държавни такси и разноски в настоящото производство.

До ответника да се изпратят преписи от исковата молба, ведно с приложенията, заедно със следните указания:

§    Указва на ответника, че следва в двуседмичен срок от съобщаването да подаде писмен отговор на исковата молба, който да съдържа: наименованието на съда, който разглежда делото; номера на делото; името и адреса на ответника, както и на неговия законен представител или пълномощник, ако има такива и подпис на лицето, което подава молбата.

§    Указва на ответника, че възражение за неподсъдност на делото или че спора не подлежи на разглеждане по реда на Глава тридесет и втора от ГПК “Производство по търговски спорове“, може да се прави най-късно в срока за отговор на исковата молба.

§    Указва на ответника, че в отговора си на исковата молба следва да вземе становище по допустимостта и основателността на иска както и становище по обстоятелствата, на които се основава искът.

§    Указва на ответника, че в отговора на исковата молба следва изложи възраженията си срещу иска и обстоятелствата, на които те се основават.

§    Указва на ответника, че с отговора на исковата молба е длъжен да посочи доказателствата и конкретните обстоятелства, които ще доказва с тях, и да представи всички писмени доказателства, с които разполага.

§    Указва на ответника, че когато отговорът на исковата молба се подава от пълномощник, към отговора следва да се представи пълномощно.

§    Указва на ответника, че към отговора на исковата молба следва да се представят преписи от отговора и приложенията към него за връчване на ищеца.

§    Указва на ответника, че ако в установения срок не подаде писмен отговор, не вземе становище, не направи възражения, не посочи доказателства, не оспори истинността на представен документ, не представи писмени доказателства или не упражни правата си по чл.211, ал.1, чл.212 и чл.219 от ГПК, а именно: -да предяви насрещен иск, ако той по рода си е подсъден на същия съд и има връзка с първоначалния иск, като същия следва да отговаря на изискванията за първоначално предявения, в т.ч. и да се внесе държавна такса; -да поиска съдът да се произнесе с решението си относно съществуването или несъществуването на едно оспорено правоотношение, от което зависи изцяло или отчасти изходът на делото, като евентуално предявения инцидентен установителен иск следва да отговаря на изискванията за първоначално предявения или -да поиска привличането на трето лице, когато това лице има право да встъпи, за да помага, той губи възможността да направи това по-късно.

§    Указва на ответника, че при неподаване в срок на писмен отговор и неявяване в съдебно заседание, без да е направил искане за разглеждане на делото в негово отсъствие, ищцовата страна може да поиска постановяване на неприсъствено решение.

След изтичане на срока за отговор делото да се докладва.

 

 

 

СЪДИЯ В ОКРЪЖЕН СЪД :