Определение по дело №156/2009 на Окръжен съд - Благоевград

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 5 август 2009 г.
Съдия: Емилия Топалова
Дело: 20091200100156
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 24 април 2009 г.

Съдържание на акта Свали акта

РЕШЕНИЕ

Номер

181

Година

30.05.2005 г.

Град

Кърджали

В ИМЕТО НА НАРОДА

Окръжен Съд - Кърджали

На

05.30

Година

2005

В закрито заседание в следния състав:

Председател:

Кирил Митков Димов

Секретар:

Прокурор:

като разгледа докладваното от

Кирил Митков Димов

Фирмено дело

номер

20055100800107

по описа за

2005

година

Производството по делото е по чл.489 и сл. от ГПК, във вр.с чл. 17 и сл. от Закона за юридическите лице с нестопанска цел, във вр.с чл.9 от Закона за народните читалища.

Постъпила е молба от настоятелството на Народно читалище “Светлина”, с.Голяма Чинка, общ.Крумовград, обл.Кърджали. Към молбата са приложени изискуемите се в чл.9, ал.2 от Закона за народните читалища документи, а именно протоколът от учредителното събрание, уставът на читалището, подписан от учредителите, както и нотариално заверен образец от подписа на лицето, представляващо читалището, и валидният печат на читалището.

С оглед на изложеното съдът намира, че са налице законовите предпоставки имащи правно значение за вписване на Народно читалище “Светлина”, с.Голяма Чинка, общ.Крумовград, обл.Кърджали в надлежният регистър на съда, поради което и на основание чл.496 от ГПК и чл. 17 и сл. от Закона за юридическите лица с нестопанска цел

Р Е Ш И:

ВПИСВА в регистъра за юридическите лица с нестопанска цел при Кърджалийския окръжен съд Народно читалище “Светлина”, с.Голяма Чинка, общ.Крумовград, обл.Кърджали, със седалище и адрес с.Голяма Чинка, общ.Крумовград със срок на юридическото лице неопределен.

Цели: задоволяване потребностите на гражданите с: развитие и обогатяване на културния живот на населението; запазване на обичаите и традициите; разширяване знанията на гражданите в областта на науката, изкуството и културата.

Читалището ще постига своите цели чрез: уреждане и поддържане на библиотечен фонд; създаване и съхраняване на музейна сбирка; събиране и разпространяване на знания за родния край; създаване на самодеен колектив; организиране на изложби, концерти, спектакли и др.

Читалището се учредява на събрание, на което присъстват най- малко 30 /тридесет/ дееспособни физически лица, съществува без срок и дейността му се прекратява по решение на Общото събрание на неговите членове, вписано в регистъра на Окръжния съд.

Членове на читалището са индивидуални, колективни и почетни. Индивидуалните членове са български граждани. Те биват действителни и спомагателни, като действителните членове са дееспособни лица, плащат редовно членски внос и имат право на глас, а спомагателните членове са лица до 18 год. възраст, нямат право да избират и да бъдат избирани в читалищното настоятелство и имат съвещателен глас. Колективните членове действат за осъществяване целите на читалището, подпомагат дейностите, поддържането и обогатяването на материалната база и имат право на един глас. Колективните членове могат да бъдат: професионални организации; стопански организации; търговски дружества; кооперации и сдружения; културно-просветни и любителски клубове и творчески колективи. Почетни членове могат да бъдат български и чужди граждани с изключителни заслуги за читалището. Всеки български гражданин, който отговаря на условията, предвидени в ЗНЧ и приел устава на читалището, може да бъде приет за член, за което подава писмена молба до Настоятелството, към която прилага декларация, че приема устава. Решенията на Настоятелството за приемане на нови членове подлежи на утвърждаване от Общото събрание. Прекратяване на членството става по молба на съответния член или по решение на Общото събрание.

Органи на управление на читалището са: Общото събрание; Настоятелство и проверителна комисия.

Върховен орган на управление на читалището е Общото събрание, което се състои от всички членове на читалището имащи право на глас. Общото събрание има следните компетенции: изменя и допълва устава, избира и освобождава членовете на настоятелството, Проверителната комисия и Председателя, така също избира и освобождава членовете на читалището; приема бюджета на читалището; приема годишният отчет, определя размера на членския внос; отменя или утвърждава решенията на органите на читалището; взема решение за прекратяване дейността на читалището. Решенията на общото събрание са задължителни за другите органи на читалището.

Редовно Общо събрание на читалището се свиква от Настоятелството най-малко веднъж годишно като отчетни и на три години, като отчетно-изборни. Извънредно Общо събрание, може да бъде свикано по решение на Настоятелството, по искане на Проверителната комисия или на една трета от членовете на читалището. Поканата за събрание трябва да съдържа дневен ред, датата и часа и мястото на провеждането му и кой го свиква. Тя трябва да бъде получена не по-късно от седем дни преди датата на провеждането. Общото събрание е законно ако присъстват най-малко половината от имащите право на глас членове на читалището. При липса на кворум се насрочва друга дата, не по-рано от една седмица. Тогава събранието е законно колкото и членове да се явят. Ръководен орган на Читалището е настоятелството. То се състои най- малко от трима членове, избрани за срок от три години. Същите не трябва да имат роднинска връзка по права и съребрена линия до четвърта степен.

Настоятелството има следните правомощия: свиква Общото събрание; осигурява изпълнението на решенията на Общото събрание; подготвя и внася в Общото събрание проект за бюджет на читалището и утвърждава щата му; подготвя и внася в Общото събрание отчет за дейността на читалището; назначава секретаря на читалището и утвърждава длъжностната характеристика; настоятелството взима решения с мнозинство с повече от половината на членовете си. Председателят на Настоятелството организира дейността на читалището съобразно закона, устава и решенията на общото събрание; представлява читалището; свиква и ръководи заседанията на Настоятелството и председателствува Общото събрание; ръководи текущата дейност на читалището; отчита дейността си пред Настоятелството; сключва и прекратява трудовите договори със служителите съобразно бюджета на читалището въз основа на решенията на Настоятелството. Секретарят на читалището се назначава от Настоятелството. Той организира и непосредствено участва в изпълнението на решенията взети от Общото събрание и Настоятелството. Осигурява условия за развитие на дейността и оперативно ръководи читалищната дейност.

Настоятелството на читалището се състои от следните членове :

1. ГЮНЕР МЕХМЕД ХАМЗА от с.Кандилка, общ.Крумовград, обл. Кърджали, с ЕГН **********- Председател;

2. СЕВАЛ ХАСАН ЮСЕИН от с.Голяма Чинка, общ.Крумовград,обл.Кърджали, с ЕГН-**********;

3. БИЛЯЛ ФИКРИ САРЪМОЛЛА от с.Рибино, общ.Крумовград, обл.Кърджали, с ЕГН-**********;

4. ЮСУФ МЕХМЕД МОЛЛАХАСАН от с.Самовила, общ.Крумовград, обл.Кърджали, с ЕГН-**********;

5. ХАБИБЕ МЕХМЕД САРАЧ от с.Голяма Чинка, общ.Крумовград, обл.Кърджали, с ЕГН-**********.

Проверителната комисия се състои от най-малко трима членове, избрани за срок от три години. Членове на проверителната комисия не могат да бъдат лица, които са в трудовоправни отношения с читалището или роднини на членове на Настоятелството по права линия и роднини по сватовство от първа степен. Проверителната комисия осъществява контрол на дейността на Настоятелството и Председателя на читалището по спазване на закона, устава и решенията на Общото събрание. При констатирани нарушения, Проверителната комисия уведомява общото събрание на Читалището, а при данни за извършени престъпления и органите на прокуратурата.

Проверителната комисия на читалището се състои от следните членове:

1. ХАЙРИЕ МЮМЮН ХОДЖА от с.Метлика, общ.Крумовград, с ЕГН- **********- ПРЕДСЕДАТЕЛ;

2. ИБРАХИМ ЮСЕИН ХАБИБ от с.Метлика, общ.Крумовград, с ЕГН- **********;

3. САЛИФ МУСТАФА ХАТИП от с.Голяма Чинка, общ.Крумовград, с ЕГН-**********.

Не могат да бъдат избирани за членове на Настоятелството и Проверителната комисия граждани, които са осъждани на лишаване от свобода за умишлени престъпления от общ характер.

Имуществото на читалището се състои от право на собственост и от други вещни права, вземания, ценни книжа, други права и задължения. Читалището набира средства от следните източници: членски внос; културно-просветна дейност; субсидии от държавния и общинския бюджет; наеми от движимо и недвижимо имущество; дарения и завещания; други приходи.

Читалището ще се представлява от председателят на читалищното настоятелство ГЮНЕР МЕХМЕД ХАМЗА от с.Кандилка, общ.Крумовград, обл.Кърджали, с ЕГН **********.

Решението подлежи на незабавно изпълнение.

ПРЕДСЕДАТЕЛ: