Решение по дело №5764/2020 на Районен съд - Бургас

Номер на акта: 260040
Дата: 8 януари 2021 г. (в сила от 30 януари 2021 г.)
Съдия: Стоян Пеев Мутафчиев
Дело: 20202120105764
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 23 септември 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ 260040                                                08.01.2021 г.                                            гр. Бургас

 

В    И М Е Т О  Н А   Н А Р О Д А

 

БУРГАСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД                               ХХХІІ ГРАЖДАНСКИ СЪСТАВ

На шестнадесети декември                                                    две хиляди и двадесета година

в публично заседание в състав:                  

ПРЕДСЕДАТЕЛ: СТОЯН МУТАФЧИЕВ

Секретар: Мария Милева,

като разгледа докладваното от съдия Мутафчиев гр.дело № 5764 по описа на БРС за 2020 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е образувано по повод исковата молба на В.Б.Б. и Т.С.Б. против „ЗАСТРАХОВАТЕЛНО АКЦИОНЕРНО ДРУЖЕСТВО АРМЕЕЦ” АД, ЕИК – *********, с която всеки един от ищците предявява осъдителен иск срещу застрахователя за сумата от 350 лева, представляваща дължимо застрахователно обезщетение поради отмяна на пътуване.

В законоустановения срок по делото постъпва отговор на исковата молба, с който се оспорват исковете като неоснователни.

В съдебно заседание процесуалният представител на ищците поддържа исковете и моли съда да ги уважи, като присъди на страните разноските по делото.

В съдебно заседание представител на ответника не се явява. Преди съдебното заседание, в което е даден ход на делото по същество, депозира писмено становище, с което моли съда да отхвърли исковете, като присъди на страната сторените по делото разноски.

Бургаският районен съд, след като взе предвид събраните по делото доказателства, намира за установено следното:

            Установява се, че ищците сключват договор за организирано пътуване № ***/13.12.2019 г. с лицензиран туроператор „***“ ЕООД (за краткост Договора) с предмет организирано туристическо пътуване с кораб по маршрут „4 гръцки острова и Кушадасъ“ на обща стойност 2272 лева, от която е заплатен депозит в размер на 700 лева, съгласно чл.25 от Договора, която сума впоследствие е преведена на организатора на пътуването „***“ ЕООД. Организираното туристическо пътуване е с начална дата на тръгване 21.05.2020 г., продължителност 5 дни и 3 нощувки.

            Установява се, че между страните по делото е сключен застрахователен договор по застраховка „Отмяна на пътуване“ от 31.12.2019 г. и Общи условия към него (за краткост ОУ), като договорът е валиден за периода 31.12.2019 г. – 25.05.2020 г. Застрахователният договор се отнася за организирано пътуване в периода 21.05.2020 г. – 25.05.2020 г. с посредник „***“ ЕООД. Покритите от застраховката рискове са: смърт вследствие злополука за лица над 14-годишна възраст; разходи за отмяна на пътуването; разходи за съкращаване или прекъсване на пътуването; разходи за удължаване на пътуването; закъснение на самолетен полет. Общата застрахователна сума за първия риск е 1000 лева, а за останалите – 2272 лева.

            Според т.53.2 от ОУ „отмяна на пътуването“ е отмяна преди отпътуване или пропуснато пътуване поради медицински или немедицински причини, независещи от волята на застрахования и непредвидими към момента на сключване на застраховката.

            Според т.53.7 от ОУ медицински причини са: заболяване, злополука или смърт на застрахования, негов близък роднина или бизнес партньор. За удостоверяване на необходимостта от отмяна или прекъсване на пътуването по медицински причини на застрахования, задължително се представя медицинско предписание от лекуващия лекар – специалист (при отмяна на пътуване) или медицинско предписание от местен лекар – специалист (при прекъсване на пътуване) – т.53.7.2 от ОУ.

            Според т.39.2 от ОУ при „разходи за отмяна на пътуването“ застрахователят възстановява на застрахованото лице претърпените финансови загуби, представляващи невъзстановими разходи (депозити и суми) до размера на договорения лимит, заплатени предварително във връзка с пътуване, които не могат да бъдат възстановени от страна на туроператора, превозвача или хотела.

            Според т.53.1.1 от ОУ за невъзстановими разходи се приемат всички разходи, които са направени преди датата на отпътуване за хотелско настаняване, пътни разходи, в това число и самолетни, автобусни или жп билети и всичко останало, което е предварително резервирано и платено във връзка с туристическо или бизнес пътуване или почивка и не може да бъде възстановено като разход от страна на туроператора, турагента, хотелиера, превозвача и т.н.

            Поради настъпилата пандемия от „Ковид – 19“ и последвалото извънредно положение, в средата на март 2020 г. са отменени всички круизни пътувания на „Селестиал Крузис“ до 30.06.2020 г., а впоследствие и до 05.03.2021 г. От тази компания „***“ ЕООД получава алтернативи, които са предложени на клиентите (включително и на ищците), а именно – да си изберат нова дата за пътуване и да се прехвърли депозита към новата резервация, да се издаде ваучер за депозираната сума за бъдещо пътуване или ако не пътуват до края на 2021 г., сумата да им се възстанови след 31.12.2021 г. От ищците това дружество не получава становище за избор.        

            Тъй като круизът е отменен, „***“ ЕООД няма обективна възможност да съдейства за организиране на пътуването на ищците. На последните са предложени алтернативи за пътувания, които до декември 2020 г. не са предмет на обсъждане, поради което не са предприети действия по възстановяване или не на платената авансово сума.

            На 30.03.2020 г. ищецът В.Б. постъпва в УМБАЛ „***“ ЕООД с диагноза „Исхемична болест на сърцето, остър инфаркт на миокарда“, като е изписан на 02.04.2020 г. „с подобрение“. Препоръчано му е спазване на хигиенно-диетичен режим и са му предписани медикаменти, които да приема у дома. На 02.04.2020 г. лечебното заведение издава болничен лист на Б., по силата на който за периода 02.04.2020 г. до 02.05.2020 г. той трябва да бъде на домашен режим на лечение.

            На 14.05.2020 г. „***“ ЕООД издава служебна бележка в уверение на това, че ищците отменят круизното пътуване за периода 21-21.05.2020 г. поради заболяване. На 15.05.2020 г. те подават пред застрахователя ЗАД „Армеец“ две отделни заявления за изплащане на обезщетение по застраховка „Отмяна на пътуване“ поради причина „заболяване от остър инфаркт на миокарда“ на Б.. Общият размер на претенцията е 700 лева. По претенциите са образувани преписки по щети № *** и № ***.

            На 01.06.2020 г. застрахователят изпраща писмо до ищците, с което ги уведомява, че по застраховката не се покриват разходите на застрахованото лице и не се дължи застрахователно обезщетение или сума в случаите, в които отмяната на пътуването е настъпила в резултат на епидемия или пандемия и/или наложена карантина. Съгласно Закона за туризма тези разходи се възстановяват в пълен размер от страна на туроператора по договора за туристически пакет. Предвид изложеното липсва покрит застрахователен риск и за застрахователя не възниква задължение за изплащане на застрахователно обезщетение.

            На 15.06.2020 г. по електронна поща ищците възразяват против констатацията на застрахователя, защото те предявяват искане за обезщетение заради медицински проблем, а не поради възникналата епидемична обстановка.

            На 23.07.2020 г. застрахователят отговаря, че от датата на обявяване на извънредното положение, включително и през времето на отмененото им пътуване в края на месец май 2020 г., е налице обективна невъзможност за изпълнение на договора за туристически пакет, независимо от посочените причини, налагащи отказ от пътуването. Според ответника, това означава, че независимо дали застрахованото лице е направило или не отказ от пътуване, респективно независимо от причините за отказа, същото не би могло да се осъществи поради настъпилите извънредни обстоятелства, свързани с разпространение на „Ковид-19“. В тези случаи туроператорът е длъжен да възстанови на възложителя по договора за туристически пакет всички заплатени суми. Застрахователят приема, че разходите на ищците са възстановими и отказва да изплати обезщетение.

            На 18.08.2020 г. ищците отправят писмена покана до застрахователя в 14-дневен срок да им изплати застрахователно обезщетение, на която дружеството отговаря на 10.09.2020 г., че разходите на Б. са възстановими било от „***“ ЕООД, било от „***“ ЕООД, поради за застрахователя не възниква задължение за изплащане на застрахователно обезщетение.

Така изложената фактическа обстановка съдът прие за установена въз основа на събраните по делото писмени доказателства, неоспорени от страните.

При така установената фактическа обстановка съдът намира от правна страна следното:

Предявените искове са с правно основание чл. 405, ал.1 от КЗ.

Установи се, че организираното туристическо пътуване с кораб по маршрут „4 гръцки острова и Кушадасъ“, за което ищците сключват Договора, е отменено заради пандемията от „Ковид-19“ още в средата на месец март 2020 г. от компанията „Селестиал Крузис“, т.е. преди ищецът Б. да постъпи в болница. Нещо повече, от „***“ ЕООД предлагат на ищците алтернативи (да си изберат нова дата за пътуване и да се прехвърли депозита към новата резервация, да се издаде ваучер за депозираната сума за бъдещо пътуване или ако не пътуват до края на 2021 г., сумата да им се възстанови след 31.12.2021 г.), но не получават становище от Б..

Следователно, още към средата на месец март 2020 г. е ясно, че туристическото пътуване на ищците не може да се осъществи.

Според разпоредбата на чл.25 от Закон за мерките и действията по време на извънредното положение, обявено с решение на Народното събрание от 13 март 2020 г., и за преодоляване на последиците (за краткост Закона), туроператор, който трябва да възстанови заплатена сума от пътуващ за туристическо пътуване, когато е било отменено до 31 декември 2020 г. поради разпространението на COVID-19, може да предложи на пътуващия ваучер за заплатената сума. Ако пътуващият не приеме ваучера и при липса на друго споразумение за туристически пакет – заместител, между туроператора и пътуващия, туроператорът възстановява до 12 месеца, считано от датата на отмяната на пътуването, всички плащания, които е получил от пътуващия или от негово име.

Безспорно пътуването е отменено поради разпространението на COVID-19, ищците са наясно с това, тъй като са им предложени алтернативи. В този смисъл няма как на 14.05.2020 г. те да „отменят“ пътуване, което вече е отменено. Като потребители те имат право да получат обратно платената от тях сума от 700 лева като депозит от туроператора – аргумент от разпоредбата на чл.25 от Закона. Нещо повече, нито „***“ ЕООД, нито „***“ ЕООД отказва да „компенсира“ ищците. В този смисъл, направеният от тях „разход“ е възстановим, поради което и на основание т.39.2 от ОУ за застрахователя не съществува задължение да изплаща застрахователно обезщетение за „възстановими финансови загуби“, поради което исковете следва да бъдат отхвърлени.

Извън горното, дори и да се приеме, че пътуването е отменено от ищците по „медицински причини“, за да се изплати застрахователно обезщетение е необходимо да се представи на застрахователя медицинско предписание от лекар, че застрахованият не може да пътува поради здравословен проблем – аргумент от т.43.8 и т.53.7.2 от ОУ, а такова по делото липсва, нито има твърдение в исковата молба или доказателство да е представено на застрахователя. Невъзможността ищецът да пътува, само поради преживян инфаркт, не е ноторен факт. Както вече се посочи, след 02.05.2020 г. последващ болничен лист на Б. не е издаван, а и няма доказателства към дата 15.05.2020 г. здравословното му състояние да не му позволява да пътува. В този смисъл и на това основание застрахователят няма задължение да изплати застрахователно обезщетение и исковете отново следва да бъдат отхвърлени.

По разноските:

При този изход на делото само ответното дружество има право на разноски. То е представлявано от юрисконсулт, като съдът определя за справедливо юрисконсултско възнаграждение в размер на 150 лева на основание чл.78, ал.8 от ГПК, вр. чл.25, ал.1 от Наредбата за заплащането на правната помощ. Тази сума следва да бъде присъдена в полза на застрахователя.

Мотивиран от горното Бургаският районен съд

 

Р  Е  Ш  И:

 

ОТХВЪРЛЯ предявения от В.Б.Б., ЕГН – **********, срещу ЗАСТРАХОВАТЕЛНО АКЦИОНЕРНО ДРУЖЕСТВО АРМЕЕЦ” АД, ЕИК – *********, осъдителен иск за сумата от 350 (триста и петдесет) лева, представляваща застрахователно обезщетение по договор за застраховка „Отмяна на пътуване“ № ***/31.12.2019 г.

ОТХВЪРЛЯ предявения от Т.С.Б., ЕГН – **********, срещу ЗАСТРАХОВАТЕЛНО АКЦИОНЕРНО ДРУЖЕСТВО АРМЕЕЦ” АД, ЕИК – *********, осъдителен иск за сумата от 350 (триста и петдесет) лева, представляваща застрахователно обезщетение по договор за застраховка „Отмяна на пътуване“ № ***/31.12.2019 г.

ОСЪЖДА В.Б.Б., ЕГН – **********, и Т.С.Б., ЕГН – **********, да заплатят на ЗАСТРАХОВАТЕЛНО АКЦИОНЕРНО ДРУЖЕСТВО АРМЕЕЦ” АД, ЕИК – *********, сумата от 150 (сто и петдесет) лева разноски по делото.

Решението подлежи на обжалване пред Бургаския окръжен съд в двуседмичен срок от връчването му на страните.

РАЙОНЕН СЪДИЯ: (П)

            Вярно с оригинала!

            ММ