Определение по дело №3271/2012 на Софийски градски съд

Номер на акта: 265587
Дата: 16 септември 2022 г.
Съдия: Атанас Ангелов Маджев
Дело: 20121100903271
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 17 май 2012 г.

Съдържание на акта Свали акта

П  Р  О  Т  О  К  О  Л

гр. С., 16.09.2022 г.

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ТЪРГОВСКО ОТДЕЛЕНИЕ, VI-2 СЪСТАВ, в публично заседание на шестнадесети септември през две хиляди двадесет и втора година, в следния състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: АТАНАС МАДЖЕВ

 

Секретар: ГАБРИЕЛА ВЛАДОВА

сложи за разглеждане докладваното от съдия МАДЖЕВ търговско дело №  3271 по описа за 2012 година.

 

На именното повикване в 14:18 часа се явиха:

ВЪЗРАЗИЛИЯТ КРЕДИТОР Н.А.П.- редовно уведомен за датата на днешното съдебно заседание, не се представлява.

ДЛЪЖНИКЪТ „Б.“ ООД - редовно уведомен за датата на днешното съдебно заседание, не се представлява.

СИНДИКЪТ Д.М.М. – редовно уведомен за датата на днешното съдебно заседание, се явява.

СИНДИК М.: Няма пречки за разглеждане на възражението в днешното съдебно заседание. Моля съда да направи това.

СЪДЪТ, предвид липсата на процесуални пречки за даване ход на производството по депозираното възражение,

О П Р Е Д Е Л И:

ДАВА ХОД НА ДЕЛОТО.

 ДОКЛАДВА депозирано възражение от кредитора НАП датиращо от 21.07.2022 година.

ДОКЛАДВА разпореждане на съда от 22.07.2022 година за насрочване в открито съдебно заседание разглеждането на така подаденото възражение.

ДОКЛАДВА становище на синдик П.П., депозирано на 02.08.2022 г. по реда на чл. 690, ал. 2 от ТЗ, с  което се излагат аргументи в посока, че депозираното възражение е недопустимо, а при условията на евентуалност е неоснователно.

СИНДИК Д.М.: Запознах се с депозираната жалба, както и със становището. Поддържам изразеното в становището от предходния синдик, като считам, че действително жалбата е недопустима. Предвид това, че за всяко съдебно производство, и обжалването на всеки акт, една от основните предпоставки следва да бъде именно наличието на правен интерес. В конкретния случай, считам, че липсва правен интерес за НАП относно обжалването предвид на това, че предходният синдик е приел всички суми, съгласно описа от тях, което обстоятелство не се оспорва и от жалбоподателя. Единствените твърдения за неправилност на частичната сметка се състои  в това не, че същата конкретно не е описана, а че за процесните вземания са депозирани декларация по чл. 14 и декларация по чл. 17 от Закона за местните данъци и такси. Следва да се има  предвид, че правното основание, с което същите са установени по размер е именно актът, който и синдикът е описал. Това как НАП технически описва своите вземания, считам, че не касае производството по несъстоятелност, както и не касае списъкът на приетите вземания. Следва да се има предвид, че редът на удовлетворяване не се спори. Същите заявяват, че синдикът е поставил техните вземания в съответния ред. Считам, че настоящото производство следва да бъде прекратено, а възражението да бъде оставено без разглеждане. В условията на евентуалност считам, че същото е неоснователно.

СЪДЪТ, като съобрази наведените възражения от страна на синдика П., заменен впоследствие от синдика М., във връзка с недопустимост на подаденото от НАП възражение от 21.07.2022 година, в т.ч. като отчете съдържанието на подадената молба за допълнително предявяване на вземания от 10.06.2022 година, както и изготвения по повод на това предявяване допълнителен списък на приетите и предявени вземания на кредиторите на „Б.“ ООД /н./, който е обявен в Търговския регистър, намира, че действително кредиторът НАП е упражнил правото си да подаде възражение срещу този списък без за него да е налице правен интерес от оспорването му. Видно е, че предявените с молбата от 10.06.2022 г. публични вземания са изцяло приети от синдика в  изготвения от него допълнителен списък при съответните посочени редове на удовлетворяване на всяко вземане, както и при съобразяване на заявените размери. С възражението си кредиторът НАП не оспорва възприетия от синдика ред на удовлетворяване на всяко вземане, нито излага съображения, че дадено вземане не е прието или е пропуснато произнасяне по него, а единствените му доводи са концентрирани върху това за допусната техническа грешка, а именно пропуск да се посочи в графа “основание на вземанията“ на точка първа от списъка, че приетите публични вземания са установени освен с акт за установяване на задължения по чл. 107, ал. 3 от ДОПК и с декларация по чл. 14 и чл.17 от ЗМДТ, които декларации са подробно описани в молбата за предявяване на вземания.

Производството по чл. 692 от ТЗ няма за цел да отстранява допуснати технически пропуски в списъка, изготвен от синдика, в т.ч. следва да се посочи, че изготвения от синдика допълнителен списък на приетите предявени вземания на кредиторите на „Б.-М.“ ЕООД съдържа всички установени от закона реквизити като изцяло в прерогативите на синдика е да прецени в каква пълнота следва да изложи основанията, от които произтичат дадените вземания. В случая е извършена достатъчна индивидуализация с посочване, че те произтичат от акт за установяване на задължения, издаден на 10.07.2020 г. При всички случаи обаче за кредитора не съществува интерес от оспорване на списъка с посочените във възражението аргументи, предвид  което и депозираното възражение се явява недопустимо и като такова подлежи на оставяне без разглеждане.

С оглед гореизложеното, СЪДЪТ

О П Р Е Д Е Л И:

 

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ като недопустимо подаденото от Н.А.П.на 21.07.2022 година възражение с вх. № 297254 срещу изготвения от синдика допълнителен списък на приетите предявени вземания на кредиторите на „Б.- М.“ ЕООД /н./ .

Определението подлежи на обжалване от Н.А.П.в 1-седмичен срок, считано от получаване на препис от същото.

След стабилизиране на определението делото подлежи на докладване с оглед произнасяне във връзка с одобряването на изготвения от синдика допълнителен списък.

 

Протоколът е изготвен в съдебно заседание, което приключи в 14:29 часа.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

СЕКРЕТАР: