Решение по дело №56/2018 на Окръжен съд - Враца

Номер на акта: 136
Дата: 13 декември 2018 г. (в сила от 22 април 2020 г.)
Съдия: Росица Иванова Маркова
Дело: 20181400900056
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 6 юни 2018 г.

Съдържание на акта

 

 

 

 

                                      Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е  №136

                                          гр.Враца, 13.12.2018г.

 

 

                                      В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

         ВРАЧАНСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД, ТЪРГОВСКО ОТДЕЛЕНИЕ, в публично заседание на 04.12.2018г., в състав:

 

 

                                               ПРЕДСЕДАТЕЛ: РОСИЦА И.

 

 

         при участието на секретаря ХРИСТИНА ЦЕКОВА разгледа докладваното от съдия И. т.д.№56 по описа за 2018г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

         Предявен е иск с правно основание чл.95а, вр. чл.95 от ЗАПСП.

         СНЦ"Музикаутор" - Сдружение на композитори, автори на литературни произведения, свързани с музика и музикални издатели за колективно управление на авторски права, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр.София, ул."Будапеща"№17, ет.4, представлявано от изпълнителния директор И.Д. чрез юрисконсулт В.Г. е предявило срещу ЕТ"НЕМ-ГЕНОВ-Г.Г.", ЕИК ********* осъдителен иск за сумата 3 000лв.

         В исковата молба се твърди, че ищецът е сдружение, регистрирано по ЗЮЛНЦ и е вписано като организация за колективно управление на авторски права по чл.40 от ЗАПСП в Регистъра на Министерство на културата под №1/13.01.1994г. и пререгистрирано със заповед на министъра на културата съобразно удостоверение за регистрация №62-00-0152/27.10.2011г. и удостоверение №У-62/05.09.2014г. Твърди се също, че ответникът притежава индивидуална лицензия за създаване и предоставяне за разпространение на радиопрограма с наименование "Силвър" с местен обхват Враца. Като организация, която разпространява радиопрограма, същият се явява ползвател по смисъла на §2, т.6 от ДР на ЗАПСП и в това качество на основание чл.35 и чл.58, вр. чл.18, ал.1 от ЗАПСП следва да има сключен писмен договор по чл.58 от ЗАПСП за предварително отстъпени авторски права със съответните правоносители директно или чрез организация за колективно управление, която управлява съответната категория права в държавата, в която се осъществява използването, каквато организация на територията на България е ищецът.

         Заради липсата на договор за уредени авторски права върху музикални произведения ответникът е санкциониран от Министерство на културата на основание чл.97, ал.1, т.6, пр.1, алт.1 от ЗАПСП за неправомерно използване на музикални произведения, излъчени в ефира на радиото на 19.04.2016г. в интервала от 17:40ч. до 18:40ч. както следва:

1.БЕД БОЙС/"BED BOYS" - в изпълнение на ИНЕР СИРКЪЛ/INNER CIRCLE с композитор и автор на тест ЙАН ЛЕВИС/IAN LEVIS, член на американското дружество BMI, представлявано от ищеца; 2.Ю КИЙП МИ ХЕНГИН ОН/YOU KEEP ME HANGIN`ON в изпълнение на КИМ УЙЛД/KIM WILDE с композитор и автор на текст ЛЕЙМЪНТ ДОЗИЕ/LAMONT DOZIER, член на американското дружество БМИ/BMI/, представлявано от ищеца, композитор и автор на текст БРИАН ХОЛАНД/BRIAN HOLLAND член на американското дружество БМИ/BMI/, представлявано от ищеца, композитор и автор на текст ЕДИ ХОЛАНД/EDDIE HOLLAND, член на американското дружество БМИ, представлявано от ищеца; 3.УОНА ЛОВ Ю/WANNA LOVE YOU в изпълнение на ЕЙКОН&СНУУП ДОГ/AKON FEAT.SNOOP DOG с композитор и автор на текст КОРДОЗАР БРОЕЙДЪС/CORDOZAR BROADUS, член на американското дружество БМИ, представлявано от ищеца, композитор и автор на текст ЕЙЛИЪН ТИАМ/ALIAUNE THIAM, член на американското дружество АСКАП/ASCAP/, представлявано от ищеца.

         Твърдението на ищеца е, че посочените автори са членове на изброените организации за колективно управление на авторски права, които ищецът представлява на територията на Република България на основание чл.40, ал.10 от ЗАПСП и отстъпва правата им за използване на техни произведения въз основа на сключени договори за взаимно представителство.

         Твърди се също, че ответникът няма отстъпени права да използва процесните произведения, с което е нарушил разпоредбата на чл.18, ал.2, т.4 от ЗАПСП и е причинил вреди на описаните правоносители, тъй като в резултат от неговите действия носителите са лишени от възнагражденията за своя творчески труд.

         Предвид невъзможността да се установи точния размер на приходите, реализирани вследствие на нарушението, и поради това, че се касае за еднократно използване на произведения в радиопрограмата на ответника, на ищеца се следва обезщетение в условията на чл.95а ЗАПСП.

         По този начин е обоснован правния интерес от предявяването на осъдителен иск за сумата 3 000лв., представляваща обезщетение за претърпени вреди под формата на пропуснати ползи поради нарушаване на правата на авторите - членове на сродни дружества за колективно управление на права, представлявани на територията на Република България от ищеца, върху всеки от обектите по чл.3, ал.1 от ЗАПСП в съответната песен, а именно 500лв. за музиката и 500лв. за текста/литературното произведение, свързано с музика/ в процесните песни, ведно със законната лихва от предявяването на иска да окончателното й изплащане. Претендират се и разноски и се сочи банкова сметка, ***.

         Чрез пълномощника си адв.Н.Г. ответникът е подал отговор на исковата молба.

         На първо място в отговора се прави възражение за подсъдност, което съдът е преценил като неоснователно, тъй като съгласно чл.96 от ЗАПСП, вр. чл.104, т.7 от ГПК искът е родово подсъден като първа инстанция на окръжен съд.

         На второ място се прави възражение за нередовност на исковата молба, което съдът не е споделил, тъй като изброените нередовности са въпроси по съществото на спора.

         По същество ответникът оспорва иска като неоснователен. В тази връзка се поддържа, че между страните няма и никога не е имало договорни отношения, че ищецът не сочи по какъв начин ответникът му пречи да реализира приходи от конкретна дейност, не изяснява как представлява авторите на процесните музикални произведения, има ли индивидуални договори с тях, има ли право да ги представлява, как е уредил отношенията си с ОКУП носител на чужди права, заплащал ли е на авторите за използване на произведенията им, коя е ОКУП, с която има сключен договор за взаимно представителство и дали авторите имат актуални договори с тази организация.

         Ищецът е подал допълнителна искова молба.

         На първо място пояснява, че исковата претенция касае неправомерно използване на музикални произведения на автори, чиито права се управляват от ищеца по силата на договори за взаимно представителство. Позовавайки се дефиницията за организация за колективно управление на права/ОКУП/, ищецът сочи, че тези организации управляват правата на правоносителите по силата на договори, които сключват с тях и отделно по силата на договори за взаимно представителство с други организации, като в конкретния случай правата на процесните автори се управляват по силата на договори за взаимно представителство с други ОКУП. Поддържа се, че на основание тези договори ищецът има право да претендира обезщетение за процесните автори, тъй като съгласно чл.95в, ал.2 от ЗАПСП при предявяване на искове или при искането за налагането на мерки не следва да установява индивидуални права на управление, съответно защита, поверени от техни членове и от сродни организации от чужбина, с които са сключени договорите за взаимно представителство на техни членове.

         Ищецът настоява, че не следва да притежава изключителните права да представлява процесните автори, като изброява категориите легитимирани субекти и поддържа, че като организация за колективно управление на права има право на иск.

         Ответникът не е подал допълнителен отговор.

         След като анализира и прецени събраните по делото доказателства поотделно и в тяхната логическа и правна връзка, съдът приема за установено следното:

         Ищецът е регистриран като сдружение с нестопанска цел с наименование "Сдружение на композитори, автори на литературни произведения, свързани с музика и музикални издатели за колективно управление на авторски права "Музикаутор" с решение на Софийски градски съд по ф.д.№18208/1992г. Видно е от представеното удостоверение №11/19.01.1994г., че същият е регистриран под №1 от 13.01.1994г. в Регистъра на сдруженията по чл.40 от ЗАПСП, отдел "Авторско право" към министерство на културата. С исковата молба е представено удостоверение за регистрация на дейност по колективно управление на права №62-00-0152/27.10.2011г. на Министерство на културата, от което  се установява, че регистрацията на сдружението е за колективно управление на следните категории авторски права: възпроизвеждане на музикални произведения и на литературни произведения, свързани с музика; разпространение на записи, съдържащи такива произведения; излъчване на такива произведения по безжичен път, предаване и препредаване на такива произведения по кабел или друга електронна съобщителна мрежа; предлагане по безжичен път или по кабел на достъп на неограничен брой лица до такива произведения по начин, позволяващ този достъп да бъде осъществен от място и по време, индивидуално определени от всеки от тях; преработка на музикални произведения и синхронизирането им с други произведения; разпределяне на компенсационни възнаграждения, дължими на нейни членове за възпроизвеждане на произведения от физически лица за лично ползване. От удостоверение №У-62/05.09.2014г. на Министерство на културата е видно, че в кръга на авторските права, за чието колективно управление има регистрация ищецът, са включени внос и износ в трети държави на екземпляри от произведението в търговско количество.

         С исковата молба е представен договор от 01.08.1993г. за двустранно представителство, сключен между ищеца и Американско дружество на композиторите, авторите и издателите/ASCAP/ и анекс за продължаване на срока му на действие. Представен е и договор за  двустранно представителство с "Бродкест Мюзик ИНК"/ВМI/ и споразумение за продължаване на срока му.

         Предвид оспорването на представените с исковата молба заверени копия на договорите за двустранно представителство, в съдебно заседание същите са представени в оригинал. Съдът служебно е констатирал наличието на пълна идентичност между копията и оригиналите на документите.

         Видно е от представеното извлечение от публичния регистър на Комисията за регулиране на съобщенията, че ответният едноличен търговец е вписан като притежаващ разрешение за ползване на индивидуално определен ресурс - радиочестотен спектър, а от извлечението от публичния регистър на СЕМ се установява, че същият притежава лицензия за създаване и предоставяне за разпространение на радиопрограма с наименование "Силвър" с местен обхват Враца на честота 88.9 МНz.

         По делото е приложена административна преписка на Министерство на културата, по която е приложен Констативен протокол №5861/19.04.2016г., съставен от Б.Б.Д., държавен експерт в Дирекция "Авторско право и сродните му права". С протокола е установено, че на посочената дата радио "Силвър" излъчва в ефир на територията на гр.Враца на честота 88.9МНz, за проверката е използван подвижен радиоприемник, снабден с RDS функция и електронен дисплей, настроен на честотата на радио "Силвър". За идентифициране на заглавията на музикалните произведения е използван смартфон, разполагащ с интернет свързаност с операционна система Android с инсталирани приложения /аррs/. Проверката е извършена с начален час 17:40 и на дисплея на радиоприемника било изписано наименованието на приеманата радиостанция "Силвър", както и честотата 88.9МНz. Като част от програмата на ответника в промеждутъка от 17:40-18:40ч. по безжичен път са излъчени следните музикални произведения: Inner Circle - Bad Boys, You Keep Me Hangin`On - Kim Wilde, I Wanna Love You - Akon Feat Shoop. Съставен е Акт за установяване на административно нарушение №5861/02.06.2016г. за констатирани нарушение на чл.97, ал.1, т.6, пр.1, алтернатива 1, вр. чл.18, ал.1 и 2, т.4 и ал.3, вр. чл.35 и чл.57 от ЗАПСП. Актът е връчен на нарушителя и въз основа на него е издадено наказателно постановление №5861/20.07.2016ж., с което на ответника е наложена имуществена санкция в размер на 7 000лв.

         Актосъставителят Б.Д. е разпитан като свидетел по делото и в показанията си потвърждава констатациите в акта.

         По делото е допусната и изслушана специализирана съдебно-техническа експертиза, чието заключение не се оспорва от страните и се възприема от съда.

         Вещото лице С.Д. пояснява, че информационната мрежа SIS-Net, до която имат достъп организациите за колективно управление на авторски права в различни страни, разполага с множество бази данни за обмен на информация, включително до базата данни  W.I.D. - Works Information Database. В базата данни W.I.D. се съдържа информация относно авторите /композитор - С; автор на текст - А; композитор и автор на текст - СА; съавтор - SА/ на музикалните произведения, както и информация за организациите за колективно управление на авторски права за публично представяне на произведенията.

         Въз основа на получената информация от базата данни W.I.D. автори на процесните произведения са следните:

         1. Песен BAD BOYS в изпълнение на INNER CIRCLE с посочен от вещото лице идентификационен код с композитори  COFFIE CALTON S и LEWIS IAN. Организацията за колективно управление на авторски права за публично представяне на произведението, в която членуват композиторите, е американската BMI.

         2. Песен YOU KEEP ME HANGIN ON в изпълнение на  KIM WILDE с посочен в заключението идентификационен код с композитори и автори на текст HOLLAND EDDIE, DOZIER LAMONT HERBERT и HOLLAND BRIAN, които членуват в американската BMI.

         3. Песен I WANNA LOVE YOU в изпълнение на AKON feat. SNOP DOGG с посочен от вещото лице идентификационен код с композитори и автори на текст BROADUS CALVIN CORDAZOR и THIAM ALIAUNE. Първият от авторите членува в американската BMI, а вторият - в американската ASCAP.

         Вещото лице сочи, че международен стандартен код на музикалните произведения ISWC е уникален, постоянен и международно признат ISO стандарт за номериране и идентификация на музикални произведения, като администратор на базата данни е Международната конфедерация CISAC и чрез посочен сайт има предоставен публичен онлайн достъп до базата данни с произведения ISWC - Net:http://iswcnet.cisac.org/. В базата данни се съдържа информация относно заглавието на произведението, всички композитори, автори и аранжори на произведението, идентифицирани посредством техните номера в базата данни и код на ролята им/композитор, автор на текст и аранжор/. Съгласно базата данни с произведения за този международен стандарт като автори на процесните произведения са посочени същите лица, както и тези в базата данни WID с използваните от тях имена и псевдоними в базата данни  IPI, посочени по-горе.

         Вещото лице се произнася, че от информацията в публичния регистър на организациите за колективно управление на авторски права по чл.40а от ЗАПСП към Министерство на културата е установено, че ищецът има сключени договори за взаимно представителство със сродни чуждестранни организации за колективно управление на авторски права, сред които и договор от 03.11.1994г. с Broadcast Music Inc /BMI/ и договор от 01.08.1993г. с American Society of Composers, Authors and Publishers/ASCAP/.

         При така установените по делото факти съдът достигна до следните правни изводи:

         Ответникът не оспорва фактите относно излъчването на процесните песни на посочените в исковата молба дата и времеви интервал. Не навежда и доводи да е имал сключени договори за предварително отстъпени авторски права със съответните правоносители или чрез организация за колективно управление на права.

         Ищецът е сдружение за колективно управление на авторски права, вписано в регистъра на Министерство на културата. В това си качество същият управлява правата за публично изпълнение, звукозаписване и разпространение на резултатите от звукозаписването върху музикални произведения на членовете си /композитори, автори на литературни произведения, свързани с музикалното произведение, аранжори, музикални издатели/. На основата на сключени двустранни договори за взаимно представителство със сродни чуждестранни авторски дружества той управлява и репертоара на всяко едно от тези дружества.

         Авторското право като предмет на закрила от ЗАПСП възниква от момента на създаването на произведението на литературата, изкуството и науката, от който момент насетне произведението  е обект на закрила по чл.3 от ЗАПСП. Съгласно чл.3, ал.1, т.1, пр.1 е т.2 от ЗАПСП обект за закрила са литературните и музикални произведения, а съгласно чл.5 от закона носител на авторското право е авторът - физическо лице, в резултат от чиято творческа дейност е възникнало произведението. Чл.6 от ЗАПСП предвижда, че до доказване на противното за автор се смята лицето, чието име или друг идентифициращ знак са посочени върху произведението по обичайния за това начин.

         Със създаването на произведение, обект за закрила по ЗАПСП, за автора възникват имуществени и неимуществени права по чл.15 и сл. от ЗАПСП. Неимуществените права на автора включват правото му да бъде признат за автор и името му да се обозначи при всяко използване на създаденото от него произведение, да реши дали то може да бъде разгласено и по какъв начин, свободно да променя произведението си и да не допуска такава промяна от трети лица. Имущественото изражение на авторското право е свързано с изключителното право на автора да използва произведението си и да разреши използването му от трети лица, като чл.19 от ЗАПСП му признава право на възнаграждение за всеки вид използване на произведението и за всяко поредно използване. Начините за използване на авторското произведение са изброени в чл.18, ал.2 от ЗАПСП и сред тях е възпроизвеждането и разпространението на произведението сред неограничен брой лица.

         Съгласно чл.35 от ЗАПСП произведението може да бъде използвано със съгласието на автора, освен когато законът предвижда друго. Използването на авторското произведение или на отделни части от него от други лица в периода на закрила може да стане само със съгласието на автора. При липса на такова съгласие използването на авторско произведение представлява нарушение на авторското право, което поражда в полза на автора право на обезщетение за причинените имуществени и неимуществени вреди.

         В качеството на организация за колективно управление за авторски права ищецът е легитимиран да заяви за защита от свое име правата на автори, които са сключили договори за представителство със сродни на сдружението организации. В настоящия случай правото на иск за защита на правата на авторите на текста и музиката на музикалните произведения се упражняват не лично от тях, а от ищеца, тъй като съгласно чл.40, ал.10, изр.2 от ЗАПСП/отм./ и чл.94"с", ал.1 от ЗАПСП организацията за колективно управление на права има право да представлява своите членове, други организации за колективно управление на права, с които има сключени договори за взаимно представителство, и техните членове пред всички правораздавателни и административни органи при защитата на поверените им за колективно управление права, а съгласно ал.2 ОКУП могат от свое име да предприемат действия, вкл. да предявяват искове по чл.95, 95а и 95б. Тези норми предвиждат право на процесуална субституция за организациите за колективно управление на права и в тези случаи носителят на авторското право не участва в процеса, а организациите са легитимирани да предявяват искове за защита на всички категории права, начини на използване на произведения, без да е необходимо да доказват наличието и съдържанието на индивидуалните си правоотношения с авторите.

         Изложеното дава основание на съда да приеме, че ищецът има правото да управлява авторските права върху процесните произведения.

         От доказателствата по делото се установява, че ответникът е извършил нарушение на правата на авторите на излъчените музикални произведения. Тук следва да се отбележи, че за използване на авторско право  се смята възпроизвеждането на произведението и разпространението сред неограничен брой лица на оригинала или екземпляри от произведението.

         Съдът намира, че искът е доказан по основание. При определяне на размера на обезщетението следва да намери приложение разпоредбата на чл.95, ал.1, т.1 от ЗАПСП /ред. ДВ бр.99 от 2005г./, доколкото искът е доказан по основание, но няма достатъчно данни за неговия размер. В тази хипотеза ищецът може да претендира като обезщетение от 500лв. до 100 000лв., като конкретният размер се определя по преценка на съда при условията на чл.94, ал.3 и 4 от ЗАПСП, като се вземат предвид обстоятелствата, свързани с нарушението, пропуснатите ползи и неимуществените вреди, както и приходите, реализирани от нарушителя, и се определи справедливо обезщетение, което да въздейства възпиращо и предупредително на нарушителя и на останалите членове на обществото.

         Следва да се има предвид, че песента е произведение, представляващо неделима съвкупност от музика и текст, чиито автори в случая са различни. Авторското право върху произведение, създадено от две или повече лица, какъвто е разглежданият случай, им принадлежи общо, независимо дали произведението е неделимо като цяло или се състои от части, които имат самостоятелно значение /чл.8, ал.1 от ЗАПСП/. Процесните песни са били излъчени еднократно, данни за приходите на ответника липсват, поради което съдът намира, че справедливото обезщетение за нарушените права на авторите на всяка песен е минималният размер, предвиден в закона, а именно 500лв., т.е. за излъчването на трите песни на ищеца следва да бъде присъдено общо обезщетение в размер на 1 500лв. За разликата над тази сума предявеният иск следва да бъде отхвърлен като неоснователен и недоказан.

         Съразмерно с уважената част от иска на ищеца следва да бъдат присъдени направените по делото разноски в размер на 455лв.

         Така мотивиран, Врачанският окръжен съд

 

 

                                      Р   Е   Ш  И :

 

 

         ОСЪЖДА Едноличен търговец "НЕМ-ГЕНОВ-Г.Г.", ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр.Враца, ул."28-ми октомври", бл.11, вх.А, ет.1, представляван от Г. Д. Г., да заплати на СНЦ"Музикаутор" - Сдружение на композитори, автори на литературни произведения, свързани с музика и музикални издатели за колективно  управление на авторски права, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр.София, ул."Будапеща"№17, ет.4 сумата 1 500лв., представляваща обезщетение за нарушаване на правата на авторите - членове на сродни организации за колективно управление на авторски права, представлявани на територията на Република България от СНЦ"Музикаутор", а именно по 500лв. за музиката и текста /литературното произведение, свързано с музика/ в следните песни: 1.БЕД БОЙС/"BED BOYS" - в изпълнение на ИНЕР СИРКЪЛ/INNER CIRCLE с композитор и автор на тест ЙАН ЛЕВИС/IAN LEVIS, член на американското дружество BMI, представлявано от СНЦ"Музикаутор"; 2.Ю КИЙП МИ ХЕНГИН ОН/YOU KEEP ME HANGIN`ON в изпълнение на КИМ УЙЛД/KIM WILDE с композитор и автор на текст ЛЕЙМЪНТ ДОЗИЕ/LAMONT DOZIER, член на американското дружество БМИ/BMI/, представлявано от СНЦ"Музикаутор", композитор и автор на текст БРИАН ХОЛАНД/BRIAN HOLLAND член на американското дружество БМИ/BMI/, представлявано от СНЦ"Музикаутор", композитор и автор на текст ЕДИ ХОЛАНД/EDDIE HOLLAND, член на американското дружество БМИ, представлявано от СНЦ"Музикаутор"; 3.УОНА ЛОВ Ю/WANNA LOVE YOU в изпълнение на ЕЙКОН&СНУУП ДОГ/AKON FEAT.SNOOP DOG с композитор и автор на текст КОРДОЗАР БРОЕЙДЪС/CORDOZAR BROADUS, член на американското дружество БМИ, представлявано от СНЦ"Музикаутор", композитор и автор на текст ЕЙЛИЪН ТИАМ/ALIAUNE THIAM, член на американското дружество АСКАП/ASCAP/, представлявано от СНЦ"Музикаутор", ведно със законната лихва, считано от 06.06.2018г. до окончателното й изплащане, както и направените по делото разноски съразмерно с уважената част от иска в размер на 455лв., като отхвърля иска в останалата част като неоснователен и недоказан.

         Решението подлежи на въззивно обжалване пред Софийски апелативен съд в двуседмичен срок, считано от връчването му на страните.

 

 

 

                                               ОКРЪЖЕН СЪДИЯ: