Определение по дело №306/2020 на Окръжен съд - Варна

Номер на акта: 732
Дата: 25 февруари 2020 г.
Съдия: Иван Стойнов
Дело: 20203100500306
Тип на делото: Въззивно частно гражданско дело
Дата на образуване: 29 януари 2020 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

№………./      .02.2019 г.

гр.  Варна

 

ВАРНЕНСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД, ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ, IV с-в, в закрито съдебно заседание, в състав:

                      

ПРЕДСЕДАТЕЛ: КОНСТАНТИН ИВАНОВ

                                ЧЛЕНОВЕ: МАЯ НЕДКОВА

мл.с. ИВАН СТОЙНОВ

 

като разгледа докладваното от младши съдия Стойнов

въззивно частно гражданско дело № 306 по описа за 2020 година,

за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 278, вр. чл. 248, ал. 3 ГПК, образувано по подадена частна жалба от В.С.К.,***, чрез адв. Ц.Д., срещу Определение № 16180 от 09.12.2019 г. по гр.д. № 9602/2019 г. по описа на ВРС, В ЧАСТТА, с  която първоинстанционният съд е ДОПЪЛНИЛ Oпределение № 10719/19.08.2019 г. по гр.д. № 9602/2019 г. по описа на ВРС, като е ОСЪДИЛ В.С.К., ЕГН **********, с адрес: *** ДА ЗАПЛАТИ на „Енерго-Про Продажби“ АД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр. Варна сумата от 650,95 лв., представляваща сторените по делото разноски за адвокатско възнаграждение, на осн. чл. 78, ал. 4 ГПК.

Жалбоподателят В.С.К. счита, че определението е нищожно, евентуално неправилно, незаконосъобразно и необосновано, защото е постановено в нарушение на процесуалния и материалния закон, при съществено нарушение на съдопроизводствените правила. Твърди, че правото на изменение на съдебния акт е преклудирано, защото ответникът е следвало да представи доказателства за извършените от него разноски в производството преди произнасянето на съда, с което е прекратено същото. Сочи, че първоинстанционният съд не е обсъдил всичките му възражения по отношение прекомерността на претендираното от ответника адвокатско възнаграждение. Излага още, че обжалваното определение е нищожно, защото е постановено от друг съдия и съдебен състав, който не е участвал в предишни заседания. Моли за прогласяване за нищожно, евентуално за отмяна на определението.

В срока за отговор на частната жалба „ЕНЕРГО-ПРО ПРОДАЖБИ“ АД е изразил подробно становище, че жалбата е неоснователна. Моли за потвърждаване на определението и присъждане на разноски.

Частната жалба е подадена в срок от надлежна страна, срещу подлежащ на обжалване съдебен акт, с оглед на което производството по нея е процесуално допустимо.

За да се произнесе по спора, съдът взе предвид следното:

С Определение № 10719 от 19.08.2019 г. по гр.д. № 9602/2019 г. на ВРС е прекратено производството по делото, поради неподведомственост на спора, на основание чл. 15, ал. 1 ГПК, вр. чл. 8, ал. 1 ЗМТА.

С молба от 02.09.2019 г. ответникът „ЕНЕРГО-ПРО ПРОДАЖБИ“ АД е поискал допълване на основание чл. 248 ГПК на постановеното определение за прекратяване в частта му за разноските, като в негова полза се присъди адвокатско възнаграждение в размер на 1 296 лв. с ДДС, на основание чл. 78, ал. 4 ГПК.

Препис от молбата е връчен на ищеца, който е изразил становище в срок за нейната неоснователност. Релевирал е и възражение за прекомерност на претендираното адвокатско възнаграждение.

С обжалваното Определение № 16180 от 09.12.2019 г. ВРС е допълнил Определение № 10719 от 19.08.2019 г., като е присъдил в полза на ответника сумата в размер на 650,95 лв., след частично уважаване на възражението за прекомерност на ищеца, и е оставил без уважение искането за присъждане на разноски за разликата над присъдения размер до претендираните 1 296 лв.

На първо място неоснователно е възражението на жалбоподателя за нищожност на постановения съдебен акт, защото не е постановен от съдията-докладчик по делото.

В гражданския процес правилото за непосредственост не значи непременно и неизменност в персоналния състав на съда по делото, с изключение на изискването съдебното решение да се постанови от съдебния състав участвал в заседанието, в което е завършено разглеждането на делото – чл. 235, ал. 1 ГПК. /Така например Решение № 309/13 от 04.06.2014 г. по гр.д. № 1354/2012 г., IV г.о. на ВКС и Решение № 73 от 30.03.2017 г. по т.д. № 53570/2015 г., IV г.о. на ВКС/ Per argumentum a contrario, при постановяване на останалите съдебни актове няма изискване за неизменност на състава, поради което и няма пречка определение за допълване на определение за прекратяване на производството да бъде постановено от друг състав на съда, съобразно графика за заместване при отпуск и вътрешните правила на съответния съд. В този смисъл не са налице основание за нищожност на обжалвания съдебния акт.

Настоящият състав намира за неоснователно и възражението на жалбоподателя за недопустимост на молбата по чл. 248 ГПК за допълване на определението за прекратяване на производството, поради липса на представен списък за разноски с отговора на исковата молба.

В т. 8 от ТР № 6/2012 г., ОСГТК на ВКС е прието, че липсата на представен списък по чл. 80 ГПК в хипотезата, при която съдът не се е произнесъл по искането за разноски не е основание да се откаже допълване на решението в частта му за разноските.

Следва да се съобрази още, че изискването на чл. 80 ГПК, за представяне на списък на разноските най-късно до приключване на последното заседание в съответната инстанция, не може да се приложи по аналогия и по отношение на приключване на делото с определение за прекратяване на един по-ранен етап от производството. Това е така, защото целта на списъка е да подпомогне съда при извършване преценка за дължимост на всички извършени от страната разходи и да се изясни размера на претенцията за разноски. Списъкът за разноски се представя именно най-късно в последното заседание, защото до този момент страната прави разноски в хода на цялото производство във връзка с делото, които следва да бъдат взети предвид при постановяване на решението. Страната няма задължение да представя списък с всяко извършено от нея процесуално действие, под страх от прекратяване на производството и незачитане на извършените разходи. Именно, за да не се постави същата в по-неблагоприятно положение при прекратяване на делото, отколкото при произнасяне по същество, в съдебната практика се допуска да се иска допълване или изменение на определението за прекратяване по реда на чл. 248 ГПК с допълнителна молба след постановяването му. Препис от тази молба се връчва на другата страна, която има възможност да изрази становище по отношение на дължимостта на разноските, както и да релевира възражение за прекомерност на адвокатското възнаграждение, поради което не се нарушават нейните процесуални права. С оглед изложеното настоящият състав споделя цитираната от първоинстанционния съд практика на ВКС в този смисъл.

По отношение на отправеното възражение за прекомерност на адвокатското възнаграждение първоинстанционният съд се е произнесъл, като го е приел за основателно до сумата от 650,95 лв. с ДДС, която се явява минимално предвидения размер в чл. 7, ал. 2, т. 2 от Наредба № 1 от 09.07.2004 г. за МРАВ. Възражението на жалбоподателя, за допълнително редуциране на този размер на възнаграждението до минималния размер по чл. 9, вр. чл. 7 от Наредбата, защото е подаден само отговор на искова молба, е неоснователно.

Видно от представения с молбата за допълване Договор за правна защита и съдействие /л. 67 ВРС/ срещу възнаграждението от 1 296 лв. с ДДС ответникът е договорил с адвокатското дружество оказване на правна защита, съдействие и процесуално представителство по гражданското дело, включващо и извършване на всички съдопроизводствени действия до приключването му пред съответната инстанция.

Разпоредбата на чл. 9 от Наредбата е неприложима в настоящия случай, защото тя касае хипотеза, при която адвокат и клиент са договорили първият да изготви отговор на искова молба, без да извършва процесуално представителство по делото. Не е такъв настоящия случай, поради което и така определеното от ВРС адвокатско възнаграждение не следва да се редуцира допълнително.

По изложените съображения и предвид съвпадащите изводи на въззивната инстанция с тези на първоинстанционния съд, жалбата следва да се остави без уважение.

В полза на ответната страна по жалбата следва да се присъдят извършените в това производство разноски за заплатено адвокатско възнаграждение за изготвяне на отговор на частна жалба в размер на 240 лв. с ДДС, за които са представени списък и доказателства за заплащането им.

Водим от горното, съдът

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ частна жалба от В.С.К.,***, чрез адв. Ц.Д., срещу Определение № 16180 от 09.12.2019 г. по гр.д. № 9602/2019 г. по описа на ВРС, В ЧАСТТА, с  която първоинстанционният съд е ДОПЪЛНИЛ Oпределение № 10719/19.08.2019 г. по гр.д. № 9602/2019 г. по описа на ВРС, като е ОСЪДИЛ В.С.К., ЕГН **********, с адрес: *** ДА ЗАПЛАТИ на „Енерго-Про Продажби“ АД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр. Варна сумата от 650,95 лв., представляваща сторените по делото разноски за адвокатско възнаграждение, на осн. чл. 78, ал. 4 ГПК.

ОСЪЖДА В.С.К., ЕГН **********, с адрес: ***, ДА ЗАПЛАТИ на „Енерго-Про Продажби“ АД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр. Варна, сумата от 240 лв. /двеста и четиридесет лева/, представляваща дължими разноски за адвокатско възнаграждение пред настоящата инстанция, на основание чл. 78, ал. 3 ГПК.

 

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО не подлежи на обжалване.

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

 

      ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

         

            

                          2.