Решение по дело №246/2014 на Районен съд - Поморие

Номер на акта: 185
Дата: 28 август 2014 г. (в сила от 17 септември 2014 г.)
Съдия: Нася Иванова Япаджиева
Дело: 20142160100246
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 25 април 2014 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е    N  185

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

гр.Поморие, 28.08.2014год.

 

ПОМОРИЙСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, гражданска колегия  в публично съдебно заседание на  осемнадесети август  през две хиляди и  четиринадесета година в състав:

      

                                                                 ПРЕДСЕДАТЕЛ: НАСЯ  ЯПАДЖИЕВА

                                                                                                                                       

при участието на секретаря  Александра Димитрова  и  в присъствието на  прокурора. . . . . като разгледа докладваното от  съдия  ЯПАДЖИЕВА гр.дело N 246 по описа за  2014год. и за да се произнесе взе пред вид следното:

Производството пред ПРС е образувано по повод искова молба подадена от С.А.Т. *** против К.Х.Т. ***.  В исковата молба ищецът твърди, че с ответницата живели на семейни начала до м.ноември 2011г. и имат три деца А.С.Т., А.С.Т. и Ф.С.Т., като след като се скарали през ноември 2011г., ответницата заминала в Германия с друг мъж. Сочи, че през този период от време два пъти същата се е връщала в България и се е виждала с децата и е изпратила 50евро за децата и изцяло грижата и издръжката за децата е поел той. Моли съдът да постанови решение с което да предостави упражняването на родителските права над  трите деца на него и да определи режим налични отношения на майката с децата всяка втора и четвърта седмица от месеца от 09.00ч. на съботния ден до 18.00 в неделя и един месец през лятото, когато майката не ползва платен годишен отпуск. Моли съда да осъди ответницата  да заплаща по 85лв. издръжка. В съдебно заседание ищецът е поискал да му бъдат предоставени родителските права върху двете деца А.Т. и Ф.Т., а родителските права по отношение детето  А.Т. да се упражняват от майката – К.Х.Т., тъй като детето от известно време живее при нея , а той няма възможност  да се грижи и за трите деца.

Ответницата не е представила отговор, но се явява с съдебно заседание и заявява, че желае тя да упражнява родителските права по отношение детето А.Т., а по отношение останалите деца желае съдът да й определи  режим на лични отношения. Твърди, че не няма възможност да плаща издръжка за двете деца.

Предявения иск е с правно основание чл.127, ал.2 от СК.

От събраните по делото доказателства се установи следната фактическа обстановка:

Страните по делото са родители на децата: А.  С.Т., роден на ***г., Ф.С.Т., родена на ***г. и А.С.Т., роде на ***г. и това се установява от  представените 3бр. копия от  удостоверения за раждане.  Не се спори, че страните не живеят заедно, като ищцата заедно с детето  А. е напуснала жилището през м. септември 2012г. в което са живеели с ответника в гр.Поморие и  двете деца са останали да живеят при бащата. По късно, тя е оставила детето А. при своя брат, а бащата го е взел при себе си и другите деца.  Не се спори, че към настоящия момент, децата А. и Ф. живеят при ищеца, а детето А. живее с ответницата.

По делото е допуснат до разпит един свидетел. Свидетелката Й., свидетелства, че от осем месеца живее с ищеца и трите му деца, а от два месеца детето  А. живее  при майка си. Сочи, че тя също има две деца за които се грижат нейните родители, а тя се грижи за децата на ищеца, като цял ден са при нея, вечер децата  преспиват в къщата на баба си и дядо си, която се намира в един двор с къщата на С.. Известно й е че майката на децата е била в Германия, но след като се е върнала е взела детето А. при себе си и живее в с.Каменар в дома на майка си. Свидетелства, че ищеца  работи и издържа семейството и му помагат неговите родители. След като се върнала от Германия К. купила на  А. колело, но не знае някога да е давала пари за издръжка на децата.

Родителите са изслушани по реда на  чл. 59, ал.6 от СК . Бащата подържа искането си да упражнява родителските права само по отношение на двете деца А. и Ф.. Майката – К.Т. заявява, че желае да полага грижа само за детето А., тъй като няма самостоятелно жилище и  живее при майка си. Желае да й бъде определено време когато да се вижда с другите две деца.

               По делото е представен социален доклад изготвен от соц.работник Д.Иванова от които се установява, че  между родителите е имало спор относно упражняването на родителските права, като през 2012г. майка е оставила детето  при брат си и е заминала за Германия, след което детето е било взето от бащата. Посочено, че бащата живее в самостоятелно жилище състоящо се от коридор, стоя и помещение предвидено за баня, а родителите на ищеца живеят в отделно жилище находящо се в същото дв.място, работят  и участват активно в отглеждането на децата, като вечер две от децата спят при тях.

 При поведена беседа с бащата същия е заявил, че среща трудности при отглеждането на децата. Майката от своя страна е заявила, че се е обаждала по телефона, но ищеца я обиждал и не е разрешавал на децата да контактуват с нея.

              При така изяснената фактическа обстановка настоящата инстанция, счита че следва да се постанови решение с което упражняваното на родителските права върху две от децата А.Т. и Ф.Т. да се  предостави на бащата,                                   а родителските права по отношение детето А.Т. да се упражняват от майката, така както родителите желаят. Решението за предоставяне упражняването на родителските права следва да се  основава на интересите на децата, като се преценят, родителски качества; полагане грижи и умения за възпитание; подпомагане подготовката за придобиване знания, трудови навици и др.; морални качества на родителя; социално обкръжение и битови условия; възраст и пол на децата; привързаност между деца и родители и между децата; помощ на трети лица и др.

              По делото се установи, че родителите са постигнали споразумение и са разпределили децата, като никой от родителите не желае да се грижи и за трите деца. Установи се, че бащата се грижи за децата А. и Ф. и те винаги са живели в неговия дом, като  при отглеждането на децата му помагат неговите родители. Детето А. първо е живяло  при майка си, след това при баща си и сега отново живее при майката, като същата е заявила, че желае да се грижи за него.  От съществено значение за решаване на въпроса за родителските права са жилищно-битовите и материални условия, с които страните разполагат, защото те също са важна предпоставка за отглеждането и възпитанието. При проучването, проведено от социалните служби, се установява, че бащата има жилище състоящо се от една стая и коридор, което е недостатъчно за отглеждане на трите деца.  Според съда  жилищните условия са задоволителни при бащата, като следва да се отчете обстоятелството, че родителите му помагат и вечер двете деца спят  при бабата и дядото, които имат къща в същото дворно място.

Майката съвсем скоро се е върнала в България, след като една година е работила в Германия. Ответница, която живее при майка си  също няма добри жилищни условия които да й позволят да се грижи за трите деца, тя е зависима от майка си по отношение на жилището и към настоящия момент може да поеме грижите само за детето А..

По делото няма никакви данни за отрицателно поведение на ищеца или ответницата спрямо децата  в насока лошо възпитание, непроявяване на интерес, наличието на които фактори би могло да се яви пречка за предоставянето на детето на съответния родител, но родителите нямат възможност да се грижат за трите деца. Социалното положение на родителите е основание децата да бъдат разделени и да се постанови решение съобразно установеното  фактическо положение. При това положение, се налага изводът, че и двете страни  не могат да осигурят  добри битови условия за отглеждане на трите деца, затова и родителските права върху децата А. и Ф., следва да бъдат предоставени на бащата, а по отношение на детето А. родителските права следва да се предоставят на майката.

Съда следва да определи режим на лични контакти между майката и децата А. и Ф. и между бащата и детето А.Т., като при определянето му взе предвид, че децата известно време са живели в дома на баща си и че следва да им се осигури възможност да бъдат заедно трите поради което намира, че следва да  се определи по разширен режим на лични контакти, а именно  за бащата следва да се определи режим на лични отношения с детето А. всяка първа и трета събота и неделя  от месеца от  10.00ч. на съботния ден  до 18.00 ч. на неделния ден и 20дни през лятото когато майката не ползва платен годишен отпуск, като  при промяна на обстоятелствата този режим може да бъде променен, а за майката следва да се определи режим на лични отношения с децата А. и Ф. всяка втора и четвърта събота и неделя  от месеца от  10.00ч. на съботния ден  до 18.00 ч. на неделния ден и 20дни през лятото когато бащата не ползва платен годишен отпуск. Така  при спазване на режима на лични контакти от страна на родителите, трите деца ще могат да  прекарват съботните и неделните дни заедно.

Съда следва задължително да се  произнесе и по въпроса за издръжката на децата.   Съгласно разпоредбата на чл. 143 ал.2 от СК, родителите дължат издръжка и на своите ненавършили пълнолетие деца, независимо дали са работоспособни и дали могат да се издържат от имуществото си. При определяне размера на дължимата издръжка, съдът следва да се съобрази с нуждите на издържания и възможностите на издържащия да я осигурява. Съда при определяне на издръжката е обвързан от чл. 142 ал.2 от СК, който определя минималния размер на дължимата издръжка която към настоящия момент е 85лв. Децата са на: А. на 6г.,  Ф. на 5г. и А. на 4години, не посещават детска градина.  Няма доказателства за доходите на майката след завръщането й в България, но същата е в работоспособна възраст и следва да участва в издръжката на децата. Бащата има трудови доходи и  според съда средствата необходими за издръжка на всяко от децата  за един месец са в размер на 160 / сто и шестдесет/ лева, като бащата следва да плаща месечно 85 / осемдесет и пет/ лева  издръжка за детето А., а майката по 85лв. за издръжка на детето А. и по 85лв. издръжка за детето  Ф., а  остатъка от средствата следва да се поеме от родителя която ще полага грижи и ще получава и детските надбавки.

      Съдът, следва да осъди ищеца да плати по сметка на ПРС сумата от 122.40лв. държавна такса върху иска за издръжка, а ответницата 244.80лв.

              Мотивиран от гореизложените съображения съдът

Р  Е  Ш  И :

 

 ПРЕДОСТАВЯ  упражняването на родителските права върху детето А.  С.Т., ЕГН **********  и върху детето Ф.С.Т., ЕГН ********** на  бащата  С.  А.Т., ЕГН ********** ***, като определя режим на лични отношения между майката К.Х.Т.  и децата: А.  С.Т. и детето Ф.С.Т.,    както следва: майката може да се вижда с децата всяка втора и четвърта събота и неделя  от месеца от 10.00 на съботния ден до 18.00 часа на неделния ден с преспиване, като вземе децата от дома на бащата и ги връща и 20дни през лятото когато бащата не ползва платен годишен отпуск. .

               ОПРЕДЕЛЯ  местоживеенето  на  децата  А.  С.Т. и  Ф.С.Т.  при бащата.

ПРЕДОСТАВЯ  упражняването на родителските права върху детето А.С.Т., ЕГН **********  на  майката – К.Х.Т., ЕГН **********  като определя режим на лични отношения между бащата С.А.Т. и детето А.С.Т.:   както следва: бащата  може да се вижда с детето всяка първа  и трета събота и неделя  от месеца от 10.00 на съботния ден до 18.00 часа на неделния ден с преспиване, като вземе детето от дома на майката и го връща и 20дни през лятото когато майката не ползва платен годишен отпуск. .

               ОПРЕДЕЛЯ местоживеенето на детето А.С.Т. при майката.

              ОСЪЖДА  К.Х.Т., ЕГН **********, да заплаща месечна издръжка на децата: А.  С.Т., ЕГН **********   и Ф.С.Т., ЕГН **********, чрез техния   бащата и законен представител С.  А.Т., ЕГН ********** ***  в размер на по 85 / осемдесет и пет/ лева месечно за всяко дете, считано от влизане в сила на решението  до настъпването на законни причини за нейното изменяне или прекратяване, в едно със законната лихва върху  всяка закъсняла вноска.

              ОСЪЖДА  С.А.Т., ЕГН **********, да заплаща месечна издръжка на детето А.С.Т., ЕГН **********,  чрез неговата майка и  законна представителка К.Х.Т., ЕГН **********   в размер на 85 / осемдесет и пет/ лева, считано от влизане в сила на решението  до настъпването на законни причини за нейното изменяне или прекратяване, в едно със законната лихва върху  всяка закъсняла вноска.

ОСЪЖДА С.А.Т., ЕГН **********  да плати по сметка на ПРС сумата от  122.40  /сто двадесет и два лева и 40ст./ държавна такса.

ОСЪЖДА  К.Х.Т., ЕГН **********   да плати по сметка на ПРС сумата от  244.80  /двеста четиридесет и четири лева и 80ст./  държавна такса.

Настоящото решение подлежи на обжалване пред Бургаски окръжен съд, в двуседмичен срок който тече от получаване на съобщението.

След влизане в сила решението да се изпрати за сведение на Д”СП”, отдел „ЗД” Поморие.                                 

 

                                                                        РАЙОНЕН СЪДИЯ: