Определение по дело №275/2022 на Административен съд - Шумен

Номер на акта: 590
Дата: 21 септември 2022 г.
Съдия: Христинка Данчева Димитрова
Дело: 20227270700275
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 16 септември 2022 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

гр.Шумен, 21.09.2022г.

 

 

Административен съд - град Шумен, в закрито заседание на двадесет и първи септември две хиляди двадесет и втора година в състав:

 

Административен съдия: Христинка Димитрова

 

като разгледа докладваното от съдията АД № 275 по описа за 2022г. на Административен съд – гр. Шумен,  за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на 145 и сл. от Административно процесуалния кодекс (АПК), вр.чл.124, ал.1 от Закона за държавния служител (ЗДСл).

Образувано е по жалба на Т.И.К. *** Стамболийски №10, ет.3, ап.5, със съдебен адрес адв.Ц.Д.,***, против Заповед № ЧР-33/25.08.2022г. на Директора на РИОСВ – Шумен. С оспорения акт е прекратено служебното правоотношение на Т.И.К. с място на работа РИОСВ – Шумен, на длъжност гл.експерт в дирекция «Контролна и превантивна дейност», направление «Екологична оценка и оценка на въздействието върху околната среда» при РИОСВ – Шумен, считано от 25.08.2022г., поради съкращаване на длъжността ѝ.

С жалбата е направено искане за присъждане на обезщетение за времето, през което оспорващата не е била на служба поради незаконното прекратяване на служебното правоотношение.

Съдът счита, че искането за обезщетение следва да бъде отделено в друго производство, предвид следните съображения:

Предпоставка за обезщетението е отмяната на заповедта за уволнение. Съгласно чл.104, ал.1 от ЗДСл когато заповедта за прекратяване на служебното правоотношение бъде отменена от органа по назначаването или от съда, държавният служител има право на обезщетение в размер на основната си заплата, определена към момента на признаването на уволнението за незаконно или на неявяването му да заеме службата, за цялото време, през което не заема държавна служба, но не за повече от 6 месеца. Доколкото решението на административния съд в частта относно законосъобразността на заповедта за прекратяване на служебното правоотношение не е окончателно и подлежи на обжалване, към дадата на неговото постановяване все още няма да е налице предпоставка за обезщетението, а и размерът на същото не би могъл да бъде определен преди окончателното приключване на производството по оспорване на законосъобразността на заповедта. Наред с това, ответник по иска за обезщетение е съответното юридическо лице.

Изложеното налага отделянето на искането за обезщетение от производството по оспорване на административния акт.

Водим от горното съдът

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ОТДЕЛЯ от настоящото производство по оспорване на Т.И.К. от гр.Шумен против Заповед № ЧР-33/25.08.2022г. на Директора на РИОСВ – Шумен за прекратяване на служебното правоотношение, искането за заплащане на обезщетение за времето, през което оспорващата не е била на държавна служба поради незаконното прекратяване на правоотношението.

Отделянето да се осъществи посредством копиране и заверка на жалбата и приложенията към нея от съдебния деловодител, като копираните материали, ведно с препис от настоящото определение, се докладват на Председателя на Шуменския административен съд за образуване на ново административно дело по предявеното искане за обезщетение.

 

На основание чл.229, ал.1 от АПК настоящото определение не подлежи на обжалване, тъй като не прегражда по нататъшното развитие на производството и не е предвидено изрично неговото обжалване.

 

 

                                     Административен съдия: