Р Е Ш Е Н И Е
Номер 10 февруари 2017 година град Бургас
В ИМЕТО
НА НАРОДА
Бургаският окръжен съд, наказателен състав
на десети февруари през две хиляди и седемнадесета година
в публично заседание в следния състав:
Председател: Цвета Попова
Членове: Събчо Събев
Стефан Стойков
секретар Р.А.
в присъствието на прокурора
разгледа докладваното от съдия Попова ч.н.дело № 1156 по описа за 2016 година.
Производството е по чл.32, ал.1 вр. чл.16 от Закона за признаване, изпълнение и изпращане на решения за конфискация или отнемане и решения за налагане на финансови санкции (ЗПИИРКОРНФС). Образувано е по искане на Окръжен съд - Фъгъраш, окръг Брашов, Румъния, отдел „Наказателни изпълнения“, за признаване и изпълнение на наказателно решение № 251/3.12.2012 г. на Окръжен съд - Фъгъраш, с което българският гражданин Х.М.Ч. е осъден да заплати сумата от 2000 румънски леи - направени разноски в производството по постановяване на решението. Към писмото са приложени наказателното решение на Окръжен съд - Фъгъраш и удостоверение по чл.4 от Рамково решение 2005/214/ПВР на Съвета относно прилагането на принципа за взаимно признаване на финансови санкции.
В съдебно заседание представителят на Окръжна прокуратура поддържа становище, че са налице всички основания за признаване на решението на чуждестранния съдебен орган и изпълнението му.
Засегнатото лице Х.Ч. твърди, че не е бил уведомен за воденото срещу него наказателно производство в Румъния, но заявява, че е съгласен да плати направените по делото разноски в размер на 2000 леи.
Съдът, след като прецени съдържанието на удостоверението, становищата на страните и разпоредбите на закона, прие следното:
С наказателно решение № 251 от 3.12.2012 г., издадено от Окръжен съд – Фъгъраш, Румъния, влязло в сила на 28.12.2012 г., българският гражданин Х.М.Ч. е осъден за това, че на 9.12.2011 г. подвел касиерката на обменно бюро, принадлежащо на SC EXCHANGE VICTORIA SRL КОДЛЯ, окр. Брашов, Румъния по повод на смяна на валута от евро в леи, по метода „шмен“, състоящ се в изтегляне на 2100 евро от пачката банкноти, дадена за смяна - престъпление по чл.215, ал.1 и ал.2 от Наказателния кодекс на Румъния. Със същия съдебен акт Х.Ч. е осъден да заплати направените в производството по постановяване на решението разноски в размер на 2000 леи.
Наказателното решение на Окръжен съд – Фъгъраш е влязъл в сила в държава – членка на Европейския съюз акт за налагане на задължение за плащане на разходи по съдебна процедура, довела до постановяването му, поради което представлява решение за налагане на финансова санкция по смисъла на чл. 3, ал. 1, т. 3 от ЗПИИРКОРНФС.
Въз основа на това решение е издадено удостоверение по т.4 от Рамково решение 2005/214/ПВР на Съвета относно прилагането на принципа за взаимно признаване на финансови санкции. Удостоверението е придружено с превод на български език, издадено е от компетентен орган на издаващата държава и съдържа необходимата информация, която съответства на съдебния акт.
В удостоверението са посочени данни за постановеното наказателно решение от съдебния орган на издаващата държава –дата на издаване и дата на влизането му в сила. Посочени са данни, индивидуализиращи засегнатото лице, чието постоянно местоживеене е на територията на Република България. Описани са обстоятелствата, при които е извършено престъплението от лицето, спрямо което е наложена финансовата санкция, като е посочена правната квалификация на деянието според наказателния закон на издаващата държава. Осъщественото деяние от засегнатото лице Х.Ч. е сред изброените по чл.30, ал.2 вр. чл.14, ал.2 ЗПИИРКОРНФС, за които не се изисква двойна наказуемост – измама. Независимо от това следва да бъде отбелязано, че същото съставлява престъпление и по българския наказателен закон – чл.209 НК. В удостоверението е посочена санкцията – 2000 леи, представляваща разходите по водене на производството по постановяване на наказателното решение.
Съдът намира, че в случая са налице всички задължителни условия за признаване и изпълнение на решението.
Не е налично и някое от факултативните основания, изрично посочени в чл.35 от ЗПИИРКОРНФС, при които може да се откаже признаване и изпълнение на решението. По делото не са ангажирани доказателства за същото деяние срещу засегнатото лице да е постановено и приведено в изпълнение решение за налагане на финансова санкция. Според българския закон изпълнението на решението е с изтекла давност, но липсва кумулативната предпоставка за отказ на това основание, тъй като решението не се отнася за деяние, подсъдно на български съд. Решението се отнася за деяние, извършено на територията на издаващата държава от физическо лице, което по българското законодателство е наказателноотговорно и няма имунитет или привилегия, които да правят изпълнението на акта за налагане на финансова санкция недопустим.
От съдържанието на приложеното удостоверение е установено, че Х.Ч. е бил уведомен съобразно законодателството на издаващата държава за воденото срещу него наказателно производство, както и относно правото си да обжалва решението и сроковете за това. Той не се е явил лично на съдебния процес, вследствие на който е постановено решението, но му е била оказана юридическа помощ от назначен служебен защитник. Според получената допълнителна информация от Окръжен съд - Фъгъраш решението е било връчено на засегнатото лице с препоръчано писмо на 14.12.2012 г.
По делото липсват доказателства засегнатото лице изрично да се е отказало от правото си на устно изслушване и изрично да е заявило, че няма да оспорва решението. Всъщност Х.Ч. не е имал обективна възможност да участва лично в производството, тъй като по време на съдебния процес в Румъния той е изтърпявал наказание лишаване от свобода в Затвора-Бургас. Настоящият съдебен състав намира, че посоченото обстоятелство не е довело до грубо накърняване на правото му на лично участие в процеса пред съда в гр.Фъгъраш, предвид изявлението на Х.Ч., че никога повече не би влязъл на територията на издаващата държава. И тъй като основанието по чл.35, т.11 от ЗПИИРКОРНФС е факултативно, съдът прие, че наличието му в конкретния случай не може да обоснове отказ да се признае и допусни изпълнение на решението за налагане на финансова санкция.
Засегнатото лице не представи доказателства за пълно или частично изпълнение. Паричното задължение е в размер на 2000 румънски леи,чиято равностойност в български левове по курса на Българската народна банка за деня на постановяване на решението за налагане на финансова санкция е 864.76 лв.
С оглед на изложените съображения и на основание чл. 32, ал.1 вр. чл. 16, ал.7, т.1 от ЗПИИРКОРНФС, съдът
Р Е Ш И :
ПРИЗНАВА наказателно решение № 251 от 3.12.2012
г., постановено от Окръжен съд –
Фъгъраш, окр.Брашов, Румъния, влязло в сила на 28.12.2012 г., в частта, с която на българския гражданин Х.М.Ч. -
роден на *** г., с постоянен адрес ***, ЕГН **********, е наложена финансова
санкция в размер на 2000 леи с левова равностойност 864.76 лв. в производство
за престъпление по чл.215, ал.1 и ал.3 от Наказателния кодекс на Румъния.
Решението подлежи на обжалване и протест в
седемдневен срок пред Апелативен съд - Бургас.
На основание чл. 36 вр. чл. 22 от
ЗПИИРКОРНФС препис от решението да се
изпрати след влизането му в сила на Националната агенция за приходите за
изпълнение.
На основание чл.38, ал.1,
т.1 от ЗПИИРКОРНФС незабавно да се
уведоми за признаването на финансовата санкция компетентния орган на издаващата
държава. Копие от уведомлението до издаващата държава да се изпрати на
Министерството на правосъдието на Република България.
Председател:
Членове: 1.
2.