Решение по дело №480/2020 на Районен съд - Разград

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 18 декември 2020 г. (в сила от 20 януари 2021 г.)
Съдия: Доротея Енчева Иванова
Дело: 20203330200480
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 30 юли 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е  

 

Номер  432                           18.12.2020г.                          Град  Разград

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

Разградският районен съд                                        наказателен  състав

На осемнадесети ноември                                             Година 2020

В публичното заседание в следния състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДОРОТЕЯ ИВАНОВА

Секретар: Сребрена Русева

Прокурор:

като разгледа докладваното от съдията Доротея Иванова

административно наказателно дело номер 480 по описа за 2020 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл.59 и сл. от ЗАНН.

Постъпила е жалба от М.М.Г. *** – 15 - 133/02.07.2020г. на Директора на ОДМВР- Разград, с което на основание чл.209а, ал.4 от Закона за здравето й е наложена глоба в размер на 300 лв. за нарушение на същия член. В жалбата сочи, че НП е незаконосъобразно и неправилно, постановено при съществени нарушения на процесуалния и материалния закон, поради което моли да бъде отменено изцяло. Оспорва изложената фактическа обстановка, тъй като не отговаря на действителната. В с.з. повереникът й - адв. Й. заявява, че поддържа жалбата на посочените в нея основания и моли НП да бъде отменено.

Въззиваемата страна – ОДМВР- Разград, чрез процесуалния си представител- юрисконсулт М., счита жалбата за неоснователна, а НП за правилно и законосъобразно, поради което моли да бъде потвърдено.

Районна прокуратура гр.Разград, при редовност в призоваването, не се явява представител и не заявява становище по жалбата и НП.

Разградският районен съд, след като прецени събраните по делото доказателства, намира за установено от фактическа страна следното:

Обжалваното НП е издадено въз основа на постановление за отказ да се образува досъдебно производство от 23.06.2020г. и АУАН от 16.04.2020г., съставен срещу жалбоподателката за това, че „на 13.04.2020г. около 19.00ч. в гр. Р. на детска площадка, намираща се зад ул. **, М.Г. посещава открито обществено място, като седи на пейка в района на площадката, при наличие на обявено в Република България извънредно положение и нарушава въведена на основание чл.63, ал.1 от Закона за здравето със Заповед № РД- 01- 143/20.03.2020г. на министъра на здравеопазването- противоепидемична мярка, изразяваща се в преустановяване на посещенията на паркове, спортни и детски площадки и др., с което виновно е нарушил т.­I, подт.1 от Заповед № РД- 01- 143/20.03.2020г. на министъра на здравеопазването във вр. с чл.209а от Закона за здравето“.

НП е издадено срещу жалбоподателката за това, че „на 13.04.2020г. около 19.30ч. в гр. Р., лицето Г. е посетила детска площадка, находяща се на ул. ** зад блок № **, като е установена там. С действията си същата нарушава т.1, подточка 1 от Заповед № РД- 01- 143/20.03.2020г. на министъра на здравеопазването. С това деяние виновно е нарушил чл.209а, ал.1 от Закона за здравето“.

Към преписката освен НП и АУАН са приложени писма, постановление за отказ да се образува ДП от 23.06.2020г., докладна записка- 2 бр., обяснение от М.Г., снимка, разпореждане за възлагане на проверка на основание чл.145, ал.1, т.3 от ЗСВ от 02.06.2020г., констативен протокол, заповед за определяне на компетентни лица, Заповед № РД- 01- 143/20.03.2020г. на министъра на здравеопазването.

По делото са разпитани актосъставителят Р. и свидетелите А., М. и К.. Първият заявява, че само е съставил процесния АУАН срещу жалбоподателката, тъй като е бил определен за такъв, не е присъствал, а е работил на база представения констативен протокол и докладна записка.

Свидетелите А. и М.- полицейски служители при РУМВР Разград, заявяват, че на 13.04.2020г. по сигнал, посетили детска площадка на ул. Свети Климент между блоковете, където установили един мъж и една жена с малко дете и една по-възрастна жена. Били седнали на пейките, детето не било на уредите. Съставили констативни протоколи на всички.

Св. К. заявява, че на процесната дата съпругата му била изкарала сина им на 2 години на разходка, по препоръка на лекарите, тъй като е с бъбречна недостатъчност, двустранна фиброневроза и му предстояла операция. Срещнали се там заедно с тъща му- жалбоподателката Г.. Били застанали между детските площади и игрището, на пейка. Тогава дошли полицаите, като им записали само имената, тъй като нямали право да им съставят актове.

Въз основа на така изложените фактически обстоятелства, съдът направи следните правни изводи:

Жалбата е допустима, като подадена в срок от надлежна страна срещу подлежащ на обжалване акт, а разгледана по същество се явява основателна и доказана.

Съгласно дадените от закона правомощия, съдът извърши цялостна проверка по издаване на обжалваното НП и АУАН, като констатира, че същите са съставени в грубо нарушение на процесуалните правила- чл.42, т.4 и т.6,  чл.43 от ЗАНН относно акта за установяване на административно нарушение, респ.чл.57, ал.1, т.4 и т.5 от ЗАНН за НП.

На първо място констатираното нарушение не е индивидуализирано по място и време, като описаното в НП се различава съществено от описаното в АУАН и установено от св. А. и М.. Това е нарушение на чл.42, т.4 и т.6, респ. чл.57, ал.1, т.4 и т.5 от ЗАНН предвиждащи описание на нарушението, датата и мястото, където е извършено, обстоятелствата, при които е извършено, както и доказателствата, които го потвърждават; собствено, бащино и фамилно име на нарушителя /наименование на ЮЛ/. В случая има разминаване както в посочения час /19ч в АУАН и 19.30ч. в НП/, така и в конкретното описание на нарушението. Посещението на детски площадки е свързано с игра на деца, което в случая не установено, факта, че лицата са били там за кратко време, не означава, че са посетили детската площадка за ползване по предназначение. Освен това и трите установени възрастни лица, които не са описани нито в АУАН, нито в НП, са от едно семейство- майка, дъщеря и зет.

Това се явява съществено процесуално нарушение и само на това основание НП следва да бъде отменено изцяло.

На второ място, действително към процесния период са действали забрани към всички граждани за посещения на паркове, градски градини, спортни и детски площадки и съоръжения на открити и закрити обществени места, с оглед съществуващата епидемиологична обстановка. Впоследствие обаче тези забрани   са отпаднали и не са въведени отново  и към момента, въпреки, че епидемиологичната обстановка в страната не е по-различна от процесния период - с оглед обявените данни е дори значително по-тежка в сравнение с процесната дата. Отмяната на тези забрани тогава и невъвеждането им отново до момента означава, че е прието, че тези изисквания и забрани за посещения на подобни места са били явно завишени и в този смисъл ненужни. Фактически дадена е явно една нова оценка на ситуацията, обуславяща извод за липса на необходимост от такива забрани. При това се налага изводът, че деянието на жалбоподателя, с оглед оценката на ситуацията от днешна гледна точка е явно маловажно по смисъла на чл.28 от ЗАНН, тъй като фактически само по себе си не се свързва със значителни обществено опасни последици.  Ето защо съдът намира, че деянието на жалбоподателя се явява маловажен случай и това също налага отмяна на НП като незаконосъобразно.

Воден от гореизложеното, съдът

 

Р      Е      Ш     И      :

 

ОТМЕНЯ КАТО НЕЗАКОНОСЪОБРАЗНО НП № 1873 – 15 - 133/02.07.2020г. на Директора на ОДМВР- Разград, с което на основание чл.209а, ал.4 от Закона за здравето на М.М.Г. *** й е наложена глоба в размер на 300 лв. за нарушение на същия член.

Решението подлежи на касационно обжалване по реда на АПК пред Разградски административен съд в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.

 

 

Районен съдия: