Решение по дело №190/2021 на Административен съд - Пазарджик

Номер на акта: 358
Дата: 27 април 2021 г.
Съдия: Николай Христов Ингилизов
Дело: 20217150700190
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 17 февруари 2021 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

№ 358 / 27.4.2021г.

гр. Пазарджик,

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

Административен съд – Пазарджик, Х състав, в открито съдебно заседание на четиринадесети април, две хиляди и двадесет и първа година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ :  МАРИАНА ШОТЕВА

                                                  ЧЛЕНОВЕ:  1. НИКОЛАЙ ИНГИЛИЗОВ

                                                                        2. КРАСИМИР ЛЕСЕНСКИ

 

при секретаря Димитрина Георгиева и участието на прокурора Албена Кузманова, като разгледа докладваното от съдия Ингилизов к.а.н.д. дело № 190 по описа за 2021 год. на Административен съд- Пазарджик, за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на чл.63, ал.1 от ЗАНН, вр. с чл.348 от НПК, вр. с чл.208- чл.228 от АПК.

Образувано е по касационна жалба от З.А.А., чрез адв. А.Д. срещу Решение № 260003/18.01.2021 г. по АНД 230/2020 г. по описа на РС - гр. Панагюрище с което е потвърден електронен фиш серия К № 3897448, издаден от ОДМВР Пазарджик, с който на З.А., е наложено   административно наказание за нарушение на чл.21, ал.2 вр. ал.1 от ЗДвП и на основание чл.189, ал.4 вр. чл.182, ал.2, г.2 от ЗДвП е наложена ГЛОБА в размер на 50 /петдесет/ лева.

Жалбоподателят, редовно призована, не се явява, не се представлява. По делото са постъпили становища, в които се иска отмяна на решението на РС Панагюрище и отмяна на електронния фиш, както и присъждане на направените разноски по делото.

Ответната страна – ОДМВР Пазарджик, редовно призована, не изпраща представител и не взема становище по подадената жалба.

Прокурорът сочи в становището си, че следва да се потвърди решението на РС Панагюрище като законосъобразно и правилно.

Пазарджишки административен съд, като прецени събраните доказателства по отделно и в тяхната съвкупност, приема за установено следното:

Жалбата е подадена в срок, допустима е,  разгледана по същество е ОСНОВАТЕЛНА.

Районен съд Панагюрище е посочил в решението си следната фактическа обстановка :

Жалбоподателя, като законен представител на „Омникар ауто" ООД, собственик на товарен автомобил „Нисан Нивара" с ДК № РВ 5759 РТ е санкционирана за това, че на 29.07.2020 година, в 16,40 часа, на републикански път Ш-801, км. 60+700 в посока за гр. Панагюрище, в района на табелата на Община Стрелча е управлявал автомобила, като се е движила със скорост 73 км/час, при разрешена 60 км/час, въведена като ограничение с пътен знак „В26", (Видно от извадка на пътната карта на л.45 в делото).

Скоростта била установена и фиксирана с автоматизирано техническо средство № TRF1-М №631. Засичането и фиксирането на скоростта било станало с мобилна система за видеоконтрол, монтирана на служебен автомобил „Опел Астра" с рег.№ …. На посочената дата съгласно правомощията си за работа по ЗДП и указанията, дадени в Наредба №8121з-532 от 12 май 2015г. за условията и реда за използване на АТС и системи за контрол на правилата за движение по пътищата, издадена от МВР, автопатрул на звено „Пътна полиция" при РУ Панагюрище към ОДМВР Пазарджик в състав разпитания по делото свидетел бил позициониран на точка за контрол на републикански път Ш-801, км. 60+700 (в близост до табелата „Добре дошли в Община Стрелча). След като мобилната система за видеоконтрол била в работен режим, в 16:40 часа посредством същата бил заснет клип № 3607, на който се вижда товарен автомобил „Нисан Нивара" с ДК № РВ 5759 РТ , движещ се със скорост 76 км/час.

За работата с АТС бил изготвен протокол за използване на АТС по образец с рег.№ 31 Ор-15212 ( л. 11 в делото).

Използваното АТС е преминало периодична проверка с заключение, че съответства на одобрения тип, като от извършването й на 29.07.2020 г. до заснетото нарушение не е изминал едногодишния срок за следваща проверка, съгласно заповед на Председателя на ДАМТН. По тази причина не може да има съмнение в годността на използваното АТС.

Въз основа на заснетото нарушение бил издаден атакуваният ЕФ, като от засечената скорост бил приспаднат толеранс от 3 км/час в полза на нарушителя. ЕФ бил връчен на нарушителя на 28.09.2020 г., а жалбата против ЕФ е била подадена до Районен съд - Пазарджик, откъдето е препратена по компетентност на Районен съд- Панагюрище на 29.09.2020 г., т.е. в 14-дневния срок за неговото обжалване по реда на чл.189 ал.8 от ЗДП, с оглед на което е процесуално допустима.

В мотивите на решението съдът е приел, че видно е от приетата по делото справка на л.39 в делото, собственик на товарен автомобил „Нисан Нивара" с ДК № … е „Омникар ауто" ООД, чийто законен представител - управител е жалбоподателят, като същият не е попълнил декларация, в която да посочи, че друго лице е управлявало автомобила. Всъщност такива твърдения не се навеждат в процеса. От представената справка за собственост на автомобил се установява, че действително на 12.06.2017 г. процесния автомобил е прехвърлен на "Интерлиийз ауто" ЕАД, но в последствие е направено последващо вписване, от което се установява, че собствеността на автомобила е придобита от търговско дружество „Омникар ауто" ООД. Даден е отговор и на възраженията в жалбата относно твърдения за неправилна квалификация на нарушението и допуснати процесуални нарушения с неприлагане на снимка на разположението на техническото средство.

Настоящият съдебен състав приема за безспорно установено, че на датата 29.07.2020 г. на соченото място е установено нарушение на правилата за движение по пътищата, което е осъществено с процесния товарен автомобил „Нисан Навара“ с ДК …. От доказателствата по делото следва да се приеме за установено и че заснемането на нарушението е осъществено с отговарящо на законовите изисквания АТСС, тъй като същото е от одобрен тип и е преминало последваща проверка. Неоснователни са възраженията и изложените аргументи за недоказаност на обстоятелството дали техническото средство е било годно за използване. При наличието на протокол удостоверяващ успешното преминаване на последваща проверка от техническото средство и измерване в срока на валидност на това измерване – 1 годишен, съдът приема че към датата 29.07.2020 г. това техническо средство е било годно да установява нарушения на правилата за движение по пътищата при използването му. На този извод не оказва влияние обстоятелството, че след 24.02.2020 г. е изтекло удостоверението доказващо, че технически средства тип TFR1-M са от одобрен тип. Това е така с оглед разпоредбата на чл.30, ал.5 от Закона за измерванията когато срокът на валидност на одобрения тип е изтекъл, намиращите се в употреба средства за измерване, които отговарят на одобрения тип, се считат от одобрен тип. Конкретния случай е именно такъв, тъй като техническото средство TRF1-М №631 е преминало последваща проверка на дата 02.10.2019 г. и попада в приложното поле на сочената разпоредба. Следва да се има предвид и това, че са спазени изискванията на Наредба №8121з-532 от 12 май 2015г. за условията и реда за използване на АТС и системи за контрол на правилата за движение по пътищата, като е изготвен протокол по чл.10 от тази наредба за използването на техническото средство на датата 29.07.2020 г. С оглед на всичко посочено се налага единствено възможния извод за доказаност на осъщественото нарушение на правилата за движение по пътищата.

В конкретния случай обаче въззивния съд неправилно е преценил, че действително е следвало да се ангажира наказателната отговорност на З.А. като законен представител на „Омникар Ауто“ ООД. Действително съгласно разпоредбата на чл.188, ал.2 от ЗДвП когато нарушението е извършено при управление на моторно превозно средство, собственост на юридическо лице, предвиденото по този закон наказание се налага на неговия законен представител или на лицето, посочено от него, на което е предоставил управлението на моторното превозно средство. В конкретния случай обаче от доказателствата по делото се установява, че собственик на процесното МПС не е „Омникар Ауто“ ООД, а „Интерлийз ауто“ ЕАД. Това се доказва от наличната по делото справка за собственост на МПС, както и от представения и приобщен към доказателствата по делото договор от 12.06.2017 г. с нотариална заверка на подписите, с който собствеността на процесното МПС е била прехвърлена от „Омникар Ауто“ ООД на „Интерлийз ауто“ ЕАД. Изводът на съда, че в последствие е налично друго вписване, което прави отново собственик „Омникар Ауто“ ООД е неправилен. Това е така, тъй като по делото действително се установява, че на дата 22.06.2017 г. е направена служебна промяна на регистрацията на МПС и е регистриран документ с № 1088/01.06.2017 г. на Нотариус №186 П. П.. Следва да се има предвид обаче, че този регистриран документ удостоверява собствеността на процесното МПС преди датата 12.06.2017 г., когато тя е прехвърлена от „Омникар Ауто“ ООД на „Интерлийз ауто“ ЕАД и не може да е единствен аргумент да се приеме, че след датата 12.06.2017 г. това МПС е било собственост на „Омникар Ауто“ ООД. Не може да се приеме от доказателствата по делото и че към датата 29.07.2020 г. процесния автомобил е бил въобще във владение на „Омникар Ауто“ ООД, чийто законен представител е З.А.. Това е така, тъй като по делото е наличен приемо-предавателен протокол от 12.06.2017 г. за предаване владението на автомобила на „Интерлийз ауто“ ЕАД и липсват доказателства, които да водят на категоричен извод, че в последствие този автомобил отново е бил предаден във владение на „Омникар ауто“ ООД или е бил предаден във владение на З.А.. С оглед на всичко това соченият извод, че „Омникар ауто“ ООД е собственик на процесното МПС не почива на безспорни доказателства и се явява погрешен. С оглед на това следва да се приеме и че неправилно е ангажирана административно наказателна отговорност спрямо законния представител на дружеството З.А.. Ето защо и направения извод от въззивния съд за това, че издадения електронен фиш е законосъобразен е неправилен.

От изложеното се налага извода, че обжалваното Решение на Районен съд Панагюрище е неправилно и незаконосъобразно, тъй като с него е потвърден електронен фиш издаден спрямо ненадлежен субект на административно наказателната отговорност. С оглед на това, решението ще следва да се отмени.

Предвид изхода на делото, основателно се явява искането на касатора за присъждане на направените в хода на делото разноски за адвокатски хонорар в размер на 600 лева за направените разходи във въззивното и касационното производство.

         Водим от горното и на основание чл. 221, ал. 2, предл. 1 от АПК във връзка с чл. 63, ал. 1, изр. 2 от ЗАНН, съдът

 

Р Е Ш И :

 

          ОТМЕНЯ  Решение № 260003/18.01.2021 г. по АНД 230/2020 г. по описа на РС - гр. Панагюрище с което е потвърден електронен фиш серия К № 3897448, издаден от ОДМВР Пазарджик.

          И вместо него постановява :

ОТМЕНЯ Електронен фиш серия К № 3897448, издаден от ОДМВР Пазарджик, с който на З.А.А., е наложено   административно наказание за нарушение на чл.21, ал.2 вр. ал.1 от ЗДвП и на основание чл.189, ал.4 вр. чл.182, ал.2, г.2 от ЗДвП е наложена ГЛОБА в размер на 50 /петдесет/ лева.

ОСЪЖДА ОД на МВР Пазарджик да заплати на З.А.А. направените разноски в производството в размер на 600 лева за адвокатски хонорар.

 

 

             Решението е окончателно.   

                                      ПРЕДСЕДАТЕЛ : /п/

                                     

ЧЛЕНОВЕ :         1 /п/

 

                                     2. /п/