Решение по дело №6786/2017 на Софийски градски съд

Номер на акта: 265830
Дата: 21 септември 2021 г.
Съдия: Мариана Василева Георгиева
Дело: 20171100506786
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 2 юни 2017 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

.................

 

гр. София, 21.09.2021 г.

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ГО, ІІ А въззивен състав, в закрито заседание на двадесет и първи септември през две хиляди двадесет и първа година, в състав:

 

                                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ: ВИОЛЕТА ЙОВЧЕВА

                                                            ЧЛЕНОВЕ: МАРИАНА Г.

            Д. КОВАЧЕВ

 

разгледа докладваното от съдия Мариана Г. в.гр.д. № 6786 по описа за 2017г., и за да се произнесе, взе предвид следното:

        

Производството е по реда на чл. 193 от ГПК /отм./.

Образувано е по молба на В.В.М. с искане за допълване на постановеното на 25.11.2019г. решение по делото.

В молбата се твърди, че въззивното решение е непълно, тъй като съдът не се е произнесъл по всички искания на въззивницата и конкретно по искането за отмяна по реда на чл. 431 от ГПК /отм./ на следните нотариални актове: нотариален акт № 4, том I, рег. № 253, дело № 4 от 1999 г., съгласно който М.П.М., С.Н.И.– М., Т.И.Г., Е.Г.Г., Т.Ф.Т. и Т.К.Т. продават на М. А. К.недвижими имоти; нотариален акт № 116, том V, рег. № 6449, дело № 936 от 1999г., с който М.П.М., С.Н.И.– М., Т.К.Т., Т.Ф.Т., Т.И.Г., Е.Г.Г., Т.Ф.Т. и Т.К.Т. продават на В.Р.С., Г.И.Д. иИ.Д. Ф. /наследодател на М.Д.Ф. и Д.И.Ф./ недвижим имот; договор за доброволна делба от 20.02.2001г. и нотариален акт № 117, рег. № 6450, дело № 937 от 1998г. Направено е искане за допълване на въззивното решение и чрез постановяване на диспозитив за прекратяване на производството за възстановяване на акт за държавна собственост № 796/1987г. на ОбНС Банкя и за произнасяне по правните последици от деактуване на имота въз основа на Заповед № Б-08-00.0225/30.05.1994г. на Министъра на финансите, включително и относно допуснатата техническа грешка при нанасяне на имота в кадастралната карта. Счита, че решението следва да се допълни и чрез отразяване на границите на процесния имот в осъдителната част на иска по чл. 108 от ЗС, както и да се посочи, че ответниците не са посочени като собственици на имота в кадастралната карта.

Насрещните страни Г.И.Д., Н.А.Д., В.Р.С., М.Й.Ф., Д.И.Ф. и К.Н.С. оспорват молбата като неоснователна.

Останалите страни – Н.С.Т., С.А.Т. и А. С.Т. не изразяват становище.

Съдът, след като взе предвид доводите на страните и обсъди релевираните в молбата основания, намира за установено следното от фактическа и правна страна:

Съгласно нормата на чл. 193, ал. 1 от ГПК /отм./ страната може да поиска да бъде допълнено решението, ако съдът не се е произнесъл по цялото й искане. Молба за това може да се подаде в едномесечен срок от деня на заседанието, в което е обявено решението с мотивите за страната, която е присъствувала, а за страната, която не е присъствувала при обявяване на решението, и в случаите по чл. 190 срокът тече от датата на съобщението, че решението с мотивите е изготвено. За да се уважи молбата и да се постанови допълнително решение, съдът следва да констатира дали са налице следните кумулативни процесуални предпоставки: да е сезиран от легитимирано лице; молбата да е подадена в едномесечен срок и да е постановено непълно решение.

В случая молбата е подадена от легитимирано лице и в законоустановения срок, поради което е процесуално допустима.

Разгледана по същество същата е неоснователна по следните съображения:

Непълно е решението, което не обхваща целия спорен предмет, като липсва формирана воля относно някой от съединените искове /например съдът е разгледал само част от обективно или субективно съединените искове, произнесъл се е за сума в по-малък размер от потърсената и др./ или допълнителните искания на страните.

Както е прието в решение № 454/22.10.2010г. по гр.д.№765/2010г. на ІІ ГО на ВКС, съдът дължи произнасяне с диспозитив само по надлежно заявените като искови претенции, а по възраженията – само когато това е изрично предвидено /възражения за прихващане и за подобрения, както и за право на задържане, по които се формира сила на пресъдено нещо/. Постановява се диспозитив само по въпросите, по които съдът се произнася със сила на пресъдено нещо /в този смисъл т. 18 на ТР 1/2000 год. на ОСГК на ВКС; решение №3/27.04.2016г. по гр.д.№ 3999/2015г. на II ГО на ВКС/, както и по допълнителните искания, свързани с главния спорен предмет, например за лихви, присъждане на разноски и др.

В аспекта на изложеното се налага извод, че искането за допълване на въззивното решение с произнасяне в диспозитива на същото, че се  прекратява производството за възстановяване на акт за държавна собственост № 796/1987г. на ОбНС Банкя и за настъпилите правни последици от деактуване на имота, както и относно допусното изменение в кадастралната карта по отношение на процесния имот, е неоснователна. Допълване на съдебния акт се допуска, когато съдът не се е произнесъл по цялото искане, а не по доводите на страните. Непроизнасянето по доводи и възражения на страните от съда, постановил съдебното решение, сочи на евентуална негова неправилност, която не може да бъде отстранена от същия съд, а подлежи на проверка по реда на инстанционния контрол.

Неоснователна е молбата за допълване на решението чрез посочване на границите на процесния имот. Видно от диспозитива на съдебното решение процесният имот е индивидуализиран с посочване на идентификатор, площ и граници, като в осъдителната част от диспозитива на иска по чл. 108 от ЗС е налице изрично препращане към така индивидуализирания в установителната част на иска недвижим имот.

Искането в останалата част също е неоснователно. По смисъла на процесуалния закон отмяната, на основание чл. 431, ал. 2 от ГПК /отм./, на нотариалния акт не е предмет на самостоятелен иск, а само изрично уредена от закона последица от уважаване на иск за защита на право на собственост, засегнато с издаването му /ТР № 178 от 30.06.1986 г. на ОСГК/. На отмяна по реда на чл. 431, ал. 2 от ГПК /отм./, съответно по чл. 537, ал. 2 от ГПК, подлежат само констативни нотариални актове, с които се удостоверява право на собственост върху недвижим имот, не и тези удостоверяващи сделки, с които се прехвърля, изменя или прекратява вещно право върху недвижим имот. В случая е направено искане за отмяна на нотариални актове, обективиращи договори за покупко-продажба на недвижим имот, т.е. касае се за нотариални актове, които удостоверяват сделки за прехвърляне на вещни права върху недвижим имот. Посоченият вид нотариални актове не попадат в приложното поле на чл. 431, ал. 2 от ГПК /отм./. Искането за отмяна на договор за доброволна делба на съсобствени недвижими имоти от 20.02.2001г., съгласно който Г.И.Д. и съпругата ми Н.А.Д. получават в дял и стават изключителни собственици на празно дворно място, съставляващо парцел XXIII-2230,1865 в квартал 19 по плана на в.з. Банкя София, целият с площ 1000 кв. м., аИ.Д. Ф. и съпругата му М.Д.Ф. получават в дял и стават изключителни собственици на празно дворно място, съставляващо парцел XXXI-1865, 2230 в квартал 19 по плана на в.з. Банкя София, целият с площ 1 000 кв. м., не попада в приложното поле на нормата на чл. 431, ал. 2 от ГПК /отм./. В хипотези, в които искането по чл. 431, ал. 2 от ГПК /отм./ е неоснователно, съдът не дължи произнасяне с изричен диспозитив, с който да остави без уважение молбата за отмяна на нотариалния акт. И това е така, тъй съдът постановява изричен диспозитив в решението само по въпросите, по които се произнася със сила на пресъдено нещо, както и по допълнителни искания, свързани с главния спорен предмет и представляващи законна последица от уважения иск. Разглежданият случай обаче не е такъв по изложените от съда съображения.

С оглед изложеното съдът приема подадената молба за неоснователна, поради което същата следва да се остави без уважение.

 

Водим от горното, Софийски градски съд

 

Р  Е  Ш  И :

 

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ молбата на В.В.М. с вх. № 16477 от 07.02.2020г. за допълване на решението от 25.11.2019г., постановено по в.гр.д № 6786/2017г., по описа на СГС, ГО, II А въззивен състав.

Решението подлежи на обжалване пред ВКС при условията на чл. 280, ал. 1 ГПК в едномесечен срок от връчването му на страните.

 

                                        

                                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ:                         

                                                

                                             

                                                          ЧЛЕНОВЕ: 1.                                                                  

 

                                                                                                                                    

                                                                               2.