Решение по дело №1907/2022 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 2199
Дата: 24 ноември 2022 г.
Съдия: Анелия Илиева Харитева
Дело: 20227180701907
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 18 юли 2022 г.

Съдържание на акта

 

Р Е Ш Е Н И Е

№ 2199/24.11.2022г.

 

Град Пловдив, 24.11.2022 година

 

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД ПЛОВДИВ, ХХІІ касационен състав, в публично заседание на двадесет и шести октомври две хиляди двадесет и втора година в състав:

Председател: Анелия Харитева

       Членове: Любомира Несторова

Георги Пасков

при секретар Севдалина Дункова и с участието на прокурора Светлозар Чераджийски, като разгледа докладваното от съдия Харитева к.а.н.д. № 1907 по описа на съда за 2022 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Касационно производство по чл.63в ЗАНН, във връзка с чл.208 и сл. от АПК.

Образувано е по касационна жалба на „Гроусър“ АД, в ликвидация, срещу решение № 1089 от 31.05.2022 г., постановено по а.н.д. № 200 по описа на Районен съд Пловдив за 2022 година, с което е потвърдено наказателно постановление № 601523-F626152 от 27.09.2021 г. на директора на дирекция „Обслужване“ при ТД Пловдив на НАП, с което на „Гроусър“ АД, в ликвидация, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: Пловдив, Северна индустриална зона, ул. „Георги Бенев“ № 15, представлявано от ликвидатора С.Ч., на основание чл.179, ал.1, пр.4 ЗДДС е наложена имуществена санкция в размер на 500 лева за нарушение на чл.125, ал.5, във връзка с ал.3 ЗДДС.

Според касатора финансовият резултат на дружеството за процесния период е нулев, с оглед на което по никакъв начин държавният бюджет не е ощетен, а и нарушението е констатирано за първи път и е в резултат на пропуск, а не умишлено. Счита, че в случая са налице условията на чл.28 ЗАНН, който не е приложен от районния съд. Иска се отмяна на обжалваното решение и на наказателното постановление. Допълнителни съображения по съществото на спора са изложени в писмени бележки от 24.10.2022 г.

Ответникът в писмено становище оспорва касационната жалба и счита обжалваното решение за правилно. Претендират се разноски.

Представителят на Окръжна прокуратура Пловдив дава заключение да се остави в сила първоинстанционното решение като правилно, а жалбата е неоснователна.

Административен съд Пловдив, ХХІІ касационен състав, намира, че касационната жалба е подадена в срока по чл.211, ал.1 АПК и от страна по делото, за която решението е неблагоприятно, поради което е процесуално допустима, а разгледана по същество е основателна поради следните съображения:

За да потвърди наказателното постановление, районният съд е приел, че наказващият орган е издал наказателно постановление, съдържащо всички императивни реквизити по чл.57 ЗАНН, при съобразяване на приложимия материален закон; че по безспорен начин е установено, че дружеството е осъществило нарушение на чл.125, ал.3, във връзка с ал.5 ЗДДС, състоящо се в бездействие на представляващото дружеството лице да подаде отчетни регистри за данъчен период месец юни 2021 г., което нарушение се санкционира на основание чл.179, ал.1 ЗДДС. Случаят не е маловажен според районния съд, тъй като целта на наложеното административно наказание е да предупреди и превъзпита нарушителя към спазване на установения правов ред и да въздейства възпитателно и предупредително на останалите граждани, а в случая, законният представител на наказаното дружество е неглижирал вмененото задължение за спазване на реда на управление и нормите на ЗДДС, касаещи спазване на ясно разписаните срокове за подаване на изискуемите данъчни документи за съответен данъчен период по ЗДДС. Наказващият орган правилно е приложил закона, правилно е преценил санкционната норма на чл.179, ал.1, пр.4 ЗДДС, правилно е определен размерът на имуществената санкция.

Решението е неправилно. Въз основа на установените релевантни факти районният съд неправилно е приложил материалния закон.

Неоснователно е възражението на касатора за неправилно приложение на чл.28 от ЗАНН. Противно на твърдението на касатора, районният съд е изложил мотиви във връзка с извода си, че случаят не е маловажен, които напълно се споделят от настоящата инстанция.

От друга страна, обаче, на настоящия съдебен състав е служебно известно, че с решение № 1882 от 26.10.2022 г. по адм. дело № 1477/2022 г. на АС Пловдив е оставено в сила решение № 664 от 31.03.2022 г. по а.н.д. № 242/2022 г. на РС Пловдив, с което е потвърдено наказателно постановление № 601521-F622612 от 27.09.2021 г. на директора на дирекция „Обслужване“ в ТД Пловдив на НАП, с което на дружеството-жалбоподател е наложена имуществена санкция 500 лева на основание чл.179, ал.1, пр.4 ЗДДС за нарушение по чл.125, ал.5, вр. ал.1 ЗДДС, за неподадена справка-декларация за същия данъчен период месец юни 2021 г.

С оглед настъпилата от 01.01.2018 г. законодателна промяна в чл.125, ал.7 ЗДДС, съгласно който декларациите по ал.1 и 2 и отчетните регистри по ал.3 се подават по електронен път при условията и по реда на ДОПК, и практическата невъзможност да се подаде справка-декларация без отчетни регистри, настоящият касационен състав намира, че с издаването на две наказателни постановления за неподадените в срок справка-декларация и отчетни регистри за един и същ данъчен период наказващият орган е нарушил принципа за пропорционалност. В този смисъл е решение от 20 юни 2013 година по дело C-259/12 на Съда на ЕС, съгласно което, за да осигурят точното събиране на данъка и да предотвратят данъчните измами, държавите-членки имат право да предвидят в националното законодателство подходящи санкции, които обаче не трябва да надхвърлят необходимото за постигането на тези цели, тоест в съответствие с принципа на пропорционалност следва да се използват средства, които позволяват ефективно да се постигне целта за борба с измамите и избягването на данъци, като същевременно накърняват в най-малка степен целите и принципите, установени от законодателството на Съюза. В своята практика Съдът на ЕС е разяснил, че за да се прецени, дали разглежданата санкция е съобразена с принципа на пропорционалност, следва в частност да се вземат предвид видът и тежестта на нарушението, тежестта на налаганата санкция и начинът за определянето на нейния размер, както и преследваните цели, като във всеки конкретен случай пропорционалността и преследването на легитимна цел следва да бъдат убедително доказани.

В процесния случай изобщо не може да се говори за данъчна измама или за стремеж към избягване на данъчно облагане от дружеството съобразно критериите, очертани в практиката на Съда на ЕС. Видно е, че не е налице опит за укриване на облагаеми доставки от приходната администрация, отчетните регистри са били подадени в деня на съставяне на АУАН, като финансовият резултат за периода е нулев и се касае за дружеството, което е в производство по ликвидация и не упражнява търговска дейност. Всички тези факти, както и наличието на влязло в сила наказателно постановление за нарушение по чл.125, ал.5, вр. ал.1 ЗДДС, за неподадена справка-декларация за същия данъчен период месец юни 2021 г., налагат извод, че налагането на друго наказание за същия данъчен период се явява непропорционално с оглед преследваната цел – да се дисциплинира задълженото лице към спазване на установения ред за своевременно отчитане на облагаемите по ЗДДС доставки.

Поради изложеното касационната инстанция намира, че обжалваното решение е неправилно на основание чл.348, ал.1, т.1 НПК и следва да се отмени, както и следва да се отмени наказателното постановление като незаконосъобразно поради противоречие с материалноправни разпоредби. Затова и на основание чл.221, ал.2 АПК Административен съд Пловдив, ХХІІ касационен състав,

 

Р Е Ш И :

 

ОТМЕНЯ решение № 1089 от 31.05.2022 г., постановено по а.н.д. № 200 по описа на Районен съд Пловдив за 2022 година, и вместо това ПОСТАНОВЯВА:

ОТМЕНЯ наказателно постановление № 601523-F626152 от 27.09.2021 г. на директора на дирекция „Обслужване“ при ТД Пловдив на НАП, с което на „Гроусър“ АД, в ликвидация, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: Пловдив, Северна индустриална зона, ул. „Георги Бенев“ № 15, представлявано от ликвидатора С.Ч., на основание чл.179, ал.1, пр.4 ЗДДС е наложена имуществена санкция в размер на 500 лева за нарушение на чл.125, ал.5, във връзка с ал.3 ЗДДС.

Решението е окончателно.

 

                                                                       Председател:

 

                                                                       Членове: 1.

 

                                                                                         2.