Решение по дело №757/2018 на Районен съд - Пазарджик

Номер на акта: 529
Дата: 6 ноември 2018 г. (в сила от 27 ноември 2018 г.)
Съдия: Таня Петкова Петкова
Дело: 20185220200757
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 4 май 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

№…..

гр. П., 06.11.2018 г.

 

В    И М Е Т О     Н А    Н А Р О Д А

 

РАЙОНЕН СЪД ГР. П., Наказателна колегия, Х състав, в публичното заседание на тридесет и първи октомври две хиляди и осемнадесета година в състав:

 

                                      Председател: ТАНЯ ПЕТКОВА

 

при секретаря Соня Моллова, като разгледа докладваното от районен съдия Петкова АНД № 757/2018 г. по описа на Районен съд- П., за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството по реда на чл.59 и следващите от ЗАНН.

Образувано е по жалба от С.И.Т., с ЕГН- **********, с адрес ***, против Наказателно постановление № 18-0340-000399 от 30.03.2018 г. издадено от Началника на РУ- Септември при ОД на МВР- П., с което за нарушение на чл.150а ал.1 от ЗДвП на основание чл.177 ал.1 т.1 от ЗДвП му е наложена глоба в размер на 300 лева.

В жалбата бланкетно се сочи, че НП е незаконосъобразно и неправилно, издадено в нарушение на материалния и процесуалния закон, оспорва се извършването на нарушението и се иска отмяна на НП.

В съдебно заседание жалбоподателят, редовно призован не се явява, не изпраща и процесуален представител. Не представя писмено становище.

Въззиваемата страна, редовно призована, не изпраща законов или процесуален представител. От същата с изпращането на административната преписка е депозирано становище, в което са изложени обосновани доводи за законосъобразност на НП, издадено в пълно съответствие с относимите материално правни и процесуални разпоредби, с което се иска потвърждаване на същото и отхвърляне на жалбата като неоснователна.

Като взе предвид изложените в жалбата оплаквания, становището на въззивника, изложено в жалбата и това на въззиваемата страна и прецени събраните по делото гласни и писмени доказателства и вещественото доказателствено средство, по вътрешно убеждение, ръководейки се от закона, установи следното от фактическа страна:

Жалбоподателят е санкциониран за това, че на 21.03.2018 г., около 18,20 часа, в с. Г.Б., на ул. „Първа“ в посока за гр. Б., е управлявал собствения си лек автомобил „***“ с рег. № *** АН, след като е лишен от това право по съдебен ред.

Нарушението било констатирано от св. Н.П., мл. автоконтрольор в РУ- Септември, който съставил срещу жалбоподателя АУАН с бл. № 531238/21.03.2018 г. в негово присъствие и в присъствието на свидетелите Д.К. и И.С., след което му бил предявен. Жалбоподателят отказал да подпише акта и да получи екземпляр от същия, което било удостоверено по надлежния ред с подпис на свидетел.

Въз основа на акта било издадено обжалваното НП. Последното било връчено лично на жалбоподателя на 15.04.2018 г., а жалбата против него подадена от санкционираното лице на 23.04.2018 г.(първия работен ден) по пощата, видно от пощенското клеймо (л.7 от делото), чрез АНО пред РС- П., поради което е и процесуално ДОПУСТИМА като подадена в срока по чл.59 ал.2 от ЗАНН и от лице активнолегитимирано да инициира съдебен контрол за законосъобразност на НП пред компетентния съд по местоизвършване на нарушението.

Гореописаната фактическа обстановка съдът възприе въз основа на събраните по делото писмени доказателства и показанията на актосъставителя- св. Н.П. и свидетелите при съставянето на акта- Д.К. и И.С..

Съдът кредитира изцяло събраните писмени и гласни доказателства, които по съществото си са достоверни и непротиворечиви, като по категоричен начин очертават гореописаната фактическа обстановка.

При така установената фактическа обстановка от правна страна съдът приема, че жалбата е НЕОСНОВАТЕЛНА.

Съдът счита, че посоченото нарушение е безспорно установено и доказано и възраженията на жалбоподателя за това, че не е извършил вмененото му нарушение съдът намира за неоснователни.

Твърдението на жалбоподателя, че не е управлявал на процесната дата и място въпросния лек автомобил се опровергават по категоричен начин от показанията на свидетелите П., К. и С.. Последните двама свидетели са категорични, че са видели жалбоподателя да стои пред магазин в селото до собствения си лек автомобил и да употребява алкохол- бира. Св. К. познавал Т. отпреди по повод на служебни контакти със същия. Той го посочил на св. С. и му обяснил, че е лице, което многократно е хващано да управлява след употреба на алкохол, както и че в момента е лишен от право да управлява МПС. Свидетелите К. и С. по недвусмислен начин сочат, че на въпросната дата преди да потеглят със служебния си автомобил към тях приближил л.а. „***“ с рег. № ***, управляван жалбоподателя. Категорични са, че св. С. е показал стоп-палка през прозореца на служебния автомобил и дал знак на жалбоподателя да спре, както и че последният не е спрял, а завил в пряка улица и увеличил скоростта. Полицаите го последвали със светлинен и звуков сигнал, но поради лошата настилка на пътя в един момент го изгубили и понеже знаели къде живее отишли пред дома му, където го заварили в двора му. Категорични са, че след като ги забелязал, жалбоподателят побягнал, но бил задържан, като видимо бил притеснен и лъхал на алкохол. Впоследствие в близост до дома на Т. бил установен и автомобила му, отключен и вътре били всичките му документи. И двамата свидетели са категорични, че при извършената справка в информационните масиви на МВР било установено, че Т. е лишен от право да управлява МПС по съдебен ред.

При така установеното е бъз съмнение, че жалбоподателят е управлявал собствения си лек автомобил на процесната дата и място. Т.е. налице е един от елементите на фактическия състав на нарушението по чл.177 ал.1 т.1 от ЗДвП. последната разписва това управление да е осъществено въпреки, че водачът е лишено т право да управлява МПС било по съдебен или по адм. ред.

В случая полицейските служители при извършената справка в информационната система на МВР са установили, че жалбоподателят Т. е лишен от право да управлява МПС и то по съдебен ред. Това обстоятелство се потвърждава от приетите като писмени доказателства по делото Справка за съдимост на С.Т. (л.8-10 от делото) и писмо от Сектор „ПП“ при ОД на МВР- П., ведно със Справка за нарушител/водач (л.62-66 от делото), от които по категоричен начин се установява, че към датата на нарушението- 21.03.2018 г. жалбоподателят Т. е изтърпявал наказание лишаване от право да управлява МПС за срок от 1 година и шест месеца, наложено му с влязла в сила на 26.09.2016 г. присъда по НОХД № 1674/2016 г. на РС- П., като наказанието се е изтърпявало в периода от 08.02.2017 г. до 08.08.2018 г.

При тези данни съдът счита, че от обективна и субективна страна е осъществен състав на нарушение по чл.177 ал.1 т.1 от ЗДвП.

Съдът намира, че това нарушение е достатъчно ясно и точно описано в АУАН и в НП. Вярно е, че в акта и НП не е посочена присъдата, с която жалбоподателят е лишен от право да управлява МПС, но имайки предвид, че той е бил наясно със същата, като страна по делото в качеството на подсъдими и е чул присъдата при нейното обявяване и при положение, че СУМПС му е отнето при привеждането в изпълнение на това наказание, то той е бил наясно, че е лишен от правото да управлява МПС и че това е станало по съдебен ред. По този начин жалбоподателят не е затруднен да научи какво е точното му административно обвинение. Освен това съдът намира, че е достатъчно да се посочи в обстоятелствата- елемент от състава на вмененото нарушение, че лицето е лишено от правоуправление по съответния ред- административен или съдебен.

Макар че възражение в тази насока липсва, съдът намира за необходимо да посочи, че случаят не е маловажен по смисъла на чл.28 от ЗАНН, предвид начина на осъществяването му, наличието и на друго констатирано нарушение на ЗДвП, както и степента на обществената опасност на нарушението и на нарушителя, като следва да се има предвид, че нарушителят е санкциониран за нарушение на правилата за движение по пътищата в това число и за същото нарушение, видно от справката му за нарушител/водач (л.64-66 от делото), а и е осъждан за престъпления по транспорта, в т.ч. и за управление на МПС в срока на изтърпяване на наказанието лишаване от правоуправление (виж Справка за съдимост на л.8-10 от делото).

Нарушението е напълно доказано. Поради това и правилно жалбоподателя е бил санкциониран по чл.177 ал.1 т.1 от ЗДвП, като му е била наложена глоба. При определяне размера на същата наказващият орган се е съобразил с изискванията на чл.27 от ЗАНН за индивидуализацията на административните наказания като е отчел тежестта на нарушението и личността на нарушителя. В този смисъл съдът счита, че санкцията правилно определена по вид и размер.

При цялостната служебна проверка на АУАН и НП съдът не констатира допуснати процесуални нарушения. АУАН и НП са издадени от компетентни органи в кръга на правомощията им по закон, в законоустановените срокове при спазване на разпоредбите на чл.42 и чл.57 от ЗАНН.

По изложените съображения Районен съд- П. в настоящия състав, след като извърши анализ на установените обстоятелства и на основание чл.63 ал.1 от ЗАНН,

 

Р  Е  Ш  И  :

 

ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление № 18-0340-000399 от 30.03.2018 г. издадено от Началника на РУ- Септември при ОД на МВР- П., с което на С.И.Т., с ЕГН- **********, с адрес ***, за нарушение на чл.150а ал.1 от ЗДвП на основание чл.177 ал.1 т.1 от ЗДвП е наложена глоба в размер на 300 лева, като законосъобразно.

 

Решението може да се обжалва в 14-дневен срок от съобщението за изготвянето му пред Административен съд гр. П..

 

 

                                      РАЙОНЕН СЪДИЯ: