Решение по дело №5262/2019 на Софийски градски съд

Номер на акта: 267015
Дата: 17 декември 2021 г.
Съдия: Елена Николаева Андреева
Дело: 20191100105262
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 17 април 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

........................../17.12.2021г., гр. София

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

Софийски Градски съд, Гражданско отделение, I-27 състав, в публичното заседание на осми февруари през две хиляди двадесет и първа година, в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЕЛЕНА АНДРЕЕВА

 

при участието на секретаря Вероника Д., като разгледа докладваното от съдията гр. дело № 5262 по описа на съда за 2019 год., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството по делото е образувано по искова молба, подадена от „М.С.“ ООД, ЕИК ******, със седалище и адрес на управление:***, представлявано от управителя К.А.К., подадена чрез пълномощник, с която е предявен иск с правно основание чл.19 ал.3 от ЗЗД, срещу Р.К.Е., с постоянен адрес:*** 25, в Ла Сел Сен – Клу, Франция, за обявяване за окончателен на предварителен договор за покупко-продажба на наследство, сключен на 03.06.2018г. в гр. Сен Сен Клу, Франция, между ответницата, като продавач, и ищеца, като купувач.

В исковата молба се твърди, че на 03.06.2018г. ищецът, като купувач и ответницата като продавач са сключили предварителен договор за продажба на наследство, по силата на който Р.К.Е. продава на „М.С.“ ООД цялото си наследство като съвкупност от права, задължения и фактически отношения, останало й от покойната й майка М.Х.К., бивш жител ***, починала на 23.04.2012г., както и цялото си наследство, като съвкупност от права, задължения и фактически отношения, останало й от покойния й баща Н.С.К., починал на 29.03.1983г. за обща продажна цена в размер на 25 000 евро, платима при следните условия и в следните срокове: сума в размер на 1250 евро, която сума страните уговарят като капаро/задатък/ в деня на подписването на предварителния договор, като подписването на същия доказва и удостоверява плащането на сумата и остатък  от размера на продажната цена, а именно сума в размер на 23 750 евро – в деня на подписване на окончателния договор. Съгласно чл.3 от Договора, продавачът и ответник в настоящото производство е поел изрично задължение на датата на подписване на окончателния договор с нотариална заверка на подписите на страните, която дата страните са приели да бъде 04.09.2018г. в 10,00 часа в кантората на нотариус В.М., рег.№ 052 на НК, ул.“******, да се яви и да представи оригинал на удостоверения за наследници на родителите си, както и всички изискуеми документи от нотариуса, в това число и да се яви на цитираната дата и час за оформяне на окончателния договор. Неявяването на продавача по предварителния договор е удостоверено в констативен протокол, Акт № 173, том V, рег.№ 10324/04.09.2018г., съставен от Г.Т., помощник-нотариус при В.М., нотариус в района на Районен съд – София, рег.№ 053 на НК, в който е отразено, че в 10,00 часа на същата дата управителят на дружеството-купувач се явява, представяйки предварителния договор за покупко-продажба на наследство, декларира, че дружеството-купувач има готовност за подписване на окончателен договор, представя и справка-баланси от сметка на дружеството за удостоверяване възможността на същото да заплати уговорената продажна цена по договора, както и заверен протокол-решение на купувача. В протокола е отразено, че на 04.09.2018г. от 10,00 часа до 11,00 часа в кантората не се явява нито госпожа Р.К.Е., нито друг нейн упълномощен представител.

Поддържа се, че ищецът е изправната страна по предварителния договор, тъй като същият е изпълнил всички поети с предварителния договор задължения, както и че е бил в готовност да заплати остатъка от договорения размер на продажната цена. След датата на съставянето на констативния протокол купувачът е правил многократно безуспешни опити да финализира сделката с продавача.

В срока по чл.131 от ГПК не е постъпил писмен отговор от ответницата.

Съдът, като взе предвид изложеното в исковата молба и след запознаване с доказателствата по делото, намира за установено от фактическа и правна страна, следното:

От представените по делото доказателства от ищеца, се установява, че на 03.06.2018г. в гр. Сел Сен Клу, Франция е сключен предварителен договор за покупко-продажба на наследство между Р.К.Е., в качеството й на продавач и „М.С.“ ООД, ЕИК ******, представлявано от К.А.К., в качеството му на купувач, по силата на който Р.К.Е. продава на „М.С.“ ООД цялото си наследство, като съвкупност от права, задължения и фактически отношения, останало й от покойната й майка М.Х.К., ЕГН **********, бивш жител ***, починала на 23.04.2012г., както и цялото си наследство, като съвкупност от права, задължения и фактически отношения, останало от покойния й баща Н.С.К., ЕГН **********, починал на 29.03.1983г., за обща продажна цена от 25 000 евро, платима при следните условия и в следните срокове: сума в размер на 1250 евро, която сума страните уговарят като капаро/задатък/ - в деня на подписване на предварителния договор, като подписването на същия от страните доказва и удостоверява плащането на сумата и остатък от размера на продажната цена, а именно сума в размер  23 750 евро – в деня на подписване на окончателния договор за покупко-продажба.

По силата на чл.3 от предварителния договор, с подписване на същия, продавачът поема изричното задължение на датата на подписване на окончателния договор с нотариална заверка на подписите на страните, която дата страните приемат да бъде 04.09.2018г- в 10,00 часа, да се яви при определения от страните нотариус В.М., рег.№ 053 на НК, в кантората му в гр. София, ул.“******и представи оригинал на валидно към датата на издаването му удостоверение за наследници на по покойните си родители, както и всички изискуеми от нотариуса документи за оформяне на окончателен договор с нотариална заверка на подписите на страните и вписване на същия, както и да се яви на посочената дата и час за оформяне на окончателен договор за покупко-продажба на наследствата по предвидения от закона ред.

Страните са уговорили, че разноските по оформяне на продажбата са за сметка на купувача, както и че при неявяване на купувача за нотариална заверка на подписите на страните под окончателния договорът или не представи всички необходими документи, договорът може да бъде развален по вина на купувача и задатъка в размер на 1250 евро остава в полза на продавача. В чл.6 от предварителния договор страните са се договори, че в случай, че продавачът не осигури всички необходими документи за нотариална заверка на подписите под окончателния договор в уговорения срок и/или не се яви на уговорената дата и час по чл.3 при нотариуса, договорът може да бъде развален по вина на продавача и същият дължи на купувача връщане на платения задатък и неустойка за разваляне на договора в размер на 1250 евро, които суми продавачът трябва да изплати на купувача в срок до пет работни дни от деня на развалянето на договора. В чл.7 от договора е предвидено, че изправната страна има право да иска обявяване на договора за окончателен по реда на чл.19 ал.3 от ЗЗД и чл.297 и сл. от ГПК.

Видно от съставения на основание чл.593 от ГПК констативен протокол от 04.09.2018г., Акт № 173, том № V, рег.№ 10324/04.09.2018г., от Г.Т., помощник-нотариус на В.М., нотариус в района на Районен съд гр. София, рег.№ 053 в регистъра на Нотариалната камара е, че на уговорената между страните по предварителния договор дата – 04.09.2018г., в кантората на нотариуса се е явил само К.А.К., действащ в качеството си на упрвител и представляващ „М.С.“ ООД, като е декларирал пред нотариуса, че представляваното от него дружество има готовност за подписване на сделката и е представил справка за баланса от сметка на дружеството в БАКБ, удостоверяваща, че дружеството разполага със средства за заплащане на договорената съгласно предварителния договор продажна цена, като е представил и надлежно заверен протокол-решение на купувача, а продавачът Р.К.Е. не се е явила. В протокола е удостоверено, че на 04.09.2018г. от 10,00 часа до 11,00 часа в кантората на нотариуса не се е явила г-жа Р.К.Е., нито друг нейн упълномощен представител.

От приложените по делото удостоверения за наследници и удостоверение за съпруг и родствени връзки, се установява, че ответницата Р.К.Е. е дъщеря на Н.С.К., ЕГН **********, починал на 29.03.1983г. в гр. София и на М.Х.К., ЕГН **********, починала на 23.04.2012г. в гр. София.

От съдебно удостоверение изх. № 9002253/14.10.2020г. от Софийски районен съд се установява, че след направена справка в особената книга на съда по чл.49 ал.1 от Закона за наследството за периода 29.03.1983г. – 02.10.2020г.вкл., не са намерени данни за вписан отказ от наследството на Н.С.К. с ЕГН **********, починал на 29.03.1983г. и М.Х.К. с ЕГН **********, починала на 23.04.2012г., от страна на техния наследник Р.К.Е., родена на ***г.

По делото, във връзка с дадени от съда указания за уточняване от ищеца на обстоятелството какви права и задължения са включени в наследството на ответницата, с оглед преценка за размера на дължимата по делото държавна такса, са представени: нотариален акт за право на собственост върху апартамент, придобит въз основа на протоколно решение № 22/1959 г. на С. Г. Н. С., отстъпено право на обезщетение срещу отчужден имот № 19, том II/1960, вписан в СВ-София; нотариален акт за собственост върху недвижим имот, придобит по наследство и по реда на ППЗСПЗЗ - Акт № 129, том LLXII, дело № 26464/2003 на СВ; нотариален акт за собственост върху недвижим имот, придобит по наследство и на основание чл. 1 от ЗВСОНИ и чл. 38, ал. 6 НДИнотариален акт № 88, том V, дело № 104/1996 г. на I-ви нотариус при СРС.

Съдът, като взе предвид установеното от фактическа страна, прави следните правни изводи:

За да се обяви за окончателен на основание чл.19 ал.3 от ЗЗД един предварителен договор за продажба на наследство, следва да се установи наличието на следните предпоставки: 1. предварителният договор да е сключен в писмена форма, 2. да съдържа всички съществени елементи на договор за продажба на наследство и 3. прехвърлителят да е собственик на недвижимия имот към момента на обявяване на предварителния договор за окончателен.

Договорът за продажба на наследство е двустранен възмезден договор, с който продавачът прехвърля на купувача наследствените си права и задължения, т.е. цялата съвкупност от наследството, като в съдържанието му не следва да се описват недвижимите имоти, които се включват в него, тъй като при удостоверяване на подписите на страните продавачът удостоверява само качеството си на наследник на лицето, чието наследство продава, което се отнася и до предварителния договор за продажба на наследство. Предвид горното и вписването не е изискване за действителността на договора, но е от значение за купувача, когато в наследството има недвижими имоти, както е в случая, включително и за определяне на дължимите държавна и нотариални такси.

Съгласно чл. 19 ал.1 ЗЗД предварителният договор следва да съдържа уговорки относно съществените условия на окончателния договор - предмет, цена, срок на изпълнение и др. Той следва да е валиден и сключен в установената от закона форма.

В случая сключеният предварителен договор от 03.06.2018г. между ответницата, в качеството й на продавач, и ищеца, в качеството му на купувач отговаря на изискванията на чл.19 ал.1 и ал.2 от ЗЗД - сключен е в писмена форма, тъй като за действителността на окончателния договор за продажба на наследство е необходим писмен договор с нотариална заверка на подписите /решение № 55/01.04.1962г. по гр. дело № 44/1962 г. на ОСГК на ВС/. Предварителният договор като частен документ се ползва с формална доказателствена сила и удостоверява изявленията на страните по договора. Сключеният между страните предварителен договор съдържа всички съществени условия на договор за продажба на наследство - уговорка относно продажба на наследството на ответницата от нейните родители, и цената, като от събраните по делото доказателства се установи, че ответницата е наследник по закон – дъщеря, на посочените в предварителния договор лица. При съобразяване на разпоредбата на чл.20 от ЗЗД, съдът намира, че волята на обещателя – ответницата, е ясно изразена - да продаде наследството, получено от родителите й, като съвкупност от права, задължения и фактически отношения. Установи се по несъмнен начин по делото, че купувачът по предварителния договор е платил частта от договорената цена, дължима при подписването на предварителния договор, както и че срока за сключване на окончателен договор е изтекъл, като на уговорената между страните дата ответницата не се е явила пред нотариус за подписването на окончателен договор.

Независимо от изложеното и като съобрази, че когато е сезиран с иск за обявяване на предварителния договор за продажба на наследство за окончателен, съдът е длъжен да провери дали отчуждителят е собственик на активите и пасивите на наследството, с оглед събраните доказателства, съдът намира, че предявеният иск следва да бъде отхвърлен, като неоснователен по следните съображения:

За да се приеме, че призованата към наследяване – ответницата, е придобила права върху наследството на своите родители и може да се разпорежда с него, е необходимо съдът да прецени, въз основа на събраните по делото доказателства, дали тя е приела наследството, което е обещала да продаде.

От издаденото от районния съд удостоверение се установи по несъмнен начин, че ответницата не се е отказала от наследството на своите родители, но това не обосновава извод, че същата е приела наследството поради липсата на направени възражения от нея в хода на съдебното производство, в което не е участвала, а ищецът не доказа при условията на главно и пълно доказване факта на приемане на наследството от продавача по предварителния договор – ответницата.

Наследството се придобива с приемането му – чл.48 от ЗН, като приемането произвежда действие от момента на откриване на наследството. Приемането като акт касае цялата съвкупност от права, задължения и фактически отношения, които представляват наследствено имущество. Призованото към наследяване лице придобива притежаваните от наследодателя права и поема задълженията на наследодателя от момента на откриване на наследството/смъртта на наследодателя/ само ако приеме наследството, т.е. ако изрази воля за това.

Приемането на наследството е възможно както изрично, така и чрез конклудентни действия. Съгласно чл.49 ал.2 от ЗН приемане на наследството има и когато призованото към наследяване лице извърши действие, което несъмнено предполага неговото намерение да приеме наследството, като във всеки конкретен случай, с оглед обстоятелствата по делото, съдът преценява дали извършените от наследника действия съставляват мълчаливо приемане на наследството/ППВС 4/64г./.

Конклудентните действия трябва да са такива, че да сочат на действителната воля на наследника да приеме наследството – решение № 64/24.02.2016г. по гр.д.№ 3838/2008г. на ВКС, IV г.о.

Извършеното разпореждане с наследствено имущество винаги предполага намерение за приемане на наследството, тъй като подобно разпореждане може да бъде извършено от лицето само в качеството му на наследник, т.е. на лице, което е придобило по наследство правото, с което се разпорежда, доколкото друго основание за придобиване на правото не е установено. В случая обаче с предварителния договор не е извършено разпореждане с наследството, а е дадено само обещание за такова, което не е изпълнено от страна на продавача по предварителния договор/ответницата/.

Съдът, като съобрази изложеното, намира, че по делото не се доказа ответницата да е придобила права върху притежаваната от родителите й съвкупност от права, задължения и фактически отношения, което е пречка да бъде уважен предявения иск, поради което и същият следва да бъде отхвърлен.

Воден от горното, съдът

 

                                                               Р  Е  Ш  И :

 

ОТХВЪРЛЯ предявения от „М.С.“ ООД, ЕИК ******, със седалище и адрес на управление:***, представлявано от управителя К.А.К., срещу Р.К.Е., с постоянен адрес:*** 25, в Ла Сел Сен – Клу, Франция, иск с правно основание чл.19 ал.3 от ЗЗД, за обявяване за окончателен на предварителен договор за покупко-продажба на наследство, сключен на 03.06.2018г. в гр. Сел Сен Клу, Франция.

Решението подлежи на въззивно обжалване пред Софийския апелативен съд, в двуседмичен срок от връчването му на страните.

 

 

 

                                                                         ПРЕДСЕДАТЕЛ: