Определение по дело №295/2019 на Административен съд - Видин

Номер на акта: 138
Дата: 22 април 2021 г.
Съдия: Росица Христова Славчева
Дело: 20197070700295
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 4 октомври 2019 г.

Съдържание на акта

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ВИДИН

ОПРЕДЕЛЕНИЕ   

гр. Видин, 22.04.2021 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

Административен съд – Видин,

Пети административен състав

в закрито заседание на

Двадесет и втори април

през две хиляди и двадесета година в състав:

Председател:

Росица Славчева

при секретаря

 

и в присъствието

на прокурора

 

като разгледа докладваното

от съдия

Росица Славчева

 

Административно дело №

295

по описа за

2019

година

и за да се произнесе съобрази следното :

           Предявени са и подлежат на разглеждане в настоящето производство субективно съединените искове, предявени П.И.П. действащ лично и като настойник на малолетния  И.И.П.  чрез процесуалния им представител, срещу Администрацията на Министерския съвет на Република България и Министерство на околната среда  и водите , с правно основание чл.203, ал.1 от АПК във връзка с чл.1, ал.1 от ЗОДОВ, с която се претендират обезщетения за претърпени неимуществени вреди  в размер на 150 000 лева за П.П. и в размер на 180 000 за ищеца И.И., вследствие на смъртта на техни близки-Венера Евтомова Георгиева и И.П. Георгиев, причинена вследствие незаконосъобразни бездействия на ответниците.

Иска се от съда да осъди ответниците Администрацията на Министерски съвет и Министерство на околната среда и водите, при условията на солидарност, да заплатят на в размер на 150 000 лева за П.П. и в размер на 180 000 за ищеца И.И., ведно със законната лихва от датата на увреждането-01.10.2014г. до окончателното изплащане на сумите, за причинени неимуществени вреди, изразяващи се в тежък стрес и шок, неимоверна болка и страдание  от всеки един от ищците по посочените в допълнителна молба вх.№ 2176/30.10.2019г. аргументи/т.5/ .

Солидарността  е обоснована с разпоредбата на чл.53 от ЗЗД, а именно претендира се, че увреждането е причинено от бездействия, вменени в отговорност на неколцина.

Обстоятелствата, на които се основават исковете по отношение на Администрацията на МС, са незаконосъобразно бездействие на Министерски съвет, изразяващо се в неосъществяване на посочените в т.1.1 от молба вх.№ 2496/28.11.2019г. и вх.№ 2771/30.12.2019г. функции на МС , бездействие да бъде инициирано решение на поставените въпроси пред Междуведомствения съвет като не са предприети дължими мерки -действия и актове, с цел предотвратяване на незаконосъобразни и рискови за живота и здравето на гражданите и за околната среда дейности /т.1 и т.2.2 от молба вх.№ 2771/30.12.2019г. , т.3.3 от исковата молба, т.3.1.1. от молба вх.№ 2176/30.10.2019г., т.1.2 от молба вх.№ 2496/28.11.2019г. / , както и в неизпълнение на задължението за произнасяне или препращане на компетентен орган на искането за намеса, входено в Администрацията на МС на 06.07.2008г./т.2.3 от молба вх.№ 2771/30.12.2019г./.

Обстоятелствата, на които се основават исковете по отношение на Министерство на околната среда и водите, са незаконосъобразно бездействие-непредприемане на дължими мерки , изразяващи се в непредприемане на действия с оглед изменение или отнемане на разрешителното за експлоатация № 67/2007г. на „Видекс“АД.

От ответника Администрацията на МС е постъпил писмен отговор с приложени доказателства.

От ответника МОСВ също е постъпил писмен отговор с приложени доказателства.

По доказателствената тежест и фактите и обстоятелствата, подлежащи на доказване:

Съобразно чл.154 от ГПК на страните следва да се укажат обстоятелствата, за които следва да представят доказателства с оглед разпределението на доказателствената тежест.

От ищците следва да се установят елементите на отговорността по чл.1 от ЗОДОВ, а именно:

От същите следва де се установи противоправното поведение на органи и длъжностни лица на ответниците-Администрацията на МС и Министерство на околната среда и водите. Следва да се установят настъпилите неимуществени вреди в резултат на настъпилата смърт на наследодателя им, съответно техни близки. Следва също така да се установи, че вредите са причинени именно в резултат на твърдяното противоправно поведение на ответниците-на сочените бездействия.

 Във връзка с твърдените незаконосъобразни бездействия, от ищците следва да бъде установено, че са налице фактически обстоятелства, сочещи необходимост от предприемане от страна на ответниците на сочените от ищците действия. Във връзка с твърдението за непредприемане на дължими мерки от МОСВ, което не е предприело действия за отнемане на разрешителното за експлоатация на „Видекс”АД , в тежест на ищците е да докажат, че по отношение на дружеството са били настъпили предпоставките за това.

По отношение на ответниците следва да бъде указано на същите, че в тяхна тежест е да докаже фактите, на които основават своите възражения. В случая от ответниците следва да бъдат ангажирани доказателства, че са изпълнили нормативно установените си функции и задължения по закон и са извършили съответния контрол съгласно законоустановените си задължения. Също така от ответника Администрацията на МС следва да се установят предприети мерки и разработени стратегии във връзка с извършване на дейността по съхранение и утилизация на взривни вещества и контрола върху тази дейност. От ответника МОСВ следва да се установи извършван ли е контрол върху дейността на „Видекс“АД за завод „Миджур“ относно съответствие на дейността с условията на разрешителното и резултатите от този контрол , както  извършван ли е такъв в относимия за делото период , а именно в периода на подновените доставки на противопехотни мини през 2014г. и извършваната им утилизация.

По възраженията за допустимост:

От Администрацията на Министерски съвет в постъпилия отговор се прави възражение срещу допустимостта на иска и пасивната им процесуална легитимация да отговарят по иска по съображения, че вредите не са настъпили в резултата на каквито и да е действия, респ. бездействия на МС, а на действия, респ. бездействия на „Видекс”АД като собственик на завода за обезвреждане на боеприпаси и производство на взривни вещества „Миджур” в с.Горни лом. Посочените възражения касаят спора по същество между страните, а не неговата допустимост, поради което възражението за недопустимост на иска на посочените основания съдът намира за неоснователно.

От ответника МОСВ се прави възражение по редовността и допустимостта на исковете. С оглед неколкократните указания на съда към настоящия момент исковете следва да се считат за редовни-уточнено е и основанието за претендираната солидарна отговорност, размерът на претенцията за неимуществени вреди от всеки от ищците спрямо ответниците , а именно в размер на 150 000 лева за П.П. и в размер на 180 000 за ищеца И.И. спрямо ответниците при условията на солидарност, представени са и доказателства, удостоверяващи активната процесуална легитимация на ищците да предявят исковете, като и надлежно пълномощно на процесуалния им представител. Направено е възражение за недопустимост поради погасяване на исковете по давност. Посоченото възражение е с материално-правен характер и следва да бъде обсъдено при решаване на спора по същество, а не е предпоставка за прекратяване на производството при евентуална основателност на същото. 

По доказателствата и доказателствените искания:

От страните са представени писмени доказателства , които следва да бъдат приети в открито съдебно заседание.

От ищците по делото са направени искания за събиране на доказателства, посочени в исковата молба.

С оглед необходимостта от установяване на посочените по-горе обстоятелства съдът намира, че същите като относими към спора следва да бъдат допуснати, а именно следва да се допуснат поисканите свидетели от ищците за установяване на претърпените неимуществени вреди от всеки един от тях. Следва да бъде назначена и поисканата съдебно-психиатрична експертиза по отношение на всеки един от ищците, която да даде отговор на въпроса какво е състоянието му във връзка с преживяването на смъртта на едни от най-близките им хора.

Възражението на ответника Администрацията на МС за неоснователност на доказателствените искания на ищците е неоснователно. Искането е съответно на указаната доказателствена тежест на страните, като наличието на вреда, характера и обема на същата ,  не се презюмира , а подлежи на установяване и доказване от ищците. В тази връзка поисканите доказателства са относими и необходими по делото. 

Искането на ответника МОСВ с оглед процесуална икономия в настоящето производства да се ползват взриво-техническите експертизи, изготвени по други сходни дела , следва да се устави без уважение. Липсва процесуална възможност да се ползват изготвени по други дела експертизи, поради което следва да бъде уважено направеното искане от ответника за назначаване на такава в настоящето производство. В същото обаче е посочено , че допълнително ще бъде формулирана задачата, поради което следва да бъде дадена възможност на ответника да посочи в писмена молба задачите на поисканата взриво-техническа експертиза с преписи за всички страни в производството, след което съдът ще се произнесе по искането.

От ответника МОСВ е поискано спиране на производството поради наличие на наказателно производство по случая в завод Миджур от 01.10.2014г., но по делото не са ангажирани доказателства във връзка с това. По делото следва да се представят доказателства във връзка с искането относно предмета на делото , както и че същото не е приключило с влязъл в сила съдебен акт, едва след което съдът следва да извърши преценка налице ли са предпоставките за спиране на настоящето производство до приключване на НОХД № 275/2016г. по описа на ОС-Видин. След представяне на доказателствата съдът ще се произнесе по искането за спиране.

Съобразно постъпилата молба във връзка с указанията на съда за съдебен адрес на ищците да се счита : гр.София , ул.“Васил Левски“ №76,ет.3 , а не както е посочено в исковата молба-ул.“Васил Левски“ №56.

Освен това с разпореждане  на страните е указана необходимостта във връзка с продължаващите извънредни мерки в страната да посочат електронен адрес за връчване на съобщенията и книжата по делото,респ. могат да посочат като начин на призоваване и връчване на съдебни книжа Системата за сигурно електронно връчване. Такива не са посочени от нито една от страните.

От ищците следва да се посочи и телефон за контакт с оглед разпоредбата на чл.127,ал.1,т.2 от ГПК-елемент от съдържанието на исковата молба.

С оглед продължаващите извънредни мерки следва отново да бъде указана необходимостта да изпълнят горното .

Предвид гореизложеното и на основание чл.140 ГПК във вр. с чл.144 от АПК и чл. 203 и сл. от АПК Съдът

                                 О П Р Е Д Е Л И :

КОНСИТУИРА като страни в настоящето производство, както следва :

Ищци : П.И.П. действащ лично и като настойник на малолетния  И.И.П. ***, представлявани от адв.А.К., със съдебен адрес за призоваване и съобщения : гр.София, ул.“Васил Левски“ № 76,ет.3.

Ответници:Администрацията на Министерски съвет на Република България с адрес гр.София и Министерство на околната среда и водите с адрес гр.София.    

УКАЗВА на страните, че разпределението на доказателствената тежест и обстоятелствата, които следва да установяват са съобразно посоченото в обстоятелствената част на определението. 

ДОПУСКА при довеждане двама свидетели на ищците за установяване на посочените в исковата молба и допълнителни такива молби обстоятелства-претърпените неимуществени вреди.

НАЗНАЧАВА съдебно-психиатрична експертиза със задача да даде заключение за състоянието на П.И.П. във връзка с преживяването на смъртта на родителите му Венера Евтомова Георгиева и И.П. Георгиев, която да бъде изпълнена от вещо лице-психиатър, при депозит в размер на 200 лв. , вносими в 7 дневен срок от ищеца П.И.П., в който срок следва да бъде депозиран по делото в деловодството на АС-Видин и платежният документ за внесения депозит. 

НАЗНАЧАВА съдебно-психиатрична експертиза със задача да даде заключение за състоянието на И.И.П. във връзка с преживяването на смъртта на родителите му Венера Евтомова Георгиева и И.П. Георгиев, при депозит в размер на 200 лв., вносими в 7 дневен срок от ищеца Ивана Ангелова Ангелова, действащ чрез П.И.П., в който срок следва да бъде депозиран по делото в деловодството на АС-Видин и платежният документ за внесения депозит.

 ОПРЕДЕЛЯ за вещо лице по назначените експертизи д-р Боян Илиев Калчев-психиатър, който следва да изготви експертизите въз основа на материалите по делото, преглед на ищците и показанията на свидетелите.

УКАЗВА на вещото лице възможността при необходимост по негова преценка да присъства на разпита на свидетелите в насроченото съдебно заседание, за което същият ще бъде уведомен.  

УКАЗВА на ответника МОСВ в 7 –дневен срок от съобщението да посочи задачите на поисканата взриво-техническа експертиза с писмена молба с препис за останалите страни в производството.

УКАЗВА на ответника МОСВ необходимостта да представи доказателства за предмета и висящността на посоченото наказателно дело във връзка с искането му за спиране на производството.

УКАЗВА на страните /ищците/ във връзка с продължаващите извънредни мерки в страната в 7-дневен срок да посочат електронен адрес за връчване на съобщенията и книжата по делото,респ. да посочат като начин на призоваване и връчване на съдебни книжа Системата за сигурно електронно връчване.

УКАЗВА на ищците в 7-дневен срок да посочат телефон за контакт съобразно изискването за съдържанието на исковата молба-чл.127,ал.1,т.2 от ГПК.

ВНАСЯ делото за разглеждане в открито съдебно заседание на 27.05.2021г. от -10,00ч., за която дата да се призоват страните.

Да се призове прокурор в Окръжна прокуратура Видин.

Да се уведоми вещото лице за датата на съдебното заседание във връзка с разпита на допуснатите свидетели след внасяне на депозитите за експертизите.

Препис от определението да се изпрати на страните и на Окръжна прокуратура Видин. 

 

                      АДМИНИСТРАТИВЕН СЪДИЯ: