Решение по дело №4690/2021 на Софийски градски съд

Номер на акта: 265433
Дата: 15 август 2021 г. (в сила от 15 август 2021 г.)
Съдия: Пламен Ангелов Колев
Дело: 20211100504690
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 9 април 2021 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

гр.София,……………..2021 г.

 

СОФИЙСКИЯТ ГРАДСКИ СЪД, Търговска колегия, VІ -12 състав в закрито заседание на ……………. г.в състав:

                             ПРЕДСЕДАТЕЛ:  Мария Вранеску

                                                           ЧЛЕНОВЕ:  Пламен Колев

                                                                                Никола Чомпалов

 при участието на секретаря ......, като взе предвид докладваното от съдия П.Колев ч.гр.д.№ 4963  по описа за 2021 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл.435, ал.2, т.7 ГПК

Производството е образувано по жалба на С.Р.П.,  чрез адвокат С.Т., срещу  постановление на ЧСИ Г.Д.от 19.02.2021 г., с което е постановено частично намаляване на такси и разноски по изпълнително дело №20217810400130, образувано от взискателя А.В.И. по Изпълнителен лист от 13.01.2021 г., издаден по гр.д.№40818/2016 г. по описа на СРС. 51 състав, в полза на Е.К.П.с ЕГН ********** и Л.Г.К.с ЕГН ********** за разноски за процесуално представителство по делото в размер на 700 лв., за сумата на разноските в намаления размер - адвокатския хонорар по изп.дело 200 лв., такси  291,50 лв.

Възразява, че взискателят А.И.има качеството на кредитор на С.Р.П., тъй като прехвърлянето на вземане в размер на 700 лв. има действие спрямо длъжника от момента на получаване на уведомление по чл.99 ал.4 от ЗЗД и до тогава то не поражда задължението за длъжника към нов кредитор. При ЧСИ Д.таково уведомление не е представено.

Счита, че  посочения договор за цесия от 28.12.2020 г. представлява

една индиция за заобикаляне на закона от страните, тъй като в исковото производство съдът е присъдил платените разноски за процесуалното представителство в лицето на същия адвокат А.И., на който е прехвърлено с цесия същото вземане за присъдените разноски за процесуално представителство, платени на същия адв. А.И.. Налице е размяна на документите без да има ефективно плащане по договора за защита и процесуално представителството.

          Взискателят е изразил становище за недопустимост на жалбата, тъй като длъжникът е направил възражение срещу разноските, което е било уважено. Длъжникът е платил и е направил искане за прекратяване на изпълнителното производство. От тези обстоятелсва извежда липса на правен интерес.

          ЧСИ е изложил мотиви за неоснователност на жалбата, тъй като възражението на длъжника по същество е срещу наличието на вземане, което е недопустимо в хода на настоящото производство, както и че ЧСИ е сезиран с искане да уведоми длъжника за извършената цесия още с молбата за образуване, в която е предявено и общото искане за иницииране на изпълнително производство за обезпечаване и събиране на процесното вземане.

Съдът намери от фактическа страна следното:

Изпълнително дело № 20217810400130 по описа на ЧСИ Г.Д., рег.№ 781, е район на действие Софийски градски е образувано по  молба на А.В.И., ,чрез пълномощника си адв. С.М., въз основа на изпълнителен лист, издаден на 13.01.2021 г. на Софийски районен съд, по гр. дело № 40818/2016г., 51-ви състав, срещу Р.С.П. за заплащане на сумата от 700 лв. разноски за процесуално представителство на Е.К.П.и Л.Г.К..

С молбата за образуване е представен и договор за цесия от 28.12.2020 г., по силата на който Е.К.П.и Л.Г.К.(цеденти) прехвърлят на А.В.И.(цесионер), изцяло вземанията си по изпълнителен лист, издаден по гр. дело № 40818/2016г., 51-ви състав на СРС.

С молбата за образуване е представен още и договор за правна помощ, сключен между А.И.и адв. С.М.. В договора се урежда представителството по настоящото изпълнително производство, при договорено възнаграждение от 350 лева (от които 200 лв. за образуване и 150 лв. за процесуално представителство) - изплатена изцяло в брой при подписване на същия. В молбата е предявено искане за насочване на принудителното изпълнение срещу единствения наследник на починалия длъжник Р.П., а именно неговия син: С.Р.П.. Молбата съдържа искане да бъде уведомен длъжника за цесията с ПДИ.

На 16.02.2021 г. е връчена на длъжника поканата за доброволно изпълнение за сумите по изпълнителния лист, ведно с разноските по изпълнителното дело. С поканата длъжникът е уведомен още за наложен запор на вземанията му в „ЮРОБАНК БЪЛГАРИЯ“ АД и „Банка ДСК“ ЕАД, както и за извършената на цесия с Договор за прехвърляне на вземания от 28.12.2020г.

На 18.02.2021г. постъпва молба от С.Р.П., с която длъжникът оспорва претендирания по изпълнителното дело адвокатски хонорар като прекомерен и недължим. Размерът на последния следвало да бъде намален до 200лв., съгласно чл. 10, т. 1 от Наредба № 1 за минималните размери на адвокатските възнаграждения. В подадената молба длъжникът предявява още и общо възражение срещу начислените такси и разноски, които подлежали на корекция във връзка с твърдяната недължимост на адвокатското възнаграждение.

С постановление на ЧСИ от 19.02.2021 г. възражението на длъжника е частично уважено, като размерът на адвокатското възнаграждение е намален от 350 лв. до 200 лв„ а дължимите по делото такси от 308.30 лв. на 291.50 лв. За последното длъжникът С.Р.П. е уведомен на 24.02.2021г., чрез адв. С.Т..

На 11.03.2021 г. Длъжникът е депозирал настоящата жалба.

При така установената фактическа обстановка съдът намери от правна страна следното:

Жалбата  е депозирана в срок, срещу подлежащ на обжалване акт на ЧСИ по смисъла на чл.435, ал.2, т.7 ГПК и следователно е допустима.

Неоснователно е възражението на длъжника  за нейната недопустимост, тъй като молбата за изменение на разноските е била уважена в искания от длъжника размер.

Видно от искането, длъжникът е твърдял, че не дължи разноски за адвокатско възнаграждение. Само като евентуално съображение е посочил, че ако се приеме дължимост, сумата  не може да е над 200 лв.

Разгледана по същество е неоснователна.

Възражението на ответника се свежда на практика до отричане на съществуването на вземането взискателя-цесионер, тъй като цесията не  е била съобщена на длъжника, от което извежда недължимост на разноските.

В хода на настоящтото производство имащо за предмет разноските в изпълнителното дело, съдът не може извършва преценка относно наличието на притезанието предмет на изпълнението.

Тъй като е налице плащане в срока за изпълнение, длъжникът дължи адвокатско възнаграждение само по чл.10, ал.1, т.1 Наредба №1 МРАВ – 200 лв.  за образуване на изпълнителното делото, до какъвто размер то е било намалено от ЧСИ в обжалваното постановление, при  съобразяване на таксите.

Следователно изводите на настоящата инстанция съвпадат с тези на ЧСИ.

Неоснователен е довода за нищожност поради заобикаляне на закона, тъй като в исковото производство съдът е присъдил платените разноски за процесуалното представителство в лицето на същия адвокат А.И., на който е прехвърлено с цесия същото вземане за присъдените разноски за процесуално представителство, платени на същия адв. А.И.. Липсва нормативно ограничение за извършеното прехвърляне на вземане, което е допустимо с оглед договорната свобода по чл.9 от ЗЗД.

Горното налага извода за неоснователност на жалбата, поради което съдът

 

Р Е Ш И :

 

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ ЖАЛБАТА на С.Р.П.,  чрез адвокат С.Т., срещу  постановление на ЧСИ Г.Д.от 19.02.2021 г. в частта за сумата на разноските в намаления размер – адвокатско  възнаграждение по изп.дело 200 лв.и  такси  291,50 лв.

Решението не подлежи на обжалване.

 

            ПРЕДСЕДАТЕЛ:                        ЧЛЕНОВЕ:    1. 

 

                                                                                                 2.