Решение по дело №1563/2017 на Софийски градски съд

Номер на акта: 266492
Дата: 10 ноември 2021 г. (в сила от 10 април 2023 г.)
Съдия: Георги Иванов Иванов
Дело: 20171100101563
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 7 февруари 2017 г.

Съдържание на акта

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД

 

Р Е Ш Е Н И Е

 

10.11.21г.

 

Софийски градски съд І-12 състав с:

 

Председател: Г. Иванов

 

Разгледа в съдебно заседание на 14.10.21г. /с участието на секретаря Д. Цветкова/ гражданско дело № 1563/17г. и констатира следното:

Предявени са искове от Л. Б. солидарно /в хипотезата на чл. 53 от ЗЗД/ против М. на О.на РБ и О.Х.с правно основание чл. 49 от ЗЗД за сумите: 10 000 лева /обезщетение за неимуществени вреди/ 26 000 лева и 6 437 лева /обезщетения за имуществени вреди/. Претендира се /при условията на чл. 86 от ЗЗД/ и законната лихва върху посочените суми /главници/ за периода след 06.02.12г.

Същите суми са заявени /при условията на евентуално съединяване на исковете/ първо срещу М. на О.и второ срещу О. Х..

Съображенията на страните са изложени по делото.

Представените по делото доказателства удостоверяват, че:

Заради скъсване на язовирната стена на язовир „Иваново“ /на 06.02.12г./ е било наводнено землището на с. Бисер /в резултат на това събитие е било наводнено, увредено и в крайна сметка - унищожено изцяло жилището на ищцата, находящо се в посоченото населено място, заедно с покъщнината – движимите вещи в имота/. Не се спори /на практика/ като това обстоятелство се явява и удостоверено /с писмени и експертни доказателства – преценени в съвкупност/ в процеса /същият факт е бил установен и в рамките на висящото наказателно производство/, че: процесното вредоносно събитие /обилно наводнение/ е било пряко следствие от – лошото техническо /физическо, фактическо/ състояние на язовирната стена. 

Исковете са основателни /явяват се доказани/ по основание – както следва:

Исковете са предявени /на 06.02.17г./ в рамките на законния /5-годишен/ давностен срок /по чл. 110 от ЗЗД/, започнал да тече от момента на вредоносното събитие /06.02.12г./. възраженията /на ответника О. Х./ в тази насока са – неоснователни.

Горните обстоятелство удостоверяват пряко /категорично, еднозначно/ предпоставките на чл. 49 от ЗЗД, а именно: наличието на /причинена на/ ищцата неимуществена вреда /психически стрес/, съответно – имуществени вреди /увреждане и загуба на недвижимо, и движимо имущество/; пряка причинно – следствена връзка между вредоносното събитие и настъпилите /два вида/ вреди; деяние /бездействие/, противоправност и виновност на същото /по смисъла на чл.45 от ЗЗД/ на ответника М. на О.на РБ. В последната връзка:

Принципно:

Председателят на състава намира за абсолютно недопустимо /нито от правна, нито от житейска гледна точка/ няколко властнически органа /министерство, областен управител и О. или с други думи - самата Държава – в най-общия смисъл на понятието/ да не могат да разрешат /дългогодишно/ спора кой е собственик /и на каква част/ от язовира, кой реално го ползва -  стопанисва, кой има задължение да поддържа обекта в безопасно състояние и т.н. /с каквито именно възражения ответниците обосновават неотговорността си за настъпването на процесното нещастно събитие/. Такъв спор принципно не може да изключи /да дерогира/ отговорността /по смисъла на чл. 53 от ЗЗД/ на нито един от изброените /спорещите субекти/. От друга страна /конкретно и в допълнение на изложеното/:

Събраният по настоящото дело доказателствен материал: писмен и експертен – преценен в съвкупност /конкретно – констатациите на вещото лице от първата оценителна експертиза, а подробни констатации в тази насока са направени и в рамките на наказателното производство, образувано във връзка с процесното вредоносно събитие/ установяват, че: процесното съоръжение /язовир и стена/ са били предоставени за фактическо ползване /като учебен полигон/ на МО  на РБ. В такава хипотеза /с оглед това/ в случая следва да се приеме, че именно в тежест на този правен субект /ответник/ е било възложено задължението да стопанисва язовирната стена /да я поддържа в безопасно техническо, фактическо, физическо състояние/. Фактът /надлежно установен в настоящото, съответно и в наказателното производство/, че – язовирната стена се е скъсала /именно поради лошото си състояние – съобразно изложеното по-горе/ свидетелства /еднозначно, категорично, сам по себе си/, че – посоченото задължение на М. е останало – неизпълнено /което бездействие следва да се окачестви като „противоправно“ по смисъла на чл. 49 от ЗЗД във връзка с чл. 45 от ЗЗД, съответно  и „виновно“ по смисъла на същите законови текстове/.

С оглед изложеното – в случая следва да бъде ангажирана имуществената отговорност само на първия ответник - доколкото: релевантното за настоящия казус обстоятелство /за съставите на чл. 49 от ЗЗД във връзка с чл. 45 от ЗЗД/ е това – не кой е бил собственик на съоръжението към момента на деликта – вредоносното събитие /в тази връзка ответника О.Х.не оспорва обстоятелството, че е собственик на част от земята, върху която е бил разположен язовира/, а на кого е било възложено ползването на обекта /кой правен субект е упражнявал фактическа – физическа власт по отношение на язовира; на практика само този субект е имал реална, обективна, фактическа, физическа възможност да контролира обекта, да следи за изправността на стената, да предприеме действия за обезопасяването й/.

Искът за неимуществени вреди е основателен /по размер/ изцяло:

Председателят на настоящият съдебен състав намира /принципно/, че: в хипотеза като процесната /когато собствен на ищцата недвижим имот е бил изцяло унищожен и то в резултат на събитие като процесното, което може да бъде окачествено като „бедствие“/ наличието на неимуществени вреди следва да се – презумира /обратен – противен извод би се явил в пряко, драстично противоречие с всякаква житейска логика/. От друга страна – досежно процесното релевантно обстоятелство в процеса са събрани /в рамките на производство по чл. 25 от ГПК/ и конкретни /гласни/ доказателства. Размерът на обезщетението се определя от съда при условията на чл. 52 от ЗЗД: в контекста на изложеното принципно – житейско съображение и при съобразяване на конкретните, събрани по делото доказателства /свидетелски показания/ досежно конкретното измерение на претърпените от пострадалата /ищцата/ неимуществени вреди.

Исковете за имуществени вреди са основателни – се явяват доказани /по размери/ до размера на сумите: 26 000 лева /относно претенцията, касаеща недвижимото имущество/ и 4 265 лева /досежно претенцията касаеща покъщнината/. Размерът на тези вземания е удостоверен /надлежно и конкретно/ в процеса – с констатациите на приетите по делото оценителни експертизи /общо три на брой/ преценени в съвкупност и в контекста на събраните в същата връзка /по делегация; в хипотезата на чл. 25 от ГПК/ гласни доказателства.

В полза на ищцата следва да бъде присъдена /при условията на чл. 86 от ЗЗД във връзка с чл. 84, ал. 3 от ЗЗД/ и законна лихва върху горните суми за периода – след 06.02.12г. /когато е настъпило процесното вредоносно събитие/.

На последно място /във връзка с конкретно заявеното в тази насока възражение на втория ответник/: липсват доказателства /съответно и твърдения/ ищцата да е била - вече обезщетена /реално, фактически – чрез получаване, превеждане на съответна сума или по друг начин/ за претърпените от събитието вреди /имуществени и неимуществени/. С оглед това – възражението на О.Х.в тази насока /и представеното към същото писмено доказателство: Решение № 5 от 08.06.12г. на целево сформираната междуведомствена комисия/ не могат да бъдат съобразени в полза на ответниците /това възражение и доказателство - не могат да изключат, да дерогират процесната деликтна отговорност/. 

Възражението на ищцата по чл. 78, ал. 5 от ГПК /касаещо претендираното от О.Х.адвокатско възнаграждение/ е основателно: заявеният адвокатски хонорар надвишава минимума по Наредба № 1 /с оглед това: претендираната сума – възнаграждение следва да бъде редуцирана до размера на 1 805 лева/.

Съдът,

 

Р Е Ш И :

 

 

ОСЪЖДА /на основание чл. 49 от ЗЗД/ М. на О.на РБ да плати на Л.П.Б. ЕГН ********** сумите: 10 000 лева /обезщетение за неимуществени вреди/; 26 000 лева и 4 265 лева /обезщетения за имуществени вреди/; законната лихва върху посочените суми за периода от 06.02.12г. до цялостното им изплащане и 790 лева – съдебни разноски /съразмерно на уважените искове; на основание чл. 78, ал. 1 от ГПК/.

ОСЪЖДА М. на О.на РБ да плати на адвокат Д. 1 710 лева – адвокатски хонорар /на основание чл. 38 от ЗА/.

ОСЪЖДА М. на О.на РБ да плати на СГС 1 611 лева - държавна такса и 240 лева – съдебни разноски /на основание чл. 78, ал. 6 от ГПК/.

ОТХВЪРЛЯ иска /предявен срещу М. на О.на РБ/ за имуществени вреди /касаещ движимото имущество/ за сумата над 4 265 лева.

ОСЪЖДА Л.П.Б. да плати на М. на О.на РБ 100 лева – юрисконсултско възнаграждение /на основание чл. 78, ал. 8 от ГПК във връзка с чл. 37 от ЗПП и Наредбата към него/.

ОТХВЪРЛЯ изцяло исковете /заявени срещу О. Х./.

ОСЪЖДА Л.П.Б. *** 2 305 лева – съдебни разноски /на основание чл. 78, ал. 3 от ГПК; при приложение на правилото по чл. 78, ал. 5 от ГПК/.

Решението подлежи на обжалване пред САС в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.

 

 

 

Председател: