Присъда по дело №154/2017 на Районен съд - Велинград

Номер на акта: 13
Дата: 21 март 2018 г. (в сила от 23 октомври 2018 г.)
Съдия: Наташа Иванова Даскалова
Дело: 20175210200154
Тип на делото: Наказателно от частен характер дело
Дата на образуване: 30 март 2017 г.

Съдържание на акта

П   Р   И   С   Ъ   Д   А     

№ . . . . . . .

 

21.03.2018 год., гр.В Е Л И Н Г Р А Д

 

В     И М Е Т О      Н А      Н А Р О Д А

 

ВЕЛИНГРАДСКИЯТ  РАЙОНЕН  СЪД ,  

на  двадесет и първи март две хиляди и осемнадесета година, в  публично  заседание в следния с ъ с т а в:

 

                                                ПРЕДСЕДАТЕЛ: НАТАША ДАСКАЛОВА

                            

         

СЕКРЕТАР  :  ВИОЛЕТА ШАРКОВА

ПРОКУРОР :

като  разгледа докладваното от председателя

наказателно частен   характер дело  № 154 по описа за 2017 год.

 

П   Р   И   С   Ъ   Д   И  :

           

            ПРИЗНАВА подсъдимата Н.М.Р. /Б./ – родена на *** ***, българска гражданка, със  средно образование, омъжена, безработна , неосъждана, с ЕГН **********, за  ВИНОВНА в това, че на 17.03.2017 година в град Велинград , е казала нещо унизително за честта и достойнството на Й.Р.М. *** , с ЕГН **********  , в нейно присъствие , а именно „курво, боклук“ , като на основание  чл. 146,ал.1 от НК я  О С Ъ Ж Д А  на наказания  ГЛОБА  в размер на  ХИЛЯДА  И СТО ЛЕВА и  ОБЩЕСТВЕНО ПОРИЦАНИЕ  ,което да се изпълни чрез прочитане на присъдата по Радиовъзела на с. Драгиново. 

      

         ПРИЗНАВА подсъдимата Н.М.Р. /Б./ – родена на *** ***, българска гражданка, със  средно образование, омъжена, безработна , неосъждана, с ЕГН **********, за  ВИНОВНА в това, че  на 20.03.2017 година в град Велинград , е казала нещо унизително за честта и достойнството на Й.Р.М. *** , с ЕГН **********  , в нейно присъствие , а именно : „курво “като на основание  чл. 146,ал.1 от НК я  О С Ъ Ж Д А  на наказание  ГЛОБА  в размер на  ХИЛЯДА  ЛЕВА,като я оправдава по обвинението за престъпление по чл.146,ал.1 от НК , че казала нещо унизително за честта и достойнството на Й.Р.М. *** , с ЕГН **********  , в нейно присъствие , а именно “боклук”.

 

      На осн. чл.23,ал.1 и ал.2 от НК , СЪДЪТ след като определи наказание за всяко престъпление по отделно , наложи на Н.М.Р. /Б./, с посочена по-горе самоличност , най-тежкото от тях -  ГЛОБА  в размер на  ХИЛЯДА  И СТО ЛЕВА и  присъедини към него и наказание  ОБЩЕСТВЕНО ПОРИЦАНИЕ  ,което да се изпълни чрез прочитане на присъдата по Радиовъзела на с. Драгиново. 

 

О С Ъ Ж Д А Н.М.Р. /Б./***, с ЕГН ********** да заплати на Й.Р.М. *** , с ЕГН **********  сумата 400 лева / четиристотин лева /,представляваща обезщетение за претърпени неимуществени вреди  , причинени от престъпление по чл.146,ал.1 от НК извършено на 17.03.2017 година, като за разликата до 500 лева предявения иск отхвърля като неоснователен. 

 

О С Ъ Ж Д А Н.М.Р. /Б./***, с ЕГН ********** да заплати на Й.Р.М. *** , с ЕГН **********  сумата 300 лева / триста лева /,представляваща обезщетение за претърпени неимуществени вреди  , причинени от престъпление по чл.146,ал.1 от НК извършено на 20.03.2017 година, като за разликата до 500 лева предявения иск отхвърля като неоснователен, както и разноски  по делото 512.00 лева / петстотин и дванадесет лева / - адвокатски хонорар и държавна такса.

 

 

                  Присъдата подлежи на обжалване  пред Окръжен съд гр.Пазарджик в 15 – дневен срок от днес.                         

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ  :

 

 

 

Съдържание на мотивите

                   М о т и в и  към присъда № 13 от 21 март     2018 година,постановена по н.ч.х.дело № 154  по описа за 2017 година на Районен съд Велинград:

 

          С тъжбата си Й.Р.М. ***,с ЕГН **********,е повдигнала и поддържа обвинение против Н.М.Р. /Б./ – родена на *** ***, българска гражданка, със  средно образование, омъжена, безработна , неосъждана, с ЕГН **********, в това че :

- на 17.03.2017 година в град Велинград , е казала нещо унизително за честта и достойнството на Й.Р.М. *** , с ЕГН **********  , в нейно присъствие , а именно „курво, боклук- престъпление по   чл. 146,ал.1 от НК;

- на 20.03.2017 година в град Велинград , е казала нещо унизително за честта и достойнството на Й.Р.М. *** , с ЕГН **********  , в нейно присъствие , а именно : „курво “ и “боклук  - престъпление по   чл. 146,ал.1 от НК .

                   Със същата тъжба   е       предявен граждански иск против подсъдимата   за заплащане на сумата  по 500 лева – обезщетение за претърпени неимуществени вреди за всяко едно от деянията ,ведно с разноски по делото.

Подсъдимата не се признава за виновна,като твърди че не е извършила посочените деяния в тъжбата,    почти не познава тъжителката,но тя е започнала да й звъни и да я притеснява,като й искала пари; не е ходила в хотел „Клептуза”,а в заведение”Джойс” е провела с нея разговор,но не е имало скандал; не е обиждала М.,а тя я наричала помачка и че децата й са болни.

 

От събраните по делото доказателства съдът прие за установена следната фактическа обстановка:

                   Тъжителката Й.Р.М. през лятото на 2016 година посетила дома на И.С. Р., за да получи пари от същата,които били изпратени от майка й от Италия. Там се срещнала със сина на посочената жена – А. Л.Р. и с подс. Н.Р..  След тази среща подс. Н.Р. започнала да й се обажда по телефона,като я наричала „курва”,посещавала е работното й място – хотел „Клептуза” във Велинград,като  я обиждала; пред дома й също викала на висок глас обидни думи и за това тя подала жалба до РУ на МВР Велинград.

                   На 17.03.2017 година,в около 15 часа,  тъжителката и нейна колежка – свид. Ж.  били в кафе-бар „Джойс”  и малко,след като седнали в заведението  при тях дошла подс. Н.Р. и седнала на масата им. Започнала да се разправя с М.,питала я „Каква си ти ? Какво искаш от мъжа ми,курво такава        ,долен парцал,остави мъжа ми на мира.”,като я наричала многократно  „боклук” и „курва” ,което смутило тъжителката. Тъжителката и свид. Ж. многократно помолили Р. да напусне масата им,но тя продължила да се разправя – говорела на висок тон и викала. Всичко това станало вътре в заведението,където имало и други клиенти,като там били и барман сервитьор,но никой не се намесил,като Р. в един момент сама напуснала заведението. В този момент тя била бременна и двете жени не са се разправяли с нея   ,нито са я избутвали от заведението. Свид. Т. работи като барман в         кафе-бар „Джойс”  е видял,когато подсъдимата е  дошла в заведението,твърди че тя и тъжителката си говорили нормално около 10 минути,не е чул обиди и викове; на масата при тъжителката е имало още едно момиче- сочи свид. Ж.,не е гледал към тази маса през цялото време,тъй като обслужва цялото заведение  и в него има и музика,като освен това той не е видял и свид. Ж. да избутва Р. навън. От представения График за м. март 2017 година от хотел „Клептуза” Велинград е видно,че на 17.03.2017 година свид. Ж. е била първа смяна,а тъжителката е почивала.

                   На 20.03.2017 година тъжителката М. била на работа в хотел „Клептуза” и в един момент в хотела дошла майката на подсъдимата – свид. Б.,заедно с детето на Р.,и попитала бармана – свид. Б.,който бил на рецепцията на хотела,къде е Д.. В този момент от стаята зад рецепцията излязла тъжителката  и майката на подсъдимата й казала да излезне навън,за да се разберат с дъщеря й, но М.  се върнала в посочената стая и веднага се обадила на тел. 112,тъй като била наясно с поведението на подсъдимата и нейната майка. Когато М. отново се появила  в рецепцията на хотела ,като свид. Б. започнала да й крещи  да не се занимава с Н.. При излизане от хотела след нея излязла и М. и свид. Б. – като   по това време Н. била в парка срещу хотела и от там започнала да вика по адрес на тъжителката „курво” и „боклук”. Последното се установи  по безспорен начин от показанията на свид. Б. ,който установява че подсъдимата на посочената дата е била извън хотела,но той я видял и чул виковете й.При пристигане на патрулния автомобил на РУ Велинград – свид. У. и К. и подсъдимата и свид. Б. си били отишли и те се запознали само с показанията на тъжителката,не са питали служителя на хотела,който е присъствал при скандала.Свид. Б. твърди,че е ходила в хотел „Клептуза” само с внучката си ,като дъщеря й – подсъдимата не е била с тях. При проведена очна ставка между тази свидетелка и свид. Б. – последният поддържа показанията си,че подсъдимата е била извън хотела – там е било осветено ,бил излязъл на терасата да пуши и е  видял Н.Р. и чул обидите,които викала по М.,която в този момент била излязла на стълбището. Защитата на подсъдимата е представила писмени доказателства за намаление на слуха на свид. Б. и за обстоятелството,че същият ползва слухов апарат,което е наложило същият да бъде разпитан повторно – при повторния разпит същият не отрича,че има проблеми със слуха,като при предходния разпит е чул въпросите на съдията –бил е със  слуховия апарат – цифров,скъп,швейцарски ,с добра чуваемост,който носи непрекъснато и с него възприема нормално звуците и е чул подсъдимата,макар и на разстояние около 20 метра от него,когато е крещяла. От представените  Графици  за м. март 2017 година от хотел „Клептуза” Велинград е видно,че на 20.03.2017 година тъжителката и свид. Б. са  били втора смяна.

                   От показанията на свид. С. – полицейски служител,е видно че познава страните по делото,тъй като през 2016 година му е била възложена  преписка,образувана по повод жалба от М. против Р.  за оказване на психически тормоз по телефона,интернет кореспонденция и на работното й място – хотел „Клептуза” Велинград – отправени там обиди и закани. Освен това същият свидетел твърди,че през 2017 година е имало постъпили молби и от Р. и майка й против М. ,че тя има връзка със съпруга на първата и й се заканва и обижда по телефона. По двете жалби са съставени протоколи за предупреждения против двете страни  и преписките са изпратени на РП Велинград по компетентност. Същият свидетел освен това изясни,че при снемане на обяснения от страна на М. тя е била притеснена от поведението на Р.,като това се потвърди и от показанията на свид. Ж. и Б.. Във връзка с установеното от свид. С. *** са поискани и са изпратени прекратено ДП № ЗМ720/2012 година на РУ – Велинград и преписка вх.№1162/2012 година  на Районна прокуратура – Велинград, Прекратено ДП № ЗМ755/2016 година на РУ – Велинград и преписка вх.№1763/2016 година  на Районна прокуратура – Велинград, преписка вх.№1155/2011 година  на Районна прокуратура – Велинград, преписка вх.№ 367000-4510/2017 г. и вх.№ 367000-4511/2017 г. на РУ – Велинград и преписка вх.№1185/2017 година  на Районна прокуратура – Велинград, преписка вх.№ 367000-1917/2017 г. на РУ – Велинград  и вх.№ 154/2017 година  на Районна прокуратура – Велинград,като по преписка вх.№1185/2017 година  на Районна прокуратура – Велинград,образувана по повод жалба на Р. против М. има постановление за отказ за образуване на наказателно п-во,а след посочените преписки са налице такива – образувана по тъжба на А.Р. против Н.Р.,вкл. и за чупене на прозорците на дома му ,като производството е прекратено,поради  маловажност на случая.

                   Съдът не обсъжда представените по делото писмени доказателства , свидетелските показания  ,записи и отказ да бъде назначена техническа експертиза, тъй като същите са във връзка с първоначално повдигнатото обвинение за престъпление по чл. 146,ал.1 от НК,извършено на 10.03.2017 година,по което производството по делото е прекратено,с влязло в сила определение.

 

                   От служебно приложените по делото Справка  за съдимост е видно,че на подсъдимата Н.М.Р.   не е осъждана        .

 

                   С оглед на горното е видно,че:

           Н.М.Р. /Б./***  от обективна и субективна страна е осъществил състава на престъпление по чл. 146,ал.1 от НК:

 -на 17.03.2017 година в град Велинград , в кафе-бар „Джойс” е казала нещо унизително за честта и достойнството на Й.Р.М. *** , с ЕГН **********  , в нейно присъствие , а именно „курво” и „ боклук”. Установи се по един безспорен начин,че подсъдимата Н.Р.    е изрекла думите “курва ” и „боклук”,като посочените думи са унизителни за честта и достойнството на тъжителката и че са изречени в нейно присъствие. За да приеме тези обстоятелства съдът взе предвид показанията на  свид. Ж.,тъй като същата е присъствала на разговора между страните по делото т.е е очевидец на деянието; са правдоподобни – установи се ,че същия ден е била първа смяна,а тъжителката е почивала и за това са се срещнали в посоченото заведение в около 15 часа и не са в противоречие с показанията на свид. Т..Действително този свидетел твърди,че страните по делото са разговаряли и той не е чул разправия между тях,но тези негови показания не изключват установеното от свид. Ж.,тъй като той е изпълнявал функциите на барман-сервитьор; обслужвал е и други маси,вкл. и на друг етаж и е съвсем допустимо да не е станал свидетел на целия разговор,вкл. и произнесените обиди от страна на подсъдимата към тъжителката. Нещо повече – подсъдимата твърди,че е била „избутана” от заведението от свид. Ж.,а свид. Т. е категоричен,че не е забелязал това и че би го забелязал,тъй като подсъдимата е била бременна.Обстоятелството,че тъжителката е възприела отправените към нея обидни думи се  установява от показанията на свид. Ж.,като същата освен това твърди  и че тя е била разстроена.Съдът не дава вяра на обясненията на подс. Н.Р.,че на посочените дата и място само е провела разговор с тъжителката,не се е разправяла с нея и не й е отправяла обиди,тъй като се касае за защитна позиция,която не е подкрепена от останалите доказателства,събрани в настоящия процес и преди всичко от показанията на свид. Ж.,която е единствения свидетел очевидец,присъствал при разговора между страните по делото. Освен това тази нейна защитна позиция е неправдоподобна с оглед установените влошени отношения между страните по делото ,вкл. и подавани сигнали до РУ на МВР Велинград от страна на тъжителката за агресивно поведение от подсъдимата спрямо нея.

- деянието е извършено при   п р я к  у м и с ъ л  , тъй като подсъдимата е съзнавал неговия общественоопасен характер, предвиждал е настъпването на общественоопасните му последици и е искал  това.  Този извод следва от обстоятелствата ,при които е извършено деянието –  подсъдимата е отишла на масата на тъжителката без покана; започнала е да се разправя с нея да остави мъжа й на мира  и е съвсем правдоподобно да изрече посочените обидни думи.

               При определяне на наказанието съдът се съобрази с ниската степен на обществена опасност на деянието и на дееца,причините за извършване на престъплението – чувството за ненаказаност у подсъдимата;подбудите за извършване на престъплението -   незачитане на установения правен порядък за уреждане на междуличностни спорове ,   отегчаващото  вината обстоятелство – лошите характеристични данни за подсъдимата     и смекчаващите такива – чисто съдебно минало. Поради изложеното съдът определи наказания ГЛОБА в размер на ХИЛЯДА И СТО ЛЕВА и ОБЩЕСТВЕНО ПОРИЦАНИЕ,което да се изпълни чрез прочитане на присъдата по радиовъзела на с.Драгиново,общ.Велинград.          Съдът прецени,че целите на наказанието,определени в чл. 36 от НК могат да се постигнат с така определените наказания.

Н.М.Р. /Б./***  от обективна и субективна страна е осъществил състава на престъпление по чл. 146,ал.1 от НК:

 -на 20.03.2017 година в град Велинград , хотел „Клептуза” е казала нещо унизително за честта и достойнството на Й.Р.М. *** , с ЕГН **********  , в нейно присъствие , а именно „курво” .Установи се по един безспорен начин,че подсъдимата Н.Р.    е изрекла думата “курва ”,като посочената дума е унизителна за честта и достойнството на тъжителката и че е изречена в нейно присъствие. За да приеме тези обстоятелства съдът взе предвид показанията на  свид. Б.,тъй като същият е присъствала на разговора между  тъжителката и свид.Б.  т.е е очевидец на деянието; са правдоподобни – установи се ,че същия ден е бил втора смяна,заедно с  тъжителката и не са в противоречие с показанията на свид. У. ,К. и С.,пред които по време на изпълнение на служебните задължения тъжителката е възпроизвела веднага след инцидента / за първите двама/ случилото се на инкриминираната дата.Защитата на подсъдимата твърди,че този свидетел има намаление на слуха и за това не би могъл да възприеме установеното от него относно поведението и казаното от подсъдимата,но  при първоначалния разпит съдът проведе същия нормално и без  да констатира,че свидетелят не възприема въпросите,както от съдията,така и от представителите на страните. Нещо повече – при повторния разпит свид. Б. установи,че ползва слухов апарат постоянно,вкл. и  по време на случилото се между страните по делото,като  поради това  може да чува добре,вкл. и казано на висок глас на разстояние около 20 метра.Обстоятелството,че тъжителката е възприела отправените към нея обидни думи се  установява от показанията на свид. Б. ,като същата освен това твърди  и че тя е била разстроена.Съдът не дава вяра на обясненията на подс. Н.Р.,че не е била на посочените дата и място;не се е разправяла с тъжителката  и не й е отправяла обиди,тъй като се касае за защитна позиция,която не е подкрепена от останалите доказателства,събрани в настоящия процес и преди всичко от показанията на свид. Б. ,който е свидетел очевидец. Освен това съдът не дава вяра и на показанията на свид. Б. – че е била сама в хотел „Клептуза” и че дъщеря й не е била с нея ,тъй като тя като майка на подсъдимата е заинтересована от изхода на делото и показанията й са неправдоподобни и са в противоречие не само с показанията на свид. Б.,който е видял подсъдимата  пред хотел „Клептуза” и е чул тази свидетелка да кани тъжителката отвън,за да се разбере с дъщеря й,но с показанията на свид. У. и К. –  те са изпратени на място,поради сигнал за инцидент в хотел „Клептуза” и пред тях тъжителката е съобщила,че подсъдимата й викала от отсрещния парк.

-  деянието е извършено при   п р я к  у м и с ъ л  , тъй като подсъдимата е съзнавал неговия общественоопасен характер, предвиждал е настъпването на общественоопасните му последици и е искал  това.  Този извод следва от обстоятелствата ,при които е извършено деянието  и от поведението на подсъдимата към тъжителката преди инкриминираната дата.

- подсъдимата следва да бъде оправдана по обвинението за престъпление почл. 146,ал.1 от НК – че на 20.03.2017 година в град Велинград , хотел „Клептуза” е казала нещо унизително за честта и достойнството на Й.Р.М. *** , с ЕГН **********  , в нейно присъствие , а именно „боклук”,тъй като за възприемане на тази дума от страна на тъжителката не се събраха убедителни доказателства по време на настоящия процес;

               При определяне на наказанието съдът се съобрази с ниската степен на обществена опасност на деянието и на дееца,причините за извършване на престъплението – чувството за ненаказаност у подсъдимата;подбудите за извършване на престъплението -   незачитане на установения правен порядък за уреждане на междуличностни спорове ,   отегчаващото  вината обстоятелство – лошите характеристични данни за подсъдимата     и смекчаващите такива – чисто съдебно минало. Поради изложеното съдът определи наказания ГЛОБА в размер на ХИЛЯДА ЛЕВА.   Съдът прецени,че целите на наказанието,определени в чл. 36 от НК могат да се постигнат с така определеното наказание.

 

         На осн. чл.23,ал.1 и ал.2 от НК , СЪДЪТ след като определи наказание за всяко престъпление по отделно , наложи на Н.М.Р. /Б./, с посочена по-горе самоличност , най-тежкото от тях -  ГЛОБА  в размер на  ХИЛЯДА  И СТО ЛЕВА и  присъедини към него и наказание  ОБЩЕСТВЕНО ПОРИЦАНИЕ  ,което да се изпълни чрез прочитане на присъдата по Радиовъзела на с. Драгиново.  Съдът прецени,че целите на наказанието,определени в чл. 36 от НК могат да се постигнат с така определеното общо  наказание и присъединеното към него.

 

 

 

                   Предявения ГРАЖДАНСКИ ИСК от тъжителката Н.М.Р. /Б./***, с ЕГН ********** против  Й.Р.М. *** , с ЕГН ********** в размер на 500 лева -  за причинени неимуществени вреди от престъпление  по чл.146,ал.1 от НК извършено на 17.03.2017 година, е        ч а с т и ч н о   ОСНОВАТЕЛЕН и    следва     да        бъде   у в а ж е н,като подсъдимата  бъде о с ъ д е н  да заплати на тъжителката  сумата  400 лева, а за разликата до 500 лева, следва да бъде   о т х в ъ р л е н   като НЕОСНОВАТЕЛЕН . Касае се за иск за непозволено увреждане по чл.45 от ЗЗД – поправяне на вредите причинени противоправно и виновно  другиму. След като съдът прие, че подсъдимата е осъществила престъпния състав на  чл.146, ал.1 от НК, счита че е доказано по безспорен начин противоправното и виновно поведение на  Н.Р.  . Освен това, с деянието си същата  е причинила неимуществени вреди на тъжителката  , изразяващи се в това ,че  чрез отправените  към нея обидни думи,   подсъдимата е уронила честта и достойнството на тъжителката.Последното обстоятелство се установи от показанията на свид. Ж.. Размера на вредите съдът определи по справедливост,съгласно чл.52 от ЗЗД, като взе предвид отправените  към нея обидни думи и установеното,че след инкриминираното деяние тъжителката е била  разстроена .

 

                   Предявения ГРАЖДАНСКИ ИСК от тъжителката Н.М.Р. /Б./***, с ЕГН ********** против  Й.Р.М. *** , с ЕГН ********** в размер на 500 лева -  за причинени неимуществени вреди от престъпление  по чл.146,ал.1 от НК извършено на 20.03.2017 година, е        ч а с т и ч н о   ОСНОВАТЕЛЕН и    следва     да        бъде   у в а ж е н,като подсъдимата  бъде о с ъ д е н  да заплати на тъжителката  сумата  300 лева, а за разликата до 500 лева, следва да бъде   о т х в ъ р л е н   като НЕОСНОВАТЕЛЕН,както и разноски по делото в размер на 512.00 лева . Касае се за иск за непозволено увреждане по чл.45 от ЗЗД – поправяне на вредите причинени противоправно и виновно  другиму. След като съдът прие, че подсъдимата е осъществила престъпния състав на  чл.146, ал.1 от НК, счита че е доказано по безспорен начин противоправното и виновно поведение на  Н.Р.  . Освен това, с деянието си същата  е причинила неимуществени вреди на тъжителката  , изразяващи се в това ,че  чрез отправените  към нея обидни думи,   подсъдимата е уронила честта и достойнството на тъжителката.Последното обстоятелство се установи от показанията на свид.  Б. . Размера на вредите съдът определи по справедливост,съгласно чл.52 от ЗЗД, като взе предвид отправените  към нея обидни думи и установеното,че след инкриминираното деяние тъжителката е била  разстроена . Несъмнено тя е била и уплашена,тъй като е подала сигнал до тел.112. Подсъдимата следва дазаплати на тъжителката и разноски по делото в размер на 512 лева – адв. хонорар и заплатена държавна такса.

 

                   Н.М.Р. /Б./, с посочена по-горе самоличност,  следва да бъде осъдена да заплати държавна такса  в размер на 100 лева / сто лева/ т.е по 50 лева за уважените граждански искове, плюс пет лева за служебното издаване на изпълнителния лист.

 

                   По горните съображения бе постановена настоящата присъда.

 

 

                                                РАЙОНЕН СЪДИЯ: