Решение по дело №1794/2020 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 1844
Дата: 22 октомври 2020 г.
Съдия: Анелия Илиева Харитева
Дело: 20207180701794
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 17 юли 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

Р Е Ш Е Н И Е

№ 1844/22.10.2020г.

 

Град Пловдив, 22.10.2020 година

 

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД ПЛОВДИВ, ХХІІ касационен състав, в публично заседание на двадесет и четвърти септември две хиляди и двадесета година в състав:

Председател: Анелия Харитева

       Членове: Стоил Ботев

Георги Пасков

при секретар Севдалина Дункова и с участието на прокурора Иляна Джубелиева, като разгледа докладваното от съдия Харитева к.а.н.д. № 1794 по описа на съда за 2020 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

           Касационно производство по чл.63 ЗАНН, във връзка с чл.208 и сл. от АПК.

Образувано е по касационна жалба на Д.П.З. *** против решение № 867 от 10.06.2020 г., постановено по а.н.д. № 2066 по описа на Пловдивския районен съд за 2020 година, с което е потвърден електронен фиш серия К № 2909890 на ОДМВР Пловдив, с който на основание чл.189, ал.4, вр. чл.182, ал.1, т.3 ЗДвП на Д.П.З., ЕГН **********,***, е наложено административно наказание глоба в размер на 100 лева за нарушение на чл.21, ал.1 ЗДвП.

Според касатора решението е неправилно. Твърди се, че районният съд не е обсъдил възраженията в жалбата относно липсата на издател на електронния фиш, срок за обжалване и орган, пред който да се обжалва фиша. Неправилен е изводът на районния съд за липса на съществено нарушение във връзка със съществуващата разлика между режимите, записани в протокола и снимковия материал. Иска се отменя на решението и на електронния фиш, както и присъждане на направените разноски за двете съдебни инстанции.

Ответникът в писмено становище оспорва касационната жалба като неоснователна и моли тя да бъде оставена без уважение.Счита мотивите на районния съд за правилни и обосновани, тъй като нормата на чл.189, ал.4 ЗДвП е специална спрямо нормите на ЗАНН. Прави възражение за прекомерност на адвокатското възнаграждение и също претендира разноски.

Представителят на Окръжна прокуратура Пловдив дава заключение за неоснователност на касационната жалба.

Административен съд Пловдив, ХХІІ касационен състав, намира, че касационната жалба е подадена в срока по чл.211, ал.1 АПК, от страна по делото, за която решението е неблагоприятно, поради което е процесуално допустима, а разгледана по същество и в пределите на касационната проверка по чл.218 АПК, във връзка с чл.63, ал.1 ЗАНН, е неоснователна поради следните съображения:

За да потвърди електронния фиш, районният съд е приел, че от събраните по делото доказателства по безспорен начин е установено, че електронният фиш е издаден по установения от закона ред, не са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, които да са засегнали правото на защита на жалбоподателя, а от приложения снимков материал към клип № 6103, радар 546, се установяват точната дата, място и посока на движение на автомобила, неговия регистрационен номер и географски координати на разположението на техническото средство и на регистриране на нарушението, измерената скорост на нарушителя и на патрулния автомобил. Съдът е посочил, че съгласно чл.189, ал.5 ЗДвП на връчване на нарушителя полежи само електронния фиш, не и снимковия материал към него, който е приложен към административно-наказателната преписка, което позволя на съда да направи преценка за законосъобразност на електронния фиш. Според районния съд в случая са налице всички кумулативно предвидени в Наредба № 8121з-532 от 12.05.2015 г. изисквания за законосъобразност на използването мобилно техническо устройство. Нарушението е установено с автоматизирано техническо средство, представляващо мобилна система за видеоконтрол, от одобрен тип (видно от приложеното по делото удостоверение – л.6), преминало през последваща метрологична проверка (видно от протокол – л.7). Според районния съд са спазени изискванията на чл.10, ал.1 от Наредба № 8121з-532 от 12.05.2015 г. и надлежно е попълнен протокол за използване на автоматизирано техническо средство или система. Като неоснователно е преценено възражението на жалбоподателя относно режима на измерване, защото от снимковия материал е видно, че скоростта на патрулния автомобил е отчетена като нула, следователно измерването не е било в режим на движение на патрулния автомобил, а стационарно, както е отбелязано в протокола. Като неоснователно е преценено също възражението на жалбоподателя за неправилно отбелязване на номера на мобилната система за контрол, тъй като не кореспондира с протокола (л.7), протокола по чл.10 от наредбата и снимковия материал.  Според районния съд електронният фиш съдържа предвидените в чл.189, ал.4 ЗДвП реквизити, точно и изчерпателно са посочени фактическите признаци на деянието, изрично е посочена нарушената правна норма на чл.21, ал.1 ЗДвП, като са посочени също правните признаци на нарушението – при въведено ограничение на скоростта от 50 км/ч е допуснато наказуемо превишение от 25 км/ч, след приспадат толеранс от +/-3 км/ч в полза на водача. Наложеното наказание точно съответства на предвиденото в чл182, ал.1, т.3 ЗДвП, в редакцията на закона към датата на извършване на нарушението, а предвидената глоба е в абсолютен размер, поради което не се дължат мотиви относно нейната индивидуализация. Според съда санкционираното нарушение разкрива типичната, а не по-ниска степен на обществена опасност на деяния от този вид, поради което не може да намери приложение чл.28 ЗАНН.

Решението е правилно. Въз основа на правилно установени факти и след преценка на всички събрани по делото доказателства районният съд е направил обосновани и съответни на материалния закон изводи, които се споделят от настоящата инстанция и няма да бъдат преповтаряни.

Противно на твърдяното в касационната жалба, всички възражения на касатора са били обсъдени от районния съд и на тях е даден обстоен отговор, подкрепен от събраните по делото писмени доказателства, поради което и на основание чл.221, ал.2 АПК касационната инстанция препраща към мотивите на първоинстанционния съд.

Що се касае до възражението във връзка с приспаднатия толеранс от 3 км/ч, на първо място, това приспадане е в полза на касатора и чрез намаляването на скоростта не се влошава неговото положение в процеса, поради което за него не е налице правен интерес от подобно оспорване, както не е налице нарушение на закона или на формата на електронния фиш. На второ място, начина на отчитане на скоростта, измерена от автоматизираната система за видеоконтрол е разписан подробно в Техническа спецификация, Следгаранционно абонаментно техническо поддържане на мобилна система за видеоконтрол на нарушенията на правилата за движение тип TFR1-М, и в конкретния случай този ред е спазен.

Предвид всичко изложено, касационната инстанция намира, че не е налице касационно основание по чл.348, ал.1, т.1 НПК и обжалваното решение следва да бъде ос­тавено в сила като допустимо, обосновано и правилно. Затова и на основание чл.63, ал.1 ЗАНН, във връзка с чл.221, ал.2 АПК, Административен съд Пловдив, ХХІІ касационен състав,

 

Р Е Ш И :

 

ОСТАВЯ В СИЛА решение № 867 от 10.06.2020 г., постановено по а.н.д. № 2066 по описа на Пловдивския районен съд за 2020 година.

Решението е окончателно.

 

                                                                       Председател:

 

                                                                       Членове: 1.

 

                                                                                         2.