Решение по дело №132/2020 на Районен съд - Велики Преслав

Номер на акта: 260027
Дата: 20 ноември 2020 г. (в сила от 29 декември 2020 г.)
Съдия: Дияна Димова Петрова
Дело: 20203610200132
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 18 май 2020 г.

Съдържание на акта

 

 

Р Е Ш Е Н И Е

 

20.11.2020 год.

 

Номер . . . . . . . . . . .                                   Година 2020                 Град Велики П.

 

В    И М Е Т О    Н А    Н А Р О Д А

 

ВеликоП.ският районен съд                                                           първи състав

На 07 (седми) юли                                                                           Година 2020

В публично съдебно заседание, в следния състав:

          Председател Дияна Петрова

Секретар Женя Проданова,

Прокурор . . . . . . . . . . . . . . .,

като разгледа докладваното от съдия Петрова

АН дело номер 132 по описа за 2020 година,

за да се произнесе, взе предвид следното:

 

            Производство по чл. 59 и сл. от ЗАНН, образувано въз основа на жалба от Т.Г.В. с ЕГН ********** с адрес *** срещу Наказателно постановление №23-0000342/22.04.2020 г., издадено от Директора на  РД „АА“, гр.В..

            В жалбата се съдържат доводи за незаконосъобразност и неправилност на наказателното постановление като издадено при съществени процесуални нарушения и при неправилно и необосновано прилагане на материалния закон.

            Предвид изложеното се иска от съда наказателното постановление да бъде отменено изцяло като неправилно, необосновано и незаконосъобразно.

            В съдебно заседание жалбоподателят редовно призован не се явява, представлява се от редовно упълномощен защитник, който поддържа жалбата, допълва възражение за маловажност на нарушението и моли наказателното постановление да бъде отменено.

            Въззиваемата страна не изпраща представител в съдебно заседание. В придружителното писмо по чл.60 от ЗАНН, излага становище, че АУАН и НП са издадени от компетентни органи, не са допуснати нарушения на процесуалния и материалния закон и моли съда обжалваното НП да бъде потвърдено изцяло.

            Съдът, като обсъди материалите по приложената административнонаказателна преписка и събраните по нея, и в хода на съдебното производство гласни и писмени доказателства, прецени ги поотделно и в тяхната съвкупност, установи от фактическа страна следното:

Въз основа акта било издадено и обжалваното НП.       

            Горната фактическа обстановка съдът счита за установена от приетите по делото писмени докателства и показанията на разпитаните свидетели, които съдът кредитира изцяло, като последователни, непротиворечиви и логични.  

    При така установените фактически положения, съдът намира от правна страна следното:

На 04.02.2020 г., около 11.15 часа по републикански път ІІ-74 Търговище – гр.В.П., обл.Ш. на отбивка за отдих на около 2 км от входа за гр.В.П., жалбоподателят управлявал товарен автомобил марка „С.“ с рег.№Н3495ВХ, кат.№3, като извършвал обществен превоз на товари по маршрут гр.Ш.-с.И., общ.В.П., обл.Ш.. На същата дата и място служителите на РД“АА“, гр.В.–Т.Т. и К.К., извършили проверка на жалбоподателя, като водач на МПС-товарен автомобил, извършващ превоз на товари. В хода на проверката било установено, че товарния автомобил бил оборудван с аналогов тахограф и че жалбоподателят не представил тахографски листи за предходните 28 дни. За установеното св.Т.Т., съставил на жалбоподателя АУАН за нарушение по чл.36 § 1, т.i от РЕГЛАМЕНТ (ЕС) № 165/2014 НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА от 4 февруари 2014 година относно тахографите в автомобилния транспорт, за отмяна на Регламент (ЕИО) № 3821/85 на Съвета относно контролните уреди за регистриране на данните за движението при автомобилен транспорт и за изменение на Регламент (ЕО) № 561/2006 на Европейския парламент и на Съвета за хармонизиране на някои разпоредби от социалното законодателство, свързани с автомобилния транспорт. АУАН бил съставен в присъствието на нарушителя, който след запознаване със съдържанието му го подписал и в съответната графа вписал възражение, че този ден е бил първият му работен ден и за пръв път управлява този автомобил, което било причината да не може да представи тахографски листи за предходен период. След съставяне на акта жалбоподателят представил, издадено от работодателя му и възложителя на превоза „С-М СТРОЙ“ЕООД, гр.Ш. Приложение – удостоверение за дейности по Регламент ЕО №561/2006 г., в което било отбелязано, че жалбоподателя е започнал работа на 17.12.2019 г., и в периода 08.00 ч на 17.12.2019 г. – 09.10 ч на 04.02.2020 г.  е управлявал превозно средство попадащо извън обхвата на Регламент ЕО №561/2006 г. След като адимнистративнонаказващият орган обсъдил възраженията и представените доказателства извършил преценка за неоснователност на същите,  въз основа на акта  издал обжалваното НП, с което на жалбоподателя за нарушение по чл.36 § 1, т.i от РЕГЛАМЕНТ (ЕС) № 165/2014 НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА от 4 февруари 2014 година относно тахографите в автомобилния транспорт, за отмяна на Регламент (ЕИО) № 3821/85 на Съвета относно контролните уреди за регистриране на данните за движението при автомобилен транспорт и за изменение на Регламент (ЕО) № 561/2006 на Европейския парламент и на Съвета за хармонизиране на някои разпоредби от социалното законодателство, свързани с автомобилния транспорт и на основание чл.93в, ал.17, т.1 от ЗАвП е наложено административно наказание „Глоба“ в размер на 1500.00 лв.

            По допустимостта на жалбата:

            Последната е подадена от надлежно лице, имащо качеството на нарушител в законоустановения 7-дневен срок, ето защо същата е допустима.

            Относно основателността на жалбата:

            Разгледана по същество, жалбата е НЕОСНОВАТЕЛНА. В тази насока, съдът взе предвид следното:

Актът за установяване на административно нарушение и наказателното постановление са издадени от оправомощени за това длъжностни лица, в рамките на определената им компетентност и са били надлежно предявени и връчени на касационния жалбоподател, като същите притежават необходимото съдържание по чл. 42 и чл. 57 от ЗАНН. Нарушението е описано подробно с посочване на всички елементи от фактическия му състав и обстоятелствата, при които е извършено. Описаните в акта за установяване на административното нарушение факти са възпроизведени изцяло в издаденото въз основа на него наказателно постановление, като са подведени под правилната правна квалификация.

Административнонаказателната отговорност на жалбоподателя е ангажирана, за това, че на посочените в НП дата и място, като водач на товарен автомобил, извършващ обществен превоз на товари не е  спазил изискванията относно правилното използване на картата на водача, определени в Регламент (ЕС) № 165/2014, като конкретното деяние се изразява в бездействие-водача, който управлявал моторно превозно средство, оборудвано с аналогов тахограф, не е представил тахографски листи за управлявания от него автомобил  за предходните 28 дни, с което е нарушил чл.36 § 1, т.i от РЕГЛАМЕНТ (ЕС) № 165/2014 НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА от 4 февруари 2014 година относно тахографите в автомобилния транспорт, за отмяна на Регламент (ЕИО) № 3821/85 на Съвета относно контролните уреди за регистриране на данните за движението при автомобилен транспорт и за изменение на Регламент (ЕО) № 561/2006 на Европейския парламент и на Съвета за хармонизиране на някои разпоредби от социалното законодателство, свързани с автомобилния транспорт.

  

 

 

 

 

По отношение на приложението на материалния закон: Обжалваното НП е законосъобразно и от материалноправна страна, съобразно дадената правна квалификация на нарушението. Административнонаказващият орган, следва в административно наказателното производство да докаже по безспорен начин, с допустими от закона доказателства, че претендираното нарушение е извършено от посочения като нарушител и че същия го е извършил виновно. Същественото в административно наказателното производство е да се установи: има ли административно нарушение; извършено ли е то от лицето, посочено като нарушител; дали това лице го е извършило виновно (умишлено или по непредпазливост, тъй като съгласно чл. 7, ал. 2 от ЗАНН непредпазливите деяния не се наказват само в изрично предвидените случаи). В хода на проведеното от административно наказващия орган производство и по време на съдебното следствие бяха събрани доказателства, установяващи по несъмнен начин, че жалбоподателя е извършителя на нарушението.

Възраженията на жалбоподателя, че той не може да бъде субект на нарушението, поради това, че на процесната дата е бил първия му работен ден в дружеството и че не е управлявал в посочения период този автомобил, който е извън обхвата на Регламента, съдът счита за неоснователни. Представеното Приложение – удостоверение  за дейности извън регламента, от работодателя на жалбоподателя  противоречи на данните от тахографския лист за датата на деянието, освен това не е било представено в хода на проверката, не е подкрепено с доказателства, установи се че жалбоподателя е започнал работа не в деня на проверката, а доста преди това на 16.12.2019 г.

Според настоящият състав незаконосъобразно е приложена административнонаказващата норма.

В случая на жалбоподателя е наложена глоба на основание чл. 93в, ал.17, т.2 от ЗАвП, която предвижда ангажиране на административно наказателната отговорност, с налагане на глоба от 1500 лв. на водач, който при проверка от контролните органи не представи документите, които са регистрирали времето на управление, прекъсванията и почивките му през текущия ден, и тези от предходните 28 календарни дни, в случая тахографски лист от аналогов тахограф, с какъвто е оборудван автомобила.

Правилно адмистративнонаказващият орган е издирил нарушената разпоредба и санкционната такава, като е наложил предвидения абсолютен размер на санкцията.

Съдът не разполага с правомощия да определи наказание различно от законоустановеното по вид и размер, с оглед на което съдът прие, че преценката на административно-наказващият орган е справедлива. Наложеното наказание е съответно на извършеното нарушение и е от естеството да постигне целите на наказанието, визирани в чл. 12 от ЗАНН.

Неоснователно е и възражението за маловажност на нарушението, т.к същото не се отличава с по – ниска степен на обществена опасност в сравнение с други случай на нарушения от този вид.

Предвид изложеното обжалваното наказателно постановление, следва да бъде  потвърдено изцяло.

            Водим от горното и на основание чл. 63, ал. 1 от ЗАНН, съдът

 

                                                           Р     Е     Ш     И :

 

ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление №23-0000342/22.04.2020 г., издадено от Директора на  РД „АА“, гр.В., с което на Т.Г.В. с ЕГН ********** с.адрес *** срещу, за нарушение по чл.36 § 1, т.i от РЕГЛАМЕНТ (ЕС) № 165/2014 НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА от 4 февруари 2014 година относно тахографите в автомобилния транспорт, за отмяна на Регламент (ЕИО) № 3821/85 на Съвета относно контролните уреди за регистриране на данните за движението при автомобилен транспорт и за изменение на Регламент (ЕО) № 561/2006 на Европейския парламент и на Съвета за хармонизиране на някои разпоредби от социалното законодателство, свързани с автомобилния транспорт и на основание чл.93в, ал.17, т.1 от ЗАвП е наложено административно наказание „Глоба“ в размер на 1500.00 лв.

            Решението може да се обжалва в 14-дневен срок от съобщаването му на страните, с жалба пред А.С.гр. Ш. по реда на глава XII от Административнопроцесуалния кодекс, на касационните основания, предвидени в НПК.

 

           

                                                                                                      Районен съдия: