Р Е Ш Е Н И Е
18.11.2019 Дупница
Номер Година Град
В ИМЕТО НА НАРОДА
НО, V
Районен съд – Дупница състав
28.10. 2019
на Година
Страхил Гошев
В публично съдебно заседание в следния състав:
Председател
Членове
Съдебни заседатели:
1.
Румяна Агонцева
2.
Секретар:
Председателя на
състава
Прокурор:
Сложи за разглеждане докладваното от
АН 940 2019
дело № по описа за година.
за да се произнесе взе предвид следното:
Производството е по реда на чл. 59 и
следващите от ЗАНН.
С наказателно
постановление (НП) № К-0052681 от 21.06.2019 г., издадено от Директор на
регионална дирекция за областите София, Софийска, Кюстендил, Перник и
Благоевград, при Комисията за защита на потребителите (КЗП) – София,
упълномощен със заповед № 891/12.10.2016 г. на Председателя на КЗП, с което на „РИЛА СПА ЕНД КЛУБ” ЕООД, гр. Сапарева
баня, ул. „Малина“ №6, с ЕИК *********, представлявано от управителя Н.П.Г. е наложено
административно наказание “имуществена санкция”, както следва:
1. На основание чл. 83, ал. 1 от ЗАНН и по чл. 232, ал. 2 от ЗТ, - „имуществена санкция“ в размер на 7000 лева, за нарушение на чл. 213, ал.1, вр. с чл. 116, ал.1 от ЗТ;
Наказателното постановление се обжалва в законовия 7-дневен срок от санкционираното търговско дружество. В подадената жалба се твърди, че издаденото НП е незаконосъобразно, необосновано и постановено при допуснати нарушения на материалния закон и процесуалните правила. Сочи се, че липсва извършено нарушение. Иска се отмяната му.
В съдебно заседание жалбоподателят се представлява от управителя Н.Г. и от упълномощения адв. З.. Поддържайки аргументите в жалбата и развивайки допълнителни такива за липса на нарушение чл. 116, ал.1 от ЗТ и допуснати съществени процесуални нарушения, процесуалният представител иска от съда да отмени процесното наказателно постановление.
Въззиваемата
страна се представлява в съдебното заседание от юрк. Димитров. Същият оспорва
жалбата и иска от съда да потвърди наказателното постановление като правилно и
законосъобразно.
Съдът, след като обсъди доводите на
страните и събраните по делото писмени и гласни доказателства, намира за
установено от фактическа страна
следното:
На 03.03.2019 г., около 12:30 часа служителите на КЗП – свидетелите М.П. и А.К. осъществили проверка в търговски обект предоставящ хотелиерски туристически услуги, къща за гости „Ася“, находящ се в гр. Сапарева баня, ул. „Малина“ №6, стопанисван от „РИЛА СПА ЕНД КЛУБ” ЕООД, гр. Сапарева баня, с ЕИК *********, представлявано от управителя Н.Г.. Проверката била извършена в отсъствието на управителя на дружеството, който не присъствал в обекта, като на място присъствал един негов служител Н.ов, който е подписал изготвения на място констативен протокол от 03.03.2019 г. В хода на проверката било установено, че обектът е категоризиран като къща за гости с категория 3 звезди, съобразно издадено от Кмета на община Сапарева баня Удостоверение №00198 от 08.10.2015г., валидно до 08.10.2020 г. В същото било посочено, че капацитетът на обекта е 10 стаи, 24 легла, с лице осъществяващо търговска дейност в обекта „РИЛА СПА ЕНД КЛУБ” ЕООД. На рецепцията бил разположен ценоразпис за нощувките в различните видове стаи, като цените били обявени в лева с включени данъци и такси. Било установено на място, че стаите са разположени в сграда на 2 етажа – 8 стаи и в отделна къща -2 стаи. От 10-те установени стаи в обекта имало 5-двойни, 3-тройни и 2 стаи с по четири легла, общо 24 легла. По време на проверката били установени като настанени в обекта 23-ма туристи в стаите в основната сграда и 3-ма туристи в отделната къща. В обекта на извършващите проверката бил представен регистър на настанените туристи, в който били вписани данни за такива до дата 22.12.2018 г. Липсвали вписани туристи за 2019 г., вкл. не били вписани установените на място настанени в двете сгради туристи. Не били представени и попълнени адресни карти. Представени били още от присъстващия служител в обекта Регистър за предявените рекламации, започнат на 01.03.2018 г. и Книга за дневните отчети, видно от които на 26.02.2019 г. са налични продажби на туристически услуги с начислен 9 % данък за сумата от 490 лева и дневен отчет за 27.02.2019 г., с начислен 9 % данък за сумата от 523 лева – суми за нощувки и общ отчет от 01.03.2019 г. за 02.2019 г. със сума 2184,90 лв. с начислен 9 % туристически данък, като в регистъра на настанените туристи няма вписани туристи за този период.
След проверката било изискано копие от регистъра за настанените туристи, както и други документи, а с протокол за проверка на документи № К- 0125730/22.03.2019 г. били дадени задължителни предписания. С друг протокол № К- 0125727/15.03.2019 г. са изискани документи и е поканен на дата 22.03.2019 г. управителя на дружеството в централата на КЗП в гр. София за съставяне на АУАН.
На 22.03.2019 г. в присъствието на управителя на дружеството-жалбоподател е съставен и връчен процесният АУАН № К- 00052681 //22.03.2019г., в който същият е изложил възражения, че според него не е извършено нарушение с непопълването на регистъра за настанените туристи към момента на проверката, тъй като разполага с попълнени адресни карти с данните на настанените туристи, които не били представени към датата на проверката поради отсъствието на отговорното за тях лице.
Въз основа на
съставения и връчен АУАН е било издадено и обжалваното наказателно
постановление с № К-0052681 от 21.06.2019 г., издадено от Директор на
регионална дирекция за областите София, Софийска, Кюстендил, Перник и
Благоевград, при Комисията за защита на потребителите (КЗП) – София,
упълномощен със заповед № 891/12.10.2016 г. на Председателя на КЗП, с което на „РИЛА СПА ЕНД КЛУБ” ЕООД, гр. Сапарева
баня, ул. „Малина“ №6, с ЕИК *********, представлявано от управителя Н.П.Г. е наложено
административно наказание “имуществена санкция”, както следва:
1. На основание чл. 83, ал. 1 от ЗАНН и по чл. 232, ал. 2 от ЗТ, - „имуществена санкция“ в размер на 7000 лева, за нарушение на чл. 213, ал.1, вр. с чл. 116, ал.1 от ЗТ;
В хода на настоящото съдебно производство е представен от жалбоподателя и приет като писмено доказателства заверен препис от началната страница на Регистър за настанени туристи по чл. 116, ал.2 от ЗТ, на къща за гости „АСЯ“, 3 звезди, с ЕИК *********, общ. Сапарева баня, започнат на 01.03.2018 г., без посочена дата на завършване.
Приетата от съда фактическа обстановка по делото се установява от показанията на свидетелите длъжностни лица в КЗП – П. и К., както и от събраните по делото писмени доказателства, приобщени към доказателствения материал по реда на чл. 283 от НПК, които съдът кредитира изцяло, тъй като същите са непротиворечиви в своята цялост и изясняват фактическата обстановка по начина, възприет от съда. Конкретно двамата посочени свидетели в служебно качество са установили относими и важни за предмета на доказване факти и обстоятелства, за които добросъвестно разказват. Липсата им на спомен за някои точни цифри и данни, която е изразена по-скоро в показанията на св. К. съдът отдава на изминалия период от време и на ежедневната им професионална ангажираност с документи и казуси от подобен тип. Изложеното от двамата служители на КЗП се подкрепя изцяло от наличните писмени доказателства, в които са отразени същите факти и обстоятелства относно констатациите на проверката. И двамата са категорични, че предоставения им регистър за настанени туристи е бил попълнен до месец Декември 2018 г., като в същия не са билки вписвани туристи през 2019 г., като в същото време са установили нощуващи такива на място, както и доказателства за настаняване на туристи и продажба на туристически услуги през месеците Януари и Февруари 2019 г., съобразно предоставената им на място касова книга с отчети.
По повод заявеното от свидетелката Х.съдът не се доверява в цялост на заявеното от нея. На първо място същата с категоричност не е присъствала на място по време на извършената проверка на 03.03.2019 г. Наред с това същата е служител на дружеството-жалбоподател и има пряк интерес от постигане на положителен резултат при обжалване на процесното НП, тъй като както сама заявява именно тя е била служителят, който е следвало да води и попълва своевременно процесния регистър за настанени туристи в къща за гости „Ася“. На практика заявеното от нея е и в опит да оневини пред работодателя си собственото си непрецизно трудово поведение съобразно вменените и отговорности, поради което съдът не кредитира показанията и в частта, че в хотела имало само една единична резервация на 03.03.2019 г., че към тази дата в хотела работила само тя, както и че винаги вписвала настанените туристи в обекта и регистрирала същите с адресни карти. Всичко това е опровергано от останалите писмени и гласни доказателства по делото. В подкрепа на нейните показания не е предоставен от жалбоподателя регистър воден редовно към датата на проверката, както и адресни карти, с които управителят на дружеството във възраженията си в АУАН и свидетелката Х.в показанията си твърдят, че разполагат. Съдът кредитира показанията на този свидетел по отношение отсъствието му от обекта на 03.03.2019 г. и заместването й от служителя посочен и подписал КП от проверката ов, който и друг път е работил в къщата за гости, както и че Х.не е регистрирала приетите от нея туристи на 02.03.2019 г. в регистъра за настанени туристи.
При така установената фактическа
обстановка, съдът приема от правна страна следното:
При разглеждане на дела по оспорени НП районният съд е винаги инстанция по същество – чл. 63, ал. 1 от ЗАНН. Това означава, че следва да провери законността, т.е. дали правилно е приложен както процесуалният, така и материалният закон, независимо от основанията, посочени от жалбоподателя – арг. от чл. 314, ал. 1 от НПК, вр. чл. 84 от ЗАНН. В изпълнение на това си правомощие (право и задължение) съдът служебно констатира, че АУАН е издаден изцяло в съответствие с изискванията на чл. 42 ЗАНН, както и НП е съобразено изцяло с разпоредбите на чл. 57, ал. 1 ЗАНН, издадено е от компетентния за това административен орган, при спазване на процесуалните правила за това. Същите съдържат пълно и точно описание на извършеното нарушение, както и доказателствата, на базата на които АНО е приел тези изводи. АУАН е съставен в присъствието на управителя на санкционираното дружество. Това обстоятелство категорично се установява, от положения от същия подпис на 22.03.2019 г. в АУАН и Протокол за проверка на документи. Според настоящия състав точно е посочена и датата на извършване на нарушението – 03.03.2019г, както и мястото – гр. Сапарева баня, ул. „Малина“ №6, къща за гости „Ася“.
Досежно приложението на материалния закон за описаното в АУАН и НП административно нарушение, съдът намира следното:
Съгласно
разпоредбата на чл. 116, ал. 1 от ЗТ: „Лицата,
извършващи хотелиерство, водят регистър за настанените туристи със съдържание
на данните, утвърдени от министъра на туризма и публикувани на интернет
страницата на Министерството на туризма.“
Тази разпоредба има императивен характер и е
закрепила задължението на всяко лице извършващо хотелиерство, съгласно
дефиницията за хотелиер дадена в пар. 1, т.56 от ДР на ЗТ - хотелиер е лице,
което извършва хотелиерство във всички видове категоризирани позакона или с
издадено временно удостоверение за открита процедура закатегоризиране места за
настаняване, туристически хижи, туристически учебницентрове и туристически
спални, като всяко такова лице има задължението да води регистър за настанените
туристи със съдържание на данните, утвърдени от министъра на туризма и
публикувани на интернет страницата на Министерството на туризма. В този смисъл
относно качеството на субекта виж.
Решение № 968 от 18.2.2016 г. по
адм.д. № 10170/2015 г. на Административен съд – София. Такъв регистър
по образец съгласно представената в съдебно заседание първа страница безспорно
е бил наличен на хартиен носител и в туристическия обект и е бил предоставен за
запознаване на служителите на КЗП, но същият в нарушение на чл. 116, ал.1 ЗТ не
е бил воден /попълнен с необходимите данни според ЗТ/ през 2019 г. преди датата
на проверката и не е съдържал данните на настанените в обекта туристи,
които са били заели пълният капацитет за нощувки в къщата за гости.
Нарушението на тази разпоредба води след себе
си определена санкция – тази по чл. 213, ал.1 от ЗТ: „Хотелиер, който не води регистър на настанените туристи по чл. 116, ал. 1,
се наказва с глоба в размер 2000 лв., а на едноличните търговци и юридическите
лица се налага имуществена санкция в размер 7000 лв.“, в случая юридическо
лице – търговско дружество, каквото е
жалбоподателя „РИЛА СПА ЕНД КЛУБ” ЕООД подлежи на имуществена санкция от
7000 лв.
Съдът намира, че безспорно е установено
извършеното нарушение. От приложените по делото Удостоверение №00198 от
08.10.2015г., валидно до 08.10.2020 г., издадено от Кмета на община Сапарева
баня, в което е посочено, че лицето осъществяващо търговска дейност в обекта е
„РИЛА СПА ЕНД КЛУБ” ЕООД се установява качеството на нарушителя като
лице извършващо хотелиерство. Наред с това по делото не е представен надлежно воден и попълнен към
датата на нарушението регистър на настанените туристи в посочения обект или
адресни карти за същите, напротив установява се от свидетелските показания на
свидетелите П. и К., че предоставения им регистър не е бил воден след 22.12.2018
г., както и че са липсвали попълнени адресни карти за установените на място
множество нощуващи туристи в двете сгради на обекта къща за гости „Ася“. Това
се потвърждава и от отбелязванията на същите на място в КП от 03.03.2019 г., в
който са отразили констатираното след запознаване с книгата за отчети и
вписванията в нея. Ето защо, това изискване на закона да се води регистър за
настанените туристи със съдържание на данните, утвърдени от министъра на
туризма и публикувани на интернет страницата на Министерството на туризма не е било
изпълнено. Дори да се приеме заявеното от св. Христова, че почиващите на
03.03.2019 г. са били по-късно вписани от нея това не води до заличаване на
извършеното по-рано от жалбоподателя нарушение. Съдът намира, че в случая с
оглед разпоредбата на закона е било задължително да се впишат своевременно още
при настаняването им всички задължителни данни според регистъра. Поради
неизпълнението на това задължнеие, от обективна страна, настоящият съдебен
състав намира, че е безспорно установено нарушението. В този смисъл виж.
Решение № 1447 от 11.07.2019 г. по к. адм. н. д. № 1494 / 2019 г. на XXIV
състав на Административен съд – Варна, Решение № 785 от 21.04.2016 г. по н. д.
№ 226 / 2016 г. на Административен съд - Бургас.
Съдът споделя становището на процесуалният
представител на въззиваемата страна че никъде в ЗТ не е въведено задължение
регистъра да се води към определена дата. Логиката и духа на закона е да се
води такъв регистър постоянно и своевременно всеки път при настаняване на
туристи, а не да се дописва след това.
Доколкото при юридическите лица отговорността
е безвиновна, то настоящият съд намира, че е безпредметно да обсъжда
субективната страна за извършеното нарушение на правилата на закона за туризма.
Съдът намира, че процесното нарушение не може да се характеризира като маловажно, по смисъла на чл. 28 от ЗАНН, с оглед характера и значимостта на обществените отношения, които се засягат с осъществяването му, както и съобразно установения продължителен период и значителен брой туристи, които не са били вписани в регистъра. Не са представени никакви доказателства за сочения от св. Х.период на ремонт в хотела през месеците Януари и Февруари 2019 г.
В заключение съдът следва да отбележи, че правилно АНО е наложил посоченото в НП административно наказание на санкционирания субект, тъй като съгласно нормата на чл. 213, ал.1 от ЗТ за юридическите лица санкцията е фиксирана на сумата от 7000 лева, без възможност за нейното изменение по размер.
Така, съдът намира, че правилно е ангажирана отговорността на „РИЛА СПА ЕНД КЛУБ” ЕООД за описаното в НП административно нарушение. Ето защо, наказателното постановление следва да бъде изцяло потвърдено от настоящия съдебен състав.
Така мотивиран и на основание чл. 63, ал. 1, пр. 1 от ЗАНН, съдът
РЕШИ:
ПОТВЪРЖДАВА, Наказателно постановление №
К-0052681 от 21.06.2019 г., издадено от Директор на регионална дирекция за
областите София, Софийска, Кюстендил, Перник и Благоевград, при Комисията за
защита на потребителите (КЗП) – София, упълномощен със заповед № 891/12.10.2016
г. на Председателя на КЗП, с което на „РИЛА
СПА ЕНД КЛУБ” ЕООД, гр. Сапарева баня, ул. „Малина“ №6, с ЕИК *********,
представлявано от управителя Н.П.Г.
е наложено административно наказание “имуществена санкция”, както следва:
1. На основание чл. 83, ал. 1 от ЗАНН и по чл. 232, ал. 2 от ЗТ, - „имуществена санкция“ в размер на 7000 лева, за нарушение на чл. 213, ал.1, вр. с чл. 116, ал.1 от ЗТ, като ПРАВИЛНО И ЗАКОНОСЪОБРАЗНО.
Решението подлежи на касационно
обжалване пред Административен
съд - Кюстендил, в 14-дневен срок, считано от получаване на съобщението от
страните, че е изготвено.
РАЙОНЕН СЪДИЯ: