Решение по дело №1172/2021 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 977
Дата: 13 юли 2021 г.
Съдия: Валентин Тодоров Пушевски
Дело: 20217050701172
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 2 юни 2021 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

Р Е Ш Е Н И Е

 

      …………………… / 13.07.2021 г., гр. Варна

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

        

 АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД ВАРНА, I – ви касационен състав, в открито съдебно заседание, проведено на седемнадесети юни две хиляди двадесет и първа година в състав:

                                                             ПРЕДСЕДАТЕЛ:  ДАНИЕЛА СТАНЕВА

                                                                    ЧЛЕНОВЕ: МАРИЯНА ШИРВАНЯН

                                                                                      ВАЛЕНТИН ПУШЕВСКИ

 

   с участието на секретаря Галина Владимирова и прокурор Силвиян Иванов, след като разгледа докладваното от съдия В. Пушевски КНАХД 1172 по описа за 2021 г., за да се произнесе, съобрази следното:

 

    Производството е по реда на чл. 208 от АПК във вр. с чл. 63, ал. 1 от ЗАНН.

    Образувано е по касационна жалба на Агенция „Пътна инфраструктура“ – Национално ТОЛ управление срещу Решение № 260525 от 19.04.2021 г., постановено в производството по НАХД № 4967 по описа за 2020 г. на Варненския районен съд, 45 състав, с което е отменен Електронен фиш за налагане на глоба за нарушение, установено от електронната система за събиране на пътни такси по чл. 10, ал. 1 от Закона за пътищата № **********, с който на И.П.П., с ЕГН: **********, с адрес: ***, на основание разпоредбите на чл. 179, ал. 3 във вр. с чл. 187а, ал. 1 от Закона за движение по пътищата, е наложена „глоба“ в размер на 300 лева за извършено нарушение на чл. 139, ал. 5 и ал. 6 във вр. с чл. 102, ал. 2 от Закона за движение по пътищата.

Касаторът Агенция „Пътна инфраструктура“ – Национално ТОЛ управление намира решението на Районен съд Варна за неправилно и незаконосъобразно, като представя подробни аргументи в защита на позицията си. На първо място подчертава, че електронната система и административно – наказващия орган не могат да предвидят и нямат законово задължение да изследват възможните грешки, допуснати от потребителя при заплащане на винетната такса. Акцентира също така, че „държавата на регистрация на превозните средства“ е част от регистрационния номер на ППС – то и представлява отличителен знак и съществен елемент за идентификация на съответното ППС, поради което и неправилното й посочване опорочава регистрационния номер на превозното средство. Застъпва становище, че законодателят изрично е предвидил субекта на отговорност при неправилно декларирани данни, което означава, че е изключил от приложното поле на допустима фактическа грешка по чл. 14, ал. 2 от НК във вр. с чл. 11 от ЗАНН, поради което и следва да се приеме, че незнанието, че винетната такса не е заплатена, поради грешно декларирани данни, не изключва отговорността и не може да бъде квалифицирана като извинителна грешка по см. на чл. 14, ал. 2 от НК. Оспорва извода на първоинстанционния съд, че в случая е приложима разпоредбата на чл. 28, буква „а“ от ЗАНН, мотивирайки се, че нарушението е формално и няма данни неговата обществена опасност да е по – ниска в сравнение с подобни административни нарушения от същия тип. Поради гореизложените съображения моли за отмяна на първоинстанционното съдебно решение и постановяване на съдебен акт, с който да бъде потвърден процесния електронен фиш, както и моли за присъждане на юрисконсултско възнаграждение.

Ответната страна И.П.П. не е депозирал писмен отговор на касационната жалба.

В проведеното на 17.06.2021 г. открито съдебно заседание по КНАХД № 1172 по описа за 2021 г. на Административен съд Варна, касаторът Агенция „Пътна инфраструктура“ – Национално ТОЛ управление се представлява от своя процесуален представител юрисконсулт Н. А., която поддържа касационната жалба на посочените в нея основания и моли за отмяна на първоинстанционното съдебно решение и постановяване на съдебен акт, с който да бъде потвърден процесния електронен фиш.

В проведеното на 17.06.2021 г. открито съдебно заседание в производството по КНАХД № 1172 по описа за 2021 г. на Административен съд Варна, ответникът И.П.П. не се явява лично, а се представлява от своя процесуален представител адв. П.М. от АК – Варна, който оспорва наведените с касационната жалба доводи и моли за потвърждаване на първоинстанционното съдебно решение, като също така моли да бъдат присъдени на неговия доверител и сторените разноски за адвокатско възнаграждение.

Участващият по делото прокурор от Окръжна прокуратура – Варна изразява позиция за неоснователност на касационната жалба и пледира да бъде оставено в сила решението на Районен съд – Варна.

 

Съдът, след като съобрази доводите и възраженията на страните и след преценка на събраните по делото доказателства, намира за установено от фактическа и правна страна следното:

Касационната жалба е подадена в срока, предвиден в разпоредбата на чл. 211, ал. 1 от АПК вр. чл. 63, ал. 1 от ЗАНН, изхожда от надлежна страна, поради което е допустима за разглеждане. Наведените доводи в същата представляват касационни основания по смисъла на чл. 348, ал. 1, т. 1 и т. 2 от НПК, приложим по препращане от разпоредбата на чл. 63, ал. 1 от ЗАНН.

Разгледана по същество, касационната жалба се явява неоснователна, поради следните съображения:

Производството пред Районен съд – Варна е образувано въз основа на въззивна жалба на И.П.П. срещу Електронен фиш за налагане на глоба за нарушение, установено от електронната система за събиране на пътни такси по чл. 10, ал. 1 от Закона за пътищата № **********, с който на основание разпоредбите на чл. 179, ал. 3 във вр. с чл. 187а, ал. 1 от Закона за движение по пътищата, му наложена „глоба“ в размер на 300 лева за извършено нарушение на чл. 139, ал. 5 и ал. 6 във вр. с чл. 102, ал. 2 от Закона за движение по пътищата.

С Решение № 260525 от 19.04.2021 г., постановено в производството по НАХД № 4967 по описа за 2020 г. на Варненския районен съд, 45 състав, процесния електронен фиш е бил отменен, като от фактическа страна е било установено следното:

В 10:36 часа на 22.05.2020 г. с устройство № 20912, представляващо елемент от електронната система за събиране на пътни такси по чл. 10, ал. 1 от Закона за пътищата, намиращо се на път 1 - 9 км 150 + 249 било установено нарушение   А 663FCE918124D0BE053021F160AC6D9 с лек автомобил „Ауди А8“ с рег. *******, с обща техническа допустима максимална маса 2675, брой оси 2, категория ППС: ЕВРО 5, в общ. Долни чифлик по път 1 - 9 км 150 + 249 в посока намаляващ километър, включен в обхвата на платената пътна мрежа, като за посоченото ППС не е била заплатена пътна такса по чл. 10, ал. 1 от Закона за пътищата, според категорията на пътното превозно средство.

На собственика на лек автомобил „Ауди А8“ с рег. ******* – И.П.П. бил съставен Електронен фиш за налагане на глоба за нарушение, установено от електронната система за събиране на пътни такси по чл. 10, ал. 1 от Закона за пътищата № **********, с който на основание разпоредбите на чл. 179, ал. 3 във вр. с чл. 187а, ал. 1 от Закона за движение по пътищата, му била наложена „глоба“ в размер на 300 лева за извършено нарушение на чл. 139, ал. 5 и ал. 6 във вр. с чл. 102, ал. 2 от Закона за движение по пътищата.

За да отмени процесния електронен фиш, Районен съд Варна е приел, че в действителност нарушение на разпоредбите на чл. 139, ал. 5 и ал. 6 във вр. с чл. 102, ал. 2 от Закона за движение по пътищата, е било извършено, но същото е с по – ниска степен на обществена опасност, поради което и попада в обхвата на разпоредбата на чл. 28, буква „А“ от ЗАНН.

Този извод на първоинстанционния съд е правилен и следва да бъде подкрепен.

На л. 10 от НАХД № 4967 по описа за 2020 г. на Варненския районен съд, е приложено фотокопие на фискален бон, издаден от дружеството „Теленор България“ ЕАД, който удостоверява, че И.П.П. е заплатил винетна такса в размер на 97 лева на 03.04.2020 г. в офис на дружеството „Теленор България“ ЕАД в гр. Обзор. Същевременно от приложената на л. 9 от НАХД № 4967 по описа за 2020 г. на Варненския районен съд разпечатка от информационната система на „Теленор България“ ЕАД се установява, че погрешно е била въведена националността на ППС – то, собственост на И.П.П., а именно вместо Република България, където де факто е регистриран автомобила, е въведена като националност на МПС – то VU – Вануату, която грешка е била допусната очевидно от служителя на „Теленор България“ ЕАД, въвеждащ данните в информационната система.

Предвид безспорното обстоятелство, че сумата от 97 лева за годишна винетна такса е била надлежно заплатена и е постъпила в бюджета на Агенция „Пътна инфраструктура“, според съда общественоопасните последици на нарушението са изключително малки. В крайна сметка не е бил ощетен държавния бюджет, в частност бюджета на Агенция „Пътна инфраструктура“ от извършеното нарушение, поради което и липсват вредни последици за данъкоплатците и гражданите на Република България от така извършеното нарушение.

Гореизложените съображения обуславят извода на касационния съд, че решението на въззивната инстанция е постановено при спазване на материалния закон и процесуалните правила. Правилно Районен съд – Варна е анализирал събраните доказателства, както поотделно, така и в тяхната съвкупност, и е формирал кореспондиращ с доказателствата извод по делото за маловажност на административното нарушение и наличието на предпоставки за приложението на чл. 28, буква „А“ от ЗАНН, поради което и решението му следва да бъде оставено в сила.

Предвид изхода на спора, следва да бъде присъдено обезщетение в полза на ответника И.П.П., което да го компенсира за сторените разноски за адвокатско възнаграждение. На л. 15 от КНАХД № 1172 по описа за 2021 г. на Административен съд – Варна е приложен договор за правна помощ, видно от чието съдържание ответника И.П.П. е заплатил на адв. П.М. от АК – Варна парична сума в размер на 300 лева (триста лева) за осъществените от него правна защита и процесуално представителство в касационното съдебно производство, и именно в такъв размер следва да бъдат присъдени разноските по делото.

Мотивиран от гореизложеното и на основание разпоредбата на чл. 221, ал. 2 от АПК, Административен съд Варна, I – ви касационен състав

 

Р Е Ш И:

 

            ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 260525 от 19.04.2021 г., постановено в производството по НАХД № 4967 по описа за 2020 г. на Варненския районен съд, 45 състав, с което е отменен Електронен фиш за налагане на глоба за нарушение, установено от електронната система за събиране на пътни такси по чл. 10, ал. 1 от Закона за пътищата № **********.

            ОСЪЖДА Агенция „Пътна инфраструктура“ ДА ЗАПЛАТИ на И.П.П., с ЕГН: **********, с адрес: *** парична сума в размер на 300 лева (триста лева), представляваща съдебно – деловодни разноски в производството по КНАХД № 1172 по описа за 2021 г. на Административен съд Варна.

            Решението е окончателно.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

  

                                                                                    ЧЛЕНОВЕ: