Решение по дело №78/2019 на Окръжен съд - Пазарджик

Номер на акта: 150
Дата: 4 ноември 2019 г. (в сила от 27 май 2021 г.)
Съдия: Иванка Георгиева Илинова
Дело: 20195200900078
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 3 април 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е  №150

 

              04.11.2019 г.,гр. Пазарджик

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ОКРЪЖЕН СЪД – гр. Пазарджик, Търговско отделение,на  девети октомври през две хиляди и деветнадесета  година,в открито заседание в следния състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ИВАНКА ИЛИНОВА

 

В присъствието на секретаря Петя Борисова като разгледа докладваното от съдията  търг.д. №78 по описа за 2019 г., за да се произнесе съобрази следното:

Предявен е иск с правно основание по   чл.288 ал.1 т.2 б.“а“ от КЗ /отм./

Производството по делото е образувано по  искова молба от   Е.З.Б.,ЕГН-********** *** срещу Г.ф., БУЛСТАТ: ********* със седалище и адрес на управление в гр. С. ****, ул. Г.И.№ **,ет.**,представлявано от Б.И.М.и С.Г.С.,в която се твърди,че при пътнотранспортно произшествие, настъпило на ***** г.,причинено виновно от водач на МПС без сключена задължителна застраховка „ГО", е причинена смъртта на В.В.Б., ЕГН ********** – внук на ищцата.

Изложени са фактически обстоятелства,че на ****** г.П.К.Б. управлявал л.а. марка „*****", модел „**" с д.к. № *** по главен път **** с посока гр. П. - гр.П..В района на км. *** водачът нарушил правилата за движение по пътищата, визирани в чл. 116 и чл. 117 от ЗДвП, като не бил внимателен и предпазлив към пешеходците и при приближаване към място, където в близост на пътя се намирали деца, не намалил скоростта, ударил В.В.Б.  и по непредпазливост причинил смъртта му.

Произшествието е настъпило по изключителната вина на водача П.Б., който грубо е нарушил правилата за движение по пътищата.Смъртта на В.В.Б. е настъпила вследствие множеството несъвместими с живота увреждания, причинени при ПТП.Прекият деликвент е извършил деянието виновно при форма на вината непредпазливост.Водачът не е предвиждал настъпването на общественоопасните последици, а именно, че ще причини ПТП, в резултат на което ще причини смъртта на В.В.Б.,но е бил длъжен и е могъл да ги предвиди и предотврати, ако не беше допуснал посочените по-горе нарушения на правилата за движение по пътищата.

Съгласно влязла в законна сила на **** г.присъда №*** от *****г., постановена по НОХД № *****г. по описа на Окръжен съд - гр. П., водачът П.Б. е признат за виновен в това, че на **** г., е нарушил правилата за движение по пътищата с управлявания от него л.а. „***** *", с д.к. № **** и по непредпазливост е причинил смъртта на В.В.Б..

Твърди се,че случилото се оставило тежък и дълготраен отпечатък върху емоционалното състояние на ищцата,която се чувства крайно потисната и обезверена,а липсата на нейния внук ще остане завинаги в сърцето й.

 Новината за трагичния инцидент я съсипала емоционално, вследствие на което развила остра стресова реакция и душевно разстройство.Ищцата,твърди,че преживява изключително тежко загубата на своя внук,който твърде млад - едва на ** години е напуснал света.

Между ищцата и починалия е съществувала особено силна дълбока и трайна връзка с чувство на обич, уважение, взаимна привързаност и подкрепа. След смъртта на В.,Е. се сринала,не можела да повярва,че е загубила внука си,който е отгледала с много любов,грижи и внимание от самото му раждане. Очите й били пълни с болка, страдание и сълзи. Не спирала да казва, че тя е трябвало да бъде на мястото на малкия В.. Е. със сълзи на очи си спомня за моменти, в които е гледала В., докато родителите му са били на работа, водила го на детска градина, на училище, учила го да чете, пише, смята.

След погребението на внука си,ищцата твърди,че се затворила в себе си, станала емоционално неустойчива.Има проблемен и непълноценен сън само по няколко часа,като често сънува кошмари.Изживява стрес, потиснатост, безпокойство, изострена чувствителност,ранимост,вътрешна опустошеност,безсилие пред обстоятелствата и усещане за "разрив" в отношенията с другите и живота като цяло. Загубила е В. като емоционално присъствие, което е довело до развитие на остро душевно разстройство в нея.Тя не може да приеме случилото се и не може да преодолее нелепата загуба на В., починал в началото на своя жизнен път - в една крехка възраст,в която В. е имал прекрасни възможности,а животът пред него предстоял.

На Е. се е наложило да надживее и погребе внука си и то на ** години. Е. и В. са били изключително близки, като ищцата се гордяла много с внука си,който бил много жизнено и емоционално дете.Починалото дете се отнасяло с уважение към баба си и винаги се отзовавало насреща,а от своя страна Е. го подкрепяла материално и морално.Новината за случилото се е причинила на Е.Б. емоционален шок,прераснап в депресивно състояние.Мъката й не намалява,а състоянието,в което се намира се задълбочава.Всеки ден за нея е ден на изпитание, страдание и безсилие.

Нейните негативни,дълбоко стресиращи и депресивни изживявания продължават, като интензитетът им не е намалял,а състоянието, в което се намира ищцата,се задълбочава.След загубата на В. Е.Б. изпитва и ще изпитва тъга, чувство на празнота, безнадеждност и безпомощност до края на живота си. Тя никога няма да види как В. расте и се превръща в достоен за уважение мъж, създал семейство и отгледал деца.

Случилото се е оставило дълбока емоционална празнина на мястото на всекидневното им общуване и лишава ищцата от обичта на нейния близък.

 Имайки предвид степента и интензитета на причинените неимуществени вреди, както и обстоятелството, че същите ще бъдат търпени продължително време, ищцата    сезира съда с искане да осъди  ответника да заплати обезщетение за неимуществени вреди в размер на   26 000,00 лева, като частичен от 120 000,00лева, настъпили вследствие виновно причиняване на смъртта на В.В.Б. при ПТП от ****г., от водач на л.а. марка „*****", модел „*****" с д.к. № ****** без сключена задължителна застраховка „ГО".

 Претендира лихва в размер на законната такава по чл. 86, ал. 1 ЗЗД от 30.01.2018г. - до окончателното изплащане на обезщетенията както и направените разноски по делото, включително и адвокатско възнаграждение.

Представя писмени доказателства и формулират доказателствени искания за разпит на петима свидетели и допускане на Съдебно психиатрична експертиза.

 В отговора на исковата молба ответникът твърди на първо място ,че предявения иск е процесуално недопустим,тъй като ищцата в противоречие с разпоредбата на чл.288 ал.11 от КЗ /отм./ преди предявяване на иска пред съда,а и до настоящия момент не е предявила претенция пред Фонда за заплащане на обезщетение.

На второ място оспорва предявения иск  по основание и размер като твърди в явно противоречие с горното,че Фонда е отказал да заплати обезщетение ,тъй като не      е доказано да е имало  изключително близки и топли отношения,даващи право на ищцата да претендира  обезщетение.Възразява се по размера на претенцията като се позовава на пар.96 ал.1 от  ЗАКОН за изменение и допълнение на Кодекса за застраховането (обн., ДВ, бр. 102 от 2015 г., изм., бр. 62, 95 и 103 от 2016 г., бр. 8, 62, 63, 85, 92, 95 и 103 от 2017 г. и бр. 7, 15, 24, 27 и 77 от 2018 г.),съгласно който до приемане на Методиката по новия чл.493а ал.2 от КЗ ,обезщетението на лицата по чл.493а ал.4 от същия кодекс се определя в размер на 5000,00лв.

Направено е искане на основание чл.219 от ГПК да се конституира по делото трето лице помагач на страната на ответника водача на МПС ,причинило пътния инцидент , при който е загинал В.Б.,а именно П.К. Б..Ищеца изрично е заявил,че не възразява на искането и с разпореждане от ***** г.съдът е конституирал П.К. Б. като трето лице помагач по делото.

В  допълнителната искова молба ищецът твърди,че оспорва възраженията на ответника за недопустимост на претенцията като  неоснователни.Представя доказателства за изричен отказ  на ответника да заплати обезщетение.Поддържа доказателствените си искания.

В отговора на допълнителната искова молба ответникът поддържа направените оспорвания на иска. 

След даване ход на устните състезания по делото ищцата е направила искане за увеличаване на размера на предявения иск,по което съдът не се е произнесъл,тъй като на този етап от движението на делото страните не могат да правят искания и съответно съдът не дължи произнасяне по искането,което е процесуално недопустимо при условията на чл.214 ал.1 изр.3 от ГПК.

Съдът, като взе предвид събраните по делото доказателства, намира за установено следното:

От представените по делото удостоверения за родствени връзки се установява,че ищцата е баба по майчина линия на В.В.Б..От представения и приет като доказателство по делото препис извлечение от акт за смърт се установява,че В. е роден на ***.и е починал на  ****г.на **** навършени години.Смъртта на детето е настъпила вследствие телесни  увреждания в резултат на ПТП от *****г.С присъда от ****г.по НОХД №***г.П.К. Б. е признат за виновен,че на ****г.,на главен път ***-км.**** м.,посока П.-П.,при , при управление на моторно превозно средство – лек автомобил, марка „******“, с рег.№ ****, е нарушил правилата за движение, а именно чл.116 и чл.117 от ЗДвП – „Водачът на пътно превозно средство е длъжен да бъде внимателен и предпазлив към пешеходците, особено към децата…..“ и „При приближаване към място, където на пътя или в близост до него се намират деца, водачът на пътно превозно средство е длъжен да намали скоростта, а при необходимост – и да спре“, като е предизвикал пътнотранспортно произшествие, с което по непредпазливост е причинил смъртта на малолетното лице В.В.Б.   от гр.П. , поради и което на основание  чл.343 ал.1, б.“в“ във връзка с чл.342, ал.1 от НК и във връзка с чл.116 и чл.117 от ЗДвП, във връзка с чл. 58а, ал. 4 НК и чл. 55 ал. 1 т. 1 от НК  е осъден на лишаване  от свобода за срок от една година при условията на чл.66 ал.1 от НК с изпитателен срок от 3 години.

Ответника не оспорва твърдението,че за  управляваното от Б. МПС към момента на ПТП-то не е налице сключена задължителна застраховка „Гражданска отговорност“ ,което обстоятелство е отразено и в съставения Констативен протокол от ******** г.

Във връзка с твърденията на ищцата,че е претърпяла неимуществени вреди от смъртта на внука си,са ангажирани гласни доказателства и е допусната по нейно искане съдебно психиатрична експертиза.

Св.М. познава ищцата,семейството й,в т.ч.и починалия й внук В.,от **** години откакто е заживяла в съседство с тях.Установява,че ищцата живее в близост до дома на дъщеря си-през четири къщи разстояние.Дъщерята на Е. има шест деца и като баба Е. била привързана към всичките си внуци.Общувала повече с В.,защото Е. бил по-голям и общувал с приятелите си.Е. са радвала на В. и се гордяла с него защото той бил много умен,бил по-умен,по-възпитан и по-учен от другите внуци.Показвал на баба си домашните,които подготвял за училище.Е. не може  да пише и чете и затова се радвала на В.,който знаел да пише и чете.В. бил отглеждан от майка си и баща си до тригодишна възраст,но и баба му го гледала.Тя го водела на градина и на училище,когато майката и бащата не можели.

Свидетелката установява,че Е. тъгувала за В. и все още тъгува.Всяка седмица ходи на гробищата.Радва се на другите внуци,но покрай тях се сеща за В. и тъгува.Говори за него.

Разпитана е и свидетелката Я..Същата установява,че Е. най-много обичала В. от внуците си и най-много общувала с него.Всеки ден се виждали.След училище той минавал през дома си,оставял си чантата и отивал у баба си.В. обичал да ходи на училище ,а Е. искала той да учи,тъй като нейните деца били неграмотни.Е. не е забравила внука си-често говори за него,плаче за него и се тревожи.Грижела се за всичките си внуци,помагала на всички.Другият й внук Е.също ходи на училище.

От заключението на допуснатата по делото Съдебно психиатрична експертиза са установява,че при извършения преглед от вещото лице д-р Д. ищцата е ориентирана всестранно-за място,за време,за личност,без сетивни измами,нормално протичане на мислене,без патология в структура и съдържание.Експерта констатира остатъчна вегетативна лабилност при разговор относно починалия й внук-разплаква се.Експерта установява,че ищцата не е била лекувана и консултирана от психиатър до момента.

Експерта е категоричен,че Б. не е преживяла остра стресова реакция.Общо теоретично експерта пояснява,че загубата на близък води до състояние на стрес.До няколко месеца човек нормализира състоянието си,но ако състоянието остане стресово тогава се касае до разстройство в адаптацията.Експерта изброява общо признаците и симптомите на разстройството на адаптацията,каквото според него е преживяла Е.Б..Пояснява ,че същите се наблюдават в продължение на от 3 до 6 месеца след събитието.Вещото лице установява,че ищцата покрива по-голяма част от посочените симптоми като чувство на тъга и безнадежност,не се радва на неща,които преди е харесвала,необоснован плач,тревожност или нервно напрежение,проблеми със съня,липса на апетит,затруднено концентриране,чувство на емоционално претоварване,трудност при ежедневните дейности,оттегляне и изолиране от социалната среда.В началото емоционалните реакции на ищцата са били по-бурни и силно изразени.Впоследствие силата им е отслабнала и след около 3-4 месеца са отшумели напълно.Вещото лице изказва мнение,че ако ищцата бе потърсила лекарска помощ времетраенето на страданието й щеше да е по-кратко.Експерта заключава,че към момента на прегледа ищцата е напълно здрава.

С оглед на горното от правна страна съдът приема,че предявения иск е неоснователен.

Предявени са два обективно съединени  иска с правна квалификация чл.288 ал.1 т.2 б.“а“ от КЗ /отм./ за осъждане на ответника да заплати обезщетение за   неимуществени вреди претърпени от ищцата вследствие на ПТП ,причинено от  водач на МПС без сключена задължителна застраховка „Гражданска отговорност“ на автомобилистите и   по чл.86 от ЗЗД.

Неоснователно е възражението на ответната страна ,че иска е недопустим поради това ,че е предявен ,без да е налице предпоставката по чл.288 ал.11 от КЗ /отм./.Напротив ,от представените от ищцата доказателства се установява,че до Г.ф. е отправена претенция за заплащане на обезщетение на 24.01.2019г.,по която Фонда първоначално с писмо от 30.01.2019г.е изискал актуално удостоверение за родствени връзки  и доказателства за обстоятелства и ситуации,станали причина между ищцата и починалото дете да се е породила особена близост както и за понесените от нея морални болки и страдания, впоследствие на 24.04.2019г.е уведомил ищцата,че отказва да изплати обезщетение,тъй като същата е заявила претенцията си за това пред съда.При това положение съдът приема,че към настоящия момент три месечния срок по чл.288 ал.7 от КЗ /отм./ е изтекъл  и е налице отказ за изплащане на обезщетение ,което е достатъчна предпоставка обуславяща допустимостта на съдебното производство.

 Правното основание на предявената претенция е чл.288 ал.1 т.2 б.“а“ от КЗ /отм./.Няма спор по фактите,че при ПТП е загинал внука на ищцата като пътния инцидент е настъпил по вина на водача Б. при управление на МПС без сключена задължителна застраховка „Гражданска отговорност на автомобилистите“.

 Разрешението на спорния пред настоящата съдебна инстанция  въпрос е обусловено от произнасянето на ОСГНТК на ВКС по тълк. д.№1/2016 г. С решението по него, общото събрание на трите колегии на ВКС е приело, че материално легитимирани да получат обезщетение за неимуществени вреди от причинена смърт на техен близък са лицата, посочени в Постановление № 4 от 25.V.1961 г. и Постановление № 5 от 24.ХІ.1969 г. на Пленума на Върховния съд, и по изключение всяко друго лице, което е създало трайна и дълбока емоционална връзка с починалия и търпи от неговата смърт продължителни болки и страдания, които в конкретния случай е справедливо да бъдат обезщетени.Обезщетение се присъжда при доказани особено близка връзка с починалия и действително претърпени от смъртта му вреди.В мотивите на решението е прието, че обезщетение следва да се присъди само тогава, когато от доказателствата по делото може да се направи несъмнен извод,че лицето,което претендира обезщетение,е провело пълно и главно доказване за съществуването на трайна и дълбока емоционална връзка с починалия и за настъпили в резултат на неговата смърт сериозни (като интензитет и продължителност) морални болки и страдания. Отчетено е, че според  традиционните за българското общество семейни отношения братята и сестрите, бабите и дядовците,са част от най-близкия родствен и семеен кръг, а  връзките помежду им се характеризират с взаимна обич, морална подкрепа, духовна и емоционална близост.

Ето защо когато съдът установи, че поради конкретни житейски обстоятелства привързаността между тях е станала толкова силна,че смъртта на единия от родствениците е причинила на другия морални болки и страдания, надхвърлящи по интензитет и времетраене нормално присъщите за съответната родствена връзка, справедливо е да  признае право на обезщетение за неимуществени вреди и на преживелия родственик. В тези случаи за получаването на обезщетение няма да е достатъчна само формалната връзка на родство,а ще е необходимо вследствие смъртта на близкия човек преживелият родственик да е понесъл морални болки и страдания, които в достатъчна степен обосновават основание да се направи изключение от разрешението, залегнало в постановления № 4/61 г. и № 5/69г. на Пленума на ВС - че в случай на смърт право на обезщетение имат само най-близките на починалия.

В настоящия случай от ангажираните от ищцовата страна гласни доказателства се установява,че между ищцата и починалия й внук е била на лице връзка като между баба и внук съответстваща на българските национални традиции.Детето живяло при родителите си  и е било отглеждано от тях.Ищцата ,като всяка баба се е радвала на внуците си и живеейки на близо до тях е общувала често с тях.Помагала е на всички и се е грижела за всички.Специално за починалия В. двете свидетелки,установяват,че ищцата особено се е гордяла с него ,тъй като обичал училището и можел да пише и чете.Не са изложени в исковата молба твърдения,нито в хода на производството по делото се установиха обстоятелства ,които да мотивират съда да приеме,че в случая действително между бабата и внука  е била изградена и е съществувала някаква особена,изключително силна връзка ,в някаква степен надхвърляща по интензитет и емоционален заряд нормалната и традиционна връзка между такива родственици  в българския бит и семейство.Напротив,установи се нормална и типична за българското семейство връзка между баба и внук на обич и привързаност,на подпомагане на родителите при отглеждането на детето-бабата понякога го водела на градина и на училище,когато родителите не можели.

За особено силна връзка не може да се направи и косвен извод въз основа на  степента на преживените от ищцата болки и страдания вследствие смъртта на внука.Вещото лице установява,че към момента на прегледа ищцата е психически здрава и от обективна гледна точка не описва симптоми на психическо страдание.Установява,че ищцата не е търсила лекарска помощ за справяне с проблема непосредствено след смъртта на детето,когато страданието би следвало да е най-силно.Данни за особени силно преживян стрес ,мъка и негативни емоции вследствие смъртта на В. не съдържат и депозираните по делото свидетелски показания.В този смисъл показанията на двете разпитани свидетелки не съдържат информация,която да установява твърденията на ищцата в исковата молба и не описват състояние на ищцата,което да съответства на описаната от вещото лице в заключението симптоматика на състоянието на ищцата,което той диагностицира като Разстройство на адаптацията.В тази връзка заключението на експерта е твърде общо и изготвено на база единствено твърденията на ищцата,а изводите на експерта не са подкрепени от останалите събрани по делото доказателства. Това,че  ищцата продължава да говори за внука си,че не го е забравила,че посещава редовно гроба му,че плаче като се сеща за него,и то само четири години след смъртта му е нормална човешка реакция при загубата на близък,но в никакъв случай не говори за състояние възникнало след загуба на човек, с когото е изградена особено силна връзка на близост.

Съдържанието на установената по делото връзка и тежестта на понесените вреди налагат извод, че в случая не следва да се направи изключение от ограничението на ППВС № 4/61 г. и ППВС № 5/69 г. и на ищцата не следва да се присъди   обезщетение за претърпените неимуществени вреди.Признаването на материално правна легитимация на  ищцата  да получи обезщетение за претърпените неимуществени вреди не е обусловена единствено от формалната връзка на родство, а от действителните отношения между нея и внука й , характеризиращи се с особено силна привързаност и взаимна обич,каквато в случая не е доказана.

При неоснователност на главния иск,неоснователен се явява и акцесорния по своя характер обективно съединен иск с правно основание чл.86 от ЗЗД.

Водим от горните мотиви, съдът

 

                                                                       Р Е Ш И  

 

 ОТХВЪРЛЯ като НЕОСНОВАТЕЛЕН  иска,предявен от Е.З.Б.,ЕГН-********** *** срещу Г.ф., БУЛСТАТ: ********* със седалище и адрес на управление в гр. С. *** ул. Г.И.№ ***,ет.***,представлявано от Б.И.М.и С.Г.С.  за осъждане на ответника да заплати обезщетение в размер на 26000,00лв.,предявен като частичен от иск в размер на 120000,00лв.,за претърпяни от ищцата неимуществени вреди  от смъртта на внука й В. В. Б.,настъпила вследствие на ПТП на ***** г.виновно причинено от водача П.К. Б. без застраховка „Гражданска отговорност на автомобилистите“ и иска за осъждане на Фонда да заплати лихва върху главницата ,считано от 30.01.2019г.до окончателното изплащане на главницата.

            По делото е участвало трето лице помагач на страната на ответника П.К. ***.

          РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване в двуседмичен срок от връчването му на страните пред   апелативен съд гр.Пловдив.

 

        

                                                           ОКРЪЖЕН  СЪДИЯ: