Решение по дело №1682/2019 на Районен съд - Плевен

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 19 ноември 2019 г. (в сила от 14 декември 2019 г.)
Съдия: Борислава Илиева Якимова
Дело: 20194430201682
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 13 август 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

гр. ***, 19.11.2019 г.

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

***ЕСКИ РАЙОНЕН СЪД – ДЕВЕТИ наказателен състав в публично заседание на двадесет и осми октомври, две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: БОРИСЛАВА ЯКИМОВА

 

при секретаря: В. Стоянова,

като разгледа АНД №1682/2019 г. по описа на ПлРС, ІX наказателен състав и за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на чл.59 и следващи от ЗАНН.

 

Производството  по реда на чл.59 и сл. от ЗАНН е образувано по жалба от Б.С.П. *** против Наказателно постановление №1869 от 19.02.2019 г., издадено от Директор на Регионална дирекция по горите - Ловеч, с което на жалбоподателя са наложени административни наказания – глоба от 200 лева по чл.266, ал.1, пр.4 във вр. с чл.213, ал.1, пр.4 т.1 от Закона за горите и на основание чл. 273, ал. 1 от ЗГ са отнети вещите, предмет на нарушението - 2,5 пр.куб.м. дърва за огрев от дървесен вид акация  и бряст и вещите,послужили за извършване на нарушението – 1 бр.бус ***Районен съд гр.***,с решение №287/22.04.2019г. отменил  обжалваното НП,като приел,че то е неправилно и незаконосъобразно.  Решението било отменено от касационната инстанция и върнато за ново разглеждане от друг състав на съда с мотива, че НП е отменено само на процесуално основание,за нарушения каквито не са налице, без да са изложени съображения дали е налице доказано съставомерно извършено деяние от посоченият за нарушител, дали то е извършено виновно.Посочено е също,че липсва произнасяне относно отнемането на 2,5 пр.куб.м. дърва.

Жалбоподателят  редовно призован,  се явява лично в съдебно заседание. Представлява се от адв.П..Излагат аргументи и се иска от съда да отмени НП като незаконосъобразно.

Въззиваемата страна РДГ – Ловеч, редовно призована, не изпраща представител за съдебно заседание.

                От събраните по делото гласни и писмени доказателства, преценени поотделно и взети в тяхната съвкупност, съдът прие за установено следното от фактическа страна:

На 22.12.2018г. в 18 часа в Р.Л. получил сигнал,че служители на МВР *** са спрели за проверка ***,който превозвал дърва.Служителите на РДГ И.Р. и А.В. се отзовали и отишли на мястото-гр.***, насипан път от кв. ***водещ към главен път ***.Там установили,че в посочения бус били натоварени 2,5 пр.куб.м. дърва за огрев от видовете акация и бряст, немаркирани с контролна горска марка или друга марка. За констатираното нарушение те съставили АУАН № 1069/22.12.2018г. /бл.№105628/. Акта бил съставен в присъствие на нарушителя-водача на буса Б.П. и той го подписал без възражения.

Въз основа на акта било издадено атакуваното НП,в което нарушението било описано по следният начин: На 22.12.2018г. в 18.00 часа в гр.***, насипан път от кв. ***водещ към главен път ***транспортира с превозно средство ***, 2,5 пр.куб.м. дърва за огрев от видовете акация  и бряст, немаркирани с контролна горска марка или друга марка. АНО посочил още, че с това деяние виновният е нарушил чл.213, ал.1, пр.4,т.1 от ЗГ . Наложено е наказание „Глоба” по чл.266, ал.1,пр.4 от ЗГ в размер на 200 лв. Постановено е отнемане в полза на държавата на предмета на нарушението 2,5 пр.куб.м. дърва за огрев от видовете акация  и бряст, на основание чл.21 от ЗАНН, вр.чл.273 ал.1 от ЗГ. Постановено е отнемане на вещите, послужили за извършване на нарушението ***,с пазарна стойност 1500лв., на основание чл.20 от ЗАНН, чл. 273 ал.1 от ЗГ.

Наказателно постановление било връчено на 25.02.2019г. /л.6/,а жалбата срещу него била подадена на 28.02.2019г. /л.5 /.

Така установената фактическа обстановка се доказва от събраните по делото писмени доказателства - оригинал на наказателно постановление №1869/19.02.2019г., издадено от Директора на РДГ-Ловеч;  известие за доставяне и обратна разписка; оригинал на АУАН ; разписка за отговорно пазене;  рапорт вх.№ 2848/27.12.2018г.; писмо изх.№3863/27.12.2018г. директор ТП ДГС ***; заверено копие на заповед № РД-49-199/2011г. на Министъра на земеделието и горите.

В подкрепа на изложената по-горе фактическа обстановка са показанията на разпитаните свидетели – Р. и В.. В показанията си пред съда свидетелите твърдят,че  получили сигнал от служители на МВР-***,че на ***, пътя водещ към главен път ***е спрян бус „***”, превозващ дървесина. Отишли на място и заварили товарният бус с натоварени дърва за огрев от бряст и акация,измерили кубиците с ролетка и констатирали, че извозеният дървен материал е без контролна търговска марка. За нарушението, че транспортира дървесина съставили акт за нарушението на ЗГ,и задържали превозното средство с натоварената в него дървесина.

От показанията им  в процеса се приобщават преки доказателства за елементите на състава на административно нарушение от обективна страна, а именно относно изпълнителното деяние . Показанията на свидетелите са логични,  последователни и непротиворечиви, поради което съдът ги приема за правдиви. Същите кореспондират както помежду си, така и с писмените доказателства по делото, поради което съдът ги кредитира изцяло с доверие като обективни и безпристрастни и съответстващи на обективната действителност. Съда е допуснал  и разпитал като свидетел Биляна Петрова –съпруга на жалбоподателя. Тя  твърди,че буса е неин  /придобит по време на брака,което означава,че той е съсобственост между двамата/ , но не знаела,че с него били превозвани дърва. Съдът намира нейните показания за достоверни и като такива ги кредитира с доверие.

 Същевременно е видно,че за констатираното нарушение била сезирана РП ***, която се произнесла с постановление  от 15.01.2019г. за отказ да образува досъдебно производство,т.к. поради ниската стойност на предмета на посегателство,деянието не съставлява престъпление. Преписката била върната на Р.Л. за ангажиране на административно-наказателна отговорност.  

От събраните по делото доказателства се установява, че жалбоподателят е извършил административно нарушение по чл. 266, ал. 1   предл.4 от ЗГ. Съгласно тази норма наказва се   с глоба от 50 до 3000 лв., ако не подлежи на по-тежко наказание, физическо лице, което в нарушение на този закон и на подзаконовите актове по прилагането му сече, извозва, товари, транспортира, разтоварва, придобива, съхранява, преработва или се разпорежда с дървесина и недървесни горски продукти.

                В конкретния случай ,според съда безспорно установено  е, че на процесната дата и място,  жалбоподателя е транспортирал посочената в НП немаркирана дървесина. Ето защо съдът приема за доказано, че с деянието си  П. е осъществил състава на административно нарушение на чл. 266, ал.1 предл.4 от  ЗГ.

                Не е налице нарушение на принципа ne bis in idem ,т.к. няма конкуренция между наказателна и административно наказателната отговорност по отношение на П..Видно от представените писмени доказателства – Постановление  №В-201/15.01.2019г. на РП ***, наказателното производство за престъпление по чл.235, ал.1 НК не е образувано,  а преписката е прекратена,като е изпратена за търсене на административно-наказателна отговорност на П..

Същевременно  не се установи в хода на административното производство да са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила при изготвяне на АУАН и НП-то.

Нарушението  и в двата акта е описано точно и изчерпателно като покрива състава на нарушението, предвидено в съответната материална норма. Налице  е идентичност между описаното като нарушение и предвиденото в правната норма като правна квалификация на нарушението.

                    При така установената фактическа обстановка, съдът намира, че жалбоподателя е осъществил от обективна и субективна страна състава на административното нарушение по чл.266, ал.1 предл.4 от Закона за горите. 

Според съда,обаче неправилно е определен размера на наложеното административно наказание, което не е в минималния предвиден от законодателя размер. По делото не е представена справка,а и АНО не твърди,че жалбоподателя П. е системен нарушител на Закона. Няма данни друг път да е извършвал нарушения или да е наказван за нарушения по този закон. Стойността на превозваната немаркирана дървесина /както самият наказващ орган е посочил/ е  150 лв. С оглед степента на обществена опасност на извършеното административно нарушение, то наложеното   административно наказание  глоба следва да е в минимален размер. Според съда АНО е следвало да определи минималният размер на санкцията,а именно 50.00 лв.

  По отношение наложеното административно наказание  отнемане в полза на държавата на предмета на нарушението-  2,5 пр.куб.м. дърва за огрев от видовете акация  и бряст, на основание чл.21 от ЗАНН, вр.чл.273 ал.1 от ЗГ,съдът го намира за правилно и законосъобразно.

По отношение постановеното отнемане в полза на държавата на ***, послужил за извършване на нарушението на основание чл.20 от ЗАНН, чл. 273 ал.1 от ЗГ,съдът намери следното: Вещите, послужили за извършване на нарушение, както и вещите - предмет на нарушението, се отнемат в полза на държавата независимо от това чия собственост са, освен ако се установи, че са използвани независимо или против волята на собственика им. Приложението на тази разпоредба  следва  неминуемо да отчита  и визираните в разпоредбата на чл. 20 от ЗАНН  изисквания , а именно : подлежащите  на отнемане вещи да са собственост на нарушителя и стойността на същите да се явява съотвестваща на характера и тежестта на извършеното административно нарушение.Отнемане не се допуска,когато стойността на вещите явно не съответства на характера и на тежестта административното нарушение. Самият АНО е приел и отбелязал в НП, че вещите, предмет на нарушението са на стойност 150 лв., а буса, с който са транспортирани е с пазарна стойност 1500лв.  В случая отнемането на визирания автомобил  със стойност надвишаваща многократно стойността на транспортирания  дървен материал , се явява несъразмерно тежко. Ето защо съдът стига до извода си , че в тази му част наказателното постановление следва да бъде отменено.

Предвид горните съображения  и на основание чл.63, ал.1 от ЗАНН съдът,

Р  Е  Ш  И :

 

ИЗМЕНЯ Наказателно постановление №1869 от 19.02.2019 г., издадено от Директор на Регионална дирекция по горите - Ловеч, с което на Б.С.П. *** е наложено административно наказание глоба от 200 лева, по чл.266, ал.1, пр.4 във вр. с чл.213, ал.1, пр.4 т.1 от Закона за горите против като намарява глобата на 50.00 лв./петдесет лв./

ОТМЕНЯ Наказателното постановление по отношение постановеното чл.20 от ЗАНН,вр.чл. 273, ал. 1 от ЗГ отнемане на вещите послужили за извършване на нарушението – 1 бр.бус „*** ***, като незаконосъобрзно.

ПОТВЪРЖДАВА Наказателното постановление по отношение постановеното на основание чл.21 от ЗАНН,вр.чл. 273, ал. 1 от ЗГ отнемане на вещите, предмет на нарушението - 2,5 пр.куб.м. дърва за огрев от дървесен вид акация  и бряст, като правилно и законосъобразно.

                   Решението подлежи на касационно обжалване по реда на АПК в 14 дневен срок от съобщението му до страните пред Административен  съд гр.***.

 

 

                                                          РАЙОНЕН СЪДИЯ: