Решение по дело №887/2019 на Административен съд - Плевен

Номер на акта: 135
Дата: 10 март 2021 г.
Съдия: Снежина Мойнова Иванова
Дело: 20197170700887
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 29 юли 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

РЕШЕНИЕ

№ 135

гр. Плевен, 10.03.2021 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

Административен съд – Плевен, шести състав, в публично съдебно заседание на осемнадесети февруари две хиляди двадесет  и първа година в състав:

Председател: Снежина Иванова

при секретар Десислава Добрева изслуша докладваното от съдията Снежина Иванова по адм. дело № 887 по описа за 2019 година на Административен съд – Плевен.

 

 

Производството е по реда на чл. 156 и сл.  от Данъчно - осигурителния процесуален кодекс /ДОПК/.

Административното дело е образувано  по жалба на „Ретаргет“ ЕООД, ЕИК *********, гр. Плевен пл. „Иван Миндилков“ № 8, ап. 3 чрез представляващия Ц.Б.А. срещу ревизионен акт №Р-04000418003691-091-001/20.03.2019 г. и РАПРА № П-04001519066539-003-001/22.04.2019 година на Б.И.Б.- началник на сектор и възложител на ревизията и М.Д.Н.–главен инспектор по приходите – ръководител на ревизията.

В жалбата се посочва, че РА е постановен при неправилно прилагане на закона. Намира, че са допуснати съществени процесуални нарушения и посочва по отношение на оспорени ВОД с получатели „PR MILK" EOOD с VIN EL80Q651714 и „ADI IMPORT EXPORT MONOPROSOPI  М I К Е " с VIN EL *********., че са налице реално продажби, като е установено плащането по сделките, декларирането им както от жалбоподателя,  така и от купувача. С оглед представените доказателства се установява, че декларираните ВОД са действително извършени с транспорт на клиента, че те кореспондират на съответните инвойс фактури с изчерпателно описани в тях стоки (включително с интрастат номера). Намира ,че е налице вътреобщностна доставка по см. на чл. 7 от ЗДДС и са представени декларации от получателите , съгласно които транспортирането на стоките е организирано от получателите на стоката и е за тяхна сметка. Счита, че съгласно чл. 45, т. 2 от ППЗДДС, в приложимата редакция, за доказване на ВОД. Доставчикът следва да разполага с транспортен документ или писмено потвърждение от получателя или упълномощено от него лице, удостоверяващи, че стоките са получени на територията на друга държава членка - в случаите, когато транспортът е извършен от получателя или от трето лице за сметка на получателя. В случая липсва хипотеза, при която да не е установено предаването на стоките от доставчика на получателя и твърденията на органите по приходи са неправилни, необосновани и недоказани. Налице са предпоставките за ВОД – доставка и доставчикът е регистрирано за нуждите на ДДС лице в РБългария, като получателите по тези доставки „PR MILK" EOOD с VIN EL800651714 и „ADI IMPORT EXPORT MONOPROSOPI I K Е " с VIN EL ********* притежават валидни VIN номера към момента на извършване на доставките, регистрирани са за целите на ДДС в друга държава-членка на ЕС към датата на доставките и притежават валидни ДДС номера, които са вписани в издадените фактури.

Посочва се, че съгласно постоянната съдебна практика на СЕС освобождаването на ВОД на дадена стока става приложимо само, когато правото на разпореждане като собственик с тази стока е прехвърлено на приобретателя и продавачът докаже, че посочената стока е изпратена или транспортирана в друга държава членка и вследствие на това изпращане или транспортиране същата стока е напуснала физически територията на държавата членка на доставката (решение на СЕС от 27.09.2007 г. по дело № С- 409/04 Teleos и т.31 от решение на СЕС от 06.09.2012 г. по дело NqC-273/11 Mecsek Gabona Kft). Директива 2006/112/EO оставя в правомощията на държавите членки да определят условията, при които освобождават ВОД от ДДС.

Счита, че неоткриването на гръцки контрагент на адреса му не следва да се приема като доказателства за липса на ВОД. Намира, че резултатите от проверката на гръцките органи не следва да се имат предвид , тъй като не могат да бъдат оспорени резултатите от нея. Намира за неправилни изводите на данъчните органи, че буди съмнение факта, че дружеството, регистрирано в Гърция има сметка в българска банка и, че управителят му е български гражданин. Намира, че данъчните органи не са предприели действия за  установяване на контакт с дружествата, с управителите им, не са изискали данни от митническите органи относно наличие или липса на транспорт на стоките през граница, не са събрали данни за продажбите на територията на РБ.

Считат по отношение на данъчно третиране на доставки на стоки на територията на Великобритания и облагането им в България, че същото е неоснователно, тъй като през ревизирания период „РЕТАРГЕТ" ЕООД е с основна дейност търговия на дребно със стоки чрез електронен магазин. Установено е че дружеството извършва дейността си чрез интернет сайт с домейн http://sports.mymall.bg/, към който домейн е паркиран и домейнът http://sports.woomie.ro/, чрез които страници се предлагат спортни стоки на територията на Република България и Румъния. Предлаганите стоки дружеството поръчва и закупува от Великобритания от Sportsdirect.com, който се явява основен доставчик на дружеството и дружеството прави заявка за поръчаните стоки от електронния магазин от Sportsdirect.com чрез българския си ДДС номер BG203627800 („РЕТАРГЕТ" ЕООД) или английския си ДДС номер GB224527129 („RETARGET" EOOD), като Директива 2006/112/ЕО на Съвета относно общата система на ДДС, така и ЗДДС, не съдържат изискване с идентификационния номер по ДДС на коя държава членка следва да се идентифицира лицето във връзка с придобиването и това е негов избор и с кой идентификационен номер ще предостави на доставчика си - в конкретния случай това са „RETARGET" EOOD с английския ДДС номер GB224527129 и съответно „Sportsdirect" и в зависимост от това е и данъчното третиране на мястото на изпълнение на придобиването. Посочва се, че с наличните стоки се съхраняват в складово помещение, наето от „РЕТАРГЕТ" ЕООД съгласно договор за наем от 22.03.2016 г. с „БУЛАВТО" ООД, ЕИК: *********, с адрес гр. София, ул. ***и месечни наемни вноски 1 084,00 лева. Наличните стоки дружеството отчита по сметка 304 „Стоки“. Установено е, че тези стоки са заприходени от „РЕТАРГЕТ" ЕООД BG203627800 с протоколи по чл.117 от ЗДДС, във връзка с получени фактури за доставка от „Sportsdirect" с VIN номер GB204490435, като една част от посочените стоки са заприходени с фактури от „Sportsdirect", издадени на „RETARGET" EOOD с английския ДДС номер GB224527129. Наличните стоки .РЕТАРГЕТ" ЕООД реализира основно на крайни клиенти в Република България, като транспортът е извършван от „РАПИДО ЕКСПРЕС ЕНД ЛОДЖИСТИК" ООД в отделни случаи са извършвани и ВОД.

По отношение на търговията с неналични стоки от „RETARGET" EOOD с английския ДДС номер GB224527129, стоките се поръчват от доставчик в Обединеното кралство - Sportsdirect.com и се доставят до складово помещение там, като собствеността върху стоките се прехвърля от Sportsdirect.com на RETARGET" EOOD GB224527129 на територията на Обединеното Кралство, т.е. мястото на доставката е на териоторията на Великобритания и собственик на стоките е RETARGET" EOOD идентифицирано с английския ДДС номер GB224527129, за което са издадени съответните фактури.  Посочват, че данъци са заплащани в Обединеното кралство, като доставката се извършава от BRADENCLARE LIMITED /изпращач/ и „Рапидо Експрес енд лоджистик" ООД /куриер/, като цената за доставка се заплаща от клиента и „RETARGET" EOOD не изпраща и не транспортира стоки извън Обединеното Кралство. Намира за неоснователни твърденията на адм. орган, че дружеството е получавало плащане за цялата цена и впоследствие е плащало от свое име на куриера и по този начин извършва транспорт за своя сметка и счита, че  не е налице дистанционна продажба. Намира, че не са събрани доказателства, че транспорт на стоките е извършван за сметка на дружеството, като се твърди, че доставките, извършени във Великобритания са обложени там, тъй като се отнася за доставки, извършени на територията на Обединеното Кралство.

Посочва, че неправилно са изследвани  и обстоятелства по чл. 14, ал. 1, т. 2 от ЗДДС, тъй като доставчик на стоките е „Ретаргет“ ЕООД с VIN номер GB*********, който е регистриран за цели на ДДС във Великобритания, държава-членка, различна от тази, в която приключва транспортът, но дружеството-доставчик е регистрирано и в друга държава-членка - Република България. Намира, че не е изследвано от данъчните органи  доказателства от получателите на стоките и „Ретаргет“ ЕООД за издадените във връзка с доставката документи, за да се установи действителен ДДС номер. Счита, че в случая  е приложима нормата на чл. 17, ал. 2 от ЗДДС, а не чл. 14 от ЗДДС, тъй като доставките, извършвани от „Ретаргет“ с английски ДДС номер са извършвани на територията на Великобритания, а не на територията на Република България. Посочва, че са допуснати и други нарушения, тъй като не са изискани данни от лицата, извършили транспорта и заплащането му, а констатациите в РД и РА са основават на тълкуване на разпоредби. Молят за отмяната на ревизионните актове от 20.03.2019 г. и 22.04.2019 година

В съдебно заседание жалбоподателят– Ретаргет“ ЕООД, ЕИК *********, гр. Плевен пл. „Иван Миндилков“ № 8, ап. 3 се представлява от адв. Ж., който  моли да бъдат отменени ревизионните актове, тъй като с оглед заключението на експертизите в счетоводството на дружеството правилно са отразени продажбите. Моли за присъждане на разноски  и прави възражение за прекомерност на разноски на ответника. Представя писмена защита, в която поддържа незаконосъобразност на ревизионните актове и намира, че неправилно е възприето облагане на  доставки  на стоки  от Великобритания  като дистанционни продажби в България. Посочват, че стоките, с които дружеството не разполага на склад се закупуват на дребно при поръчка и се придобиват във Великобритания и се препродават от дружеството също на територията на Великобритания, като дружеството ,нито изпраща, нито транспортира стоките до България, нито заплаща за това и не са налице предпоставките на чл. 14 от ЗДДС и тези продажби се облагат във Великобритания, което е обстоятелство, доказано в хода на ревизионното производство. Посочва, че продажбите на тези стоки ясно са разграничени в счетоводството на дружеството и само по отношение на доставките от България, дружеството организира транспорта до клиента за своя сметка, което се потвърждава и от информация от „Рапидо Експрес енд Лоджистик“ ООД, които доказват, че по отношение на пристигащите от Великобритания стоки, възложител на доставката в България е BRANDENCLARE LOREINSTREAM. Считат, че събраните наложени платежи от „Рапидо Експрес енд Лоджистик“ ООД се разпределят по три направления и заключението на вещото лице, е че дружеството не е извършило разход за продажби от Великобритания и сумата от 750 678 лв. за BRANDENCLARE не е осчетоводена като разход на дружеството, нито като приход, а дружеството само администрира тази сума в полза на трето лице доверител и я предава на BRANDENCLARE.

По отношение на ВОД с получател „PR MILK EOOD VIN EL800651714 И „ADI IMPORT EXPORT MONOPROSOPI I KE С VIN EL800709166 намира, че са представени писмени потвърждения за осъществените доставки и безспорно  е налице ВОД, която не следва да бъде облагана, а неоткриването на контрагента на адрес в Гърция не следва да се третира като обстоятелство във вреда на дружеството-изпращач. Моли за отмяна на ревизионните актове.

В съдебното заседание ответникът - директорът на дирекция ОДОП –гр. Велико Търново при ЦУ на НАП се представлява от юрк  Р., която намира, че жалбата е неоснователна и ревизионните актове са законосъобразни, издадени въз основа на установените факти. Моли за присъждане на разноски за юрисконсултско възнаграждение в размер на 18 296,27 лева. Представя писмена защита, в която посочва, че по отношение на дистанционните продажби безспорно е доказано от органите на приходната администрация, че са налице такива  и това е доставка на стоки с ДДС номер GB224527129 до нерегистрирани за целите на ДДС лица, поръчани през http:sports.mymall.bg/, към който домейн е паркиран и домейн и за доставки до Румъния, към която е приложим режим на  чл. 14, ал. 1 от ЗДДС. Посочва, че не е спорно, че дружество съгласно чл. 14. ал. 1. т. 2 от ЗДДС се явява доставчик на стоките и същия е регистриран за целите на ДДС с ДДС номер GB224527129 в държава членка - Великобритания, различна от тази, в която транспортът приключва (РБългария) и не са спори, че лицата, получатели на стоките не са регистрирани по ДДС. Спорен е въпросът,  за чия сметка са транспортирани стоките - от или за сметка на доставчика от територията на държава членка, различна от тази, в която транспортът приключва и неоснователен е доводът на жалбоподателя, че той не отговаря на това условие, защото заплащането на транспорта на стоките, поръчани чрез интернет магазина (http://sports.mymall.bg/ или http://sports.woomie.ro/) не е за негова сметка. Поддържа се вече възприетото в РД, РА и решение на директор на Дирекция ОДОП-В.Търново, че с оглед Общи условия на електронния магазин, начина на организиране на заплащането от крайния получател,  се налага извод за организиране на доставката от дружеството-жалбоподател на територията на РБ и Румъния на лица, които не се регистрирани по ДДС. Намира, че купувачът не организира сам транспорта на покупката си (на доставката), а въвеждайки адрес за доставка в България, автоматично приема организирания от дружеството-доставчик транспорт. Обстоятелството, че дружеството-доставчик и дружеството-спедитор са в предварителни договорни отношения и дружеството-доставчик чрез линк на сайта си насочва клиента да подаде заявката, включвайки към същата и транспортната услуга води до извода, че независимо, че транспортът е заплатен от купувача, се извършва от доставчика, т.е. е по поръчка на същия. Цитира се чл. 9, т. 1 от Общите условия, съгласно които  собствеността на стоките се прехвърля с предаването им на купувача, т.е. след приключване на транспорта на територията на страната, а не при предаването на спедитора, което е нормалният, обичаен момент на прехвърляне на собствеността при организиран от клиента транспорт. Органът подкрепя тези свои доводи соъс сключените от „Ретаргет" ЕООД договори за доставка с BRADENCLARI LIMITED и “Рапидо Експрес енд Лоджистик" ООД, като с последното дружество с сключен и договор за събиране на сумите, дължими от клиенти на жалбоподателя за доставените стоки. Тези изводи се подкрепят според ответника и от заключението на вещото лице, което установява, че в счетоводството на жалбоподателя се регистрират счетоводни операции, сочещи, че част от получените суми за изплатени  наложени платежи са  превеждани на BRADENCLARE LIMITED, като тези записвания и извършени плащания към BRADENCLARE LIMITED са направени  на база издадени протоколи за брой товарителници, представени в с.з на 18.02.2021 година, издадени от BRADENCLARE LIMГГЕD и  още веднъж се потвърждава установеното от органите по приходите, че транспортът на стоките е организиран и заплащан от жалбоподателя, въпреки че в счетоводството па дружеството не са осчетоводени такива разходи. Намира, че обстоятелството относно място на доставката не се определя от начина на отчитане на доставката в счетоводството на жалбоподателя и това е правен въпрос, който не е в компетентност на вещото лице.

По отношение на допълнително начислен ДДС във връзка с ВОД, намира, че е налице основание за облагане на тези доставки, тъй като режимът на ВОД е изключение от общия режим на доставките, които но правило се облагат със стандартна ставка в държавата на доставчика, доказването на вътреобщностния им характер е в тежест на доставчика /жалбоподател в настоящото производство/ и без представяне на годни документи за доставка - документи, доказващи изпращането или транспортирането на стоките съгласно чл.45 от ГППЗДДС във връзка с чл. 53. ал.2 от ЗДДС, наличието па ВОД не може да бъде доказано, какъвто е и настоящия случай. Представените писмени потвърждения за получаване на стоки са части свидетелстващи документи, които не се ползват с материална, а само с формална доказателствена сила, като верността им следва да се преценява съобразно установеното от анализа на всички останали доказателства по преписката, а в случая не се доказва транспортиране на стоките до Гърция, тъй като не са налице всички изискуеми реквизити и няма товарителници. Посочва, че жалбоподателят не доказва осъществяване на транспортиране на стоките и при липса на съответните документи, то не може да се приеме, че е налице ВОД. Моли за отхвърляне на жалбата и присъждане на разноски.

В съдебно заседание Окръжна прокуратура –Плевен се представлява от прокурор Иван Шарков, който посочва , че жалбата е основателна и следва да бъде уважена.

Административният съд-Плевен, шести състав, като обсъди доказателствата по делото и доводите и възраженията  на страните, и като извърши цялостна проверка на оспорената заповед във връзка с правомощията си по чл.168 от АПК, намира за установено следното от фактическа страна:

Ретаргет“ ЕООД е вписано в Търговския регистър на Агенцията по вписванията на 17.07.2015 г. със седалище и адрес на управление в гр. Плевен, пл. „И.Миндилков“ № 8. Дружеството е регистрирано по ЗДДС с номер BG203627800 от 13.08.2015 г. и регистрирано за целите на ДДС във Великобритания с ДДС номер GB224527129. Основната дейност на „Ретаргет“ ЕООД е търговия на дребно чрез електронен магазин. Дружеството извършва дейността си чрез интернет сайт с домейн http://sports.mymall.bg/ (за клиентите на територията на РБългария), към който домейн е паркиран и домейн http://sports.woomie.ro/ (за клиентите на територията на Румъния).

С Решение № 118/21.06.2018 г. на директора на Дирекция “ОДОП“ В. Търново е отменен РА № Р-04001517000728-091- 001/22.03.2018 г., в обжалваната част по ЗДДС за данъчни периоди от 01.11.2015 г. до 31.12.2016 г. и преписката е върната за възлагане на нова ревизия за определяне на съответните задължения.

Със заповед за възлагане на ревизия № Р-04000418003691-020-001/27.06.2018 г„ връчена на 02.07.2018 г„ изменена със ЗИЗВР № Р-04000418003691-020-002/23.10.2018 г. и ЗИЗВР № Р-04000418003691- 020-003/27.11.2018 г. е възложено извършване на ревизия, като е спряна на основание чл. 34, ал. 1, т. 1 от ДОПК и  със заповед № Р-04000418003691-023-001/17.09.2018 г. и възобновена със заповед № Р- 04000418003691-143-001/15.10.2018 г.

На л. 86 по делото е представен съставеният ревизионен доклад (РД) № Р-04000418003691-092-001/11.01.2019 г., връчен на 20.01.2019 г. Констатирано е задължение за внасяне на ДДС и лихви за периода от 01.11.2015 г . – 31.12.2016 г..

Срещу РД  е подадено писмено възражение, към което са приложени допълнителни доказателства, в т.ч. четири документа наименувани потвърждения, във връзка с декларираните ВОД към "PR MILK EOOD VIN EL800651714 И „ADI IMPORT EXPORT MONOPROSOPI I KE С VIN EL800709166.

На 20.03.2019 година е издаден РА № Р-04000418003691-091-00 1/20.03.2019 г. ,с който по ЗДДС за данъчни периоди от 01.11.2015 г. до 31.12.2016 г. са определени задължения за внасяне за ДДС общо в размер на 2 911 141,91 лв. - главница в размер на 2 291 313,32 лв. и лихви в размер на 619 828,59 лв.

Прието е през ревизирания период „РЕТАРГЕТ" ЕООД е с основна дейност търговия на дребно чрез електронен магазин. Установено е, че проверяваното дружество извършва дейността си чрез интернет сайт с домейн http://sports.mymall.bg/ към който домейн е паркиран и домейна http://sports.woomie.ro/ чрез които страници се предлагат спортни стоки на територията на РБългария и Румъния. Предлаганите стоки се поръчват от Великобритания от Sportsdirect.com . който се явява основен доставчик на дружеството. Тези доставки представляват продажби на стоки, заявени през онлайн магазина на дружеството от различни ФЛ и ЮЛ, като стоките се доставят до крайния клиент с „ РАПИДО ЕКСПРЕС ЕНД ЛОДЖИСТИК" ООД на територията на РБългария и на територията на Румъния - физически лица, нерегистрирани по ЗДДС, от които куриерът събира сумите на наложените платежи и в последствие ги превежда по банкова сметка *** „ РЕТАРГЕТ" ЕООД с ЕИК *********.

Прието е, че през ревизирания период дружеството извършва дистанционни продажби и следва да заплати ДДС, тъй като всички реализирани приходи от продажба на поръчаните чрез електронния магазин стоки (налични и неналични) и съответно доставени до крайните клиенти, са намерили отражение по приходните сметки в счетоводството на дружеството. Взаимоотношенията/доставките с клиентите на дружеството се отчитат по счетоводна сметка 411 „Клиенти“, към която е създадена аналитична отчетност. Доставките, които ревизираното лице счита, че са с място на изпълнение на територията на Великобритания, се отчитат по сметка 411 „Клиенти- Англия“, а другите доставки, за които жалбоподателят счита, че са с място на изпълнение на територията на РБългария са отразени по същата сметка, но със съответна друга аналитичност.

Прието е от органите по приходите, че ревизираното лице неправилно е третирало вида на доставките на стоки, като е счело, че за него не са изпълнени изискванията на чл. 14, ал. 1, т. 1 от ЗДДС в редакцията към установяване на задълженията, и неправилно е приело, че са с място на изпълнение на територията на Великобритания и всички извършени доставки на стоки, които са транспортирани от Великобритания до РБългария и до Румъния към лица, нерегистрирани за целите на ДДС са с място на изпълнение на доставката съответно на територията на РБългария и на територията на Румъния, като  дружеството не е регистрирано за целите на ДДС в Румъния. Задължението за ДДС е определено като декларираните от „Ретаргет“  ЕООД данъчни основни във връзка с продажбите са увеличени допълнително с установените данъчни основи на извършени доставки на стоки, осчетоводени по сметка 411 „Клиенти –Англия“, за които  по разплащателни сметки  на дружеството са получени суми от „Рапидо Експрес енд Лоджистик“ ООД от събрания наложен платеж, относим към доставки на територията на България.

Прието е в РА след анализ на Общите условия на дружество,   че транспортът не е за сметка на купувача.В Общите условия на електронния магазин sports.mymall.bg за ревизирания период до м октомври 2016 г.. видно от наличните архиви на сайта не е посочено, че стоките се доставят на територията на Великобритания, а е посочено, че „крайната дължима сума представлява сбор от всички отделни продукти, които са поръчани, плюс цената за доставка. Цената за доставка за транспортирането при поръчки на стойност под 50 лв. е 1,99 лв. (в определени промоционални периоди доставката може да е безплатна за всички поръчки). За поръчки над 50 лв. доставката за транспортирането  е безплатна. При поръчки с изключителен обем или тегло, цената за доставка ще бъде уточнена допълнително". В „Методи за плащане" е посочено че плащането ще се извършва чрез наложен платеж (при получаване на стоката) — чрез плащане на цялата дължима сума на куриера при получаване на поръчката. Счита се , с оглед Общи условия, валидни за посочения период, че транспортът на стоките е организиран от доставчика, като същият се договаря между доставчика на стоките и купувача при поръчката на стоката. Безплатното доставяне на стоки под определена стойност, както и определянето на цената на транспорта при сключване на доставката за останалата група стоки, предполага собствен транспорт на доставчика или сключен от същия договор с куриер. Заплащането на цената на стоката на куриера в момента на предаването води до категоричния и безспорен извод, че транспортът е организиран от доставчика, тъй като заплащане на стоката на лице, с което доставчикът не е в договорни отношения, би било извън всякаква търговска логика. Прието е, че именно жалбоподателят извършва доставките независимо, че като доставчик на стоката е посочено друго дружество, а и в този период „Ретаргет“ ЕООД декларира продажбите си чрез електронния магазин и съответния начислен ДДС в справки-декларации, подадени от „Ретаргет“ във Великобритания под английски ДДС номер, като извършени от него доставки. Допълнителни аргументи за това са, че за целите на чл. 14. ал. 1 от ЗДДС с оглед изяснената фактология транспортът следва да се счита за „транспорт, извършен от доставчика" е и установеното, че купувачът не организира сам транспорта на покупката си (на доставката), а въвеждайки адрес за доставка в България, автоматично приема организирания от дружеството- доставчик транспорт. Обстоятелството, че дружеството-доставчик и дружеството-спедитор са в предварителни договорни отношения и дружеството-доставчик чрез линк на сайта си насочва клиента да подаде заявката, включвайки към същата и транспортната услуга, дава основание за целите на данъчното облагане да се приеме, че транспортът, независимо че е за сметка на купувача, се извършва от доставчика т.е. е по поръчка на същия., а и съгласно чл. 9.1 от Общите условия собствеността на стоките се прехвърля с предаването им на купувача, т.е. след приключване на транспорта на територията на страната, а не при предаването им на спедитора, което е нормалният, обичаен момент на прехвърляне на собствеността при организиран от клиента транспорт. Налице са и сключени договори между „Ретаргет“ ЕООД с BRADENCLARE LIMITED и „РАПИДО ЕКСПРЕС ЕНД ЛОДЖИСТИК" ООД, като с последното са сключени договори за куриерски услуги и за събиране на сумите, дължими от клиентите на „РЕТАРГЕТ" ЕООД за доставените стоки.

Приема са от ревизиращия орган, че е налице дистанционна продажба по см. на 14, ал. 1 , т. 1 от ЗДДС и с оглед надвишаване на сумата от 70 000 лева, то доставките се считат за такива с място на изпълнeние на територията на страната, при които данъкът е дължим в РБ. Прието е, че доставките на територията на Румъния  също са дистанционни продажби.

Мястото на изпълнение на доставката на стоки при условията на дистанционна продажба е регламентирано с Директива 2006/112/ЕО на Съвета от 28 ноември 2006 година относно общата система на данъка върху добавената стойност {Директива 2006/112/ЕО) и с Регламент за изпълнение (ЕС) № 282/2011 на Съвета от 15 март 2011 година за установяване на мерки за прилагане на Директива 2006/112/ЕО относно общата система на данъка върху добавената стойност (Регламент за изпълнение (ЕС) № 282/2011).

На основание чл. 33, параграф 1 от Директива 2006/112/ЕО мястото на доставка на стоките, изпращани или превозени от или от името на доставчика от държава членка, различна от тази, в която завършва изпращането или транспортирането на стоките, се счита, че е мястото, където стоките се намират към момента, когато завършва изпращането или превозването на стоките за клиента, когато са изпълнени следните условия:

а) доставката на стоките се извършва за данъчно задължено лице или данъчно незадължено лице, чиито вътреобщностни придобивания на стоки не подлежат на облагане с ДДС по смисъла на чл. 3, параграф 1 или за всяко друго данъчно незадължено лице.

б) доставените стоки не са нито ново превозно средство, нито стоки, доставяни след сглобяване или инсталиране, с или без пробни изпитания, от или от името на доставчика.

Държавата членка, на територията, на която се намират стоките към момента, когато завършва тяхното изпращане или превоз до клиента е Румъния и за нея важи прагът от 35 000 EUR. Прагът за регистрация по ДДС във връзка с извършваните дистанционни продажби на територията на Румъния е достигнат през месец ноември 2015 г. В съответствие с чл. 33 от Директива 2006/112/ЕО . се променя мястото на изпълнение на следните доставки към държавата членка, в която завършва изпращането или превозът: а/ доставката на стоки, с която прилаганият от държавата членка за текущата календарна година праг е превишен през същата календарна година; б/ всички последващи доставки на стоки в рамките на тази държава членка, извършени през дадената календарна година; в/ доставки на стоки в рамките на тази държава членка, извършени през календарната година, следваща годината на възникване на посоченото в буква а/ събитие.

„Ретаргет“ ЕООД не е регистриран  по ЗДДС в Румъния и вследствие на грешно данъчно третиране на описаните по-горе доставки, същите са декларирани като доставки с място на изпълнение на територията на Обединеното кралство Великобритания, като дружеството е начислявало ДДС във Великобритания през VAT номер GB224527129.

Прието е в РА, че в настоящия случай от момента, в който „Ретаргет" ЕООД с VINGB224527129 е достигнало прага за регистрация в другата държава-членка България и/или Румъния, мястото на изпълнение на тази доставка вече не е във Великобритания, респективно за тази доставка следва да се начислява данък по ставката в тази друга държава-членка.

Приема се в РА с оглед констатации в РД, че в резултат от грешно данъчно третиране на доставките, същите са декларирани като доставки с място на изпълнение на територията на Обединеното кралство Великобритания, като дружеството е начислявано ДДС във Великобритания  през VAT номер GB*********. С оглед констатации в РД  доставките  на стоки , извършени от Ретаргет“ ЕООД  с VIN номер GB********* транспортирани от Великобритания до РБ и Румъния  към лица, нерегистрирани за целите на ДДС, следва да се третират  като  дистанционни продажби на стоки по см на чл. 14 от ЗДДС с място на изпълнение на  територията на РБ или Румъния  по см. на чл. 20, ал. 1 от ЗДДС, като и съгласно директива 2006/112/ЕО –чл. 33 място на изпълнение  на доставките  се определя в зависимост от обем на дистанционните продажби, извършени от доставчика жалбоподател с VIN номер GB********* към държавата п-членка по местоназначение – РБ и Румъния.

Приема се, че от момента, в който „Ретаргет" ЕООД с VINGB224527129 е достигнало прага за регистрация в другата държава-членка България и или Румъния, място на изпълнение на тази доставка вече не е във Великобритания, респективно за тази доставка следва да се начислява данък по ставката в тази друга държава-членка.

Предвид обстоятелството, че за място на изпълнение на извършените дистанционни продажби до достигане на определен праг в РБългария (70 000.00 лв.1 и/или Румъния 35 000.00 евро, се счита територията на Великобритания, облагането на тези доставки до определения в съответното законодателство праг за регистрация, следва да се извърши чрез прилагане на данъчната ставка за Великобритания.

Прието е , че е нарушен и чл. 119 от ЗДД за изготвяне на отчет за извършените продажби

С РАПРА № П-04001519066539-003-001/22.04.2019 г. са поправени очевидни фактически грешки, свързани с отразени в таблица 1 на РА суми погасени чрез прихващане на ДДС, в резултат на което са увеличени установените задължения за внасяне, представляващи ДДС за м.06.2016 г. от 178 070,80 лв. на 178 383,71 лв.. ДДС за м.09.2016 г. от 203 907,56 лв. на 212 371,33 лв., лихви за м.06.2016 г. от 48 429,24 лв. на 48 514,34 лв. и лихви за м.09.2016 г. от 50 244,58 лв. на 52 330,12 лв. Установените задължения за ДДС за внасяне с РА, поправен с РАПРА, общо в размер на 2 300 090,00 лв. и лихви върху тях в размер на 621 999,23 лв. произтичат от начислен ДДС във връзка с извършени от дружеството дистанционни продажби на стоки чрез интернет магазин в размер на 2 222 489,40 лв. и начислен ДДС във връзка с непризнати вътреобщностни доставки (ВОД) към две гръцки дружества в размер на 77 600,60 лв.

Срещу ревизионен акт от 20.03.2019 г. и 20.04.2019 г. в срок е подадена жалба и е постановено решение  № 84 от 02.07.2019 година на директор на дирекция ОДОП Търново, с което  са потвърдени като законосъобразни ревизионните актове. След  извършени проверки в Рапидо Експрес енд Лоджистик“ ЕООД относно всички извършени куриерски услуги за периода от 17.07.2015 г. до 30.11.2016 г., предоставени на „Ретаргет“ ЕООД, както и сключените във връзка с тези услуги договори, анализ на банкови сметки, е прието по отношение на допълнително начислен ДДС по доставки при условия на дистанционни продажби, че  основната дейност на „Ретаргет“ ЕООД е търговия на дребно чрез електронен магазин, като дружеството извършва дейността си чрез интернет сайт с домейн http://sports.mymall bg/ (за клиентите на територията на РБългария), към който домейн е паркиран и домейна http://sports.woomie.ro/ (за клиентите на територията на Румъния).

Стоките, предлагани в електронния магазин, са два вида - налични и неналични. Наличните стоки се съхраняват в наето складово помещение с адрес в гр. София, ул. „Илиянци“ № 17 по договор от 22.03.2016 г., сключен с „Булавто“ ООД с ЕИК ********* и са собственост на „Ретаргет“ ЕООД с ЕИК BG203627800. Основен доставчик на предлаганите стоки в електронния магазин е Sportsdirect.com.

По отношение на стоките, които не са налични, „Ретаргет“ ЕООД прави заявка за поръчаните стоки от електронния магазин на Sportsdirect.com чрез английския ДДС номер. Продажбите на неналичните стоки се отчитат чрез „Ретаргет“ ЕООД с VIN GB224527129 и след потвърждаване на заявката от доставчика ревизираното лице заплаща дължимата сума, като транспортът на стоките до крайния клиент е организиран от дружеството BRADENCLARE LIMITED, с което „Ретаргет“ ЕООД с VIN GB224527129 има сключен договор. Стоките, пакетирани до краен клиент с приложена товарителница на „РАПИДО ЕКСПРЕС ЕНД ЛОДЖИСТИК“ ООД, се транспортират от Великобритания до РБългария от куриера DHL и се разтоварват в склад на „РАПИДО ЕКСПРЕС ЕНД ЛОДЖИСТИК“ ООД в гр. София, бул. „Индустриална“ №11, което се потвърждава и от предоставените писмени обяснения вх. № 2673/25.01.2017 г. на куриерското дружество. „РАПИДО ЕКСПРЕС ЕНД ЛОДЖИСТИК“ ООД доставя стоките до крайните клиенти (физически лица нерегистрирани за целите на ДДС) на „РЕТАРГЕТ“ ЕООД с VIN GB224527129 или е VIN BG203627800, както на територията на РБългария, така и на територията на Румъния доставените стоки се заплащат с наложен платеж и сумите, събрани от „Рапидо Експрес енд Лоджистик“ ООД в гр. София се превеждат на „Ретаргет“ ЕООД в Банка ДСК ЕАД по разплащателна сметка в лева и евро , като Постъпленията се осчетоводяват по дебита на сметка 503 „Разплащателна сметка, аналитична сметка Банка ДСК“ или дебита на сметка 504 „Разплащателна сметка във валута“ срещу кредита на сметки 411 „Клиенти“ или 499 „Други дебитори“. Всички продажби , поръчани чрез електронен магазин на налични и неналични стоки са отразени в счетоводството на дружеството, като доставките с клиентите на дружеството се отчитат по счетоводна сметка 411 „Клиенти“, към която е създадена аналитична отчетност. Доставките, които ревизираното лице счита, че са с място на изпълнение на територията на Великобритания, се отчитат по сметка 411 „Клиенти- Англия“, а другите доставки, за които жалбоподателят счита, че са с място на изпълнение на територията на РБългария са отразени по същата сметка, но със съответна друга аналитичност. Прието е в решението, че са налице предпоставките за дистанционни продажби по см на чл. 14, ал. 1 от ЗДДС с място на изпълнение на територията на държава членка, където транспортът приключва и дружеството неправилно третира вида на доставките на стоки и неправилно е приело, че не са налице дистанционни доставки и че място на изпълнение на територията на Великобритания и правилно е определено задължение за внасяне по ЗДДС и лихва. Основа за облагане са декларираните от дружеството данъчни основни във връзка с продажбите са увеличени допълнително с установените при ревизията данъчни основи на извършените доставки на стоки, осчетоводени по сметка 411 „Клиенти-Англия“, за които  по разплащателни сметки на дружеството са получени суми от „Рапидо Експрес енд Лоджистик“ ООД от събрания наложен платеж, относим към доставките на територията на Р България и за извършените дистанционни продажби с място на изпълнение територията на страната е доначислен ДДС за периода от 01.11.2015 г. до 31.12.2016 г. в общ размер на 2 222 489,40 лв. Излагат се и мотиви относно обстоятелството, защо се приема, че място на изпълнение се приема, че е в РБ и Румъния, като са обсъдени възраженията на дружеството.

По отношение на начисления ДДС по вътрешно общности доставки към PR MILK EOOD VIN EL800651714 И „ADI IMPORT EXPORT MONOPROSOPI I KE С VIN EL800709166 органът приема в решението, че правилно с РА е начислен ДДС по отношение на доставките към тези дружества, тъй като в документите, в които са фактурирани тези ВОД към гръцките дружества липсват  изискуемите реквизити – описание на стоката и регистрационен номер на превозно средство, извършило превоза. Приема се, че правилно е начислен ДДС за  м. 05.2016 г. в размер на 17 915,40 лв. по фактура с получател PR MILK MONOPROSOPI IKE, за м.06.2016 г. в размер на 11 934,48 лв. по фактура с получател PR MILK MONOPROSOPI I К Е и за м. 10.2016 г. в размер на 47 750,72 лв, по фактура с получател ADII IMPORT EXPORT MONOPROSOPI I K Е. Изложен е анализ на чл. 7 от ЗДДДС относно режим на вътреобщности доставки и е прието, че в случая с оглед доказателствената тежест на дружеството, то не е доказано изпращането и транспортирането на стоките от РБ до Гърция, като са обсъдени представените с възражението документи, в които липсва място на получаване на стоката, описание на стоката по вид и количество, както и вид, марка и регистрационен номер на превозното средство, с което е извършен транспортът, каквото изискване е въведено в разпоредбата на чл. 45, т. 2, б. "а" от ППЗДДС. Посоченото, че стоките са транспортирани за сметка на гръцките дружества от „М.“ дружество, регистрирано в Богданица, бивша югославянска република Македония не  е възприето като доказателство за извършен превоз. Обсъдено е, че липсата на вписан в потвържденията регистрационен номер на превозното средство, което би следвало да е преминало през българо-гръцката граница, води до обективна невъзможност органите по приходите да извършат проверка в информационния масив на Агенция „Митници“, относно преминаване на МПС през границата, като изложените възражения на дружеството, че не са събрани достатъчно доказателства в тази насока са приети за неоснователни, тъй като самото дружество не представя необходими данни за индивидуализиране на извършения транспорт на стоките, както  и за получаването им в Гърция и не следва тези доставки да са освободени от облагане с ДДС.

По делото бе назначена съдебно –икономическа експертиза. В заключение по първата експертиза вещото лице установи относно доставките от територията на Великобритания, че получаваните от Великобритания пратки чрез куриер DHL в склад на „Рапидо Експрес енд Лоджистикс ЕООД“ са с платци по пратката /клиент възложител/ компаниите LOREINSTREAM и BRANDENCLARE,  пратките с платец по пратката „Ретаргет“ ЕООД са вземани от „Рапидо Експрес енд Лоджистикс ЕООД“ от друг адрес в гр.София. В счетоводството на „Ретаргет“ ЕООД счетоводна сметка 411 “Клиенти“ е с аналитична отчетност по клиенти, като доставките с място на изпълнение на територията на Кралство Великобритания е използвана аналитична сметка 411 “Клиенти, Клиенти Англия“, а от 01.07.2016г. в счетоводството е открита счетоводна сметка 490 “Доверители“ /разчетна сметка/ чрез която „Ретаргет“ ЕООД е водил разчетите си с дружеството BRANDENCLARE.

„Ретаргет“ ЕООД е заделял дължимите суми към BRANDENCLARE от внесените суми от „Рапидо Експрес енд Лоджистикс“ ЕООД и след това сумата е превеждана към BRANDENCLARE, като разчетът е закриван. За периода от 01.11.2015 г. – 31.12.2016 г. с оглед предоставената информация от „Рапидо Експрес енд Лоджистикс ЕООД“, товарителниците с платци по пратката /клиент възложител/ LOREINSTREAM и BRANDENCLARE са в общ размер на 22 854 761,35 лв..,  а товарителниците с платци по пратката /клиент възложител/ получател и Ретаргет ЕООД са в общ размер на 215 480,80 лв.. Преведените суми от наложените платежи по товарителниците от „Рапидо Експрес енд Лоджистикс“ ЕООД на „Ретаргет“ ЕООД са в общ размер на 23 352 787,87 лв..

В счетоводството на „Ретаргет“ ЕООД преведената сума от „Рапидо Експрес енд Лоджистикс ЕООД“ са отнесени както следва: от Клиенти Англия /от територията на Великобритания/ - 22 456 035,56 лв. от Клиенти /от територията на България/ -  146 074,20 лв., за Brandenclare -    750 678,11 лв..Установено е, че в счетоводството на „Ретаргет” ЕООД няма осчетоводени разходи за транспорт във връзка с продажбите на стоките отчетени в счетоводна сметка „Клиенти Англия“ и изписани от счетоводна сметка 303 „Доставки Англия“, както и разходи за превозвач или куриер. Установено е, че от всички получените суми по наложените платежи от „Рапидо Експрес енд Лоджистикс“ ЕООД в размер на 23 352 787,87 лв., в счетоводството на „Ретаргет” ЕООД като приход по счетоводна сметка 702 „Приходи от продажби на стоки“ са отчетени продажби в размер на 22 602 109,76 лв., от които:

-   по счетоводна сметка „Клиенти Англия“ - 22 456 035,56 лв.

-   по счетоводна сметка „Клиенти “ -         146 074,20 лв..

По счетоводна сметка 702 „Приходи от продажби на стоки“ не са отчетени получени суми по наложени платежи от „Рапидо Експрес енд Лоджистикс“ ЕООД в размер на 750 678,11 лв..

По отношение на ВОД с гръцки дружества се установява от вещото лице, че В складовата програма в регистър счетоводна сметка „Стоки“ доставените стоки по фактури от доставчиците се заприхождават аналитично по маска, вид. размер и доставна цена на основание издадени фактури от доставчици. В счетоводната програма процесиите стоки се заприходяват в счетоводна сметка 304 „Стоки“ само стойностно - синтетично, по обща стойност на съответният протокол, издаден от складовата програма, а не по доставни фактури. Доставените стоки в периода на износа м.04.2016г., м.05.2016г. и през м.10.2016г. са от доставчика Sportsdirect.com, за които доставки има издадени фактури от доставчика на „Ретаргет” ЕООД с данъчен номер BG203627800.

Стоките по издадените фактури от Sportsdirect.com в периода м.04.2016г., м.05.2016г. и през м.10.2016г. са заскладени в счетоводството на „Ретаргет” ЕООД.

Вещото лице посочва, че не може да установи синтетично и аналитично обвързване вкл. по сметка 304 „Стоки" и сметка 401 „Доставчици“, фактури по фактура и проследяване движението на стоковия поток от доставчиците на жалбоподателя през него и към осъществени от него последващи продажби по процесиите инвоис фактури към клиентите ПР МИЛК М ИКЕ и АДИ ИМПОРТ ЕКСПОРТ, поради това, че продадените стоки са завеждани и изписвани по сметка 304 „Стоки“ аналитично по марка. вид, размер , така както са фактурирани от доставчика Sportsdirect.com на „Ретаргет“ ЕООД, а в процесните инвоис фактури стоките са групирани по интрастат кодове, като не са представени международни товарателници, като в счетоводството на „Ретаргет” ЕООД няма осчетоводени разходи за нает транспорт във връзка с продажбите на стоките по спорните инвойс фактури, както и разходи за превозвач или куриер.

В допълнителното заключение на съдебно-икономическата експертиза вещото лице посочва, по отношение на ВОД в периода от 01.01.2016 г – 31.12.2016 г. , че   след анализ на данни от счетоводна и складова програма може да се установи  синтетично и аналитично обвързване вкл. по сметка 304 „Стоки" и сметка 401 „Доставчици“, фактури по фактура и проследяване движението на стоковия поток от доставчиците на жалбоподателя през него и към осъществени от него последващи продажби по процесиите инвоис фактури към клиентите ПР МИЛК М ИКЕ и АДИ ИМПОРТ ЕКСПОРТ, но поради липса на международни товарителници не може да се установи реализиран транспорт на стоките.

Съдът кредитира заключенията на вещото лице като обективни, кореспондиращи с доказателствата по делото.

При така установената фактическа обстановка, съдът намира от правна страна следното:

Жалбата е допустима като подадена в срок и от надлежна страна.

Разгледана по същество е неоснователна.

Съгласно чл. 160, ал. 2 ДОПК съдът преценява законосъобразността и обосноваността на ревизионния акт, като преценява дали е издаден от компетентен орган и в съответната форма, спазени ли са процесуалните и материално-правните разпоредби по издаването му.

 Съдът намира, че обжалваният РА, и РАПРА са  издадени от компетентен орган по смисъла на чл. 119, ал. 2 ДОПК (заповед № 6/03.01.2017 г. на директор на ТД на НАП  В Търново л. 148 и заповед за възлагане на ревизия от  от 27.06.2018 година на л. 150 и сл. .), във връзка с чл. 7, ал. 1, т. 4 от Закона за НАП, в кръга на определените му правомощия и в предвидената форма, съгласно чл. 119 и чл. 120 ДОПК, включително разпоредителната част в табличен вид, в която е определен размерът на обжалваните задължения. По административната преписка е приложен РД и предвид разпоредбата на чл. 120, ал. 2 ДОПК, РД е неразделна част от РА и в този смисъл може да се приеме, че мотивите на РД са и мотиви на РА.

РА и РАПРА са постановени при правилно прилагане на материалния закон.

По отношение на начислен ДДС за дистанционни продажби, съдът намира, че правилно е прието от органа, че е приложим чл. 14, ал. 1 от ЗДДС, съгласно редакцията на който към дата на ревизирания период  дистанционна продажба е доставката на стоки, за която са налице едновременно следните условия: 1. стоките се изпращат или транспортират от или за сметка на доставчика от територията на държава членка, различна от тази, в която транспортът приключва; 2.  доставчикът на стоките е регистриран за целите на ДДС в държава членка, различна от тази, в която транспортът приключва;  3.  получател по доставката е лице, което не е задължено да начисли ДДС при вътреобщностно придобиване на стоката в държавата членка, където транспортът приключва; 4.  стоките:

не са нови превозни средства, или  не се монтират и/или инсталират от или за сметка на доставчика, или  не са предмет на специален ред за облагане на маржа на цената за стоки втора употреба, произведения на изкуството, предмети за колекции и антикварни предмети. Съгласно ал. 2 за целите на ал. 1, когато стоките, които се доставят, изпращат или транспортират от трета страна или територия и се внасят от доставчика в държава членка, различна от тази, в която транспортът до получателя приключва, приема се, че стоките са изпратени или транспортирани от държавата членка на вноса.

В случая жалбоподателят има регистрация по ЗДДС във Великобритания и  поръчките се извършват чрез електронен магазин и неправилно е твърдението му, че територията на доставката е Великобритания, тъй като стоките  - неналичните, се поръчват от дружеството с английски ДДС номер, от доставчик в Обединеното кралството  и се доставят до складово помещения там, като собствеността се прехвърля именно на територията на Великобритания т.е. място на доставка е във Великобритания и собственик е дружеството „Ретаргет“ с английски ДДС номер. Правилно е прието от ревизиращия орган и се споделя от съда, че  доставката е организирана от доставчика до потребители на територията на РБ и Румъния.

Налице е първата предпоставка на дистанционна продажба – стоките се транспортират от доставчика  - „Ретаргет“ ЕООД от територията на държава членка - Великобритания, различна от тази, в която транспортът приключва, а това е Република България и Румъния. Събрани са доказателства, че сумите от продажби на тези стоки в периода от 01.11.2015 г – 31.12.2016 г.  се  осчетоводяват  в счетоводна сметка 411 „Клиенти“  -„Клиенти Англия“, като  е налице   и счетоводна сметка от 01.07.2016 г.  с номер  490 „Доверители“ чрез която „Ретаргет“ ЕООД се разчита с дружеството BRANDENCLARE ,чрез което се осъществява доставката на стоките  т.е. независимо, че стоките  постъпват в склад във Великобритатиня, то същите се транспортират  посредством организиран от дружеството жалбподател транспорт до клиенти, за които е безспорно, че не се регистрирани по ЗДДС в Република България и Румъния т.е. налице са другите две предпоставки на чл. 14, ал. 1 от ЗДДС, като безспорно стоките не попадат в хипотеза на т. 4 от чл. 14, ал. 1, от ЗДДС.

С оглед заключението на вещото лице, то „Ретаргет“ ЕООД е заделял дължимите суми към BRANDENCLARE от внесените суми от „Рапидо Експрес енд Лоджистикс“ ЕООД и след това сумата е превеждана към BRANDENCLARE, като разчетът е закриван. Получаваните от Великобритания пратки чрез куриер DHL в склад на „Рапидо Експрес енд Лоджистикс ЕООД“ са с платци по пратката /клиент възложител/ компаниите LOREINSTREAM и BRANDENCLARE, като пратките с платец по пратката „Ретаргет“ ЕООД са вземани от „Рапидо Експрес енд Лоджистикс ЕООД“ от друг адрес в гр.София, като  с оглед  предоставената информация от „Рапидо Експрес енд Лоджистикс ЕООД“, товарителниците с платци по пратката /клиент възложител/ LOREINSTREAM и BRANDENCLARE са в общ размер на 22 854 761,35 лв., а  товарителниците с платци по пратката /клиент възложител/ получател и „Ретаргет“ ЕООД са в общ размер на 215 480,80 лв.. Установеното, че преведените суми от наложените платежи по товарителниците от „Рапидо Експрес енд Лоджистикс“ ЕООД на „Ретаргет“ ЕООД са в общ размер на 23 352 787,87 лв., в които се включват суми Клиенти Англия /от територията на Великобритания/ - 22 456 035,56 лв. от клиенти /от територията на България/ -   146 074,20 лв. и за Brandenclare. Между „Ретаргет“ ЕООД и BRANDENCLARE LIMITED  е сключен договор за доставка на стоките, поръчани чрез „mymall“, като е  налице и договор с „ Рапидо експрес енд Лоджистик“ ООД  и е налице организирана от дружеството –жалбоподател доставка на неналични стоки от държава-членка, каквато е Великобритания по време на ревизирания период към държава-членка – РБ и Румъния. Този извод се подкрепя и от извършен анализ от органите по приходите в ревизионния доклад относно механизъм на осъществяване на поръчката чрез електронния магазин.

Правилно  е прието, че място на изпълнение на доставката не е територията на Великобритания, тъй като съгласно чл. 20 от ЗДДС мястото на изпълнение на доставка на стоки при условията на дистанционна продажба по чл. 14 е на територията на държавата членка, където транспортът приключва, когато са налице едновременно следните условия: 1.  доставчикът е регистрирано по този закон лице на основание, различно от това за регистрация за вътреобщностно придобиване; 2.  извършените от лицето по т. 1 доставки при условията на дистанционна продажба за държава членка надвишават за текущата календарна година или са надвишили за предходната календарна година сумата, определена в законодателството на тази държава членка; т. 3 стоките се изпращат или транспортират от или за сметка на доставчика от територията на страната. Съгласно ал 2 мястото на изпълнение на доставка на стоки при условията на дистанционна продажба е на територията на страната, когато са налице

едновременно следните условия: 1.  доставчикът е регистрирано за целите на ДДС лице в друга държава членка; 2. извършените доставки при условията на дистанционна продажба за територията на страната надвишават за текущата календарна година или са надвишили за предходната календарна година сумата 70 000 лв.; т. 3 транспортът приключва на територията на страната. В случая с оглед събраните доказателства в ревизионното производство  то място на доставката е територията на РБ и Румъния, като с оглед  обстоятелството, че доставките от Великобритания са декларирани в СД, то правилно е определена  данъчната основа за облагане с ДДС – суми от доставки на стоки, осчетоводени по сметка 411 „клиенти-Англия“, за които жалбоподателят е получил суми за наложен платеж от „Рапидо Експрес енд лоджистик“ ООД, относим към доставките на територията на РБългария.
            Неоснователни са доводите на жалбоподателя, че с оглед организиране на доставката на ел. уебсайт, то клиентът заплаща за своя сметка доставката на стоките и BRANDENCLARE LIMITED  действа от името и за сметка на купувача, тъй като  е сключен договор за доставка между „Ретаргет“ ЕООД с английски ДДС номер и горепосоченото дружество и неналичените стоки, поръчани от ел. магазин на Sportsdirect.com се транспортират от Великобритания  до РБ чрез куриер DHL, разтоварват се в склад на „ Рапидо Експрес енд лоджистик“ ООД и се доставят до крайния потребител в РБ и Румъния и сумите от събрания наложен платеж се превеждат на дружеството-жалбоподател, като не се спори, че продажбите са отразени в счетоводството на дружеството. Не се спори, че дружеството –жалбоподател е заплащало за тези доставки ДДС във Великобритания, но с оглед горепосоченото съдът намира, че е налице дистанционна продажба по см на ЗДДС и правилно е определен ДДС за внасяне В РА от 22.04.2019  година  общо 2 222 489,40 лева .
            По отношение на допълнително начислен ДДС по вътрешно общности доставки до PR MILK EOOD VIN EL800651714 И „ADI IMPORT EXPORT MONOPROSOPI I KE С VIN EL800709166, съдът намира, че не се доказва от жалбоподателя транспортиране на стоките  по см на чл. 7 от ЗДДС.

По делото пред настоящата инстанция, която е такава по същество, липсват доказателства за извършването на ВОД от жалбоподателя към Гърция и констатациите и изводите в РА остават неопровергани. Съгласно разпоредбата на чл. 7, ал. 1 от ЗДДС наличието на ВОД е обусловено от кумулативната установеност на следните предпоставки: осъществена доставка на стоки, транспортиране на същите от територията на Република България до територията на друга държава - членка и регистрации на доставчика и получателя в съответните държави за целите на ДДС. Съобразно чл. 53, ал. 1 и ал. 2 от ЗДДС, вътрешнообщностните доставки са облагаеми с нулева ставка на данъка, а удостоверяващите ги документите са определени с Правилника за прилагане на закона. Препращането е към нормата на чл. 45 от ППЗДДС в приложимите за ревизираните периоди редакции, която в зависимост от подлежащите на установяване правно релевантни факти разграничава документи за доказването на ВОД в две групи - доказателства за доставката и доказателства за изпращането или транспортирането на стоките от територията на страната до територията на друга държава - членка. Първият правно релевантен факт се установява с представянето на фактура за доставката, в която се посочва издаденият при регистрация за целите на ДДС от друга държава - членка идентификационен номер по ДДС на получателя. Това обстоятелство не се спори по делото . По делото  и от експертизата се установява от вещото лице , че стоките към тези две дружества се отразени счетоводно и са издадени фактури, като с оглед допълнително заключение  на съдебно-икономическата е налице проследяване по фактури на продадените стоки  по издадените фактури, но не може да се установи реалност на доставката до Гърция, за да бъдат освободени тези доставки от облагане с ДДС.

Следващите два правно релевантни факта са изпращането или транспортирането на стоката, които са посочени алтернативно, а необходимите доказателства за установяването им са определени в зависимост от това от кого е извършен транспортът.В случая между страните е спорно именно транспортирането и фактическото преминаване на стоките от територията на страната до територията на друга държава-членка на ЕС –Гърция.

Представените от жалбоподателя пред  ответника потвърждения на л. 82 и сл. по делото, в които се отразява от „Ади импорт експрот М.И.К.Е.  , че са получени  от „Ретаргет“ ООД  стоки  по фактури от 27.10.2016 г. и от 19.10.2016 г , а PR MILK EOOD е получило доставка по фактури от 01.06.2016 г.  и от 05.05.2016 г. , като доставчик е „М.“, дружество регистрирано в Богданци, бивша югославска република Македония, правилно не са взети предвид като доказателства относно осъществен транспорт на стоките, тъй като  не отговарят на изискванията на ППЗДДС.

Съгласно чл. 45, т. 2, б. "а" от ППЗДДС за 2016 г. е налице разширено нормативно изискване за съдържанието и необходимите реквизити на писменото потвърждение. Съгласно цитираната разпоредба в писменото потвърждение се посочват дата и място на получаване, вид и количество на стоката, вид, марка и регистрационен номер на превозното средство, с което е извършен транспортът, име на лицето, предало стоките. Представените в хода на ревизионното производство потвърждения не съдържат прецизно посочване на изброените реквизити, тоест, липсват документи, годни да удостоверят, че стоките са напуснали територията на страната и са доставени в Гърция, като с оглед извършена проверка при международен обмен на данни, дружествата не осъществяват дейност, нямат нает персонал . Не са представени международни товарителници за процесните фактури и съдът намира, че доколкото не се установи нито една от алтернативно предвидените предпоставки по чл. 45, т. 2 от ППЗДДС за доказване изпращането или транспортирането на стоката, принципно относимите и значими за спора обстоятелства остават неясни и недоказани, тъй като не са наведени годни и относими доказателства за удостоверяването на транспорта на стоките до Гърция и реалното им получаване на територията на другата държава членка именно от PR MILK EOOD VIN EL800651714 И „ADI IMPORT EXPORT MONOPROSOPI I KE С VIN EL800709166. Освен това, видно от информацията, получена от гръцката данъчна администрация, дружеството PR MILK EOOD, декларира започване на дейност на 15.04.2015 г. , но при извършени посещения на 18.02.2016 г. и 09.05.2016 г. не се открива  никой, необитаемо е седалището на дружество и никой не представя документи във връзка с отправени покани и е деригистрирано на 30.06.2016 година. По отношение на  ADI IMPORT EXPORT MONOPROSOPI I KE е установено , че е декларирало започване на дейност на 02.02.2016 година, няма декларирани офиси, няма персонал и седалището на дружеството представлява газ-станция, собственост на друго лице и въпреки подадени декларации за периода м. юли 2016 г. до м. октомври 2016 г и нулеви-справки-декларации, дружеството е дерегистрирано на 27.01.2017 година т.е. дружествата не са открити на декларирания адрес и също не може да бъде потвърдена и дори установена информация относно транспортирането на стоките.

При това положение, наличието на тази алтернативна предпоставка за признаване на ВОД - получаването на стоките, чрез писмено потвърждение от получателя или упълномощено от него лице, удостоверяващо, че стоките са получени на територията на друга държава членка - в случаите, когато транспортът е извършен от получателя или от трето лице за сметка на получателя, остава недоказано, доколкото след неуспешно проведеното доказване на истинността на представените в хода на ревизията потвърждения. Неоснователни са доводите на жалбоподателя, че същият не може да носи отговорност за дейността на гръцките дружества и същият е доказал, че е налице извършване на вътрешно общностна доставка, тъй като тежестта на доказване на реалност на доставката на територията на Гърция е на жалбоподателя, а същият не ангажира изискуемите съгласно ППЗДДС за ревизирания период документи.

         Съдът намира, че правилно е определен размер на дължимите  задължения по ЗДДС в РА и РАПРА, а и липсват възражения от жалбоподателя по отношение на размера.

Предвид горепосоченото жалбата е неоснователна и следва да  бъде отхвърлена.

С оглед изхода на делото, искането на пълномощника на ответника за присъждане на разноски и на основание чл. 161, ал. 1 от ДОПК  във вр. чл. 8, ал.1, т.6 от Наредба № 1/09.07.2004 г. за минималните размери на адвокатските възнаграждения, съобразно обжалвания материален интерес  Ретаргет“ ЕООД, ЕИК *********, гр. Плевен пл. „Иван Миндилков“ № 8, ап. 3 чрез представляващия Ц.Б.А. следва да заплати на Дирекция "Обжалване и данъчно-осигурителна практика" гр. В. Търново при Централно управление на Национална агенция за приходите, разноски за  юрисконсултско възнаграждение в размер на 18 296,27 лева. Неоснователно е възражението на пълномощник на жалбоподателя за прекомерност на юрисконсултско възнаграждение, тъй като същото е съобразено с материалния интерес.

      Предвид горепосоченото и на основание изложеното и чл. 160, ал. 1 от  ДОПК, съдът

 

РЕШИ:

 

Отхвърля жалба на „Ретаргет“ ЕООД, ЕИК *********, гр. Плевен пл. „Иван Миндилков“ № 8, ап. 3 чрез представляващия Ц.Б.А. срещу ревизионен акт №Р-04000418003691-091-001/20.03.2019 г. и РАПРА № П-04001519066539-003-001/22.04.2019 година на Б.И.Б.- началник на сектор и възложител на ревизията и М.Д.Н.–главен инспектор по приходите – ръководител на ревизията, с които  са установени  за довнасяне  задължения за ДДС общо в размер на 2 300 090,00 лв. и лихви върху тях в размер на 621 999,23 лв. произтичащи от начислен ДДС във връзка с извършени от дружеството дистанционни продажби на стоки чрез интернет магазин в размер на 2 222 489,40 лв. и начислен ДДС във връзка с непризнати вътреобщностни доставки (ВОД) към две гръцки дружества в размер на 77 600,60 лв.

         Осъжда „Ретаргет“ ЕООД, ЕИК *********, гр. Плевен пл. „Иван Миндилков“ № 8, ап. 3 чрез представляващия Ц.Б.А. да заплати на Дирекция "Обжалване и данъчно-осигурителна практика" гр. В Търново при Централно управление на Национална агенция за приходите, разноски за  юрисконсултско възнаграждение в размер на 18 296,27 лева .

Решението да се съобщи на страните.

Решението подлежи на обжалване пред Върховен административен съд в 14 –дневен срок от съобщаването му на страните.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:/п/