Решение по дело №539/2022 на Административен съд - Враца

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 16 декември 2022 г.
Съдия: Татяна Любенова Коцева
Дело: 20227080700539
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 15 август 2022 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

 

№ 447

 

гр. Враца, 16.12.2022 г.

 

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ВРАЦА, АДМИНИСТРАТИВНОНАКАЗАТЕЛЕН СЪСТАВ, в публично заседание на 06.12.2022г. / шести декември  две хиляди двадесет и  втора  година/ в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: СЕВДАЛИНА  ВАСИЛЕВА

ЧЛЕНОВЕ: ТАТЯНА КОЦЕВА

КРАСИМИР ГЕОРГИЕВ

                       

 при секретаря ДАНИЕЛА ВАНЧИКОВА  и с участието на прокурора  веселин вътов като разгледа докладваното от съдия  КОЦЕВА КАНД № 539 по описа на АдмС – Враца за 2022 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.208 и сл.от АПК във връзка с чл.63в от ЗАНН.

Образувано е по касационна жалба от  С.М.М.Х. ***, предявена от * Г.Г.  против РЕШЕНИЕ №82/28.06.2022г. , постановено по АНД № 179 по описа за 2022 г. на Районен съд  Мездра, с което е потвърден Електронен фиш за налагане на глоба серия К, № 5912658 на ОДМВР Враца. В жалбата се развиват подробни съображения за неправилност на обжалваното решение, като постановено в нарушение на материалния и процесуалния закон. Иска се отмяна на решението и на потвърдения с него ЕФНГ. Претендирани са разноски. Представено е и писмено становище.

            Ответникът по касационната жалба, ОД МВР – Враца не ангажира становище по делото.

Участващият в касационното производство прокурор от ОП-Враца дава заключение, че решението на РС-Мездра е правилно, както и че нарушението е извършено при условията на повторност. Намира жалбата за допустима, но неоснователна и отправя искане към съда да остави решението в сила.

            В настоящото производство от страните не са представени нови писмени доказателства за установяване на касационните основания.

Административен съд – Враца, в качеството си на касационна инстанция, като взе предвид наведените в жалбата доводи и като съобрази разпоредбата на чл. 218 АПК, приема следното:

Касационната жалба е подадена в установения с чл. 211, ал. 1 АПК 14-дневен срок, от надлежна страна, срещу подлежащ на касационна проверка валиден и допустим съдебен акт, при което същата е процесуално допустима.  Разгледана по същество, жалбата е НЕОСНОВАТЕЛНА.

Предмет на касационнен контрол е Решение №82/28.06.2022г., постановено по АНД № 179  по описа за 2022 г. на Районен съд  Мездра, с което е потвърден Електронен фиш за налагане на глоба серия К, № 5912658 на ОДМВР Враца, с който на С.М.М.Х. на  основание  чл.189, ал.4 вр. чл.182, ал.4 от  ЗДвП  е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 200 лв. за нарушение на чл. 21, ал. 1 от същия закон.

За  да стигне до този извод, въззивният съд е приел, че процесният ЕФ е издаден от компетентен орган, формално отговаря на изискванията на чл.189, ал.4 от ЗДвП, които следва да бъдат вписани в него и съответства на утвърдения със заповед № 8121з-931/30.08.2016г. на министъра на вътрешните работи образец. По съществото на спора Районният съд е приел, че с обжалвания електронен фиш правилно е приложен и материалният закон, тъй като е наложено  законосъобразно по  вид и размер административно наказание за безспорно доказано и установено, извършено от наказаното лице  при сочените обстоятелства нарушение и при условията на повторност  и  на посочените разпоредби на ЗДвП, за което са изложени подробни мотиви и  санкционният акт  е потвърден.   

Решението е валидно, допустимо и правилно. Настоящата касационна инстанция споделя  мотивите на районния съд  за законосъобразност на оспорения ЕФ и на основание чл.221, ал.2, изр. последно  от АПК препраща към  тях.  Наведените  с касационната жалба доводи са неоснователни.

При постановяване на съдебния си акт районният съд не е допуснал съществени нарушения на процесуалния закон, довели до ограничаване правото на защита на наказаното лице, нито е допуснал нарушения на  материалния закон, които да са довели до постановяване на неправилно решение. Съдът е проявил процесуална активност, като е събрал всички относими към спора доказателства, които е обсъдил поотделно и в тяхната съвкупност и се е мотивирал защо е достигнал до крайния си извод за законосъобразност на оспорения пред него електронен фиш. В съответствие със събраните доказателства и при правилното прилагане на материалния закон, въззивният съд е приел, че нарушението е установено с  АТСС, което е  преминало проверка на 12.11.2021г., за което е представен протокол от проверка №80-СГ-ИСИС/12.11.2021г. на Началник отдел ИСИС към БИМ-София, както и е одобрен тип средство за измерване видно от Удостоверение  № 17.09.5126 със срок на валидност до 07.09.2027г.  В съответствие с чл. 10 от Наредба № 8121з-532 от 12.05.2015 г. за условията и реда за използване на автоматизирани технически средства и системи за контрол на правилата за движение по пътищата, е представен и Протокол за използване на АТСС. Този Протокол с рег. № 967р-2510/17.05.2022 г. (л.14 от АНД №179/2022 г. РС - Мездра) е коректно попълнен, с посочена дата, начален и краен час на работа, наименование на пътя и точно местоположение на контролирания участък от него, общо ограничение на скоростта – 90км/ч и е подписан от съставилия го служител. В същия е отразена посоката на движение на контролираните МПС, а в графата „посока на задействане“ е посочено „П“, като в легендата е пояснено, че „П“ означава приближаващ автомобил. От представената по делото фотоснимка с установена скорост е видно, че автомобилът е заснет отпред, т.е. приближаващ се, което напълно съответства на отразеното в Протокола. На самата фотоснимка са посочени конкретни GPS координати, индивидуализиращи с изключителна точност мястото на нарушението и точния час, както и измерената скорост. На самата фотоснимка  и номера на заснетия автомобил е ясен и четлив. В съответствие с протокола от проверката  на АТСС „ АRH CAM S1“ , органът е съобразил допустимата грешка при измерване на скоростта от плюс минус 3 км на 100 км/ч и е редуцирал фактически измерената скорост с 3 км, което намаление е в интерес на наказаното лице. 

Районният съд при правилно установена и основана на доказателствата по делото фактическа обстановка е направил съответни на приложимия към процесното деяние материален закон правни изводи.  Правилно е прието, че нарушението е извършено в условията на повторност в едногодишен срок от влизане в сила на ЕФ К 1785057, видно от данните по делото. Като е управлявал МПС със скорост от 113 км/ч, надвишаваща с 23 км/ч позволената от ЗДвП за движение в извън населено място от 90 км/ч, касаторът е реализирал  състав на нарушение именно по чл. 21, ал. 1 във  вр.  с  чл. 182, ал.4  от ЗДвП, за което правилно е административно наказан със съответното по  вид  и абсолютно по размер административно наказание.

Липсват данни, а и не се твърди от страна на оспорващия да  е депозирал декларация, съобразно  чл.189, ал.5 ЗДвП, в която да посочи данни за лицето, извършило нарушението. След  като  не е упражнил правото си да  възрази и  да посочи конкретно  физическо лице, което е управлявало на посочената  дата  автомобила, с който е извършено нарушението,  следва да понесе неблагоприятните последици, които законът свързва с  това бездействие, а именно - издаване на електронен  фиш  за ангажиране отговорността на собственика на  автомобила, с който  е извършено конкретното  административно нарушение, а съгласно представената справка, това е именно касаторът С.М.М.Х..

            В настоящото производство от страна на касатора не са представени доказателства, които да променят възприетата от РС фактическа обстановка и които да обосноват извод за недоказаност на нарушението. При реализиране на административно-наказателната отговорност на нарушителя с издадения ЕФ не са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила,  които да водят до отмяна на  ЕФ. Не  е  налице и  нарушение  на  материалния закон.

Възраженията на касатора относно приложимия материален закон, извършване на нарушението в условията на повторност, вкл. и визираните  процесуални нарушения от касатора  са обсъдени  в оспореното решение и са формирани изводи за несъстоятелността на същите, които се подкрепят от доказателствата по делото и изцяло се възприемат от настоящия касационен състав.

            Предвид изложеното и след извършена служебна проверка на решението  на районния съд, съгласно изискванията на чл.218, ал.2 АПК, не се констатираха основания за отмяната му поради невалидност, недопустимост или несъответствие с материалния закон, извън посочените в касационната жалба. Съдебният акт е постановен от законен състав, в рамките на заявения спор и при правилно прилагане на материалния закон, поради което оспореното решение  следва да бъде оставено в сила, а предявената против него  касационна жалба  следва да бъде отхвърлена, като неоснователна.

Предвид изхода на спора не следва да се присъждат разноски по делото на касатора, а от страна на ответника не са претендирани такива.

Водим от гореизложеното и на основание чл. 221, ал. 2, вр. чл.218  АПК  Административен съд  Враца

 

РЕШИ:

 

 

ОСТАВЯ В СИЛА РЕШЕНИЕ  № 82/28.06.2022г., постановено по АНД №179 по описа за 2022г. на Районен съд  Мездра, с което е потвърден Електронен фиш за налагане на глоба серия К, № 5912658  на ОДМВР Враца.

Решението  е  окончателно и  не  подлежи на обжалване и протест.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

2.