Решение по дело №2280/2020 на Софийски градски съд

Номер на акта: 260439
Дата: 26 ноември 2020 г. (в сила от 26 ноември 2020 г.)
Съдия: Венета Николаева Цветкова-Комсалова
Дело: 20201100902280
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 24 ноември 2020 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

№……………

Гр.София, 26.11.2020 г.

 

В   ИМЕТО    НА    НАРОДА

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ТЪРГОВСКО ОТДЕЛЕНИЕ, VІ-3 състав, в закрито заседание, в състав:

                                               СЪДИЯ: ВЕНЕТА ЦВЕТКОВА

като разгледа докладваното от съдия Цветкова търговско дело № 2280 по описа за 2020 г., за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 25 от Закона за търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел/ЗТРРЮЛНЦ/.

Образувано е по жалба на Ф.Л. ЕООД, ЕИК: ******срещу отказ № 20200804174139-2/13.11.2020  година на длъжностно лице по регистрацията при Агенция по вписванията.

Жалбоподателят излага мотиви за незаконосъобразност на отказа, вкл. като посочва, че са налице предпоставките и са представени всички необходими и изискуеми документи, удостоверяващи подлежащите на вписване обстоятелства.

Софийски градски съд, след като съобрази изложените от жалбоподателя доводи и събраните по делото доказателства, намира следното:

Частната жалба е подадена в законоустановения срок срещу акт, подлежащ на обжалване съгласно разпоредбата на чл. 25 ЗТРРЮЛНЦ и от лице, което има право и интерес от обжалването, поради което същата е процесуално допустима. Разгледана по същество, частната жалба е основателна.

Софийски градски съд е сезиран с жалба срещу отказ на длъжностно лице от Агенцията по вписванията, постановен по заявление за вписване на обстоятелства относно действителен собственик.

С разпоредбите на чл.59, ал.1, чл.61, ал.1 и чл.63, ал.1 и ал.3 Закона за мерките срещу изпиране на пари, в съответствие с изискванията на Директива /ЕС/ 2015/849 за предотвратяване използването на финансовата система за целите на изпирането на пари и финансирането на тероризма, се въвеждат изисквания за идентифициране на физическите лица, действителни собственици на юридическо лице или друго правно образувание, установява се ред за събиране на съответните данни и задължение за предоставяне от учредените на територията на Р. България юридически лица и други правни образувания на подходяща, точна и актуална информация относно такива действителни собственици, чрез вписване на информацията и данните по партидите, включително в търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел.

Съгласно чл.50а от Наредба № 1 от 14.02.2007г. за водене, съхраняване и достъп до търговския регистър и до регистъра на юридическите лица с нестопанска цел /Наредбата № 1/, подлежащите на вписване обстоятелства относно действителните собственици се посочват в заявление по образец съгласно приложение № Б7. Образецът на заявление Б7 включва част І – обстоятелства по чл.63, ал.1 и ал.4 ЗМИП, включително подраздел „Юридически лица или други правни образувания, чрез които пряко или непряко се упражнява контрол“, с поле 537 - юридическо лице или друго правно образувание, чрез което пряко се упражнява контрол, с едно възможно вписване и поле 538 - юридическо лице или друго правно образувание, чрез което непряко се упражнява контрол, отново с едно възможно вписване, както и подраздел „Действителни собственици - физически лица“.

В случая, в поле 550 на заявлението не са посочени собственици - физически лица, участващи пряко или непряко в дружеството; в поле на заявлението 537 е посочено юридическо лице, което чрез което пряко се упражнява контрол върху дружеството - жалбоподател; в поле 537.1. на заявлението са посочени физическите лица представители на юридическото лице, чрез което пряко се упражнява контрол.

В §2 на ДР на ЗМИП е дадено легално определение на понятието „действителен собственик“ - физическо лице или физически лица, което/които в крайна сметка притежават или контролират юридическо лице или друго правно образувание, и/или физическо лице или физически лица, от чието име и/или за чиято сметка се осъществява дадена операция, сделка или дейност, и които отговарят на условията по т.1-3 от същата разпоредба. В случая, обаче, е налице изключението по §2, ал.1, т.1, предл. последно ДР на ЗМИП, идентично с дефиницията подадена в чл.3, ал.6, б.„а“, т.„i“ от Директива /ЕС/ 2015/849 и след като оповестяването на информация за действителен собственик по смисъла на ЗМИП е изключено по отношение на дружество, чийто акции се търгуват на регулиран пазар, то по отношение на контролирано от него дружество е достатъчно посочване на публичното акционерно дружество като краен и действителен собственик, както е в случая.

С чл.63, ал.4 ЗМИП, законодателят е определил подлежащите на вписване данни, като при извършване на проверката по чл.21 ЗТРРЮЛНЦ длъжностното лице по регистрацията следи подадената декларация да е по образец; да съдържа данни по чл.63, ал.4 ЗМИП и декларираните обстоятелства да подлежат на вписване. При невярно деклариране на заявени за вписване обстоятелства, законният представител на заявителя носи наказателна отговорност по чл.313 НК, а на представляваното от него дружество се налага имуществена санкция по реда на глава 10 ЗМИП.

В случая е подадена декларация по образец, съдържаща данни по чл.63, ал.4, т.2 ЗМИП, вр. с §2, ал.1, т.1, предл. последно ДР на ЗМИП, вр. с чл.50а, ал.1 и ал.2 от Наредба № 1, като заявеното обстоятелство подлежи на вписване, поради което не е налице основание за отказ.

Понастоящем е формирана и трайно установена еднозначна съдебна практика в подкрепа на горните мотиви.

Предвид горното, СЪДЪТ

 

РЕШИ:

 

ОТМЕНЯ по жалбата на Ф.Л. ЕООД, ЕИК: ******отказ № 20200804174139-2/13.11.2020  година на длъжностно лице по регистрацията при Агенция по вписванията, постановен по заявление образец Б7 с входящ № 20200804174139, като УКАЗВА на длъжностното лице по регистрацията при Агенция по вписванията да впише заявените за вписване със заявление с вх. № 20200804174139 обстоятелства.

Решението е окончателно.

СЪДИЯ: