Определение по дело №2490/2018 на Окръжен съд - Варна

Номер на акта: 3218
Дата: 6 декември 2018 г.
Съдия: Константин Димитров Иванов
Дело: 20183100502490
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 7 ноември 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

№ ……………/……….12.2018 год., гр. Варна

                                                                                                         

           Варненският окръжен съд, гражданско отделение, в закрито съдебно заседание в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ИВЕЛИНА СЪБЕВА

                                      ЧЛЕНОВЕ:           КОНСТАНТИН ИВАНОВ

                                                                    МАЯ НЕДКОВА

                       

разгледа въззивно гр. дело № 2490 по описа на съда за 2018 год., докладвано от съдията К. Иванов и съобрази следното:

 

           Производството е по реда на Глава Двадесета от ГПК.

           Образувано е по въззивна жалба на Д.И.Б. ***, подадена чрез процесуален представител адв. Ат. Т. от АК – Хасково срещу Решение № 3655/08.08.2018 год., постановено по гр. дело № 15864/2017 год. по описа на РС-Варна, с което са отхвърлени предявените от въззивничката Д.И.Б. срещу Р.Б.М. *** обективно съединени при условията на евентуалност искове: 1) за приемане за установено в отношенията между страните, че ищцата Д.Б. е собственик въз основа на наследяване от Иван Борисов Иванов, б. ж. на гр. Варна, починал на 14.01.2013 год., на 1 / 3 идеална част от дворно място, находящо се в област Варна, община Варна, ул. „Зограф“ № 22 с площ от 213 кв.м. идеални части за дворно място цялото с площ 427 кв.м., съставляващо УПИ Х-14, 18 в кв.211 на 12-ти микрорайон на град Варна с идентификатор 10135.51.192, при граници: ул. „Зограф“, парцел 9, парцел 7, парцел 12 и парцел 13, както и 1/3 идеална част от построената в същото дворно място еднофамилна жилищна сграда с идентификатор 10135.51.192.3; 2) за възстановяване на запазената й част от наследството на от Иван Борисов Иванов, б. ж. на гр. Варна, починал на 14.01.2013 год., чрез намаляване на завещателно разпореждане, обективирано в нотариално завещание № 1, том 1, рег. № 7742, дело № 13/28.12.2012 г. на нотариус с рег. № 124 в НК и район на действие Районен съд, град Варна до размера, необходим за попълване на накърнената й с нотраиалното завещание запазена част. 

              В жалбата са наведени оплаквания, че решението е неправилно и незаконосъобразно, постановено е в нарушение на материалния закон. Твърдят се и допуснати нарушения на процесуалните правила, изразяващи се в неправилна преценка и анализ на доказателствата, както и в необсъждане на всички доказателства в тяхната цялост и взаимна връзка, в резултат на което решението е и необосновано. Оспорен е извода на районния съд, че завещанието е валидно, като неправилно е прието, че представеното по делото обратно писмо, изходящо от завещателя Иван Борисов няма характер на такова и от него не се установява симулативния характер на завещателната сделка, тъй като е съставено преди извършването й, поради което и същата не е симулативна. Според въззивника в закона подобно изискване, а обратното писмо, разкриващо действителната воля на страните, може да се състави преди, по време или след извършването на симулативната сделка, в този смисъл е и съдебната практика – Решение № 763/04.02.20111 год. на ВКС на РБ по гр. дело № 356/2010 год., Трето г. о. 

           Неправилни са и изводите на съда, че завещанието е валидно и че при извършването му са били спазени изискванията на чл. 24 от ЗН. Счита, че анализа на събраните по делото доказателства и по–конкретно на показанията на разпитаните по делото свидетели не подкрепя подобен извод, а напротив – доказателствата установяват, че при извършване на завещанието са нарушени изискванията на чл. 24 ЗН – завещанието да се извърши в присъствието на двама свидетели, като се състави от нотариуса под диктовката на завещателя.

           По отношение на решението в частта му относно заявения в условията на евентуалност иск по чл. 30 ЗН са наведени оплаквания, че е неправилно. Неправилен е изводът на съда, че за да реализира правото си на възстановяване на запазена част срещу ответницата, чрез намаляване на извършеното в полза на последната нотариално завещание, ищцата трябва да е приела наследството на своя наследодател Иван Борисов по опис, като в тази връзка не са съобразени задължителните указания по тълкуването и прилагането на закона, дадени с ТР № 3/2013 год. на ОСГК на ВКС на РБ, според които изискването за приемане на наследството по опис  е предпоставка за реализиране на правото да се иска възстановяване на запазена част от наследството само когато наследодателят е извършил дарствени разпореждания или частни завещателни разпореждания, но не и когато завещателното му разпореждане е универсално (в последната хипотеза общото завещателно разпореждане съгласно чл. 16, ал. 1 ЗН придава на лицето, в полза на което е направено, качеството наследник, а не на кредитор на наследството/, както и когато завещание, което не е било известно, е било открито след приемането на наследството по смисъла на чл. 55 ЗН. В настоящия случай ищцата не е знаела за извършеното завещание, а ответницата, върху която лежи доказателствената тежест да докаже, че ищцата е знаела за извършеното завещание, не е доказала при условията на пълно доказване, това обстоятелство. Неправилни са и изводите на съда, че ищцата е узнала (респ. е могла да узнание) за завещанието от факта на вписването му, доколкото същото е извършено в нотариална форма. Изложени са и съображения относно правния ефекта на вписването на различните, подлежащи на вписване актове, като в обобщение е посочено, че вписването нанотариалното  завещание в службата по вписване, макар и да има декларативно действие, не доказва конкретното узнаване от страна на ищцата за наличие на конкретното завещание. 

           Отправено е искане за отмяна на решението и за постановяване на друго, с което заявеният като главен иск за собственост на процесния имот да бъде уважен, в евентуалност – в случай, че искът за собственост на имота бъде счетен за неоснователен от въззивния съд и решението в тази част бъде потвърдено, е отправено искане решението да се отмени в частта му, с която е отхвърлен предявения като евентулален иск по чл. 30 ЗН и да се постанови друго, с което този иск да бъде уважен. Претендира присъждане на сторените в двете инстанции съдебни разноски.

           В жалбата искания за събиране на доказателства във въззивната инстанция не са направени. 

           В писмен отговор, подаден в срока по чл. 263, ал. 1 ГПК, насрещната страна Р.Б.М., оспорва жалбата, счита решението за правилно и настоява да бъде потвърдено. Излага съображения.

           В отговора искания за събиране на доказателства във въззивната инстанция не са направени. 

           Въззивната жалба е редовна и допустима и следва да бъде приета за разглеждане. 

           Водим от горното съдът

 

О П Р Е Д Е Л И:

          

           ПРИЕМА ЗА РАЗГЛЕЖДАНЕ, подадената от Д.И.Б. ***, чрез процесуален представител адв. Ат. Т. от АК – Хасково, въззивна жалба срещу Решение № 3655/08.08.2018 год., постановено по гр. дело № 15864/2017 год. по описа на РС-Варна;

           НАСРОЧВА делото за разглеждане в открито съдебно заседание за 14.01.2019 год. от 14, 00 часа, за която дата и час да се ризоват страните, чрез процесуалните им представители;

           Препис от определението да се връчи на страните чрез процесуалните им представители, като връчването на процесуалния представител на ищцата да се извърши и по реда на чл. 42, ал. 4 ГПК на посочения от адв. А.Т.  от АК-Хасково електронен адрес – л. 75 от делото на РС-Варна, което да бъде надлежно отразено по делото.

           Определението не подлежи на обжалване.

          

 

 

           Председател:

 

                   Членове:1.                           2.