Решение по дело №287/2020 на Районен съд - Карнобат

Номер на акта: 260030
Дата: 18 март 2021 г. (в сила от 23 юни 2021 г.)
Съдия: Мариела Анастасова Иванова
Дело: 20202130200287
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 14 декември 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е 260030/18.3.2021г.

гр. Карнобат

 

В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

РАЙОНЕН СЪД КАРНОБАТ                                    НАКАЗАТЕЛЕН СЪСТАВ

На  единадесети март                               две хиляди и двадесет и първа година

в публичното заседание в следния състав:                                                         

                              Районен съдия: Мариела Иванова

Секретар: Петя Ганчева

като разгледа докладваното от съдия Иванова н.а.х.д. №287 по описа на съда за 2020 година, за да се произнесе взе предвид следното :

 

Производството е по реда на чл.59 и сл. от ЗАНН.

Образувано е по повод постъпила жалба от  Р.Д.Н. с ЕГН ********** *** против Наказателно постановление №22-0000391 от 16.112020г. на и.д. Директор РД „АА“, гр.Бургас, с коeто за нарушение на чл. 139, ал.1, т.2, пр.2 ЗДвП във връзка с чл. 7, ал.1, т.3, б.б от Наредба  № 11 от 03.07.2001 г. на МРРБ за движение на извън габаритни и/или тежки ППС му е наложено административно наказание глоба в размер на 500лв. По съображения, изложени в жалбата, е направено искане да се отмени наказателното постановление.

В съдебно заседание  жалбоподателят не се явява и изпраща представител.

Ответната страна по жалбата не изпраща представител в съдебно заседание.

Жалбата е подадена от надлежна страна, в срока по чл. 59, ал.2 от ЗАНН и е процесуално допустима.

Карнобатският районен съд, след като анализира събраните по делото доказателства и съобрази закона, намира за установено от фактическа страна следното:

На 30.10.2020г. свидетелите П.Р. и С.Д. спират за проверка ППС-влекач марка „Ивеко“ с две оси, и прикачено към него полуремарке с три оси. При извършената на място проверка се установява, че разстоянието между осите е над 1,30м, при което допустимото максимално натоварване на една тройна ос  на полуремаркето е 24 000кг., а същевременно натоварването е било 25 225кв. Измерването е извършено с ролетка „BMI“ и електронна мобилна везна „DINI ARGEO с платформа.

Видно от представената по делото разпечатка от измервателното средство (стр.18) измерването е извършено ос по ос

По доказателствата:

Изложената фактическа обстановка се установява от показанията на разпитания по делото свидетел- П.Р. и С.Д., както и от писмените доказателства по делото.

От правна страна съдът приема следното :

  При съставянето на акта и издаването на наказателното постановление не са допуснати нарушения на процесуалните правила, обуславящи отмяна на последното. Актът за установяване на административното нарушение е съставен в присъствието на двама свидетели и жалбоподателя, съобразно изискванията на закона, предявен е на същия, за да се запознае със съдържанието му. Всички възражения за допуснати нарушения на процесуалните правила са неоснователни.

Нарушението и обстоятелствата, при които е извършено, са описани достатъчно пълно и ясно както в акта, така и в наказателното постановление, като фактическите констатации се подкрепят от събраните по делото доказателства.

Съгласно чл. 139,ал.1,т.2 ЗДвП движещите се по пътя пътни превозни средства трябва да бъдат с размери, маса и натоварване на ос, които не надвишават нормите, установени от министъра на регионалното развитие и благоустройството, и с товари, които не представляват опасност за участниците в движението, като с чл. 7,ал.1,т.3, б.б от Наредба  № 11 от 03.07.2001 г. на МРРБ е прието,че максималното натоварване на ос- при разстояние между осите над 1,30м, е 24т.

В случая съдът намира, че няма нарушение на чл. 38,ал.3 от Наредба за средствата за измерване, които подлежат на метрологичен контрол, според която везните с неавтоматично действие, предназначени за измерване на натоварването на ос/колело на превозни средства при извършване на контрол на движението по пътищата и/или на митнически контрол, могат да бъдат използвани за определяне на общата маса на превозните средства само когато при измерването всички оси/колела са разположени едновременно върху съответните части на устройствата за приемане на товара. Това е така, тъй като везните не са били използвани за измерване на общата маса, а за определяне натоварването на ос.

Безспорно се установи, че жалбоподателят на инкриминираната дата е управлявал МПС, което е надвишавало максимално допустимото натоварване на ос. Съгласно чл. 177,ал.3,т.1 ЗДвП наказва се с глоба от 500 до 3000 лв. водач, който, без да спазва установения за това ред управлява пътно превозно средство с размери, маса или натоварване на ос, които надвишават нормите, определени от министъра на регионалното развитие и благоустройството. В случая правилно е била ангажирана отговорността на жалбоподателя, като му е определено наказание в предвидения от закона минимален размер.

Мотивиран от горното и на основание чл. 63 от ЗАНН, Карнобатският районен съд

Р Е Ш И :

 

ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление №22-0000391 от 16.112020г. на началник и.д. Директор РД „АА“, гр.Бургас, с коeто на Р.Д.Н. с ЕГН ********** *** за нарушение на чл. 139,ал.1, т.2, пр.2 ЗДвП във връзка с чл. 7, ал.1, т.3, б.б от Наредба  № 11 от 03.07.2001 г. на МРРБ за движение на извън габаритни и/или тежки ППС му е наложено административно наказание глоба в размер на 500лв.

  Решението може да се обжалва пред Административен съд- Бургас в 14-дневен срок от съобщението.

 

 

Районен съдия: