Разпореждане по дело №296/2021 на Административен съд - Пазарджик

Номер на акта: 1324
Дата: 9 юни 2021 г. (в сила от 28 юли 2021 г.)
Съдия: Христина Петкова Юрукова
Дело: 20217150700296
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 17 март 2021 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р А З П О Р Е Ж Д А Н Е

 

№ 1324/9.6.2021г.

 

гр. Пазарджик

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

Административен съд – Пазарджик, VІ-ти състав, в открито съдебно заседание на тридесет и първи май, две хиляди двадесет и първа година в състав:                              СЪДИЯ: ХРИСТИНА ЮРУКОВА

при секретаря Тодорка Стойнова, като разгледа докладваното от съдия Юрукова административно дело № 296 по описа на съда за 2021 г., за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е образувано по жалба на Д.Г.Д., с ЕГН **********, изтърпяващ наказание в Затвора град Пазарджик, срещу началника на затвора гр. Пазарджик за това, че са му иззети вещи по опис № А00218/11.03.2021г. Иска се да се разпореди връщането им. След дадени съдебни указания и оставяне на жабата без движение за изясняване на правния спор, жалбоподателят Д. заявява, че с тези действия са нарушени правата му при изтърпяване на наказанието, като е лишен от възможността да ползва телевизия, поради изземането на кабел от 4 м. и разклонители. Също счита, че е лишен от тример незаконосъобразно, тъй като това е лична вещ, доставена му от съпругата. Смята, че следва да бъде разрешено и ползването на часовник будилник. Казва, че няма служебна бележка за внасяне на вещите, но същите са останали от предходно пребиваващи в Затвора гр. Пазарджик лишени от свобода, които са оставили вещите за ползване, или пък за внасянето не му е издаван документ.

Ответникът – началник на Затвора гр. Пазарджик, представя относимата административна преписка. Чрез валидно упълномощен процесуален представител оспорва изцяло жалбата. Счита, че оспорваното изземване на вещи е законосъобразно, като всички действия и документи са законосъобразни и извършени съобразено заповедта на министъра на правосъдието. Тези вещи не са разрешени и не са позволени по списъка. Юрк. Р. обосновава законосъобразност и с аргумент, че самият лишен от свобода признава, че е взел от други лишени от свобода, които са оставили разклонителите и коаксиалните кабели,  което е нарушение на чл. 97, ал. 2 от ЗИНЗС.

От събраните по делото доказателства се установява, че на 11.03.2021г. е било извършено преместване на лишения от свобода Д.Г.Д. от осмо в девето отделение. При проверка на багажа му служителите в Затвора гр. Пазарджик са констатирали вещи, които не са от списъка, утвърден от Министъра на правосъдието. Това са: 1 брой коаксиален кабел 4 метра, 1 будилник, 1 тример, 5 тройни разклонителя без кабел(разрешен е 1 брой, като Д. не разполага със служебна бележка за вещта). За посочените вещи е съставен Опис № А00218, отразяващ, че са приети вещите от Д.Г.Д. на съхранение в склада на затвора. Описът е съставен в три екземпляра, като е подписан от предалия вещите Д., приел вещите Й. Г. С. и това е станало в присъствието на Е.Б.. За извършените действия е съставен Протокол № 19/11.03.2021г. от инсп. Е.Б., с който на основание чл. 94 и 95 от ЗИНЗС, чл. 88 от ППЗИНЗС, е обявено решението за извършване на претърсване, обиск и изземване, като е поканено лицето Д.Д. за доброволно предаване на намиращите се у него неразрешени за внасяне и държане вещи, след което е описано и иззето коаксиален кабел 4 м. и часовник тип будилник. Изготвен е Протокол № 003 от 11.03.2021г. от мл. инсп. Е.Б. за иззетите вещи при личен обиск и претърсване на 11.03.2021г. на основание чл. 92 от ЗИНЗС на Д.Г.Д., при което са намерени и иззети 1 брой коаксиален кабел за телевизия, четири метра, 1 брой часовник будилник.

За извършените действия мл. инпс. Е.Б. е уведомил началника на Затвора гр. Пазарджик с Докладна записка с изх. № 2958/29.03.2021г. От страна на ответника се твърди, че след като е дадена възможност за представяне на доказателства за собственост върху вещите на Д. и такива не са представени, и е издадена Заповед № 2958/29.03.2021г. от началник на Затвора гр. Пазарджик, с която на основание чл. 122 от ЗИНЗС се отнемат от Д.Г.Д. коаксиален кабел 4 м. и 1 брой часовник тип будилник.

По делото е представена Заповед № 10-04-642/28.11.2018г. на министъра на правосъдието, с която е утвърден списък  на личните вещи, предмети и хранителни продукти, които могат да се получават, ползват и държат при себе си или на определените места лишените от свобода и задържаните под страна. Видно от съдържанието е разрешено в т. І, 5 Битови вещи, буква „ж“ телевизор с посочени характеристики; стайна антена с размери 50/50; буква „м“ – машинка за подстригване, тример за уши и нос; в т. І, 6 Други вещи: буква „в“ – ръчен часовник – 1 брой.

Началникът на Затвора гр. Пазарджик е издал Заповед № Л-15/06.01.2020г., с която е уредил приемането на вещите след предварителна молба на лишените от свобода и задържани под стража, където са посочени ръчен часовник – 1 брой. Определен е ден сряда за прием на вещи, подлежащи на предварителна проверка от служител НОТ, където са посочени ръчен часовник, фабричен разклонител до 3 гнезда и дължина на кабел до 3 м.

По делото са приети представените отстраните служебни бележки, съхраняващи се в досието на лишения от свобода, както и наличните в него. Видно от тях Д.Д. има внесен: телевизор, кабел, дистанционно; адаптер, радио, батерия, USB адаптер, USB кабел; МР3 USB адаптер, USB кабел, стереослушалки; Адаптер AR1000, USB кабел; телевизор и дистанционно; телевизор  Крау; Вентилатор; стереослушалки, разклонител 3-ка с 3 м.; адаптер CAREGATOR; слушалки, ръчен часовник, бързовар.

Жалбоподателят твърди, че при повреда и излизане на телевизора му, не му е била издавана служебна бележка, а само посочвано, че е внесен друг.

По делото е разпитана като свидетел съпругата на жалбоподателя М.Д.Д.. Същата споделя, че съпругът й е от 2017 г. в Затвора. Още в началото е донесла вещи от първа необходимост и му е носила будилник през 2018г. Казва, че му е занесла тример, заедно с ръчен часовник, телевизор, кабел, разклонител. Носи му необходими вещи. Занесла е разклонител без кабел, защото е било необходим за вентилаторите и да може да се ползват и телевизор. Вещите ги оставя в сряда за преглед и те се предават. Насила е и кабел, около 2 метра за телевизора. Споделя, че при носене и предаване на дрехи не е давано бележка. Имало проблем с внасянето на парфюм, който трябвало да е в пластмасово шише, след това обаче забранили внасяне, защото можело да се купува от лавката, но пък там нямало. Изисквало се внасяне на вакумирани салами, за които при проверка се нарушавала опаковката.

Свидетелят Е.М.Б. е служителят, който е извършил изземването на вещите и е съставил протоколите. Пред съда описва подробно как е извършено, какви задължения по закон са спазени, кои вещи са разрешени и че процесните не са сред тях. Пред съда потвърждава, че той е подписал протоколите от 11.03.2021г., както и че същите са съставени при извършване на самото изземване.

Административен съд Пазарджик, след като се запозна и прецени писмените доказателства по делото, приема от фактическа и правна страна следното:

Разпоредбата на чл. 276, ал.1 от ЗИНЗС определя границите на защитата по Част Шеста, регламентирайки, че всеки лишен от свобода или задържан под стража може да иска прекратяването на такива действия и бездействия на органа по изпълнение на наказанията, които са нарушение на забраната по чл. 3 от ЗИНЗС, респективно може да иска извършването на действия с цел прекратяване или предотвратяване на нарушение на тази забрана. От своя страна нормата на чл.3, ал.1 от ЗИНЗС императивно определя, че осъдените и задържаните под стража лица да не бъдат подлагани на изтезания, на жестоко, нечовешко или унизително отношение. За нарушение на ал.1 се смята и поставянето в неблагоприятни условия за изтърпяване на наказанието лишаване от свобода или задържането под стража, изразяващи се в липса на достатъчно жилищна площ, храна, облекло, отопление, осветление, проветряване, медицинско обслужване, условия за двигателна активност, продължителна изолация без възможност за общуване, необоснована употреба на помощни средства, както и други подобни действия, бездействия или обстоятелства, които уронват човешкото достойнство или пораждат чувство на страх, незащитеност или малоценност.

С оглед на посоченото съдът счита, че жалбата на Д.Г.Д. срещу изземване на вещи по опис № А00218/11.03.2021г., за което твърди, че са незаконосъобразни действия, нарушаващи правата му при изтърпяване на наказанието, като е лишен от възможността да ползва телевизия, поради изземането на кабел от 4 м. и разклонители, ползване на тример и часовник будилник, е допустима, като подадена от лице с правен интерес и упражнено оспорване в законовия срок. Следва да бъде разгледана в производство по чл. 276 от ЗИНЗС.

Релевантно за правния спор е установяването дали изземването на вещите по Опис № А00218/11.03.21г. е незаконно и дали с това са нарушени правата на жалбоподателя при изтърпяване на наказанието по смисъла на чл. 3 от ЗИНЗС.

Вещите са иззети след извършен обиск, с оглед преместване на лишения от свобода Д. от едно помещение в друго на Затвора гр. Пазарджик. Съдът счита, че не са извършени незаконосъобразни действия от страна на началника на Затвора Пазарджик и неговите служители, тъй като същите са спазили разпоредбите на чл. 92, 94 и 95 от ЗИНЗС, което е обктивирано надлежно в Протокол № 003/11.03.2021г. и Протокол № 19/11.03.2020г. Установено е притежание на вещи, които не са в списъка на разрешените(коаксиален кабел 4 м. и часовник будилник) или такива, които са сред разрешените, но за тях не е представена служебна бележка за собственост – разклонители 4 броя, тример.

По делото не се представиха данни жалбоподателят да е собственик на тример и разклонителите. Събраните писмени доказателства – служебни бележки за внасяне на вещи, не съдържат данни за тях. Свидетелката Д. заявява, че е носила тример и разклонители при свижданията на съпруга й, но тези показания са недостатъчни за съда да приеме, че вещите, иззети при обиска, са същите, които са носени при свиждане.

По отношение на вещите – коаксиален кабел и часовник будилник, съгласно Заповед № 10-04-642/28.11.2018г. на министъра на правосъдието, те не са сред утвърдения списък  на разрешените лични вещи, поради което законосъобразно са иззети при личния обиск на 11.03.2021г. и включени в описа № А00218/11.03.2021г. Възраженията на Д., че всички гледат кабелна телевизия и ползват за това кабели от вида на процесния иззет, не са основателни. Релевантно за изземване на тази вещ е дали тя е разрешена или забранена. След като не е в списъка на разрешените и допустими вещи, то правилно администрацията на Затвора гр. Пазарджик е иззела вещта при извършения обиск. Същото е относимо и за възражението, че се ползват часовници будилници от други лишени от свобода, а на него е иззет. Съгласно чл.122, ал.1 от ЗИНЗС, министърът на правосъдието утвърждава списък на разрешените вещи и предмети, които осъдените и задържаните по реда на НПК лица, настанени в затворите, поправителните домове и затворническите общежития могат да държат при себе си и да ползват. Вещите – коаксиален кабел и часовник будилник не са разрешени, затова са иззети от началника на затвора и администрацията, тъй като същите не са допустими за ползване в местата за лишаване от свобода. Съгласно чл. 97, ал. 1 от ЗИНЗС лишените от свобода не могат да внасят и държат при себе си неразрешени предмети.

Изземването на вещи по Опис № А00218/11.03.2021г. не може да се характеризира, като незаконосъобразно действие, тъй като съгласно чл. 88, ал. 3 от ЗИНЗС намерените при извършване на обиск и претърсване пари и вещи, чието държане не е разрешено или не е установено чия собственост  се описват в протокола и се изземват. С изземване на вещите по опис са извършени действия, за които администрацията е задължена, респективно оправомощена по силата на закон.

 

Съгласно, чл. 122, ал. 2, първото изречение предметите и парите, държането на които не е разрешено, или не е установено чия собственост са се изземват. По см. на чл.122 ал.2 от ЗИНЗС собствеността им се отнема в полза на Фонд "Затворно дело" със заповед на началника на затвора, което в последствие е било извършено с издадена заповед на 29.03.2021г. по отношение на забранените вещи(коаксиален кабел и часовник будилник), а другите вещи, за които не са представени доказателства за собственост(разклонители, тример) – се съхраняват в склада на затвора.

По тези съображения съдът счита, че не се касае за неправомерно упражнено правомощие на ответника за изземване на вещи по опис. Същото е извършено в изпълнение на законовите изисквания, както и по отношение на вещи, чийто притежаване  не е разрешено, съответно не е доказано, че са лична собственост. Искането да бъде разпоредено връщането им не може да бъде уважено, с оглед установеното законосъобразно изземване след извършен обиск на 11.03.2021г.

Мотивиран от гореизложеното, Административен съд Пазарджик, VІ състав

Р А З П О Р Е Д И:

 

ОТХВЪРЛЯ ИСКАНЕТО на Д.Г.Д., с ЕГН **********, изтърпяващ наказание в Затвора град Пазарджик, срещу началника на затвора гр. Пазарджик срещу изземване на вещи по опис № А00218/11.03.2021г., за които твърди, че са незаконосъобразни действия, нарушаващи правата му при изтърпяване на наказанието, като е лишен от възможността да ползва телевизия, поради изземането на кабел от 4 м. и разклонители, ползване на тример и часовник будилник, и искането му да бъде разпоредено връщането им.

Разпореждането може да бъде обжалвано  в тридневен срок от обявяването му пред тричленен състав на Административен съд Пазарджик.

 

СЪДИЯ: /П/