Решение по дело №29/2017 на Окръжен съд - Силистра

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 7 ноември 2017 г. (в сила от 7 декември 2017 г.)
Съдия: Пламен Неделчев Неделчев
Дело: 20173400900029
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 27 февруари 2017 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

100

гр. Силистра, 07.11.2017г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

Силистренски окръжен съд, гражданско отделение, в открито съдебно заседание проведено на двадесет и седми септември две хиляди и седемнадесета година в състав:

 

                                                                                 ПРЕДСЕДАТЕЛ: Пламен Неделчев

При секретаря Мирена Стефанова, като разгледа докладваното от съдия Пламен Неделчев търговско дело № 29/2017 год. по описа на СОС и за да се произнесе, взе предвид следното:

Ищецът – “Агро - България - 2008” ЕООД, с ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр. Бургас, ж.к. „Славейков“, бл. № 87, вх. „А“, ет. 4, ап. 10, представлявано от управителя АНХЕЛ КРУЗ КАЛВО КИНТАНИИЯ, испански гражданин, роден на *** год. в Кастробарто (Бургос), Испания, чрез пълномощника си адвокат Г.И.К. *** със СЪДЕБЕН АДРЕС:***, офис 1, тел. и факс 042/230064, чрез адвокат Г.К., желае съда да постанови решение с което да установи вземането на „Агро – България - 2008” ЕООД, срещу К.Й.Н., с ЕГН **********,***, представляващо - сумата 36 000 лв. (тридесет и шест хиляди лева), неизплатено задължение по запис на заповед, издаден на 19.07.2013г. в с. Ливада, обл. Бургас, ведно със законната лихва върху тази сума, считано от 14.07.2016г. - датата на подаване на заявлението по чл. 417 ГПК, в Районен съд гр. Бургас до изплащане на вземането. Моли съда да осъди К.Й.Н. да плати на „Агро – България - 2008” ЕООД, направените в производството разноски.

ОтветникътК.Й.Н., с ЕГН **********,***, чрез процесуален представител, представя писмен отговор на исковата молба, в който обективира становище за неоснователност на предявения иск, като в тази връзка желае същия да бъде отхвърлен от съда. Претендира разноски.

Съдът, след като се запозна с материалите по делото прие за установено следното:

От фактическа страна

По делото е приложен писмен документ съдържащ отличителните характеристики на запис на заповед на предявяване издаден от ответника Н. в полза на “Агро - България - 2008” ЕООД, за сумата от 36000 /тридесет и шест .хиляди/ лева. Препис от ценната книга е приложен, към молбата и от него е видно, че падежът е определен на 30.11.2014г. В документа са посочени две различни дати на издаване 19.07.2013г. и 19.07.2014г. По твърдение на ищеца издателят не е платил на падежа, което мотивирало ремитента да инициира заповедно производство за събиране на вземането си подавайки заявление по чл. 417 от ГПК, пред РС – Бургас, който го изпратил по компетентност на РС - Тутракан. Така сезиран състав на РС – Тутракан образувал ч.гл.д. № 303/2016г. по описа на съда и издал заповед за изпълнение и изпълнителен лист в полза на “Агро - България - 2008” ЕООД, срещу ответника.

След подадено от длъжника възражение срещу издадената заповед за изпълнение ищецът е инициирал настоящото установително производство за да установи и докаже съществуването на вземането си.

Ведно с възражението по чл. 414 от ГПК, ответникът е подал и частна жалба срещу разпореждането за незабавно изпълнение обективирано в процесната заповед за изпълнение. Сезиран с частната жалбата състав на ОС – Силистра се произнесъл по нея с Определение от 28.04.2017г. постановено по в.ч.т.д. № 24/2017г. на СОС, с което отменил разпореждането за незабавно изпълнение и обезсилил издадения в полза на търговското дружество изпълнителен лист.

От правна страна:

Предявен е иск с правно основание чл. 422 от ГПК, по допустимостта на който съдът се е произнесъл с Определение № 283 от 29.06.2017г. Разгледан по същество съда намира иска за основателен по следните причини:

По делото не се спори относно обстоятелствата, че ответника е страна по сделката обективирана в записа на заповед възоснова, на който е издадена процесната заповед за изпълнение обективираща претендираното от ищеца вземане. Единственото ответниково възражение се основава на констатиран порок във формата на ценната книга изразяващ се в това, че на две различни места в нея са посочени две различни дати на издаване, съответно в началото на документа е посочено, че същия е издаден на 19.07.2013г. а на ред деветнадесети е посочено, че дата на издаване е 19.07.2014г. Ответникът намира, че това несъответствие е съществен порок във формата на документа водещо до нередовност от външна страна и липса на съответствие с изискванията на чл. 535 от ГПК, поради което записът не удостоверява сключването на абстрактната сделка и не може да послужи за изпълнителен титул в заповедното производство. Това според ответника е така защото наличието на две различни дати на издаване води до липсата на достоверна дата на сключване на сделката. Сочи се съдебна практика в подкрепа на изложената ответникова теза.

Ищецът оспорва изложените възражение, като счита, че макар в документа да са посочени две различни дати на издаване това не представлява съществен порок и липса на задължителен реквизит обуславящ нищожност на сделката, същата е действителна и обвързва ответника да изпълни обективираното в нея задължение. Също сочи съдебна практика в подкрепа на становището си.

Фактически спора е сведен до това дали наличието на две различни дати на издаване посочени в процесния запис на заповед представлява съществен порок и липса на задължителен реквизит водещ до нищожност на сделката или не.

За да формира становище по спорния въпрос съда се запозна с цитираната от страните съдебна практика на ВКС и по конкретно с Определение № 413 от 18.06.2013 г. на ВКС по т. д. № 1019/2012 г., II т. о., ТК, докладчик съдията Бонка Йонкова. В мотивите на определението съставът на върховния съд е коментирал, че нищожен е запис на заповед, който не съдържа дата на издаване въобще, и макар в конкретната ценна книга да са фигурирали две различни дати на издаване щом въззивния съд е приел едната от тях за действителна то не е налице липса на задължителен реквизит водещ до нищожност на сделката. Съставът на ВКС не е коментирал правилността на извода на въззивния съд относно това, как е определил за достоверна едната от двете дати налични в документа, нито е изследвал това обстоятелство. За нуждите на касационното обжалване било достатъчно да се установи, че записът е датиран надлежно.

В Определение № 309 от 28.04.2010 г. на ВКС по ч. т. д. № 28/2010 г., II т. о., ТК, докладчик съдията Мария Славчева, е разгледан аналогичен казус, в който в записа на заповед са посочени две различни дати на съставяне и издаване. Според състава на ВКС постановил определението от двойното битие на записа на заповед - на ценна книга и на едностранна правна сделка следва извода, че той има характера на частен диспозитивен документ. Поради това датата на съставянето му като писмен документ съвпада с тази на неговото издаване поради, което запис на заповед, съдържащ две различни дати, следва да бъде приравнен на запис на заповед с липсваща дата на издаването му. За действителността на записа на заповед законът изисква спазването на строго определена форма. Той трябва да съдържа посочените в чл. 535 от ТЗ, реквизити. Липсата на някой от тях с изключение на презумираните в чл. 536, ал. 2- 4 от ТЗ, води до недействителност на сделката. Датата на издаването е един от задължителните реквизити, които трябва да съдържа менителничния ефект. Установяването на последващо извършено датиране или антидатиране е правно ирелевантно за действителността му, достатъчно е посочената дата да е възможна. Конкретният случай не е такъв. В представения запис на заповед са посочени две различни дати на издаване, което препятства установяване на достоверната дата, а от там и липсата на такава.

Посочените от страните и коментирани по горе актове на ВКС са противоречиви като правни изводи по сходна фактология, същите не са постановени по реда на чл. 290 от ГПК, и в този смисъл не обвързват настоящия съдебен състав при формиране на становището му по казуса.

Съдът възприема тезата изложена в Определение № 309 от 28.04.2010 г. на ВКС по ч. т. д. № 28/2010 г., II т. о., ТК. Няма спор относно обстоятелството, че процесния запис на заповед съдържа две различни дати на издаване – 19.07.2013г. и 19.07.2014г. Това обуславя наличието на неяснота относно това коя е датата на издаването му – задължителен реквизит на записа на заповед – изрично чл. 535, т. 6 от ТЗ. Вписването на датата на издаване е необходимо с оглед преценката за наличието на менителнична правоспособност и дееспособност, както и на представителна власт при издаването на ефекта. Това означава, че процесният запис на заповед е недействителен, тъй като не съдържа всички изискуеми за съдържанието му реквизити по чл. 535 от ТЗ.

Изложеното мотивира съда да приеме, че предявените искови претенции са неоснователни и следва да се отхвърлят, тъй като липсва годно доказателство удостоверяващо подлежащо на изпълнение вземане на ищеца към ответника на соченото правно основание – запис на заповед. Коментираният документ макар според настоящия съд да не отговаря на изискванията на чл. 535 от ТЗ, и не е годен изпълнителен титул все пак съдържа обективирано волеизявление за задължение, което може евентуално да легитимира ищеца, като кредитор на ответника и в едно исково производство след установяване на задължението и по конкретно каузално правоотношение последния да реализира претенциите си за изпълнение.

Предвид изхода на делото, направеното своевременно искане и на основание чл. 78, ал. 3 ГПК, ищеца следва да заплати на ответника направените по делото разноски представляващи платено адвокатско възнаграждение.

Предвид направеното в срок възражение за прекомерност на сумата от 1800 /хиляда и осемстотин/ лева посочена в представения от ответника списък по чл. 80 от ГПК, платен адвокатски хонорар, цената на иска и разпоредбата на чл. 7, ал. 2, т. 4 от Наредба № 1 от 09.07.2004г. за минималните размери на адвокатските възнаграждения и чл. 36, ал. 2 от ЗА, съдът намира, че следва да присъди разноски в размер на 1610 /хиляда шестстотин и десет/ лева.

Водим от гореизложените съображения съдът

 

Р  Е  Ш  И:

 

ОТХВЪРЛЯ иска на “Агро - България - 2008” ЕООД, с ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр. Бургас, ж.к. „Славейков“, бл. № 87, вх. „А“, ет. 4, ап. 10, представлявано от управителя Анхел Круз Калво Кинтаниия, испански гражданин, роден на *** год. в Кастробарто (Бургос), Испания, съда да постанови решение с което да установи вземането на „Агро – България - 2008” ЕООД, срещу К.Й.Н., с ЕГН **********,***, представляващо - сумата от 36 000 /тридесет и шест хиляди/ лева, неизплатено задължение по запис на заповед, издаден на 19.07.2013г. в с. Ливада, обл. Бургас, ведно със законната лихва върху тази сума, считано от 14.07.2016г. - датата на подаване на заявлението по чл. 417 ГПК, в Районен съд гр. Бургас, до изплащане на вземането.

ОТХВЪРЛЯ иска на “Агро - България - 2008” ЕООД, с ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр. Бургас, ж.к. „Славейков“, бл. № 87, вх. „А“, ет. 4, ап. 10, представлявано от управителя Анхел Круз Калво Кинтаниия, испански гражданин, роден на *** год. в Кастробарто (Бургос), Испания, съда да осъди К.Й.Н., с ЕГН **********,***, да му заплати направените по делото деловодни разноски.

ОСЪЖДА “Агро - България - 2008” ЕООД, с ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр. Бургас, ж.к. „Славейков“, бл. № 87, вх. „А“, ет. 4, ап. 10, да заплати на К.Й.Н., с ЕГН **********,***, сумата от 1610 /хиляда шестстотин и десет/ лева, разноски по настоящото производство.

Решението подлежи на обжалване пред апелативен съд - Варна в двуседмичен срок от връчването му на страните.

Препис от решението да се връчи на страните.

 

                                                                                 ОКРЪЖЕН СЪДИЯ:…………