Решение по дело №651/2018 на Окръжен съд - Враца

Номер на акта: 393
Дата: 19 декември 2018 г. (в сила от 19 декември 2018 г.)
Съдия: Рената Георгиева Мишонова-Хальова
Дело: 20181400500651
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 3 декември 2018 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е 393

 

гр. ВРАЦА, 19.12.2018 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Врачанският окръжен съд  , гражданско  отделение, в закрито  заседание на  деветнадесети декември две хиляди и  осемнадесета година, в състав:

 

Председател:Рената Г.Мишонова- Хальова

    Членове:Мария  Аджемова

            Иван Никифорски-мл.с.

 

                                    

като разгледа докладваното  от  съдия Мишонова- Хальова             

въз. гр.дело N` 651 по описа за 2018 год.,за да се произнесе взе предвид:

     "Агенция за събиране на вземания" ЕАД, ЕИК***,седалище и адрес на управление гр.София,бул.***, е подала жалба  против постановление от 24.08.2018 год. на Т.М.- ПЧСИ Г.Б. с район на действие ОС-Враца по негово изпълнително дело №603/2017 год., с което изпълнителното производство е прекратено поради  неизпълнение на разпореждане изх.№12377/28.06.2018 год. на ЧСИ,с което са предприети действия по назначаване на особен представител на длъжника в производството.

     В жалбата се навеждат доводи, че обжалваното постановление е незаконосъобразно. Твърди се ,че  не е налице никоя от хипотезите на чл.433 ГПК и в частност тази на чл.433,ал.6 ГПК,тъй като разноските за особен представител на длъжника не представляват такси и разноски по изпълнението. Жалбоподателят счита за неправилно позоваването от страна на ЧСИ Б. на незадължителна съдебна практика по чл. 290 от ГПК,касаеща исковото производство , а така също и , че невнасянето на възнаграждението за особен представител може да е основание за отказ от страна на съдебния изпълнител за предприемане на действия по принудително изпълнение,но не и за прекратяване на  изп. производството. моли се  обжалваното постановление да бъде отменено като незаконосъобразно.

      На ответника длъжник също е изпратено копие от жалбата за отговор, което  не му е връчено и е приложена разпоредбата на чл.47 ал.1 от ГПК със залепване на уведомление.

     Т.М. , в качеството на  помощник  ЧСИ при  ЧСИ Г.Б. е изложила ,според разпоредбата на чл.436 ал.3 от ГПК, мотиви за неоснователност на жалбата като е приложено и копие от изп. дело № 603 /17 г по описа на ЧСИ Г.Б..

      Въззивният състав при  Окръжен съд-Враца,след като се запозна с жалбата и изложените в нея оплаквания,както и с доказателствата по делото от изпратеното копие от изп. дело №603/2017 год.,приема следното:

Жалбата е подадена от страна в изпълнителното производство, срещу подлежащ на обжалване акт и в законоустановения за това срок, при което е процесуално допустима и следва да се разгледа по същество.

Производството по изпълнителното дело е образувано по молба на "Агенция за събиране на вземания"ЕАД от 27.10.2017 год. до ЧСИ Г.Б. с представен изпълнителен лист от 09.10.2017 год.,издаден по частно гр.дело №1183/17 по описа на районен съд-Б. Слатина с длъжник Й.Д.С.  с постоянен адрес *** и настоящ адрес ***, за посочените в ИЛ суми.От ЧСИ Б. са предприети необходимите за производството действия за установяване на притежавани от длъжника банкови сметки и изпращане до същия на съобщение по чл.428,ал.1,пр. последно ГПК. Поради неоткриване на длъжника на посочените и установени адреси в с. Алтимир и в гр.Враца, ЧСИ е  изпълнил процедурата по чл.47, ал.1 ГПК.След изтичане на двуседмичния срок от залепване на уведомленията ЧСИ е изпълнил и процедурата по чл.47,ал.3,пр. последно ГПК.

Затова с оглед необходимостта от представителство на длъжника в изпълнителното производство и съгл. чл.430 във връзка с чл.47,ал.6 ГПК с разпореждане от 28.06.2018 год.  ПЧСИ Т.М. е указала на взискателя в двуседмичен срок от уведомяването да внесе по негова сметка депозит за възнаграждение за особен представител на длъжника в размер на 150.00 лева. Разпореждането е връчено на взискателя  на 03.07.2018 год.,но определения депозит не е внесен.

Поради незаплащане депозит възнаграждение за особения представител  ПЧСИ е издала  обжалваното постановление от 24.08.2018 год.,с което производството по изпълнителното дело е прекратено.В мотивите на същото пЧСИ е приела ,че незаплащането на разноски за особен представител от взискателя препятства развитието на процеса и е основание за връщане на молбата за образуване на делото поради отсъствие на процесуална предпоставка за провеждане на производството.

При таза изложената фактическа обстановка съд. състав намира жалбата за неоснователна.

     В конкретния случай е безспорно,че е налице хипотезата на чл.47,ал.6 ГПК,според която норма съдът назначава особен представител на разноски на ищеца.Според чл.430 ГПК,компетентен да назначи особен представител на длъжника в случаите на чл.47,ал.6 ГПК е съдебният изпълнител,съответно той е компетентен да определи и възнаграждението за особения представител,което взискателят следва да внесе предварително.Указанията на съдебния изпълнител са задължителни и подлежат на изпълнение.Съответно, неизпълнението на тези указания влече след себе си прекратяване на делото,тъй като съдебният изпълнител е в невъзможност да осигури участието на длъжника в изпълнителното производство.

Разпоредбите на чл.47 ГПК са в част първа Общи правила на ГПК,поради което общият ред,указан по чл. 47, ал.1 – 6 ГПК,намира приложение и в изпълнителното производство като вид гражданско производство.В противен случай,ако на длъжник,който не е намерен на регистриран адрес,не бъде назначен особен представител,то правото на защита на този длъжник в изпълнителното производство,където намесата в имуществената сфера е особено интензивна,ще бъде нарушено.

Неоснователно е твърдението на жалбоподателя ,че  към момента на   образуване на изп.дело законът не е изисквал  назначаване на особен представител в хипотезата на  уведомяване длъжник по реда на чл. 47 ал.6 от ГПК. След справка е видно ,че разпоредбата  на чл. 430 от ГПК  е в сила от 27.10.2017 г /ДВ бр. 86/17 г от 27.10.2017 г/ От същата дата е образувано и изп. дело  от ЧСИ Б.- 27.10.2017 г  т.е. чл. 430  от ГПК намира приложение .

     При гореизложеното съдът намира,че ПЧСИ  Т.М. правилно е приела ,че е налице основание за прекратяване на изпълнителното производство,като намира също,че това е основанието по чл.433,ал.6 ГПК - след като не са заплатени дължимите авансово разноски по изпълнението.Възнаграждението за особения представител на длъжника е именно разноски за взискателя,дължими авансово и обезпечаваща правото на защита на длъжника.             При тези си съображения Окръжният съд намира,че жалбата е  неоснователна и следва да бъде оставена без уважение,а обжалваното постановление следва да бъде потвърдено като правилно и законосъобразно.

Водим от горното и на основание чл.437 ГПК Окръжен съд-Враца

 

 

                                 Р Е Ш И:

 

     ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ като неоснователна жалбата на "Агенция за събиране на вземания" ЕАД,ЕИК***,седалище и адрес на управление гр.София,бул."*** против постановление от 24.08.2018 год. на ПЧСИ  на ЧСИ Г.Б.- Т.М., с район на действие ОС-Враца по негово изпълнително дело №603/2017 год.,с което изпълнителното производство е прекратено.

 

РЕШЕНИЕТО е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

 

                          ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

                            Председател :1/

 

                                        2/