Определение по дело №462/2018 на Окръжен съд - Перник

Номер на акта: 587
Дата: 17 август 2018 г. (в сила от 29 ноември 2018 г.)
Съдия: Кристина Николаева Костадинова
Дело: 20181700500462
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 6 август 2018 г.

Съдържание на акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

587                         

гр.Перник, 17.08.2018 г.

 

ПЕРНИШКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД, I състав, в закрито заседание на седемнадесети август две хиляди и осемнадесета година, в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: МЕТОДИ ВЕЛИЧКОВ

ЧЛЕНОВЕ: КАПКА ПАВЛОВА

мл. съдия КРИСТИНА КОСТАДИНОВА

 

като разгледа докладваното от мл. съдия Костадинова в. ч. гр. д. № 462 по описа на ОС-Перник за 2018 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

             Производството е по реда на чл. 437, вр. чл. 436, ал. 1 вр. чл.  435, ал. 2 от ГПК.

Образувано е по жалба с вх. № 562/21.06.2018 г. на длъжниците Х.М.Б., ЕГН: ********** и Т.А.Б., ЕГН: **********, двамата с адрес ***, чрез пълномощника им адв. В.С. от САК с адрес ***, срещу действията на държавен съдебен изпълнител (ДСИ) Д.Д. по изпълнително дело № 221/2006 год. по описа на Съдебно изпълнителната служба (СИС) при Районен съд-гр. Радомир.

Според жалбоподателите действията на съдебния изпълнител са незаконосъобразни и неправилни, извършени в нарушение на материалния закон и на фактическата обстановка по делото. Твърди се, че е насрочена публична продан на два имота, собственост на длъжниците, като определените суми, от които да започне наддаването – 90% от 39 200 лева за първия имот, съответно 90 % от 5 600 лева за втория имот, са неколкократно по-ниски от реалната пазарна оценка /цена/ на същите. Акцентира се върху обстоятелството, че вземането по изпълнителния лист също е в пъти по-малко от реалната цена на имотите, предвид техния вид, местоположение и т.н. С тези аргументи жалбоподателите оспорват определената от ДСИ начална сума на наддаването като твърдят, че ниската й стойност накърнява техните права и законни интереси.

На следващо място жалбоподателите считат, че незаконосъобразно в оценката на имота и в описанието му в обявлението за проданта не е посочена масивна стопанска сграда на два етажа, която допълнително увеличава неговата пазарна стойност.

Оспорва се и компетентността на вещото лице, извършило оценката на имотите, като се твърди, че същото няма необходимите знания в съответната област и е некомпетентно да извършва такава оценка.

На последно място се акцентира върху обстоятелството, че жалбоподателите многократно са правили опити за постигане на приемливо решение по изпълнителното дело, с евентуално разсрочено погасяване на задължението, каквото се допуска от ГПК, но ДСИ незаконосъобразно и неправилно не е взел това предвид.

             По изложените съображения жалбоподателите молят да се отменят като незаконосъобразни и неправилни действията на съдебния изпълнител по изпълнително дело № 221/2006 г. по описа на ДСИ при Районен съд-гр. Радомир, както и да се спре публичната продан.

В законоустановения срок и по реда на чл. 436, ал 3 от ГПК е подадено възражение от Национална агенция за приходите (НАП), представлявана от изпълнителния директор – Г.Д., с което се иска жалбата да бъде оставена без разглеждане като недопустима – поради обстоятелството, че обжалваните действия на ДСИ са извън обхвата на разпоредбата на чл. 435, ал. 2 от ГПК, а и жалбата е просрочена. Алтернативно ако съдът приеме, че жалбата следва да се разгледа по същество, то се иска същата да бъде отхвърлена като неоснователна, както и да се остави без уважение искането за спиране на публичната продан, като неоснователно и необосновано.

На основание чл. 78, ал. 8 ГПК, във вр. с чл. 37 от Закона за правната помощ, във вр. с чл. 25а, ал. 3 от Наредбата за правната помощ се претендира присъждане на разноски – юрисконсултско възнаграждение в настоящото производство в размер на 120 лева.

С оглед разпоредбата на чл. 436, ал. 3 ГПК от ДСИ Д.Г.Д. са постъпили мотиви по обжалваните изпълнителни действия.                

Пернишкият окръжен съд, Гражданска колегия, I съдебен състав, след като обсъди доводите на страните и материалите по делото, намира за установено от фактическа страна следното:

Изпълнително дело № 221/2006 г. е образувано при ДСИ Д.Д. срещу длъжника Х.М.Б. по молба на взискателя Агенцията за държавни вземания (по настоящем НАП), към която е приложен изпълнителен лист от 07.03.2005 г., издаден на основание чл. 237 и чл. 242 - 249 ГПК (отм.) по гр. дело № 02327/2005 г. по описа на Софийски градски съд. Съгласно представeния изпълнителен лист Х.М.Б. е осъден на основание чл. 237, б.“в“ ГПК (отм.), във вр. с чл. 27, ал. 2 от Закона за подпомагане на земеделските производители (ЗПЗП) да заплати в полза на ДФ „Земеделие“, гр. София следните суми: 19 406 лева главница и 1 154 лева мораторна лихва за периода от 25.06.2004 г. до 15.02.2005 г.,  ведно със законната лихва върху главницата, считано от 15.02.2005 г. до окончателното изплащане. Изпълнението е насочено върху недвижими имоти, собственост на длъжника Х.Б. и съпругата му Т.Б., доколкото върху същите жалбоподателите са учредили ипотека в полза на Държавен фонд „Земеделие“ за обезпечение на вземанията на фонда по Договор за инвестиционен кредит в лева № ***, сключен с Х.Б., в рамките на Инвестиционна програма „Животновъдство“ като ипотеката е обективирана в Нотариален акт № 99, том II, рег. № 926, дело № 99 от 2003 г. при нотаруис М.Д., вписан под № *** в НК.

По молба на взискателя с протокол от 13.06.2018 г. ДСИ Д. Д. е насрочила поредна публична продан на следните два имота: 1) парцел I за имот с пл. № 844 от кв. 51, находящ се в с. Д., община Радомир с площ от 702 кв.м., ведно с построените в този имот: масивна жилищна сграда, състояща се от сутерен, два етажа и тавански помещения със ЗП от 62 кв.м., като под терасата на първия етаж има изграден подземен гараж, който влиза в площта на сградата и масивна второстепенна стопанска сграда на два етажа със ЗП от 18 кв.м.; 2) УПИ, представляващ парцел II – 844 в кв. 51, находящ се в с. Д., община Радомир, с площ на дворното място от 520 кв.м., ведно с построения в този имот едноетажен масивен гараж с площ от 28 кв.м. Видно от обявление № 221/2006 г. публичната продан е насрочена в периода от 06.07.2018 г. до 06.08.2018 г. като сумата от която да започне наддаването за първия имот е определена на 90 % от 39 200 лева, а за втория имот – на 90 % от 5 600 лева. 

Изложената фактическа обстановка налага следните изводи от правна страна:

Съгласно разпоредбата на чл. 436, ал. 1 ГПК жалбата срещу действията на съдебния изпълнител се подава в едноседмичен срок от получаване на съобщението за извършване на съответното действие. В настоящия случай макар жалбоподателите да твърдят, че са получили съобщението за насрочена нова публична продан на недвижимите им имоти на 18.05.2018 г., то видно от приложени по изпълнително дело № 221/2006 г. два броя протоколи, съобщението е получено на 18.06.2018 г. В тази връзка и доколкото жалба с вх. № № 562/21.06.2018 г. е подадена на 20.06.2018 г. (дата на пощенско клеймо), то съдът счита, че независимо от посоченото в нея, същата е постъпила в законоустановения срок. По тези съображения възражението на взискателя за просрочие на жалбата е неоснователно.

         Подадената жалба обаче е недопустима по следните съображения:

         Съществуването на правото на жалба на страна в изпълнителното производство срещу определено действие на съдебния изпълнител е обусловено от обстоятелството съответното действие да е изрично посочено като такова подлежащо на обжалване съгласно процесуалния закон.

В случая жалбата е подадена от длъжниците Х.Б. и Т.Б.. В разпоредбата на чл. 435, ал. 2 ГПК изрично са посочени действията на съдебния изпълнител, които могат да бъдат обжалвани от страна на длъжниците в изпълнителното производство, като това са: постановлението за глоба; насочването на изпълнението върху имущество, което длъжникът смята за несеквестируемо; отнемането на движима вещ или отстраняването му от имот, поради това, че не е уведомен надлежно за изпълнението; отказа на съдебния изпълнител да извърши нова оценка по реда на чл. 468, ал. 4 и чл. 485 от ГПК; определянето на трето лице за пазач, ако не са спазени изискванията на чл. 470 от ГПК, както и в случаите по чл. 486, ал. 2 от ГПК; отказа на съдебния изпълнител да спре, да прекрати или да приключи принудителното изпълнение, както и разноските по изпълнението. По арг. от чл. 435, ал. 3 ГПК длъжникът може да обжалва и постановлението за възлагане, поради това, че наддаването при публичната продан не е извършено надлежно или имуществото не е възложено по най - високата предложена цена. С оглед гореизложеното се налага изводът, че правото на длъжника да обжалва действия на съдебния изпълнител е правно регламентирано и действията подлежащи на съдебен контрол са изчерпателно изброени в процесуалния закон. Поради това оспорените в настоящия случай – начална сума за наддаване за имотите, занижена в сравнение с реалната им пазарна цена; липса на описание на масивната стопанска сграда на два етажа, която допълнително увеличава тяхната пазарна стойност; липсата на компетентност на вещото лице – оценител и несъобразяване с искането на жалбоподателите за евентуално разсрочено погасяване на задължението, като самостоятелни действия, не са сред предвидените в чл. 435, ал. 2 и ал. 3 от ГПК и подлежащи на обжалване действия на съдебния изпълнител. В тази връзка настоящият състав на въззивната инстанция отбелязва, че посочените разпоредби са от императивен порядък и в процесуалния закон не е предвидена възможност за обжалване и на други действия на съдебния изпълнител, с които длъжникът счита, че са нарушени негови права, извън изрично уредените.

По изложените съображения въззивният съд счита, че жалбата е недопустима и като такава следва да се остави без разглеждане, а производството по делото да бъде прекратено.

По направеното в жалбата искане за спиране на публичната продан, съдът намира следното:

Съгласно разпоредбата на чл. 438 ГПК подаването на жалба не спира действията по изпълнението, но съдът може да постанови спирането. В посочената хипотеза се има предвид жалба, която е процесуално допустима, каквато в случая не е налице, тъй като се обжалват действия на съдебния изпълнител върху които съдебният контрол е изключен по смисъла на чл. 435, ал. 2 и ал. 3 от ГПК. Поради това искането на жалбоподателите за спиране на изпълнителното производство е неоснователно и следва да се остави без уважение.

С оглед изхода на делото и направено искане от взискателя на основание чл. 78, ал. 8 ГПК, във вр. с чл. 37 от Закона за правната помощ, във вр. с чл. 25а, ал. 3 от Наредбата за правната помощ, на жалбоподателите следва да бъде възложено заплащането на юрисконсултско възнаграждение в размер на 120 лева в полза на НАП.

Водим от горното, Пернишкият окръжен съд

                    

                                О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И  :

 

ОСТАВЯ  без разглеждане жалбата на Х.М.Б., ЕГН: ********** и Т.А.Б., ЕГН: **********, двамата с адрес ***, против действията на държавен съдебен изпълнител Д.Д. по изпълнително дело № 221/2006 г. по описа на Съдебно изпълнителната служба при Районен съд – гр. Радомир, изразяващи се в занижена начална сума за наддаване за имотите, описани в жалбата, в сравнение с реалната им пазарна цена; липса на описание на масивна стопанска сграда на два етажа, която допълнително увеличава тяхната пазарна стойност; липса на компетентност на вещото лице - оценител и несъобразяване с искането на жалбоподателите за евентуално разсрочено погасяване на задължението.

ОСТАВЯ без уважение искането на Х.М.Б., ЕГН: ********** и Т.А.Б., ЕГН: ********** за спиране на публичната продан по изп. дело № 221/2006 г. по описа на държавен съдебен изпълнител Д.Д. при Районен съд-гр. Радомир.

ПРЕКРАТЯВА производството по гр. дело № 462/2018 г. по описа на Пернишкия окръжен съд.

ОСЪЖДА на основание чл. 78, ал. 8 ГПК, във вр. с чл. 37 от Закона за правната помощ, във вр. с чл. 25а, ал. 3 от Наредбата за правната помощ Х.М.Б., ЕГН: ********** и Т.А.Б., ЕГН: **********, да заплатят на Национална агенция за приходите с адрес: гр. София - 1000, бул. „Княз Дондуков” № 52, сумата от 120 /сто и двадесет/ лева – разноски за юрисконсултско възнаграждение.

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване с частна жалба пред Софийския апелативен съд в едноседмичен срок от връчването му на страните.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                     ЧЛЕНОВЕ:   1.

 

 

                                                                              2.