№260016
гр. Силистра, 23.12.2020 г.
В ИМЕТО НА НАРОДА
Силистренският окръжен съд - наказателно отделение - в открито заседание на двадесет и трети декември през две хиляди и двадесета година в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ: АНЕЛИЯ ВЕЛИКОВА ЧЛЕНОВЕ : АНА АВРАМОВА МЛ. С-Я : ОГНЯН МАЛАДЖИЖОВ
При секретаря Ан. Ценкова и с участието на прокурора Т. Желев като разгледа докладваното от съдия Великова ЧВД № 282/2020г. по описа на СОС, с оглед закона и данните по делото
ОТКАЗВА изпълнение на Европейската заповед за арест по отношение на българския гражданин К.М.А. живущ ***, с, издадена от компетентен орган - Апелативна прокуратура Тракне - Република Гърция.
На осн.чл.44, ал.9 ЗЕЕЗА отменя взетата спрямо К.М.А. мярката за неотклонение „ Домашен арест“.
След влизане в сила на решението да се изпрати
уведомление на ОД на МВР Силистра за отпадане надзора по изпълнение на мярката
за неотклонение.
Решението може да се обжалва или протестира в петдневен срок, считано от днес пред ВнАС.
МОТИВИ към Решение № 260016/23.12.2020г по ЧНД №282/20г. по описа на СсОС
В Силистренски окръжен съд е постъпила Европейска заповед за арест № 7/2020, издадена от компетентен съдебен орган- Заместник Апелативен Прокурор при Апелативна Прокуратура Тракис- РГърция, с искане за предаване на българския гражданин К.М.А., с цел провеждане на наказателно производство.
ЕЗА, втора поред, е получена чрез Окръжна прокуратура гр.Силистра. В тази връзка по отношение на исканото лице, на основание чл.43, ал.З ЗЕЕЗА е взета постоянна мярка за неотклонение „ Домашен арест" от 21.10.2020г.
В проведеното на 28.10.2020г. съдебно заседание прокурорът заявява, че ЕЗА съответства на законовата форма и към настоящия момент са представени гаранции по чл.41, ал.З от ЗЕЕЗА гаранции, поради което счита да са налице предпоставки за признаване н приемане за изпълнение на ЕЗА,
Процесуалният представител на исканото лице заявява, че подзащитния му не се отказва от принципа на особеността и не желае предаването му на гръцките власти, тъй като няма никакво отношение към соченото престъпление. Присъединява към становището на прокурора.
Съдът е преценил, че предоставени гаранции не отговарят по съдържание, изискуемо по чя. 41, ал.З от ЗЕЕЗА и е отправил нова молба към издаващата държава да предостави гаранции, в които изрично да е посочено, че исканото лице следва да бъде върнато на ГКПП в България, с което се гарантира, че разноските по тази процедура ще са за сметка на Р. Гърция , а не по реда на Конвенцията за трансфер на осъдени лица. Даден е бил 10-дневен срок за отговор, от датата на получаване на съобщението.
В съдебно заседание на 23Л2.2020г. прокурорът изразява становище, че макар и формално ЕЗА да отговаря по форма и съдържание на закона, тя е обременена от един недостатък, а именно липсата на гаранции по чл.41, ал.З от ЗЕЕЗА, каквито издаващата държава не е представила в определения от съда срок. Гръцката държава макар и да е предоставила на ОП Силистра нов отговор, който е приет от съда, не е посочила изрично, че връщането на българския гражданин ще се извърши наш ГКПП. Поради това, според прокурора това неизпълнение се явява пречка за изпълнение на ЕЗА.
Процесуалният представител на А. се придържа към заявеното от прокурора, като счита, че в случая липсва основен реквизит, за да бъде изпълнена ЕЗА,
поради което пледира за решение, с което да бъде отказано предаване на лицето.
Г |
Исканото лице К.А. заявява, че няма какво да добави.
Съдът като съобрази изразените от страните становища и събраните по делото доказателства, прие за установено от фактическа и правна страна следното:
ЕЗА е издадена срещу българския гражданин К.М.А. по повод образувано наказателно производство за извършено престъпление „Трафик на хора” - Помагачество при посрещане на вътрешната граница на страната на граждани от трети страни, които нямат право на вход на територията на страната, с цел тяхното предвижване във вътрешността на страната, извършено в опит, с цел имотна облага, в съвкупност.
С европейската заповед за арест са представени гаранции, че лицето ще бъде върнато в България, без обаче изрично те да отговарят на изискуемит^йо чл.41, ал.З ЗЕЕЗА гаранции, че поисканото лице ще бъде върнато в Р. България на неин ГКПП за изтърпяване на евентуално наложеното му наказание лишаване от свобода. Това обстоятелство провокира отлагането на делото, като съдът изиска от издаващата държава да представи необходимите гаранции в определен срок, на осн.чл.44, ал.4 ЗЕЕЗА.
Видно от доказателствата по делото, искането на съда е получено от гръцките съдебни власти на 29.10.2020г. по факс и по e-mail, посочени в ЕЗА, т.е. до 10.11.2020 г. исканите гаранции е следвало да бъдат внесени в СсОС.
Предвид епидемиологичната обстановка делото не е било разгледано на насрочената дата 13.11.2020 г„ а на 23 Л2.2020г.
В определения срок издаващата държава не е представила
исканите от съда гаранции по чл.41, ал.З ЗЕЕЗА. Отговор е бил получен в ОП
Силистра едва на 08.12.2020 г. и приет от съда без необходимост от превод , поради
явната еднаквост на двете писма на гръцки език. Преценявайки на общо основания
предоставения в ОП Силистра отговор съдът стигна до извод, че от страна на
издаваща държава не се дават изрични гаранции,че българският гражданин ще бъде
върнат на наш ГКПП за изтърпяване на евентуално наложено наказание лишаване от
свобода или взета мярка, изкисваща задържане. Съгласно посочената законова
разпоредба в тези случаи не се извършва трансфер на осъдено лице /по реда на
Конвенцията за трансфер на осъдени лица/ а разноските по неговото връщане са за
сметка на издаващата държава. От предоставените, от гръцките компетентни
органи, гаранции не може да се направи категоричен извод по кой ред биха
процедирали при евентуалното връщане на лицето в Р. България и за чия сметка ще
бъдат направените разноски по неговото транспортиране.
Предвид това съдът прие, че макар и гаранциите по чл. 41, ал.З от ЗЕЕЗА да не са абсолютна предпоставка за отказ от изпълнение на ЕЗА по чл. 39 или по чл. 40 от ЗЕЕЗА, то удовлетворяване на искането на издаващата държава може да бъде допуснато само след представяне на категорични гаранцията, че българския гражданин К.М.А. ще бъде в Р България на неин граничен контролно-пропускателен пункт, след евентуално негово осъждане, за изтърпяване на наложеното му наказание лишаване от свобода.
Проявената липса на активност, в определения от съда срок и представянето проформа на едни и същи гаранции, едва на 08.12.2020г , без да е вникнато в съдържанието на искането и дадените с него указания - какво следва да е съдържанието на отговора, възпрепятстват съда да приеме, че същите отговорят на условията на чл. 41, ал.З от ЗЕЕЗА, а от там и да удовлетвори искането на издаващата държава.
1.
Ето защо настоящият съдебен състав счита, че в случая е налице основание за отказ от изпълнение на ЕЗА, без да бъдат обсъдени условията по чл.36, както и наличието на основания за отказ по чл.39 и чл.40 от ЗЕЕЗА.
При този изход на производството, съдът отмени и взетата спрямо К.М.А. мярка неотклонение „Домашен арест’'.
Предвид изложеното съдът постанови своето решение.
|