Решение по дело №583/2022 на Административен съд - Пазарджик

Номер на акта: 782
Дата: 20 октомври 2022 г.
Съдия: Светомир Витков Бабаков
Дело: 20227150700583
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 3 юни 2022 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ 782/20.10.2022г.

 

гр. Пазарджик

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

Административен съд – Пазарджик – ХІI – административен състав, в открито съдебно заседание на двадесет и първи септември, две хиляди двадесет и втора година в състав:

 

                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ:

          ГЕОРГИ ПЕТРОВ

                                           ЧЛЕНОВЕ:

1.    МАРИЯ ХУБЧЕВА

2.    СВЕТОМИР БАБАКОВ

 

 

 

При секретар

Янка Вункева

и с участието

на прокурора

Станка Димитрова

изслуша докладваното

от

ПРЕДСЕДАТЕЛЯ

по к.н.а.х. дело № 583 по описа на съда за 2022 г.

 

Производството е по реда на чл. 63в от ЗАНН във връзка с чл. 208 и сл. от АПК.

Делото е образувано по касационна жалба на ОД на МВР – Пазарджик, с адрес: гр. Пазарджик, пл. Съединение № 3, представлявана от Директор ст. комисар П. Ш., чрез юрк. К. П., против Решение №220/27.04.2022 г., постановено по н.а.х. дело № 1676/2021 г. по описа на Районен съд гр. Пазарджик.

С обжалваното решение е отменен Електронен фиш за налагане на глоба, серия К № 4629822, издаден от ОД на МВР - Пазарджик, с който на М.С.К. с ЕГН ********** и адрес: ***, офис 107 – собственик на лек автомобил „Субару Легаси“ с рег. № ***, за извършено нарушение на чл.21, ал.2 във вр. ал.1 ЗДвП и на основание чл.189, ал.4 във вр. чл.182, ал.2, т.4 ЗДвП  е наложена глоба в размер на 300 лв.

В касационната жалба се твърди, че решението на районния съд е издадено в нарушение на материалния закон. Моли се да бъде постановено решение, с което да бъде отменено първоинстанционното решение и да бъде потвърден обжалвания електронен фиш.

В съдебно заседание касаторът, редовно призован, не се явява и не се  представлява. По делото е постъпила Писмена защита с вх. № 7227/12.09.2022 г. от юрк. П., с която е изразено становище по съществото на спора.

Ответникът по касационната жалба – М.С.К., редовно призован, явява се лично.

Представителят на Окръжна прокуратура – Пазарджик изразява становище за неоснователност на касационната жалба. Счита, че решението на Районен съд гр. Пазарджик е валидно, допустимо, постановено в съответствие със закона и съдопроизводствените правила. Моли съда да остави жалбата без уважение и да потвърди решението на районния съд.

Административен съд - Пазарджик, като взе предвид доводите на страните и посочените касационни основания, прие за установено следното:

Касационната жалба е подадена в срока по чл. 211, ал. 1 от АПК и е процесуално допустима.

Разгледана по същество жалбата е неоснователна.

При проверка на обжалваното решение, настоящата инстанция счита, че същото е валидно, допустимо и постановено в съответствие с материалния закон. Събрани са достатъчно доказателства, установяващи фактическата обстановка, при чиято преценка са възприети законосъобразни правни изводи, които напълно се споделят от настоящата инстанция.

С решението си Районен съд гр. Пазарджик е отменил Електронен фиш за налагане на глоба, серия К № 4629822, издаден от ОД на МВР - Пазарджик, с който на ответника в настоящото за извършено нарушение на чл.21, ал.2 във вр. ал.1 ЗДвП и на основание чл.189, ал.4 във вр. чл.182, ал.2, т.4 ЗДвП  е наложена глоба в размер на 300 лв.

На 10.01.2021 г., в 11:33 часа,  с автоматизирана преносима система за контрол на скоростта на моторни превозни средства тип ARH САМ S1, е било заснето движение  на път І-8, км. 195+240, обл. Пазарджик, в посока на движение към гр.Пловдив на лек автомобилСубару Легаси“ с рег. № ***, със скорост от 92 км/ч. с отчетен толеранс от минус 3%, при максимално разрешена скорост за движение, въведена с пътен знак „В-26“ от 60 км./ч. Нарушението е установено и заснето с техническо средство №11743ВВ. Установен е собственикът на автомобила, а именно М.С.К. с ЕГН ********** и адрес: ***, офис 107. Деянието е квалифицирано като нарушение по чл. 21, ал. 2 във вр. с ал. 1 от ЗДвП, като съответно на основание чл. 189, ал. 4, във връзка с чл. 182, ал. 2, т. 4 от ЗДвП, на Й. е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 300,00лв. Издаден е процесният ЕФ, който е връчен лично на ответника на 27.08.2021г.

В хода на първоинстанционното производство е приет Протокол за използване на АТСС с рег. №1006р – 336/11.01.2021г. с посочено място на контрол І-8, км. 195+240, в посока на движение към гр.П, мост р. „Луда Яна“. Представени са снимки на автоматизираната  преносима система за контрол на скоростта и на лек автомобил  с регистрационен номер ***; Удостоверение за одобрен тип средство за измерване от № 17.09.5126 от 07.09.2017г.; Протокол от проверка № 62-С-ИСИ от 28.09.2020 г., относно техническо средство №11743BB; Заповед № 81212 – 515 от 14.05.2018г. на Министъра на вътрешните работи с която са определени органите по осъществяване на контролна дейност по ЗДвП.

При постановяване на обжалваното решение първоинстанционният съд правилно е приел, че от приетите като веществени доказателствени средства - фотоснимки, се установява, че на тях е заснет лек автомобил, който е собственост на ответника (съгласно представената справка за регистрацията на МПС към датата на нарушението). Същите съдържат данни за времето и мястото на измерването, за ограничението на скоростта, за измерената скорост и за разстоянието, на което е била измерена. В този смисъл, решаващият съд правилно е приел, че на снимките липсват данни за географските координати (GPS координатите), на които е бил осъществен контролът на скоростта. Посочени са само административни данни за мястото на контрол, а именно: обл.Пазарджик, път І-8, км. 195+240. Географските координати липсват и в протокола за използване на АТСС, както и в съпроводителното писмо по чл.198, ал.4 ЗДвП за изпращане на административната преписка в съда от директора на съответната структура на МВР.

В мотивите си районният съд е посочил, че липсата на мета данни за географските координати означава, че към използваното АТСС не е бил присъединен GPS модул, каквото е изискването на т. 4.3 от ръководството за работа, или същият е бил неизправен. Следователно данните за мястото на измерване не са генерирани автоматично от АТСС, а са въведени от контролния орган при започване на измерването от менюто за „Избор на локация“, което е предназначено единствено за по - подробно описание на местоположението, чрез посочване на административен адрес, номер на път и др. подобни.

Съгласно разпоредбата на чл.198, ал. 4 ЗДвП, електронен фиш се издава, когато нарушението е установено и заснето с техническо средство, в отсъствието на контролен орган и на нарушител. Това означава, че основните данни за нарушението - измерената скорост, идентификацията на МПС на нарушителя, времето и мястото на измерване, трябва да бъдат генерирани от самото техническото средство, без външна намеса от контролния орган. С измененията на ЗДвП, публикувани в ДВ бр.19 от 13.03.2015 г., законът беше съобразен с изложените в Тълкувателно решение № 1 от 26.02.2014 г. на ВАС становища относно използването на мобилни камери за установяване на нарушенията на ограниченията на скоростта. В разпоредбата на чл.189, ал.4 от ЗДвП беше добавен терминът „автоматизирано” техническо средство, а съгласно §6, т. 65 от ДР на ЗДвП– „Автоматизирани технически средства и системи са уреди за контрол работещи самостоятелно или взаимно свързани, одобрени и проверени съгласно Закона за измерванията, които установяват и автоматично заснемат нарушения в присъствие или отсъствие на контролен орган и могат да бъдат: а) стационарни - прикрепени към земята и обслужвани периодично от контролен орган; б) мобилни - прикрепени към превозно средство или временно разположени на участък от пътя, установяващи нарушение в присъствието на контролен орган, който поставя начало и край на работния процес. Следователно контролният орган не се намесва в работата на мобилното автоматизирано техническо средство, а само го позиционира, включва и задава ограничението на скоростта, а след преустановяване на контрола го изключва и демонтира. За всичко това се съставя и протокол. Именно в това се изразява поставянето на начало и край на работния процес от контролния орган, иначе казано той по никакъв начин не влияе на географските данни за местоположението и процеса на самото измерване на скоростта от съответното АТСС, които то генерира абсолютно независимо и на база вградения му GPS приемник, софтуер и радар определя своето местоположение и извършва измерване, респ. заснемане и се констатира евентуално превишение. В настоящия случай обаче, мястото на измерване не е установено посредством автоматизирано локализиране на АТСС по GPS (географски) координати, а е въведено от контролния орган чрез посочване на данните за номера на пътя, разстоянието от неговото начало и административната област, в която е извършено нарушението.

При тези факти съдът е приел, че в случая не е бил спазен реда за установяване, фиксиране, заснемане и въвеждане на данните за нарушението в административно информационна система на ОД на МВР  гр.Пазарджик, последвалата им обработка и окомплектоване с данни за собственика на автомобила, и най-сетне издаването на обжалвания електронен фиш.

При разглеждане на делото първоинстанционният съд не е допуснал съществени нарушения на процесуалните правила, които да налагат отмяната на решението му. Решението на Районен съд гр. Пазарджик следва да бъде оставено в сила, а касационната жалба като неоснователна - без уважение.

По изложените съображения и на основание чл. 221, ал. 2, пр. 1 от АПК, Административен съд – Пазарджик

 

 

                                                        Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 220/27.04.2022 г., постановено по н.а.х. дело № 1676/2021 г. по описа на Районен съд гр. Пазарджик.

РЕШЕНИЕТО е окончателно.

 

 

                                                          ПРЕДСЕДАТЕЛ:                      

 

                                                                    ЧЛЕНОВЕ: 1.

                                       

                            2.