Определение по дело №4225/2018 на Районен съд - Пазарджик

Номер на акта: 814
Дата: 13 март 2019 г.
Съдия: Димитър Петков Чардаков
Дело: 20185220104225
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 23 октомври 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  Е  Н  И  Е

гр.Пазарджик, 13.03.2019 година

 

ПАЗАРДЖИШКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, гражданска колегия, в закрито заседание, в състав:

 

                                                РАЙОНЕН СЪДИЯ: Димитър Чардаков

 

Като разгледа гр.дело №4225 по описа на съда за 2018 година и за да се произнесе взе предвид следното:

         Производството е за проверка за допустимост на иска по чл.130 ГПК.

Ищецът Т.М. първоначално е сезирал съда с искане да се определи начин за реално ползване на съсобствено избено помещение с площ 16,65 кв.м. от жилищна сграда, която с оглед на твърденията в исковата молба се притежава в режим на етажна собственост от страните по делото. Ищецът твърди, че ответниците И. и Р. Василеви са заключили входната врата за това помещение и са избили друга врата в него, през която преминават до разположения в съседство гараж, тяхна индивидуална собственост. В тази връзка с допълнителна молба от 05.02.2019г. ищецът е предявил при условията на евентуално съединяване с първоначалния иск втори осъдителен иск за осъждане на ответниците И. и Р. Василеви да премахнат заклюмващото устройство на вратата към общата избена стая, както и да зазидат друга врата в това помещение, водеща към гаража.

Съдът намира така направеното съединяване на искове за недопустимо. Съгласно чл.210 ГПК ищецът може да предяви няколко иска срещу същия ответник, но условието е това да стане с една искова молба. Разпоредбата не допуска последващо обективно съединяване на искове, които са предявени от същия ищец срещу същия ответник. Такова съединяване по волята на страните е допустимо само при изрично предвидените хипотези на чл.211, 212, 219 и чл.225 ГПК, както и служебно от съда в случаите по чл.213 ГПК. Следователно ищецът не би могъл с допълнителна молба да предяви срещу същия ответник нов иск наред с първоначалния.

В случая не се касае до изменение на иска по смисъла на чл.214 ГПК, тъй като ищецът поддържа осъдителния иск наред с първоначално предявения иск за разпределяне на ползването на избата.

Това налага производството по предявения по-късно осъдителен иск да се прекрати.

          Водим от горното и на основание чл.130 ГПК съдът

 

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И  :

 

ПРЕКРАТЯВА ЧАСТИЧНО производството спрямо иска, предявен от Т.А.М. с допълнителна молба вх. №2795 от 05.02.2019г. срещу Р.Т.В. и И.Л.В. за осъждането на ответниците на основание чл.109 ЗС да премахнат заключващото устройство на вратата към общото избено помещение в съсобствената жилищна сграда и да зазидат избитата в това помещение врата към гаража на ответниците.

ОСТАВЯ за разглеждане иска на Т.А.М. срещу Р.Т.В., И.Л.В. и А.А.М. за определяне на основание чл.32, ал.2 ЗС начина за реално ползване на общото избено помещение в жилищната сграда.

Определението подлежи на обжалване пред Окръжен съд-Пазарджик с частна жалба в 1-седмичен срок от съобщаването му на страните.           

След влизане в сила на определението, делото да се докладва за продължаване на съдопроизводствените действия.   

                                               

 

                                                          РАЙОНЕН СЪДИЯ: