Решение по дело №360/2018 на Софийски градски съд

Номер на акта: 786
Дата: 24 април 2019 г.
Съдия: Светослав Василев Василев
Дело: 20181100900360
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 23 февруари 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

 

№………../24.04.2019г.

гр. София

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ТЪРГОВСКО ОТДЕЛЕНИЕ, 7-ми състав, в публичното съдебно заседание на двадесет и седми ноември през две хиляди и осемнадесета година, в състав:

 

СЪДИЯ: СВЕТОСЛАВ ВАСИЛЕВ

 

при секретаря Поля Георгиева, като разгледа докладваното от съдията т.д. № 360 по описа за 2018г., за да произнесе взе предвид следното:

Производството е образувано по искова молба на „Д.Е.“ ООД, ЕИК *******, Б.Л.Ц., ЕГН **********, Б.М.П., ЕГН *********, и  Л.Н.П., ЕГН **********, срещу „А.-И.“ АД, ЕИК *******– в ликвидация, с която искат да бъде прогласена нищожността на вписване № 20130423124635, с което длъжностно лице по регистрацията към Агенция по вписванията – ТР е назначило Н.Н.О. за ликвидатор на дружеството. Ищците твърдят, че в конкретния случай ликвидаторът е следвало да бъде назначен от съда, а не от административен орган, с оглед на което акт № 20130423101845 е нищожен, тъй като е издаден извън материалната  компетентност на ДЛР, което влече и нищожното вписване на това обстоятелство по партидата на ответното дружество. В съдебно заседание ищците предявяват в условията на евентуалност иск за недопустимост на вписаното обстоятелство.

Ищците твърдят, че с Решение № 79-ИП от 31.01.2013г. на КФН, е отнет лиценза за извършване на дейност като инвестиционен посредник на ответника при хипотезата на чл. 20, ал. 1, т. 1, предл. второ вр. с чл. 21, ал. 1 и ал. 5 от Закона за пазарите и финансовите инструменти в редакцията му спрямо изм. с ДВ, бр. 103 от 2012г. В този случай КФН следвало незабавно да отправи искане до съда по седалището на дружеството за образуване на производство по ликвидация на дружеството. Разпоредбата на чл. 134 от Наредба № 1/14.02.2007г. за водене, съхраняване и достъп до ТР предвиждала лимитативно компетентността на ДЛР и не можело да се прилага по аналогия, поради което единствено съгласно чл. 20, ал. 4 ЗПФИ единствено на съда е предоставена възможност принудително да прекрати едно дружество, на което основание следвало да му се признае и правото да назначи ликвидатор на същото.

Ответникът чрез ликвидатора Н.О., депозира отговор, с който оспорва допустимостта, евентуално основателността на предявените искове. Излага доводи, че ищците нямат правен интерес от подобно производство. Твърди, че нищожността на вписването в ТР не се обуславя от нищожността на акта, правопораждащ подлежащите на вписване обстоятелства. Счита, че вписването отговаря на изискванията за валидност, тъй като е вписано обстоятелство, подлежaщо на вписване, извършено от надлежен административен орган в пределите на компетентността му.

Съдът като обсъди доводите на страните и доказателства по делото приема за установено следното:

От представените Удостоверения от Централен депозитар АД се установява, че ищците имат качеството на акционери в ответното дружество.

С Решение № 79-ИП от 31.01.2013г. на КФН, на ответното дружество е отнет лиценза за извършване на дейност като инвестиционен посредник при хипотезата на чл. 20, ал. 1, т. 1, предл. второ вр. с чл. 21, ал. 1 и ал. 5 от Закона за пазарите и финансовите инструменти в редакцията му спрямо изм. с ДВ, бр. 103 от 2012г.

С Акт № 20130423101845/23.04.2013г. на длъжностно лице по регистрацията за ликвидатор на дружеството е назначен Н.Н.О..

При така установените факти съдът от правна страна намира по отношение на допустимостта на иска:

Искът по чл. 29, ал. 1 от ЗТР е отрицателен установителен иск, при който наличието на правен интерес е положителна процесуална предпоставка за допустимост, от рода на абсолютните, за които съдът следи служебно. Преценката за това, дали е налице правен интерес е винаги конкретна, с оглед твърденията на ищеца, направени в обстоятелствената част на исковата молба. За да е налице правен интерес от предявяване на иска по чл. 29 от ЗТР, трябва вписаните обстоятелства да накърняват по някакъв начин субективни материални права на ищеца. В настоящия случай в исковата молба и допълнителната искова молба се твърди, че ликвидаторът е назначен не от компетентния орган, което обстоятелство не е заличено в Търговския регистър, а ищците са акционерите в дружеството, с оглед на което следва да се приеме, че същите разполагат с правен интерес от предявения иск.

По основателността на иска:

Съгласно Тълкувателно решение № 1/06.12.2002 г. по т.д. № 1/2002 г. нищожно е вписването на неподлежащо на вписване обстоятелство, както и допускане на вписване със съдебно решение, което не отговаря на изискванията за валидност. Такива са случаите, когато решението не е постановено от надлежен съдебен състав, или е постановено извън пределите на правораздавателната власт на съда. Недопустимо е вписване, което е постановено по искане на нелегитимирано в регистърното производство лице - чл. 494 ГПК или вписване по което съдът се е произнесъл без да е бил сезиран. От събраните по делото доказателства се установява, че пороци, обосноваващи нищожност на вписването, не са налице. В производството не е вписван акт на съд, а такъв на административен орган. Следва искът да се отхвърли като неоснователен.

Настоящият състав пристъпва към разглеждане на евентуалния иск. Същият е основателен. В настоящия случай по делото се установи, че вписването на ликвидатора е инициирано от административен орган, а не от съда. Според разпоредбата на чл. 20, ал. 4 ЗПФИ в редакцията му спрямо изм. с ДВ, бр. 103 от 2012г. в сила към датата на решението на КФН, назначаване на ликвидатора е следвало да се извърши от съответния окръжен съд.

Вместо съдът да открие производството по ликвидация и да назначи ликвидатор на ответника, това е сторило длъжностното лице по регистрацията. Няма основание да се приеме, че АВ - ТР е оправомощена по силата на закона да извърши служебно вписване на ликвидатор на търговско дружество, освен в изрично очертаните от закона случаи, които са лимитативно очертани с нормата на 134, ал. 1 НВСДТР, а настоящият не попада в тези хипотези. Извършеното вписване е недопустимо, тъй като е извършено от длъжностното лице без за това да е сезирано надлежно- от кръга оправомощени за това лица.

Ето защо предявения иск с правно основание чл. 29, ал. 1, ЗТР за установяване порок на вписването - недопустимост на същото, касателно вписване под № 20130423101845 се явява доказан и поради това основателен и следва да бъде уважен.

С оглед изхода на делото право на разноски имат само ищците. Ответникът следва да заплати 1680 лева разноски по делото, както следва: 80 лева – представляващи държавна такса и 1600 лева – адвокатски хонорар.

При тези мотиви, съдът

 

Р  Е  Ш  И  :

 

ПРИЗНАВА ЗА УСТАНОВЕНО по отношение на „А.-И.“ АД, ЕИК *******- в ликвидация, със седалище и адрес на управление:*** по искове предявени от „Д.Е.“ ООД, ЕИК *******, Б.Л.Ц., ЕГН **********, Б.М.П., ЕГН *********, и  Л.Н.П., ЕГН **********, всички със съдебен адрес: ***, с правно основание чл. 29, ал. 1 ЗТР, че по партидата на ответника е извършено недопустимо вписване на ликвидатор на дружеството Н.Н.О., под № 20130423124635, като ОТХВЪРЛЯ иска за прогласяване на нищожност на вписаното обстоятелство като неоснователен.

ОСЪЖДА „А.-И.“ АД, ЕИК *******- в ликвидация, със седалище и адрес на управление:***, да заплати на „Д.Е.“ ООД, ЕИК *******, Б.Л.Ц., ЕГН **********, Б.М.П., ЕГН *********, и  Л.Н.П., ЕГН **********, всички със съдебен адрес: ***, на основание чл. 78, ал.1 от ГПК сумата от 1680 лева, представляваща разноски в настоящото производство.

Решението подлежи на обжалване пред Софийски апелативен съд в 2- седмичен срок от връчването му на страните, а след влизането му в сила, на основание чл. 14 ЗТР, заверен препис от същото да се изпрати на АВ - ТР за заличаване на извършеното вписване, посочено по- горе, на основание чл. 30 ЗТР.

СЪДИЯ: