Решение по дело №1418/2019 на Софийски градски съд

Номер на акта: 1619
Дата: 28 февруари 2020 г. (в сила от 28 февруари 2020 г.)
Съдия: Елена Тодорова Иванова
Дело: 20191100501418
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 31 януари 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

                                                     РЕШЕНИЕ

                                     

                                                гр.София, 28.02.2020 г.

 

                                                          В ИМЕТО НА НАРОДА

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, Гражданско отделение, ІV състав в закритото заседание на двадесет и осми февруари през две хиляди и двадесета година в състав:

                                                                                      ПРЕДСЕДАТЕЛ: А.Александрова

                                                                                                ЧЛЕНОВЕ: Е.И.

                                                                                                                     Зл.Чолева

като разгледа докладваното от съдията-докладчик ч.гр.д.№ 1 418 по описа за 2019 г. и за да се произнесе взе предвид следното:

 

            Производството е по реда на чл.435 – чл.438 от ГПК.

            С жалба с вх.№ 573/14.01.2019 г. длъжникът И.З.И.,*** об-жалва действията на частен съдебен изпълнител /ЧСИ/ М.Ц., рег.№ 840 на КЧСИ по изп.дело № 20168400400185 относно насрочване на изпълнението чрез налагане на възбрана върху единственото й жилище. Поддържа, че в постановлението се твърди, че този недвижим имот е секвестируем, което не е така; че наложената възбрана е насочена към несеквестиреу-мо имущество по чл.444, ал.1, т.7 ГПК, тъй като имотът се явява единствено жилище за нея и за тричленното семейство на сина й, никой от които не притежава друг жилищен имот. Излагат се доводи и че имотът, върху който е наложена възбраната, не надхвърля жилищните нужди на жалбоподателката, както и тези на членовете на семейството й, определени с наредба на МС и съответно не може да бъде предмет на принудително изпълнение; че същата счита, че е недопустимо и незаконосъобразно налагането на възбрана върху единственото й жилище, както се поддържа и че жалбата е в съответствие с дадените разяснения в т.1 от ТР № 2/2013 от 26.06. 2015 г. по тълк.дело № 2/2013 г. на ОСГТК на ВКС.       

              Моли съда да отмени наложената възбрана, както и да спре на основание чл.438 ГПК действията по изпълнението по изп.дело № 20168400400185 по описа на ЧСИ М.Ц., рег.№ 840 на КЧСИ, тъй като продължаването му ще й нанесе непоправими вреди.     

              Ответникът по жалбата – „К.И.И.“ ЕАД, гр.София в подаденото писмено възражение в срока по срока по чл.436, ал.3 ГПК, релевира доводи за недопустимост на жалбата, като поддържа, че същата е подадена след изтичане на едноседмичния срок по чл. 436, ал.1 ГПК /в ред. преди изм. с ДВ бр.100/2019 г./. При условията на евентуалност – са инвокирани аргументи за неоснователност на същата и за правилност и законосъобразност на обжалваното постановление на съдебния изпълнител. Моли да се отхвърли жалбата в цялост.

              В писмените мотиви, депозирани от ЧСИ рег.№ 840 – М.Ц. по реда на чл. 436, ал.3 ГПК е отразено, че депозираната жалба е недопустима, тъй като не са налице основа-ния за обжалване на постановлението, а по същество – че е неоснователна, тъй като наложена-та възбрана е допустимо действие.

              Съдът, като прецени доводите на страните, доказателствата по делото и изискванията на закона, намира за установено следното:

              Жалба е подадена от легитимирано лице в срока по чл.436, ал.1 ГПК и е процесуално допустима.

              Неоснователно е наведеното от „К.И.И.” ЕАД възражение за не-допустимост на жалбата. Съгласно данните от изпълнителното дело по отношение на връчва-нето на поканата от 03.05.2016 г. за доброволно изпълнение на длъжника И.З., в която са посочени и предприетите мерки за удовлетворяване на взискателя в съответствие с чл.428, ал.2, изр.2 ГПК, в т.ч. и възбраната върху процесния имот, е отразено, че е осъщест-вено при условията на чл.47 ГПК – в ред. преди измененията с ДВ бр.86/2017 г., без обаче в случая да са били налице условията за това. Извършено е само едно посещение на адреса, като липсва удостоверяване, че не е намерено лице, което е съгласно да получи поканата, уве-домлението не е поставено на посочените в нормативната уредба места, като не е налице и удостоверяване за пускане на екземпляр от него в пощенската кутия на апартамента, до която връчителят е имал достъп, предвид отбелязването му, че е залепил уведомлението на стената до пощенските кутии във входа. Предвид изложеното отразеното в разписката връчване на поканата на 18.05.2016 г. е нередовно и същото не е породило правни последици, вкл. и такива относно теченето на предвидения в нормата на чл.436, ал.1 ГПК /в ред. преди изм. с ДВ бр.100/2019 г./. Доказателства за узнаване от страна на жалбоподателката на атакуваните действия на съдебния изпълнител преди датата на посочения в частната жалба момент: 10.01. 2019 г. – в производството не са налице, с оглед на което същата не е просрочена.

              Разгледана по същество жалбата е неоснователна.

              С разпоредбата на чл.435, ал.2, т.2 ГПК е предвидено, че длъжникът може да обжалва насочването на изпълнението върху имущество, което смята за несеквестируемо. Съгласно задължителните разяснения, дадени в т.1 на Тълкувателно решение № 2/2013 от 26.06.2015 г. по тълк.дело № 2/2013 г. на ОСГТК на ВКС, принудителното изпълнение се насочва върху отделен обект на длъжника с налагането на запор или възбрана върху този обект, както и че налагането на запор или възбрана върху несеквестируема непотребима вещ, както и описът на такава вещ, са допустими изпълнителни действия. Несеквестируемостта на непотребимите вещи е забрана за тяхното осребряване. Налагането на запор или възбрана върху тях е допус-тимо, тъй като ги задържа в патримониума на длъжника, с оглед на което тези изпълнителни действия не са несъвместими с несквестируемостта и в този смисъл не я нарушават. Предвид обстоятелство, че изпълнителното действие – възбрана върху несеквестируема непотребима вещ, не нарушава несеквестируемостта, същото не подлежи на отмяна.    

              Ирелевантен към основателността на жалбата е въпросът дали в постановлението за налагане на възбраната се твърди, че недвижимият имот-предмет на обезпечението е секвес-тируем. За пълнота на изложението само следва да се отбележи, че в случая по този въпрос не е изразявано становище в постановлението на ЧСИ. 

              С оглед изложеното настоящата инстанция намира, че подадената И.И. жалба, касаеща действията на ЧСИ от 03.05.2016 г. по налагане на възбрана върху собствения й недвижим имот – апартамент № 60, находящ се в гр.*******, се явява неоснователна и следва да бъде оставена без уважение.

              При приетия изход от разглеждане на жалбата неоснователно се явява и заявеното от жалбоподателката искане по чл.438 ГПК, поради което същото следва да бъде оставено без уважение.              

              Воден от горното и на основание чл.437, ал.3 ГПК, Съдът

 

                                                             Р   Е   Ш   И:

 

            ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ жалбата на И.З.И.,***/2019 г. по изп.дело № 20168400400185 по описа на ЧСИ М.Ц., рег.№ 840 на КЧСИ, като неоснователна.  

 

              ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ искането на длъжника И.З.И. по чл.438 ГПК, като неоснователно.  

 

              Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

 

 

                                                                 ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

                                                                                 ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

                                                                                                        2.