Решение по дело №12491/2016 на Софийски градски съд

Номер на акта: 6306
Дата: 7 септември 2017 г. (в сила от 2 октомври 2018 г.)
Съдия: Светослав Василев Василев
Дело: 20161100112491
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 14 октомври 2016 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

 

№…..……../07.09.2017г.

гр. С.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ПЪРВО ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ, 9-ти състав, в публичното съдебно заседание на двадесет и пети май през две хиляди и седемнадесета година, в състав:

 

СЪДИЯ: СВЕТОСЛАВ ВАСИЛЕВ

 

при секретаря Юлия Асенова, като разгледа докладваното от съдията гр.д. № 12491 по описа за 2016г., за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е образувано по искове на Д.К.П., ЕГН **********, със съдебен адрес: ***, офис 6 предявени срещу ЗД „Б.И.“ АД, ЕИК**********и адрес: град С., бул. „********, както следва: с правно основание чл. 226, ал. 1 от КЗ (отм.) за  сумата от 50 000,00 лева - обезщетение за претърпените неимуществени вреди от ПТП от 13.03.2015г., настъпило в гр. С., на бул. „Г.М.“ по вина на водача на лек автомобил марка „Опел Астра“ с рег. № ********ведно със законната лихва върху сумата, считано от 13.03.2015г до окончателното й изплащане; с правно основание чл. 226, ал. 1 от КЗ (отм.) за  сумата от 796,60 лева - обезщетение за претърпените имуществени вреди от ПТП от 13.03.2015г., настъпило в гр. С., на бул. „Г.М.“ по вина на водача на лек автомобил марка „Опел Астра“ с рег. № ********ведно със законната лихва върху сумата, считано от 13.03.2015г до окончателното й изплащане.

Ищецът твърди, че е претърпял неимуществени вреди, изразяващи се в болки, страдания и неудобства в ежедневието по причина на счупването на голямопищялната кост на лявата подбедрица. За лечението на счупването заплаща и разходи в общ размер на 796,60 лева. Увреждането настъпва в резултат на ПТП, реализирано на 13.03.2015г. около 11:00 часа, в град С. по причина на поведението на водача на лек автомобил „Опел Астра“ с peг. № С 5242 ХТ. Последния управлява автомобила по ул. „Н. К.“ и на пешеходната пътека в района на кръстовището с бул. „Г.М.“ блъснал пресичащия на пешеходната пътека пешеходец Д.П.. За извършеното деяние водачът на лек автомобил „Опел Астра“ с peг. № *******Л.В.Р.е признат за виновен в извършване на престъпление по чл. 343, ал.3, пр.3, б. „а“, пр.2, вр. ал.1, б.“б“, вр. чл. 342, ал.1, пр.3 НК и освободен от наказателна отговорност с налагане на административно наказание глоба с решение от 07.12.2015г. постановено по НАХД №15853/2015г на СРС, НО, 133-ти състав. За лек автомобил „Опел Астра“ с peг. № *******е сключена задължителна застраховка „Гражданска отговорност“ при ответното дружество, което отказва изплащане на застрахователно обезщетение. По изложените съображения се иска осъждането на ответника да заплати претендираните суми, ведно със законната лихва и разноските.

Ответникът, ЗД „Б.И.“ АД не оспорва съществуването на застрахователно правоотношение по отношение на процесния лек автомобил към момента на настъпване на ПТП, настъпването на произшествието и вината на застрахования при него водач. Оспорва иска само по размер като счита, че претендираното обезщетение от 50 000,00 лева за неимуществените вреди е прекомерно. Претендира разноски.

Съдът като обсъди доводите на страните и събраните по делото доказателства приема за установено следното:

Не е спорно между страните, че ЗД „Б.И.“ АД е застраховател по задължителната застраховка „Гражданка отговорност“, сключена за лек автомобил „Опел Астра“ с peг. № ********валидна към 13.03.2015г.

С решение от 07.12.2015г. постановено по НАХД №15853/2015г на СРС, НО, 133-ти състав, Л.В.Р.е признат виновен в това, че на 13.03.2015 год., около 11:00 часа, в гр.С., при управление на л.а. „Опел Астра“ с peг. № *******по ул. „Н. К.“, на пешеходната пътека в района на кръстовището с бул. „Г.М.“ блъснал пресичащия на пешеходната пътека пешеходец Д.П., с което нарушил чл. 119 от ЗДвП и му причинил счупване на голямопищялната кост на лявата подбедрица, което довело до трайно затрудняване движенията на левия му крак за повече от 30-дни, престъпление по чл. 343, ал.3, пр.3, б. „а“, пр.2, вр. ал.1, б.“б“, вр. чл. 342, ал.1, пр.3 НК, като го освобождава от наказателна отговорност с налагане на административно наказание глоба.

От заключението на съдебно-медицински експертизи, изготвена от д-р Е.К. – хирург, ортопед-травматолог, както и от събраните по делото медицински документи (епикризи, болнични листове, изследвания, амбулаторни листове) се установява, че вследствие на претърпяното ПТП ищецът получава счупване на голямопищялната кост на лявата подбедрица. Приет е по спешност в УМБАЛСМ „Н.И.Пирогов“, където е опериран. Поставена е метална остеосинтеза с 2 броя канюлирани винта. При такъв вид счупване периода на зарастване на счупването е от 45-60 дни. Рехабилитацията на колянната става е около 60 дни, което зависи и от физическото състояние на пострадалия. Пълното възстановява обикновено отнема период от 6 месеца. При извършения от вещото лице контролен преглед се установява пълно зарастване на счупването, но също и спад на тибиалното плато и ограничения в движението на ставата, които в последствие могат да доведат до ошипяването й. Болките са били с по-голям интензитет през първите 15-20 дни, като са намалявали във времето след това.  Счупването е налагало ползване от ищеца на инвалидна количка и патерици за около 4 месеца. Посочва се и че всички платени суми са за лечение на травмите и са в причинна връзка с тях.

От показанията на свидетеля Н. Ш., приятел на ищеца, се установява, че след инцидента последният изпитва болки и страдания. Изпитва затруднения и при ежедневния тоалет, като къпане и преобличане, излизане. Получил и белодробна инфекция, която налага допълнителни грижи и лечение. Станал сприхав и се депресирал. Съдът кредитира показанията на свидетеля като обективни и отразяващи непосредствени възприятия относно правно-релевантни за спора обстоятелства.

По исковете с правно основание чл. 226 от КЗ (отм.):

Съгласно разпоредбата на чл. 226, ал. 1 от КЗ (отм.), увреденият от деликт, причинен от застрахован по застраховка „Гражданска отговорност”, има право да иска обезщетение за претърпените вреди пряко от застрахователя. За да възникне субективното право по чл. 226, ал. 1 от КЗ (отм.) е необхоД.да се установи, че в резултат на виновното и противоправно поведение на лице, застраховано по задължителна застраховка „Гражданска отговорност”, са настъпили вреди, които са покрит риск по застрахователния договор.

Установи се по делото, че в срока на действие на задължителната застраховка „ГО” настъпва застрахователно събитие, което е покрит риск по нея. За деянието, дееца, вината и противоправността, съдът зачете обвързващата съгласно чл. 300 ГПК сила на решението от 07.12.2015г. постановено по НАХД №15853/2015г на СРС, НО, 133-ти състав, което е задължително за настоящия състав като присъда. 

След като поведението на застрахования водач е виновно и противоправно, а вредите към трети лица са покрит риск по застраховката, съгласно чл. 223, ал.1 от КЗ (отм.), застрахователят дължи плащане на застрахователно обезщетение за причинените от застрахования водач имуществени и неимуществени вреди.

По иска за обезщетяване на причинените от ПТП неимуществени вреди :

От приетите по делото съдебно-медицински експертизи, както и от събраните свидетелски показания, съдът установи, че в резултат на ПТП ищеца търпи неимуществени вреди. Относно размерът, съдът съобрази указанията, дадени с Постановление № 4/68г. на Пленума на ВС и с Постановление № 17/63г. на Пленума на ВС и отчете силата, продължителността и интензивността на болките и страданията, както са описани по-горе при установяване на фактическата страна на спора; общата продължителност на лечебния и възстановителен период около 6 месеца дни; липсата на усложнения при възстановяването; липсата на остатъчни белези; неудобствата в ежедневието; изживения стрес и уплаха; възрастта на пострадалия към датата на ПТП 56 г.; както и социално-икономическите условия към момента на настъпване на ПТП и към настоящия момент. Съдът не отчита при определяне на обезщетението болките и страданията от белодробната инфекция, за която не е доказано, че е в причинно-следствена връзка с произшествието. Не се отчитат и болките и страданията от възможното ошипяване на ставата. Това са бъдещи вреди, чието настъпване към приключване на устните състезания не е потвърдено от СМЕ.

Предвид всички тези обстоятелства по настъпването на вредите, вида и характера на уврежданията, претърпените болки и страдания, степента на увреждане и ефектът, който са оказали върху начина на живот на ищеца, съдът намира, че справедливото обезщетение за претърпените неимуществени вреди възлиза на сумата от 30 000,00 лева.

Ответникът не твърди и не доказва способ за погасяване на задължението.

По изложените съображения искът е доказан по основание до размера от 30 000,00 лева, до който следва да се уважи, ведно със законната лихва, считано от 13.03.2015г. до окончателното й изплащане. За разликата над сумата от 30 000,00 лева до размера от 50 000,00 лева, искът следва да се отхвърли.

По имуществените вреди:

Искът за имуществени вреди също е доказан по основание и размер. По делото са представени доказателства за извършени разходи, свързани с болничния престой и лечението на ищеца. По изложените съображения на ищеца следва да се присъди и сумата от 796,60 лева, ведно със законната лихва от 13.03.2015 г. до окончателното им изплащане.

По разноските.

С оглед изхода на настоящото дело право на разноски имат и двете страни.

Ищецът е освободен от задължение да внесе държавна такса и разноски, поради което съдът не му присъжда такива.

Адв. Н.Б. от САК има право на адвокатско възнаграждение за осъщественото безплатно процесуално представителство на ищеца в размер на 2053,90 лева, от което съразмерно на уважената част от иска ответникът следва да заплати 1245,22 лева. ((30796,60/50796,6)х2053,90=1245,22).

Ответникът има право на адвокатско възнаграждение за процесуално представителство в размер на 4000,00 лева, от които съразмерно на отхвърлената част от исковете следва да му се присъдят 1574,91 лева. ((20000/50796,60)х4000,00=1574,91).

Ответникът следва да се осъди да заплати в полза на бюджета на Софийски градски съд разноски за държавна такса и депозит за СМЕ, съразмерно на уважената част от исковете, в размер на 1364,11 лева. ((30796,60/50796,6)х2250=1364,11).

При тези мотиви, съдът

 

Р   Е   Ш   И   :

 

ОСЪЖДА ЗД „Б.И.“ АД, ЕИК**********и адрес: град С., бул. „********, да заплати на Д.К.П., ЕГН **********, със съдебен адрес: ***, офис 6, както следва: на основание чл. 226, ал. 1 от КЗ (отм.) сумата от 30 000,00 лева - обезщетение за претърпените неимуществени вреди от ПТП от 13.03.2015г., настъпило в гр. С., на бул. „Г.М.“ по вина на водача на лек автомобил марка „Опел Астра“ с рег. № ********ведно със законната лихва върху сумата, считано от 13.03.2015г до окончателното й изплащане; на основание чл. 226, ал. 1 от КЗ (отм.) сумата от 796,60 лева - обезщетение за претърпените имуществени вреди от ПТП от 13.03.2015г., настъпило в гр. С., на бул. „Г.М.“ по вина на водача на лек автомобил марка „Опел Астра“ с рег. № ********ведно със законната лихва върху сумата, считано от 13.03.2015г до окончателното й изплащане, КАТО ОТХВЪРЛЯ ИСКА за неимуществените вреди за разликата над сумата от 30 000.00 лева до сумата от 50 000,00 лева.

ОСЪЖДА ЗД „Б.И.“ АД, ЕИК**********и адрес: град С., бул. „******** да заплати на адв. Н.Б. от САК на основание чл. 38, ал.2 от ЗАдв. сумата от 1245,22 лева – адвокатско възнаграждение съразмерно на уважената част от исковете.

ОСЪЖДА Д. К.П., ЕГН **********, със съдебен адрес: ***, офис 6 да заплати на ЗД „Б.И.“ АД, ЕИК**********и адрес: град С., бул. „********, на основание чл. 78, ал. 3 от ГПК сумата от 1574,91 лева – разноски за производството съразмерно на отхвърлената част от исковете.

ОСЪЖДА ЗД „Б.И.“ АД, ЕИК**********и адрес: град С., бул. „********, да заплати на СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, на основание чл. 78, ал. 6 от ГПК сумата от 1364,11 лева – държавна такса за производството и депозит за СМЕ съразмерно на уважената част от исковете.

Решението може да се обжалва с въззивна жалба пред Софийски апелативен съд в двуседмичен срок от връчването на преписа.

 

СЪДИЯ: