Решение по дело №472/2020 на Административен съд - Враца

Номер на акта: 9
Дата: 14 януари 2021 г. (в сила от 14 януари 2021 г.)
Съдия: Севдалина Василева
Дело: 20207080700472
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 21 септември 2020 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

 

№9

 

гр. Враца,14 .01.2021 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ВРАЦА, АДМИНИСТРАТИВНОНАКАЗАТЕЛЕН СЪСТАВ, в публично заседание на 15.12.2020 г. /петнадесети декември две хиляди и двадесета година/ в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: МИГЛЕНА РАДЕНКОВА

              ЧЛЕНОВЕ: СЕВДАЛИНА ВАСИЛЕВА

                     ТАТЯНА КОЦЕВА

 

при секретаря МАРГАРИТКА АЛИПИЕВА и с участието на прокурора ВЕСЕЛИН ВЪТОВ, като разгледа докладваното от съдия  ВАСИЛЕВА  КАН дело № 472 по описа на АдмС – Враца за 2020 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 208 и сл. АПК във връзка с чл. 63,  ал. 1  ЗАНН.

Образувано е по касационна жалба на „Р.“ ЕООД ***, депозирана чрез *К.Т. от ***, против Решение № 211 от 01.07.2020 г., постановено по АНД № 136/2020 г. на Районен съд - Враца, с което е потвърдено издаденото срещу касатора НП № 1-2-ДТ/17.01.2020 г. на Директора на РИОСВ – Враца. С касационната жалба се твърди, че оспореното решение е неправилно и незаконосъобразно, като са изложени доводи за липса на събрани и обсъдени от съда доказателства за пълното и всестранно изясняване на случая. Сочи се, че санкционираното дружество е само посредник при търговията с отпадъци и не се нуждае от регистрационен документ по чл. 35 от ЗУО, както неправилно е приел АНО с издаване на НП и съдът в мотивите на оспореното решение. Възразява се срещу правната теза на Районния съд за процесуална законосъобразност на проведеното административнонаказателно производство, понеже датата на нарушението не е установена и неправилно съдът е приел, че санкционният акт е издаден от компетентен орган. Отправено е искане към касационния съд за отмяна на обжалваното решение, като се постанови друго, с което да отмени процесното наказателно постановление.

В съдебно заседание касационният жалбоподател, редовно призован, не се представлява.

Ответната страна - РИОСВ–Враца, редовно призована, не се представлява в съдебно заседание. Постъпила е писмена защита от Директора на РИОСВ – Враца, в която са изложени подробни аргументи  по съществото на спора, като намира оспорения правораздавателен акт на РС – Враца, за правилен, обоснован и постановен в съответствие със събраните по делото доказателства, обсъдени в тяхната съвкупност и взаимовръзка, при липса на нарушения на съдопроизводствените правила. Отправено е искане към касационната инстанция да постанови съдебен акт, с който да остави в сила оспореното решение, като правилно и законосъобразно.

Участващият в касационното производство прокурор дава заключение за  неоснователност на  касационната жалба, а решението намира за валидно и допустимо, постановено при правилно приложение на материалния закон и моли касационната инстанция да го остави в сила.

В настоящото производство не са представени нови писмени доказателства за установяване на касационните основания.

Настоящият съдебен състав, като взе предвид наведените в касационната жалба доводи, становищата на страните, събраните доказателства и след извършване на служебна проверка на обжалваното решение, съгласно чл. 218, ал. 2 АПК, приема следното:

Касационната жалба е подадена от надлежна страна в законоустановения срок  против съдебен акт, подлежащ на касационна проверка, поради което е процесуално допустима. Разгледана по същество, същата е  неоснователна по следните съображения:

Предмет на касационен контрол пред настоящата инстанция е Решение № 211 от 01.07.2020 г., постановено по АНД № 136/2020 г. по описа на Районен съд - Враца, с което е потвърдено НП № 1-2-ДТ/17.01.2020 г. на Директора на РИОСВ – Враца. С последното на основание чл. 136, ал. 2, т. 3 от Закона за управление на отпадъците, във вр. чл. 35, ал. 3 от същия закон, чл. 53 и чл. 83 от ЗАНН на дружеството касатор – „Р.“ ЕООД *** е наложено административно наказание „имуществена санкция“ в размер на 10000 /десет хиляди/ лева.

За да потвърди НП, Районният съд е приел, че АУАН е съставен и НП е издадено от компетентни органи, в сроковете по чл. 34, ал. 1 и ал. 3 от ЗАНН, при спазване на изискванията, визирани в разпоредбите на чл. 42 и чл. 57 ЗАНН. Достатъчно подробно са описани обстоятелствата, при които е извършено нарушението, начина на констатиране на същото, подробно и точно е описана правната му квалификация, както и кой текст от кой закон е нарушен, при което не е накърнено правото на нарушителя да разбере срещу какво именно нарушение да организира защитата си. Съдът обстойно е обсъдил приобщените към делото писмени и гласни доказателства и въз основа на тях е приел за безспорно и категорично установено, че на 06.01.2020 г. дружеството жалбоподател и настоящ касатор е съхранявало отпадъци – около 50 тона негодни за употреба тонер касети, които са в метални касети, в бигбег чували и в насипно състояние, без да има издаден регистрационен документ по чл. 35 от ЗУО. С това е нарушена нормата на чл.136, ал. 2, т. 3, вр. чл. 35, ал. 3 ЗУО според които разпоредби за извършване на дейностите по събиране и транспортиране на отпадъци по смисъла на §1, т. 41 и т. 43 от ДР на ЗУО, се изисква регистрация и издаване на документ по реда на Глава пета, раздел II, а за дейностите по т. 9 – по реда на Глава пета, Раздел IV, като на юридическото лице, което: събира, транспортира и/или третира отпадъци или извършва рециклиране на кораби по смисъла на Регламент (ЕС) № 1257/2013 без разрешение или регистрационен документ, когато такива се изискват, се налага имуществена санкция в размер от 7000 до 20000 лева. Съдът е обсъдил и справедливостта на наложеното административно наказание, като е посочил,че размерът на имуществената санкция е под средния предвиден в закона, а предвид липсата на смекчаващи отговорността обстоятелства, налагането на санкция в предвидения от законодателя минимум би било несъответно на заложените в чл. 12 и чл. 27 ЗАНН принципи.

Решение е правилно. При субсидиарното действие на НПК, въззивният съд е изпълнил служебното си задължение да проведе съдебното следствие по начин, който е осигурил обективно, всестранно и пълно изясняване на всички обстоятелства, включени в предмета на доказване по конкретното дело, при точното съблюдаване на процесуалните правила относно събиране, проверка и анализ на доказателствената съвкупност, и не е допуснал нарушения на съдопроизводствените правила. Районният съд е събрал необходимите и относими доказателства, за чието съществуване са налице данни по делото и въз основа на тях правилно е установена фактическата обстановка. Обсъдени са всички възражения, изложени в жалбата, включително относно датата на нарушението и компетентността на АНО, като са формирани обосновани изводи за тяхната неоснователност, които изводи се споделят напълно от настоящия касационен състав. В тази връзка касационната инстанция намира за необходимо да отбележи, че издателят на НП е лице, което заема длъжността Директор на РИОСВ – Враца към датата на неговото издаване, което обстоятелство е ноторно известно и не следва да бъде изрично доказвано. Споделят се също така изводите на РС, че по делото са ангажирани достатъчно, убедителни и непротиворечиви доказателства относно извършеното от дружеството нарушение, предвид липсата на регистрационен документ за съхранение на отпадъци с код и наименование ****, независимо чия собственост са същите, като правилна е преценката на въззивния съд, че въпросът за субективната страна на нарушението не следва да бъде обсъждан, доколкото отговорността на юридическото лице е обективна и безвиновна.

В този смисъл доводите в касационната жалба за незаконосъобразност на оспореното решение са напълно неоснователни и настоящата инстанция ги възприема като форма на защитна теза, а не релевантен по делото факт.

Предвид изложеното на основание чл. 221, ал. 2, изр. 2 от АПК, изцяло се споделят изложените мотиви в решението на РС - Враца, поради което същите не следва отново да бъдат преповтаряни.

При извършената служебна касационна проверка не се установяват основания за отмяна на обжалваното съдебно решение. Районният съд е постановил валидно, допустимо и правилно решение, постановено при правилно приложение на материалния закон, преценявайки всички събрани в хода на производството доказателства, без да игнорира или анализира превратно което и да е от тях, което настоящата касационна инстанция възприема напълно.

По изложените съображения, касационната инстанция намира, че решението на районния съд е законосъобразно и следва да бъде оставено в сила.

Воден от горното, на основание чл. 221, ал. 2, предл. първо от АПК, във връзка с чл. 63, ал. 1, изр. 2 от ЗАНН, съдът

 

Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение  № 211 от 01.07.2020 г., постановено по АНД  № 136/2020 г.  на  Районен съд Враца.

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване и протест.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

         ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

                               2.