Решение по дело №1009/2013 на Районен съд - Девня

Номер на акта: 130
Дата: 6 октомври 2014 г. (в сила от 4 ноември 2014 г.)
Съдия: Добрина Иванчева Петрова
Дело: 20133120101009
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 5 ноември 2013 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№130/6.10.2014г.

 

гр.Девня

 

В     И М Е Т О     Н А     Н А Р О Д А

 

            Девненски районен съд, първи състав в публично заседание на шестнадесети септември през две хиляди и четиринадесета година, в състав:

                                                                                 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: Д. ПЕТРОВА

 

            при участието на секретаря С.Г. като разгледа докладваното от съдията гр. дело № 1009 по описа за 2013 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

            Предявен е иск Р.И.К. и С.К.К., против З.Т.А., с правно основание чл.32 от ЗС за разпределяне ползването на съсобствен недвижим имот. Ищците твърдят, че са собственици на ½ ид. ч. от дворно място, намиращо се в ***, цялото с площ от 632 кв.м., ведно с ½ ид. ч. от построената в дворното място масивна жилищна сграда, състояща се от един етаж и приземен етаж, подробно описани в НА за покупко-продажба №13, т.ІІ, дело №434/1989 г. на Районен съдия при РС гр. Девня, както и ½ ид. ч. от общите части на сградата. Твърдят, че те двамата ищци обитават приземния етаж, който включва три стаи, кухня, баня, тоалет, със самостоятелен вход и откъм дворното място. Твърдят още, че ответникът е собственик на първи етаж от жилищната сграда. Молят съда, да постанови решение, с което да разпредели ползването на дворното място, общите части на сградата и таванското подпокривно пространство. Претендират направените по делото разноски.

            В едномесечния срок за отговор ответникът е постъпил отговор на исковата молба. Ответникът изразява становище, че иска е допустим, но по същество неоснователен. Оспорва искането за възлагане на разноските върху него. Прави възражение с последваща молба, че 75 кв.м. от дворното място не са в съсобственост, а той е техен собственик придобил ги по регулация с НА 13 том ІІ дело №434/89г.

Съдът, след съвкупна преценка на събраните по делото доказателства, заедно и поотделно и по вътрешно убеждение, приема за установено следното от фактическа и правна страна:

От Нотариален акт за покупко-продажба на недвижим имот №13, том ІІ, дело № 434/1989 г. на районен съдия при РС-Девня ,  се установява че З.Т.А. е продал на Р.И.К. и нейния съпруг С.К.К.  ½ ид.част от дворно място на ***, цялото с пространство от 632 кв.м. ,включено в парцел ІV-828 в кв.114 по плана на гр.Суворово ,заедно с ½ ид.ч. от построената в същото дворно място жилищна сграда на един етаж и с  приземен етаж.

Видно от удостоверение изх.№ 44/13г. на Н-к УТ при Община Суворово се установява, че УПИ V-1260 в кв.114 по плана на гр.Суворово е идентичен с парцел ІV-328 в кв.114 по НА 13/1989г.

С НА №7,том І ,дело № 13/90г.  на районен съдия при РС-Девня З.Т.А. е признат за собственик по регулация на незастроено дворно място от 75 кв.м., което се изземва от имот пл.№ 826 в кв.114 по плана на гр.Суворово, собственост на В. Т.А. и И. Т.А. и се придава към парцел ІV-828 в кв.114 по плана на гр.Суворово.

От назначената по делото СТЕ, заключението по която е обективно и компетентно дадено, неоспорена от страните и приета от съда се установява, че имотът представлява Дворно място с площ 632 кв.м., представляващи урегулиран поземлен имот V-1260 в кв. 114 по плана на гр. Суворово, заедно с построената в имота двуетажна жилищна сграда със застроена площ 80 кв.м. Жилищната сграда се състои от: за първият приземен етаж - входно антре и санитарен възел /обособени в стълбищната площадка на етажа- З кв.м./, коридор, два склада и два гаража /по инвестиционен проект/ преустроени в 4 жилищни стаи, в едната от които е обособена кухня и една тераса; на втори етаж - входно антре, санитарен възел, кухня, дневна и 2 спални и две тераси; в под покривното пространство - общ таван /по проект антре и две тавански помещения/ Сградата е масивна с ж.б. плочи, електрифицирана и водоснабдена. Отпадните води от втори етаж са заустени в градската канализационна мрежа, а от първият етаж се изтичат в септична яма. Предлага два варианта за ползване с приложени скици. От допълнителната СТЕ се установява, че пристройката към съществуващата тераса не е възможно да се ползва съвместно, тъй като има връзка с първия етаж и представлява част от съществуващата тераса. Мазата е по-целесъобразно да се ползва от ползвателя на първи етаж, тъй като се намира под неговата тераса и пристройката към нея, но е възможно и съвместно ползване. С включване в разпределението на ползване на имота и пристройката-маза  и пристройка към съществуваща тераса, представя ІV варианта за разпределяне на ползването.

Гореизложената фактическа обстановка обуславя следните правни изводи:

Р.И.К.С.К.К. и З.Т.А. се легитимират като съсобственици на процесния имот видно от нотариален акт за покупко-продажба на недвижим имот №13, том ІІ, дело № 434/1989 г. на районен съдия при РС-Девня, се установява че З.Т.А. е продал на Р.И.К. и нейния съпруг С.К.К.  ½ ид.част от дворно място на ***, цялото с пространство от 632 кв.м., включено в парцел ІV-828 в кв.114 по плана на гр.Суворово ,заедно с ½ ид.ч. от построената в същото дворно място жилищна сграда на един етаж и с  приземен етаж. На основание чл.146 от ГПК, съдът е приел за безспорно между страните, че ищците са собственици на приземен етаж от сграда, построена в УПИ V-1260 в кв.114 по плана на гр. Суворово, а ответникът е собственик на първи етаж от сградата.

Не се спори между страните, че дворното място е съсобствено, както и че не могат да разпределят ползването на общите части от сградата.

            Относно направеното от ответника възражение, че 75 кв.м. от дворното място не са в съсобственост, а той е техен собственик придобил ги по регулация с НА 13 том ІІ дело №434/89г., то същото  е несвоевременно направено, но и неоснователно. Собствеността върху придаваемите части преминава по силата на самата регулация, тя получава значение на безусловно придобивно основание от деня, когато е приложена, тъй като дотогава при евентуалното й изменение или създаване на цялостна нова регулация се изхожда от първоначалното положение на имотите съгласно чл. 33, ал.1 и 2 от ЗТСУ (отм.). Ето защо, тези 75 кв.м. са част от процесното дворно място и съответно в режим на съсобственост.

Ищците не ползват имота съобразно права си, съгласно чл. 31, ал. 1 ЗС и съдът следва по реда на чл. 32 ЗС да направи фактическо разпределение на ползването му. Съдът не е обвързан с предложения от страните начин за ползване. Съдът при определяне начина на ползване на съсобствен имот съобразно с разпоредбата на  чл. 32, ал. 2 ЗС се ръководи от изискването ползването да отговаря най-пълно на правата на съсобствениците, да не засяга извършените от тях подобрения, на най-целесъобразното ползване на имота от съсобствениците и то по фактическото положение на този имот към момента на разрешаването на спора - при наличието на построените към този момент жилищни, стопански и други постройки, огради. С решението по  чл. 32, ал. 2 ЗС съдът замества липсващото или взето във вреда на общата вещ съгласие на съсобствениците относно реалното ползване на имота и с оглед правото на всеки съсобственик да си служи с общата вещ. Използваното в чл. 31, ал. 2 ЗС понятие "служене с общата вещ" означава прякото й използване съвместимо с нейното нормално предназначение, без да се уврежда субстанцията й или да се накърняват свойствата й. Именно затова съдебната администрация по  чл. 32, ал. 2 ЗС се осъществява по посочения по-горе начин /при съобразяване с фактическото състояние и с предназначението на вещта/ и съдът няма право да предписва или взема предвид каквито и да било бъдещи преустройства с цел обособяване на отделни дялове за ползване. В този смисъл е и постоянната практика на ВКС /решение № 409 от 26.05.2010 г. по гр. д. № 224/2009 г., ВКС, I г.о. и решение № 71 от 19.04.2011 г. на ВКС по гр. д. № 727/2010 г., II г. о., ГК., постановени по реда на чл. 290 ГПК, както и решение № ЗЗ8 от 18.05.2009 г. на ВКС по гр. д. № 176/2008 г., III г. о., ГК, решение № 59 от 4.03.2009 г. на ВКС по гр. д. № 67/2008 г., II г. о., ГК, решение № 1070 от 17.12.2008 г. по гр. д. № 4297/2007 г., I г. о., решение № 3528 от 30.11.1981 г. по гр. д. № 2532/1981 г., I г. о. и решение № 1150 от 2.10.2008 г. по гр. д. № 4821/2007, т., V г. о. и др./.

Поради изложеното, разпределяне ползването на общите части в сградата и дворното място следва да се извърши по вариантите предложени в Допълнителната съдебно –техническа експертиза, тъй като по нея е взета предвид и съществуващата пристройка-маза с една стая върху нея. От предложените варианти съдът намира, че най-целесъобразно е разпределяне ползването по Вариант І, като следва да се отчете обстоятелството, че съдът не е сезиран с искане за разпределяне ползването на жилищните етажи, а само на общите части и дворното място. Поради което същото следва да се извърши, както следва : за съвместно /общо/ ползване от страните – стълбище със ЗП 10 кв.м. – от входа за сградата до таванските помещения /като на първи етаж стълбищната площадка 3 кв.м. се ползва от Р.И.К. и С.К.К. и в нея са обособени входно антре и санитарен възел/ и 1 кв.м. от таваназа вход към съответните части на двете страни. Ползване от Р.И.К. и С.К.К.: Маза с полезна площ 9 кв.м. От таванският етаж –ид.част – северозападната с полезна площ 21,5 кв.м. /приспадам пристройката и мазата/. Ползване от З.Т.А.: от таванският етаж – ид.част – източната с полезна площ 47,5 кв.м./прибавям площ равна на пристройката и мазата/. За съвместно /общо/ ползване от страните: Теренът под сградата – 80 кв.м. /т.4-16-17-18/ и вход за сградата и място за паркиране, в което е изградена и септичната яма на Р. и С. К. – 60 кв.м. /т.1-2-3-4-5-6-7/. Ползване на двора от З.Т.А.: ½  ид. част от лицето на имота /като се приспадне общото ползване/ - 34 кв.м. /т.6-7-8-9/ и североизточната част на имота с площ 212 кв.м. /т.-2-3-15-12-13-14/ Ползване на двора от Р.И.К. и С.К.К.: вход към тяхната част 1м. източно от сградата и югоизточната част на имота – 246 кв.м. /т.5-6-9-8-10-11-12-15-16-17-18/

С постановеното по реда на чл. 274, ал. 3 ГПК определение № 389/08.10.2010 г. по ч.гр.д. № 293/2010 г., ВКС, ІІ г.о. са дадени разяснения относно отговорността за разноски в производството по  чл. 32, ал. 2 ЗС. Прието е, че страните трябва да понесат такава част от разноските, включващи заплатените такси и възнаграждения за назначени от съда технически експертизи пред инстанциите по същество, съответстваща на размера на дела им в съсобствеността. Относно заплатените от страните възнаграждения за адвокат, разноските следва да останат за всяка страна в обема, в който са направени.

С оглед изложеното разноски в настоящото производство се следва единствено на ищците за заплатените от тях държавна такса -80лв.и възнаграждение за вещи лица в размер на 260 лева. Съобразявайки правата на страните в съсобствеността от общо реализираните от ищците разноски от 340 лева в тежест на ответника следва да се възложи сумата от 170 лева. Направените от ищците и ответника разноски за адвокатско възнаграждение следва да останат за всеки от тях в обема, в който са ги направили.

Мотивиран от гореизложеното, съдът

 

Р  Е  Ш  И :

 

            РАЗПРЕДЕЛЯ ползването на недвижим имот, находящ се в гр.Суворово представляващ УПИ V-1260 в кв.114 по плана на гр.Суворово и общите части в находяща се в имота жилищна сграда, като Р.И.К. ЕГН **********, С.К.К. ЕГН **********  и З.Т.А. ЕГН ********** общо да ползват стълбище със ЗП 10 кв.м. – от входа за сградата до таванските помещения /като на първи етаж стълбищната площадка 3 кв.м. се ползва от Р.И.К. и С.К.К. и в нея са обособени входно антре и санитарен възел/ и 1 кв.м. от таваназа вход към съответните части на двете страни и теренът под сградата – 80 кв.м. /т.4-16-17-18/ и вход за сградата и място за паркиране, в което е изградена и септичната яма на Р. и С. К. – 60 кв.м. /т.1-2-3-4-5-6-7/ защриховани с червен цвят по скица на л.72 от делото, Р.И.К. ЕГН ********** и С.К.К. ЕГН ********** да ползват маза с полезна площ 9 кв.м., от таванският етаж –ид.част – северозападната с полезна площ 21,5 кв.м. защрихована в със зелен цвят по скица на л.70 от делото  и вход към тяхната част 1м. източно от сградата и югоизточната част на имота – 246 кв.м. /т.5-6-9-8-10-11-12-15-16-17-18/ защрихована в със зелен цвят по скица на л.72 от делото  и З.Т.А. ЕГН ********** да ползва от таванският етаж – ид.част – източната с полезна площ 47,5 кв.м. защрихована в със син цвят по скица на л.70 от делото  и ½  ид. част от лицето на имота /като се приспадне общото ползване/ - 34 кв.м. /т.6-7-8-9/ и североизточната част на имота с площ 212 кв.м. /т.-2-3-15-12-13-14/ защриховани в със син цвят по скица на л.72 от делото, съобразно скици на л.70 и л.72 от делото, на основание  чл. 32, ал.2 от ЗС.

            Скиците на вещото лице Д.М. на л. 70 и л.72 от делото, приподписана от съда, съставлява неразделна част от настоящото решение.

            ОСЪЖДА  З.Т.А. ЕГН ********** да заплати на Р.И.К. ЕГН ********** и С.К.К. ЕГН ********** сумата от 170 лв. /сто и седемдесет лева/, на основание чл.78, ал.1 от ГПК.

РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване с въззивна жалба пред Варненски окръжен съд в двуседмичен срок от връчването му на страните.

 

                                                     РАЙОНЕН СЪДИЯ: