Определение по дело №913/2018 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 7417
Дата: 20 юли 2018 г.
Съдия: Михаела Светлозар Боева
Дело: 20185330100913
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 17 януари 2018 г.

Съдържание на акта

           О  П  Р  Е  Д  Е  Л  Е  Н  И  Е

 

№7417                                    20.07.2018 г.                                       гр.Пловдив

 

ПЛОВДИВСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, XXI гр. състав, в закрито заседание  на  20.07.2018 г. в състав:

 

                    РАЙОНЕН СЪДИЯ: МИХАЕЛА БОЕВА

 

като разгледа докладваното от съдията гражданско дело № 913/2018 г. по описа на ПРС, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е образувано по искова молба на Д.Г.Г. против А.Д.Т., с която е предявен иск за присъждане на обезщетение за неимуществени вреди във връзка с оперативна интервенция.

Въпреки постъпилите уточнителни молби, съдът приема, че ИМ страда от нередовности, поради съществено противоречие между обстоятелствена част и петитум.

Твърди се, че между страните е налице договорно правоотношение за поставяне на импланти /л.59/. Вследствие на оперативната интервенция, била засегната двигателната способност на лявата ръка. Изрично се заявява, че настъпилото усложнение е пряко свързано с некачествено изпълнение на хирургичната интервенция /вж. ИМ л.4/. Нарушени били задължения за оказване на адекватна медицинска помощ, закрепени в нормативни актове. Същевременно се поддържа, че се претендира обезщетение за вреди от непозволено увреждане.

Правната квалификация на претенциите е дейност на съда, която се извършва на база твърдените факти и обстоятелства в ИМ. В случая, те са противоречиви и обстоятелствената част не съответства на заявения петитум.

Изрично се сочи, че между страните е възникнало договорно правоотношение, по което обаче ответникът не е изпълнил точно поетите задължения, вследствие на което ищцата е претърпяла физическа увреда, болки и страдания. Връзката между страните произтича пряко от облигационното правоотношение, в което са включени правата и задълженията им, в т.ч. –за точно /качествено/ осъществяване на търсения резултат по поставяне на импланти. При положение, че се твърди вредата да е пряко свързана с неизпълнение на задължението за точно изпълнение, не може да се приеме, че претенцията има своето основание в института на деликтната отговорност. Ищцата търси обезвреда във връзка с облигационната обвързаност с ответника. Поддържа се изрично обаче, че сумата е дължима във връзка с непозволено увреждане, което не е свързано с правоотношението, а почива на общия принцип да не се вреди другиму.

С оглед изложеното, не може да се изведе с яснота основанието на претенцията, което би препятствало и правото на защита на ответника. Фактическите състави при договорната и деликтната отговорност се различават. В ИМ има изложени твърдения за нарушение на медицински стандарти, които обаче са свързани с качеството на предоставената услуга.

В последното уточнение /т.4/ се заявява, че претенцията се крепи само на твърдения за нарушаване на медицински стандарт, а не на неточно изпълнение по договора, докато в първоначалната ИМ се поддържа, че предоставената по договора услуга е некачествена и не отговаря на медицинските стандарти. Качеството на услугата може да се свързва както със спазване на конкретни задължения по договора, така и със спазването на определените от нормативната уредба критерии. Горното обаче е все свързано с първоизточника на отношенията между страните и това е възникналото облигационно съглашение. При наличието му и твърдението за вреди, вследствие на неизпълнение на задълженията по него, не може да се поддържа припокриване с фактическия състав на деликта. Дори и принципно да е допустимо в практиката и теорията при подобни хипотези да се търси обезвреда и на двете основания, конкретният случай и изложените твърдения, на които ищецът основава претенцията си, навеждат на извод за договорна, а не деликтна отговорност.

Тъй като ищецът поддържа последната, въпреки заявеното неточно  изпълнение при извършената оперативна намеса, от което са произтекли вредите, по делото е налице противоречие, което не може да бъде отстранено от съда.

Исковата молба е нередовна, поради което следва да бъде върната, а производството – прекратено.

Така мотивиран, съдът

 

   О П Р Е Д Е Л И :

 

ВРЪЩА искова молба с вх.№ 3457/17.01.2018 г., подадена от  Д.Г.Г. против А.Д.Т., като нередовна.

ПРЕКРАТЯВА производството по гражданско дело № 913 по описа за 2018 г. на Районен съд- Пловдив, XXI гр.с.

Определението подлежи на обжалване от ищеца с частна жалба пред Окръжен съд- Пловдив в едноседмичен срок от връчването му.

 

Препис от Определението да се връчи само на ищеца, чрез пълномощника а. Ш..

         

                                                        СЪДИЯ:п

ВЯРНО С ОРИГИНАЛА!

МП