Определение по дело №1092/2020 на Административен съд - Бургас

Номер на акта: 1463
Дата: 31 юли 2020 г. (в сила от 18 август 2020 г.)
Съдия: Димитър Христов Гальов
Дело: 20207040701092
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 15 юни 2020 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

      1463                                   31.07.2020 година,                          гр. Бургас

 

Бургаският административен съд, първи състав, на тридесет и първи юли две хиляди и двадесета година, в закрито заседание, в следния състав:

 

Съдия:  Димитър Гальов

 

като разгледа докладваното от съдията адм. дело № 1092 по описа за 2020г., за да се произнесе взе предвид следното:

               Производството е образувано по искова молба от А.Г.К., чрез пълномощника –адвокат М.М. ***, със съдебен адрес:***, против „Окръжна дирекция  на МВР- Бургас сектор „Пътна полиция“. Предявен е осъдителен иск, с правно основание чл.1, ал.1 от ЗОДОВ, вр. с чл.86 от ЗЗД.

          В обстоятелствената част на исковата молба се сочи, че срещу ищеца е било издадено Наказателно постановление № 19-0769-005841 от 10.12.2019г. на Началник група към ОД на МВР-гр.Бургас, сектор „Пътна полиция“ и по повод на неговото обжалване е образувано НАХД № 388 от 2020г. по описа на Районен съд-гр.Бургас, приключило с Решение № 467 от 21.04.2020г., с което оспореното НП е отменено изцяло, като незаконосъобразно. Сочи се, че в резултат на тези неправомерни действия ищецът претърпял имуществени вреди в размер на 200 лева и съгласно чл.86 от ЗЗД имал право на законна лихва върху тази сума от датата на влизане в сила на отменителното решение до окончателното плащане на тази сума.

       Иска се осъждане на ответната страна „Окръжна дирекция  на МВР- Бургас сектор „Пътна полиция“ да заплати на ищеца сумата от 200 лева, съставляваща обезщетение за причинени имуществени вреди, които съставлявали заплатено адвокатско възнаграждение за защита по НАХД № 388 от 2020г. по описа на БРС, ведно със законната лихва, считано от 05.06.2020г. до окончателното плащане на тази сума /обезщетението/. Претендират се и съдебно-деловодните разноски по настоящото дело.

           С Разпореждане № 1135 от 26.07.2020г. исковата молба е оставена без движение и съдът е указал на ищеца, чрез неговия пълномощник, да уточни изрично кой е ответника, доколкото не съществува учреждение с наименованието „Окръжна дирекция…“, а относно посоченият сектор „Пътна полиция“ е указано на страната, че това структурно звено на МВР не е юридическо лице и в този смисъл не е правосубектно, за да бъде ответник по делото, в производство по реда на чл.203 от АПК. Освен това е указано изрично да се уточни от какво произтичат вредите, които се претендират, доколкото се сочи, че било оспорено и отменено наказателно постановление, което съставлява административен акт, а в исковата молба се сочи успоредно с това, че вредите произтичат от „неправомерни действия“. Както е известно, вредите, които подлежат на обезщетяване по реда на чл.1, ал.1 от ЗОДОВ могат да произтичат от незаконосъобразни действия, бездействия на органи, осъществяващи административна дейност или от незаконосъобразни административни актове, т.е. в исковата молба следва ясно и недвусмислено да се посочи от какво произтичат твърдените вреди, дали от „незаконосъобразни действия“ или от „незаконосъобразен акт“.

              Съобщението е връчено на пълномощника на ищеца на 06.07.2020г.. Срокът за изпълнение на дадените указания е изтекъл на 13.07.2020г.- присъствен ден /понеделник/. Както в този срок, така и до настоящият момент- 31.07.2020г. указанията на съда не са изпълнени. Не е направено никакво уточнение, съгласно дадените указания до ищеца. Изрично са указани и последиците от неизпълнение на дадените указания, а именно- прекратяване на производството по делото. Следователно, исковата молба следва да бъде върната, а образуваното съдебно производство прекратено.

             Отделно от изложеното, по отношение процесуалната допустимост на предявения иск следва да се отбележи и следното:

        Вярно е, че съгласно задължителните указания на ТР № 2 от 2009г. на ВАС, съдилищата не могат да присъждат разноски в адмнистративно-наказателните производства, поради липса на правна уредба към онзи момент. Освен това, на основание т.1 от ТП № 2 от 2015г. на Общото събрание на ВКС и ВАС, исканията за обезщетяване на направени разноски по този вид дела подлежали на разглеждане по реда на чл.1, ал.1 от ЗОДОВ и съобразно чл.205 от АПК. Доколкото в случаят се иска се осъждане на ответника, каквото и да е наименованието на учреждението, да заплати описаната сума, представляваща причинени вреди от незаконосъобразно НП, ведно със законната лихва върху тази сума от влизане в сила решението за отмяна на този акт, до окончателното плащане.

           Във връзка с произнасяне по подадената искова молба, съдът изиска служебно в цялост НАХД № 388 от 2020г. по описа на БРС, образувано по оспорване на цитираното наказателно постановление, издадено от ОД на МВР-гр.Бургас.

           Делото е образувано на 28.01.2020г., а първото и единствено  заседание е проведено на 06.03.2020г.

           На 21.04.2020г. е постановено решение по процесното АНП, с което оспореното постановление е отменено изцяло, като незаконосъобразно. Не се и твърди срещу този съдебен акт да е подадена в срок касационна жалба, нито се установява такова обстоятелство от материалите по делото и действително, на 05.06.2020г. решението влязло в законна сила, както е отразено надлежно и върху съдебния акт.

          Видно от текста на решението, съдът се е произнесъл по въпроса за разноските, като ОД на МВР-гр.Бургас е осъдена да заплати на жалбоподателя /ищец понастоящем/ сумата от 200 лева, съставляваща разноски по водене на това АНД, за платеното адвокатско възнаграждение, на което ищецът се позовава и в исковата си молба.

          При преценка допустимостта на предявения осъдителен иск от правна страна, съдът съобрази, както следва:

         Считано от 03.12.2019г. настъпиха законодателни промени, а именно влязоха в сила изменения и допълнения на Закона за административните нарушения и наказания, обнародвани в Държавен вестник, бр.94 от 29.11.2019г., съгласно които е създадена нова „Алинея 3“ на чл.63 от ЗАНН със съдържание, както следва: „В съдебните производства по ал.1 страните имат право на присъждане на разноски по реда на АПК.“Както е известно, правомощията на съда при разглеждане на жалбата срещу НП или ЕФ са предвидени именно в нормата на чл.63, ал.1 от ЗАНН. Следователно, цитираните от ищеца указания на съществуващата до момента задължителна съдебна практика са неприложими. Това е така, защото считано от посочената дата на влизане в сила на законодателната промяна вече е налице регламентирана правна възможност за присъждане на разноски по този вид дела и с уреждането на съответния институт в административнонаказателното производство автоматично отпада съществуващата до този момент друга процесуална възможност тези разноски да се претендират като имуществени вреди в отделна процедура, а именно в производство по обезщетение, съгласно чл.203 и сл. от АПК и чл.1, ал.1 от ЗОДОВ. Ако се приеме противното, би се стигнало до признаване на възможността, след приключване на съответното АНП с влязъл в сила краен акт да се допусне присъждането на разноски за втори път в отделно производство или с други думи да се стигне до пререшаване на въпроса за разноските в отделно производство, каквото би било несъвместимо с действащата правна уредба въобще, което освен това би нарушило и стабилитета на съдебния акт. Във всички видове съдебни производства, правоимащата страна /в чиято полза е постановен съдебен акт/ има и право да й се присъдят направените разноски, което е нейно процесуално право и акцесорна претенция, а уважаването й произтича от изхода на делото. В случаят, такова искане е направено, а и съдът се е произнесъл в частта за разноските по реда на АПК /чл.63, ал.3 от ЗАНН/.

      При действащата нормативна уредба именно Районен съд-гр.Бургас е  компетентен да се произнесе по тази акцесорна претенция на жалбоподателя, обусловена от изхода от делото, а очевидна тя също е уважена и тези разноски са присъдени с влязъл в сила съдебен акт. С промяната на нормативната уредба, предявяване на подобни претенции по реда на чл.1, ал.1 от ЗОДОВ вече е НЕДОПУСТИМО, след като е предвидена изрична възможност в хода на самото производство по обжалване да се присъждат разноски по делото. Тази възможност по реда на ЗОДОВ остава открита към момента само за завършилите производства, в които е постановен краен съдебен акт, преди да бъде изменена нормативната уредба или в случай, че съдебният акт е изготвен след настъпването на законовата промяна, но само при положение, че последното открито заседание по съответното дело е проведено преди влизане в сила на чл.63, ал.3 от ЗАНН в действащата му редакция, т.е. преди 03.12.2019г., когато обективно не е съществувала правна възможност за претендиране на разноски по този вид производства. В процесният казус, тази акцесорна претенция на жалбоподателя, обусловена от изхода от делото, също е уважена и очевидно тези разноски вече са присъдени с влязъл в сила съдебен акт.

          Обобщено, предявеният осъдителен иск е НЕДОПУСТИМ и на това отделно основание, тъй като за ищеца вече съществува друг ред за обезщетяване за направените в хода на оспорването съдебно-деловодни разноски, с оглед контекста на изложеното в настоящия съдебен акт, поради което липсва и възможността от разглеждане на исковата претенция по същество. Отделен е въпроса, че след присъждането им, предявяването на нов иск за такова обезщетяване означава, че се претендират за втори път.

           При тези констатации, следва да се върне исковата молба и да се прекрати настоящото дело, на две отделни основания, поради неотстраняване на констатираните нередовности и недопустимост на иска.

         По изложените съображения, на основание чл.129, ал.3 от ГПК и чл.130 от ГПК, вр. с чл.203 и чл.144 от АПК, Административен съд- Бургас,

О П Р Е Д Е Л И:

              

         ВРЪЩА исковата молба подадена от А.Г.К., чрез пълномощника –адвокат М.М. ***, със съдебен адрес:***, против „Окръжна дирекция  на МВР- Бургас сектор „Пътна полиция“, с която е предявен осъдителен иск, с правно основание чл.1, ал.1 от ЗОДОВ, вр. с чл.86 от ЗЗД за присъждане на обезщетение за причинени имуществени вреди в размер на 200 /двеста/ лева, ведно със законната лихва, считано от 05.06.2020г. до окончателното плащане на тази сума, поради НЕОТСТРАНЯВАНЕ на констатираните нередовности и процесуална НЕДОПУСТИМОСТ.

           ПРЕКРАТЯВА  производството по адм. дело № 1092 от 2020г. по описа на Административен съд- гр.Бургас.

                    ОПРЕДЕЛЕНИЕТО може да се обжалва с частна жалба от страните,  в  7-дневен срок от връчване на съобщението, пред Върховния административен съд на Република България.

 

СЪДИЯ: