Решение по дело №461/2020 на Окръжен съд - Хасково

Номер на акта: 260046
Дата: 2 декември 2020 г. (в сила от 2 декември 2020 г.)
Съдия: Стратимир Димитров
Дело: 20205600600461
Тип на делото: Въззивно наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 28 септември 2020 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

№ 260046                                                       2.ХІІ.2020 год.                                  гр.Хасково

 

В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

Хасковският окръжен съд, Наказателно отделение

 в публичното заседание на трети ноември

през две хиляди и двадесета година в състав:

                                                        

 Председател : СТРАТИМИР  ДИМИТРОВ

                                                         Членове : БОРЯНА БОНЧЕВА

                КРАСИМИР ДИМИТРОВ

 

при секретаря Веселена Караславова

прокурора  Антон Стоянов

като разгледа докладваното от  председателя

Внохд № 461описа за 2020  год.,

за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е въззивно по чл. 313 и сл. от НПК.

С Присъда № 26001/2.IX.2020 год. по нохд №195/2020 год. РС Свиленград е признал подс.О.Е.И. *** виновен в това, че на 18I.2019 г. в гр.С. управлявал МПС - лек автомобил “Рено Клио”, рег.№ ******* с концентрация на алкохол в кръвта над 1,2 на хиляда, а именно - 1,82 на хиляда, установено по надлежния ред с техническо средство „Дрегер 7510“ с инв. №ARDN 0088, поради което и на осн. чл.343б ал.1 вр. чл.55 ал.1 т.1 и ал.2 от НК му наложил наказания: „лишаване от свобода“ за срок от 6 /шест/ месеца и „глоба” в размер на 100 /сто/ лв. Постановил е наказанието „лишаване от свобода“ да се изтърпи ефективно при първоначален „общ“ режим.

На осн. чл.343г е наложил на подсъдимия и наказание „лишаване от правото да управлява МПС” за срок от 10 месеца, като на осн. чл.59 ал.4 от НК е приспаднал  от това наказание времето, през което  той е бил лишен от това право по административен ред, считано от 19.ХI.2019 год.

На осн. чл.68 ал.1 от НК е привел в изпълнение наказание „лишаване от свобода“ за срок от 6 /шест/ месеца, наложено на подс.О.И. по силата на Определение №244/6.ХI.2018 год., с което е одобрено споразумение за решаване на нохд №622/2018 год. също на РС – Свиленград, като е постановил то да бъде изтърпяно изцяло, ефективно и преди наказанието, наложено му по настоящото дело също при първоначален „общ“ режим.

Недоволен от така постановената присъда е останал прокурор от РП - Свиленград, който  в законния срок е подал протест против същата с оплаквания, че е неправилна по отношение приложението на чл.55 от НК поради липса на доказателства за многобройни и изключителни смекчаващи обстоятелства, а размера на наложените наказания е явно несправедлив и занижен. Намира, че от съда е била проявена неоправдана снизходителност спрямо подсъдимия и така наложените наказания няма да му въздействат поправително и превъзпитателно, нямало да се осъществи и генералната превенция по отношение другите членове на обществото. По изложените съображения се иска да се измени протестираната присъда в частта относно размера на наложените наказания, като на подс.И. при условията на чл.54 от НК се наложи наказание „лишаване от свобода” за срок от 1 година, наказание „глоба“ в размер на 600 лв., а лишаването от правото да се управлява МПС - за срок от 1 година и 4 месеца.

 

Против въззивния протест в законния срок не са постъпили възражения.

По въззивния протест не са направени доказателствени искания, такива страните нямат и пред настоящата инстанция.

Пред въззивната инстанция прокурор от ОП- Хасково поддържа протеста частично, като намира, че първоинстанционният съд е имал основания за приложението на чл.55 от НК, а размера на наложените наказания следва да се увеличи, но не до посочените в него параметри. Намира, че наказанието „лишаване от свобода” следва да се наложи за срок от 8 месеца, а наказанието „глоба“ – в размер на 150 лв. За наказанието „лишаване от правото да се управлява МПС“ счита, че поисканият по протеста срок от 1 година и 4 месеца е справедлив. Дава заключение да се измени присъдата в посочения смисъл.

Ответникът по въвзивния протест и подсъдим и неговият защитник  оспорват протеста и намират наложените наказания от първоинстанционния съд прецизно отмерени и напълно справедливи и адекватни на установените по делото смекчаващи обстоятелства. Отправят искане присъдата да бъде потвърдена.

Хасковският окръжен съд, като провери правилността на протестираната присъда по посочените в протеста оплаквания и изтъкнати доводи и служебно, констатира следното:

По фактическата обстановка:

Подс.О.Е.И. ***. ******** гражданин, *******, ****** с ******* образование, *******. С Определение №244/6.ХI.2018 год., с което е одобрено споразумение за решаване на нохд №622/2018 год. също на РС – Свиленград е осъждан за престъпление по чл.279 ал.1 от НК затова, че на 23.Х.2018 год. в съучастие с друго лице влязъл през границата на страната от Г. в Б. без разрешение на надлежните органи на властта. Въпреки това негово осъждане характеристичните му данни са по-скоро положителни.

Макар пред районния съд да не се е развило съкратено съдебно следствие по реда на глава ХХVІІ- чл.370 и сл. от НПК и при условията на чл.371  т.2 от същия, той се е признал за виновен, признал е и всички факти, изложени по обстоятелствената част на обвинителния акт. Изразил е разкаяние и съжаление за стореното от него.

Тъй като нито по фактическата обстановка, нито по правната квалификация на деянието има спор по делото, или оплаквания по въззивния протест, настоящият съд намира, че е достатъчно само да маркира същите.

На 18.ХI.2019 год. свидетелите А. и Б., служители на РУП- Свиленград били на работа като автопатрул на бул.”Б.” в близост до бензиностанзция „П.“. Около 23:50 часа покрай тях преминал лек автомобил „Рено Клио”, рег.№ *******, управляван от подсъдимия О.И., който те решили да спрат за проверка. Автомобилът не спрял на подадения сигнал със „стоп“ – палка и те го последвали със служебния автомобил, подавайки звуков и светлинен сигнал. Тогава вече управлявания от подсъдимия автомобил преустановил движението си. След проверка на документите на водача установили неговата самоличност. Свидетелите констатирали, че водачът мирише на алкохол и пред тях той потвърдил, че е изпил четири бири. Поискали съдействие от дежурния по КАТ за извършване проверка съдържанието на алкохол в кръвта на водача. Бил извършен тест с техническо средство „Дрегер 7510“ с инв. №ARDN 0088, което отчело концентрация на алкохол в кръвта 1,82 на хиляда. Подсъдимият приел показанието и отказал кръвна проба.

Гореописаната фактическа обстановка безпротиворечиво и категорично се установява от събраните по делото доказателства – свидетелските показания на свидетелите А., Б., Б. и В. и самопризнанието на подсъдимия.

 

 

 

По правната квалификация:

Досежно правилността и законосъоразността на правната квалификация на деянието няма оплаквания от страните по делото, а няма и основания за такива. С присъдата правилно е била споделена дадената по обвинителния акт правна квалификация.

По вида и размера на наложените наказания:

Присъдата се протестира само досежно размера, т.е. справедливостта на наложените наказания - тяхната съразмерност спрямо извършеното деяние и възможността чрез така подбраните наказания да се постигнат целите по чл.36 от НК. Основният довод по въззивния протест е липса на законни основания за приложението на чл.55 от НК, който обаче не се споделя от прокурор от ОП – Хасково, чието становище е да се завиши размера на всяко едно от наказанията, но наказанията „лишаване от свобода“ и „глоба“ да останат отмерени под законовия минимум.

За да приложи разпоредбата на чл.55 от НК, районният съд е оценил като установени по делото смекчаващи обстоятелства – сравнително добри характеристични данни, млада възраст, оказано съдействие и на двете фази на производството за разкриване на обективната истина, семейно и социално положение и осъзнаване на вината и изразено искрено съжаление и разкаяние, като е приел, че са достатъчни да обусловят същото. Приел е като ниска степента на обществена опасност на дееца, а като малко по-висока - тази на деянието.

Следва да се отбележи, че пълните самопризнания на подсъдимия се ценят в малко по-различна светлина, когато делото не е протекло по реда на глава ХХVII от НПК те следва да получат по-голяма тежест. Освен това настоящата инстанция  се съгласява, че въпреки предходното му осъждане, очевидно плод на лекомислие, авантюризъм и незрялост, характеристичните му данни могат да се приемат за по-скоро положителни. Останалите изброени смекчаващи обстоятелства също са налице, а преценени в съвкупност са многобройни. В крайна сметка обаче нормата на чл.55 от НК установява освен чисто количествен /многобройни/ и качествен /изключителни/ критерии за смекчаващите обстоятелства, още една твърде съществена предпоставка, за да е обосновано приложението ѝ, а именно - и най-лекото, предвидено от закона наказание да се окаже несъразмерно тежко. Отнася се за конкретна преценка за всеки отделен, конкретен случай. В контекста именно на същата, настоящият съд се съгласява с преценката на първостепенния и намира приложението на чл.55 от НК в конкретния случай обосновано, правилно и адекватно.

Въпреки това протестът се преценява като частично основателен, а размера на наложените наказания „лишаване от свобода“ и „глоба“ прекомерно занижен, въпреки, че следва да останат отмерени под предвидения от закона минимум. Все пак следва да се държи сметка за конкретни измерения на инкриминираното поведение на подсъдимия - създадената потенциална опасност за останалите участници в движението, предвид сравнително високата концентрация на алкохол, съчетана с управлението на МПС в населено място. Ето защо въззивната инстанция счита, че размера на наказанието „лишаване от свобода“ следва да се увеличи на 8 месеца, а на наказанието „глоба“ – на 150 лв.

Що се отнася до наказанието по чл.343г от НК „лишаване от правото да се управлява МПС“ – приложението на чл.55 от НК не се отнася до него и размерът му в тази хипотеза не е законово ограничен. Разбира се превесът на смекчаващите обстоятелства трябва да намери отражение при определяне размера и на това наказание, но в съчетания с величината на установената концентрация на алкохолно съдържание в кръвта на подсъдимия, отмерения от районния съд такъв от 10 месеца наистина е прекомерно снизходителен. Ето защо същият следва да бъде увеличен на 1 година и 4 месеца с цел самият подсъдим да осъзнае чрез постановената спрямо него присъда каква е  обществената оценка на стореното.

За пълнота на изложението следва да се отбележи, че първоинстанционният съд правилно е определил първоначалния режим, при който следва да се изтърпят ефективно изцяло и отделно двете наказания „лишаване от свобода“ на „общ“ при спазване правилата на чл.57 ал.1 т.3 ЗИНЗС.

В гореизложената насока ще следва да се измени обжалваната първоинстанционна присъда, поради частична основателност на оплакванията по протеста на РП- Свиленград.

Така мотивиран и на основание чл.334 т.3 вр. чл.337 ал.2 т.1 от НПК съдът                              

 

 Р    Е    Ш    И:

 

ИЗМЕНЯ Присъда №26001/2.IХ.2020 год., постановена по нохд №195/2020 год. по описа на РС Свиленград в частта, относно размера на наложените наказания, както следва:

УВЕЛИЧАВА размера на наложеното наказание „лишаване от свобода” от 6 /шест/ месеца на 8 /осем/ месеца;

УВЕЛИЧАВА размера на наложеното наказание „глоба“ от 100 /сто/ на 150 /сто и петдесет/ лв.;

УВЕЛИЧАВА размера на наложеното наказание по чл.343г от НК - „лишаване от правото да се управлява МПС” от 10 /десет/ месеца на 1 /една/ година и 4/четири/ месеца;

ПОТВЪРЖДАВА присъдата в останалата й част. 

Решението не подлежи на обжалване.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ :                             ЧЛЕНОВЕ :