Решение по дело №1169/2019 на Окръжен съд - Варна

Номер на акта: 1121
Дата: 11 декември 2019 г.
Съдия: Светлана Тодорова Кирякова
Дело: 20193101001169
Тип на делото: Въззивно търговско дело
Дата на образуване: 16 юли 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№……../……………12.2019г.

гр. Варна

 

В    И М Е Т О    Н А    Н А Р О Д А

 

ВАРНЕНСКИ ОКРЪЖЕН СЪД, ТЪРГОВСКО ОТДЕЛЕНИЕ, в открито съдебно заседание, проведено на тринадесети ноември две хиляди и деветнадесета година, в състав:                                                       

                                                             ПРЕДСЕДАТЕЛ:   ДАНИЕЛА ПИСАРОВА  

                                                           ЧЛЕНОВЕ :  СВЕТЛАНА КИРЯКОВА

                                                                            ЦВЕТЕЛИНА ХЕКИМОВА 

при секретаря Нели Катрикова

като разгледа докладваното от съдия Кирякова

въззивно търговско дело № 1169 по описа за 2019г.,

за да се произнесе взе предвид следното :

 

Производството е по реда на чл.258 и сл. от ГПК.

Образувано е по въззивна жалба на „ЕЛЕКТРОРАЗПРЕДЕЛЕНИЕ СЕВЕР“ АД EИК ********* със седалище и адрес на управление гр.Варна, бул.Владислав Варненчик  258, Варна Тауърс, кула Е, срещу Решение №591 от 13.02.2019г., постановено по гр.д.№ 11943/2018 год. на ВРС, 49-ти състав, с което е ПРИЕТО ЗА УСТАНОВЕНО на основание чл. 422, ал. 1 ГПК вр. чл. чл.410, ал.1, т.2 КЗ вр. чл. 49 ЗЗД и чл. 86, ал. 1 ЗЗД в отношенията между ЗАД „БУЛСТРАД ВИЕНА ИНШУРЪНС ГРУП” АД, ЕИК ********* със седалище и адрес на управление гр. София, Район „Триадица”, пл. „Позитано” № 5, от една страна и ответника Електроразпределение север АД ЕИК ********* със седалище и адрес на управление гр. Варна, бул. Владислав Варненчик № 258, Варна Тауърс, кула Е, от друга, че В ПОЛЗА НА ЗАД „БУЛСТРАД ВИЕНА ИНШУРЪНС ГРУП” АД СЪЩЕСТВУВАТ ВЗЕМАНИЯ ПРОТИВ ОТВЕТНИКА, за които е издадена Заповед за изпълнение по чл.410 ГПК по ч.гр.д.5048/2018г. на ВРС в общ размер от 2825 лева /две хиляди осемстотин двадесет и пет лева/, включващи изплатено от ищеца в качеството му на застраховател застрахователно обезщетение в размер на 2800 лева и разноски по ликвидация на щетата в размер на 25 лева, по сключен договор за имуществена застраховка „За дома”, обективиран в полица № 2214А080571 със срок на действие 26.07.2017-25.07.2018г. на застрахованото лице Й.А.Б. за вреди, причинени на застрахованото имущество – климатик “Дайкин“, външен агрегат модел RXR42EV1B9, фабричен № С007640 и вътрешна единица модел FTXR42EV1B, фабричен № С008099 в резултат на токов удар от 08.09.2017г. в ***, от който са настъпили имуществени вреди по застрахования климатик, ведно със законната лихва върху сумата, считано от подаване на заявлението – 05.04.2018г. до изплащане на вземането. Решението е постановено при участието на третото лице-помагач на ответника ЗАД „Алианц България“ ЕАД ЕИК ********* със седалище и адрес на управление гр.София, бул. Княз Дондуков 59.

В жалбата се излага, че решението на ВРС е неправилно и необосновано. Конкретно развитите доводи са за неправилност на извода, че повредата на имуществото е в пряка връзка с качеството и параметрите на предоставената електрическа енергия. Оспорва се кредитирането на показанията на свидетеля Й.А.Б. като верни и обективни. Счита се, че е неправилно заключението на съда, че отсъства неизправност на ел.инсталацията в жилището на застрахования, която да предизвика увреждането. Твърди се, че ищецът не е проверил състоянието на застрахованото имущество, част от което е и процесния климатик, както и дали същият е бил изправен към датата на сключване на договора за застраховка. Настоява се, че атакуваното решение е неправилно и с оглед приетия за установен размер на исковата претенция.  

В срока по чл.263 ГПК, въззиваемата страна депозира писмен отговор, като развива доводи за неоснователност на въззивната жалба. Настоява за потвърждаване на постановния съдебен акт и присъждане на сторените разноски във въззивната инстанция. 

С отговора на въззивната жалба третото лице – помагач на ответника ЗАД „Алианц България“ ЕАД счита същата за основателна и моли решението да бъде изцяло отменено и постановено друго, с което да бъде отхвърлен предявения иск срещу „Електроразпределение север“ АД EИК ********* по изложените в подадената въззивна жалба от дружеството доводи.

Страните не са заявили искания по доказателствата.

ВАРНЕНСКИ ОКРЪЖЕН СЪД като взе предвид направените оплаквания с жалбата, изложените доводи и съображения на страните, както и събраните по делото доказателства намира за установено следното:

Въззивната жалба е редовна по смисъла на чл. 267, ал. 1 от ГПК, подадена е в срок от надлежна страна срещу подлежащ на въззивно обжалване съдебен акт, поради което е допустима и подлежи на разглеждане по същество.

Правомощията на въззивния съд съобразно разпоредбата на чл. 269 от ГПК са - да се произнесе служебно по валидността и допустимостта на обжалваното в цялост първоинстанционно решение, а по останалите въпроси – ограничително от посоченото в жалбата по отношение на пороците, водещи до неправилност на решението.

Постановеното решение е издадено от надлежен съдебен състав, в рамките на предоставената му правораздавателна власт и компетентност, поради което е валидно. Наличието на всички положителни и липсата на отрицателните процесуални предпоставки във връзка със съществуването и упражняването на правото на иск при постановяване на съдебното решение, обуславя неговата допустимост.

Твърди се от ищеца, че лицето Й.А.Б. е в облигационни отношения с „Електроразпределение Север" АД и е потребител на доставената от електропреносното дружество електрическа енергия за обект, находящ се в ***.

Имуществото, собственост на В.Б. е застраховано в ЗАД „Булстрад Виена Иншурънс Груп" с полица № 2214А080571 по застраховка „Застраховка за Дома Булстрат Бонус дом" със срок на действие от 26.07.2017г. – 25.07.2018г., включваща покритие: клауза Й-„Късо съединение и токов удар" със застрахователна сума 5000 лева. На 08.09.2017г. при възстановяване на електрозахранването след внезапното му прекъсване, в апартамента е настъпил „токов удар“, в резултат на което е повреден климатик „Дайкин“.

За причинените щети В.Б. е уведомил „Енерго-Про Мрежи" АД, като събитието е отразено в КП за нанесени имуществени щети от 12.09.2017г., подписан от служители на дружеството и пострадалия.

От застрахователя е преценено, че ремонта на климатика е нецелесъобразен, предвид стойността, поради което е закупен нов уред на стойност от 3500 лева с ДДС, като след прилагане на 20 % овехтяване е определено и изплатено застрахователно обезщетение в размер на 2800 лева. На 07.11.2017г. в полза на застрахования е преведена сумата от 2800 лева. За ликвидация на щетата в ЗАД „Булстрад Виена Иншурънс Груп" са сторени ликвидационни разноски в размер на 25 лева.

Ищецът твърди, че настъпилото застрахователно събитие е покрит риск  по Застрахователна полица „Булстрат бонус Дом“ № 2214А 080571. Съгласно чл. 410, ал. 1, т. 1 КЗ, след изплащане на застрахователно обезщетение ЗАД „БУЛСТРАД ВИГ" встъпва в правата на застрахования срещу причинителя на вредата „Електроразпределение Север" АД, правоприемник на „Енерго-Про Мрежи" АД, включително за вредите, произтичащи от неизпълнение на договорно задължение, с оглед репариране на изплатената щета и с регресна покана изх. Л № 00006/02.01.2018г., получена от „Енерго-Про Мрежи" АД с известие за доставяне № ИД PS 1000 03KHCWHR на 08.01.2018г., ЗАД „Булстрад ВИГ" поканило ответника да възстанови изплатеното обезщетение, но плащане до този момент не било постъпило.

В срока по чл. 131 ГПК “Електроразпределение Север” АД оспорва предявения иск по основание и размер.  Твърди се, че липсват данни увреденото лице да е собственик на повредения ел.уред; липсват данни, че увреждането е настъпил в резултат на токов удар. Не са ангажирани доказателства, че към момента на настъпване на твърдения токов удар ел.уред е бил изправен, както и дали е бил включен към ел.мрежа. Счита се, че не е доказана причинно-следствената връзка между деянието, извършено от ответника и твърдените от ищеца вреди. Твърди се, че не е налице неизпълнение на договорно задължение от страна на ответника. Оспорва се основателността на иска и по отношение на заявения размер.    Настоява се за отхвърляне на предявения иск.

В съответствие с нормата на чл.410, ал.1, т.1 от КЗ плащането на застрахователното обезщетение е основание застрахователят да встъпи в правата на застрахования до размера на платеното обезщетение и обичайните разноски, направени за неговото определяне, срещу причинителя на вредата, в това число в случаите за вреди, произтичащи от неизпълнение на договорно задължение. За позитивния резултат от воденето на регресния иск следва да е  доказано по безспорен начин наличието в условията на кумулативност на следните предпоставки от фактическия състав на иска: валидно сключен договор за застраховане, да е причинено застрахователно събитие от трето лице, което отговаря пред застрахования въз основа на правилата на деликтната или договорната отговорност и застрахователят да е изплатил дължимото застрахователно обезщетение на застрахования.

От ангажираната пред исковия съд застрахователна полица № 2214 А 080571, валидна за периода от 26.07.2017г. до 25.07.2018г., включваща покритие  клауза Й „Късо съединение и токов удар", се установява сключването между ищеца и Й.А.Б. на застрахователен договор „Булстат бонус Дом“. Налице е валиден застрахователен договор в качеството му на годно основание, от което произтичат правни последици за всяка една от страните по делото.

В приетия по делото в заверен препис Констативен протокол от 10.10.2017г., изготвен от служители на ответното дружество – А.А. и Н.Н., които са посетили жилището на адрес в ***, е констатирано наличието на повреден електроуреди, а именно: Климатик “Дайкин“, външен агрегат модел RXR42EV1B9, фабричен № С007640 и вътрешна единица модел FTXR42EV1B, фабричен № С008099. При извършен оглед на място в обекта на клиента е констатирано, че ел.инсталацията е под 10 години, както и че е налице защита на ел.инсталацията чрез автоматични предпазители.

Доколкото към този момент вещта се намира във фактическо владение на застрахования, то следва, че е собственост на лицето, вкл. и поради липса на данни, които да опровергават този извод. Нещо повече, представена по делото е гаранционна карта на уреда под № 4211 от 31.07.2009г., в който е посочено името на клиента – Й.Б.и неговия адрес.

Не се спори по делото, че застрахованото лице В.С.Б. се намира в облигационни договорни отношения с ответното дружество, предвид факта, че имотът му е електроснабден чрез електроразпределителната мрежа, собственост на „ЕРП Север“ АД ЕИК *********, като договорът между тях е сключен при Общи условия за достъп и пренос на електрическа енергия през електроразпределителната мрежа.

            Съгласно Общите условия „ЕРП Север“ АД извършва дейността си в интерес на обществото и на отделните ползватели и в съответствие с изискванията на действащото законодателство, като съблюдава за надеждно, безопасно и ефективно функциониране на съответната елекроразпределителна мрежа /чл.2/, като осигурява на ползвателите ел.енергия в съответствие с изискванията за качество и безопасност, приети от КЕВР /чл.14/.    

За установяване на настъпването на застрахователното събитие, механизма на причиняване на щетите и дали те са следствие от неизпълнение на договорното задължение на ответника по чл.14, т.2 от ОУ са събрани писмени доказателства и е изслушано заключение по съдебно-техническа експертиза.

От приетия по делото препис от Писмо изх.№ 4625192/10.10.2017г. на „Енерго-Про Мрежи" АД, адресирано до Й.А.Б. е видно, че след направена проверка в информационната система на „Енерго-Про Мрежи" АД и в оперативния дневник за аварии се установява, че обекта на клиента се захранва от трафопост /ТП/ Бл.Жилища Вагрянка, кабелна електропроводна линя /КЕЛ/ К4, като на 08.09.2017г. в 8.10 часа е регистрирана авария по КЕЛ 4. В 10.00 часа е направено оперативно превключване по КЕЛ, в резултат на което, обектите са захранени. Посочено е, че след 10.00 часа няма регистрирани смущения по /КЕЛ/ К4 и /ТП/ Бл.Жилища Вагрянка, както и получени сигнали за аварии, като доколкото клиентът е посочил, че повредата на ел.уреда е настъпила след 12.00 часа, то  „Енерго-Про Мрежи" АД не носи отговорност за претърпяната щета.

Съгласно заключението по допусната съдебно – техническа експертиза, което не е оспорено от страните и се кредитира от съда, е установено, че на 08.09.2017 г. са нарушени параметрите на доставената ел.енергия в района на потребление, в който се намира обекта на застрахованото лице. Ел.инсталацията в обекта е била изправна, снабдена с всички защити, в това число от късо съединение и токов удар. Повредата се дължи на рязък скок на напрежението в мрежата, следствие на което включените уреди са получили много голям пик на входното напрежение. Според вещото лице е налице причинно-следствена връзка между възникналото смущение по електропреносната мрежа и получените увреждания по техниката. Подробно е пояснено, че прекъсването па електрозахранването по КЕЛ „К4" не е планово, а е възникнало вследствие на авария - повреден кабел между ТП „Д. Поляна" и ТП „Ил. З.", които са захранени от КЕЛ „К4". От оперативния дневник за аварии на „Енерго-про Мрежи" АД е видно, че на 08.09.2017 г. 08:10 часа, дежурният диспечер в центъра за управление на мрежата (ЦУМ) Горна Оряховица, е информиран от дежурния оператор в подстанция „Павликени" за автоматично изключване на КЕЛ „К4" от 33 (земна защита). Дежурният диспечер изпраща авариен екип за търсене и локализиране на повредата. Установена е повреда на кабела между ТП „Долна поляна" и ТП „И.З.". Повреденият участък е изолиран и са предприет действия по електрозахранването на клиентите. В 9.32 часа е включен КЕЛ „К4". Подадено е напрежение до ТП „Д.Поляна". В 9.57 часа е изключен КЕЛ „КЗ" в Подстанция „Павликени" за обратно захранване на КЕЛ „К4" до ТП „Ил.З.". В 10.00 часа е включен КЕЛ „КЗ" и към всички абонат от КЕЛ „К4" до ТП Ил. З. е подадено захранващо напрежение. В процесният електроуред климатик „Дайкин" е използвана нова технология, чийто основен принцип е контрол и промяна на оборотите на компресора. Чрез промяната на оборотите на компресора се постига плавна, по-скоро стъпкова промяна на отдаваната (респективно консумираната) мощност. Чрез промяна на оборотите на компресора, инверторният климатик променя количеството отдадена или отнета топлина, като подава повече или по-малко фреон в топлообменниците. Накратко този ефект се постига от електрически преобразувател, вграден в компресора, който преобразува променливото напрежение от електрическата мрежа (220V/50Hz) в постоянно и след това отново в променливо, но с други параметри (друго напрежение и честота). За да се осъществят всички тези преобразувания, е използвана доста прецизна електроника, която лесно може да блокира при резки промени на захранващото напрежение. За целта в по-новия клас инверторни климатици се вграждат различни защити, които да предотвратят точно това, повреда от бързи изменения на захранващото напрежение в резултат на изменения на електрическия товар в уредбите на потребителите или на комутации в системата. Процесният климатик е от 2009 г. В настоящия случай, е имало точно такава ситуация, която е предизвикала повредата в платките на отделните модули и на компресора. При изключване и включване на захранващото напрежение се появява напрежение, различно от големината на Uc (220 ±10%). Тези изменения се дължат на електрическия товар в уредбите на потребителите или на комутации в системата. При нормални условия на работа бързите изменения на напрежението обикновено не надвишават 4% от Uc. Констатирано е, че са повредени платките в двете тела и компресора. Регистрираното събитие, за автоматично изключване на КЕЛ „К4" от 33 (земна защита), е създало предпоставка да се появи „токов удар" вследствие на голям електрически товар в уредбите на потребителите. По принцип не съществува практика да се ремонтира компресор, тъй като самият ремонт струва по-скъпо от новия компресор, който е на стойност 800.00 лв. без включен 20% ДДС. Платките на двата модула, външно и вътрешно тяло не е препоръчително да се ремонтират, а новите са доста скъпи (платка на външно тяло е 2300 лв. а платката на вътрешно тяло е 740 лв.) Цената на платките е висока, тъй като модела е от 2009 г. и вече не се произвежда. По-изгодно е да се закупи нов климатик. Климатикът е от 2009 г., тогава цените на този тип климатици е била сравнително по-висока от цените на обикновените климатици модел 9. Към настоящия момент, климатик „Дайкин", с външен агрегат модел RXR42EV1B9 и вътрешна единица, модел FTXR42EV1B, струва между 3360 лева и 3700 лева. Стойността на ремонта на климатика възлиза на 4776 лева. Изплатеното застрахователно обезщетение, съответства на размера на вредата към деня на настъпване на събитието. Повредата, констатирана в компресора на климатик Дайкин RXR42EV1B9/ FTXR42EV1B и платките на двата модула (вьншен н вътрешен) е възможно да се получи при възстановяване на захранването в обекта на потребление. Средствата, необходими за   отстраняване   на   причинените щети, съответстват на тези, които се използват в страната, съобразно действащите обезщетения по застраховка бонус-дом. Размерът на посочените разходи за оглед и експерта оценка на повредата в климатик Дайкин RXR42EV1B9/FTXR42EV1B са обичайни за този вид дейност. В настоящия случай, електрически уред Климатик Дайкин RXR42EV1B9/FTXR42EV1B не е повреден от късо съединение в електрическата инсталация в обект с абонатен № **********. При проверката, извършена от специалистите на Енерго-про Мрежи АД, документирана в КП oт 12.09.2017г. не е констатирано наличие на късо съединение в електрическата инсталация на клиента. Защитата на електрическата инсталации на клиента е с автоматични предпазители (АП), които биха били в изключена позиция, ако във вътрешната инсталация на обект с абонатен № ********** е имало късо съединение. Експертизата също е установила нецелесъобразност на ремонт на климатика.

В показанията си св.Б. изнася, че през периода около 9-9.15 часа имало гръмотевична буря и токът спрял. В рамките на половин част ел.захранването било възстановено, но климатикът не проработил, вкл. и към 12 часа, когато свидетелят се прибрал у дома. Климатикът издавал миризма на изгоряло, на бакелит.

Съгласно заключението по допусната съдебно – техническа експертиза, което е неоспорено от страните и следва да бъде кредитирано от съда, че  нанесените щети могат да бъдат причинени от „токов удар“ – индуцирано напрежение в системата.

Следователно  може да се заключи, че в следствие на действия служителите на ответника е подадено по – високо над допустимото напрежение +-10%, с което последният е нарушил договорните си задължения, от което се настъпили процесните вреди. При липса на данни за възможни други причини, които да доведат до повредата, се налага извода, че тя е настъпила в резултат от подадена ел.енергия с показатели за напрежението, превишаващи допустимите стойности, т.е. поради неизпълнение на задължението на ответника да доставя на потребителите ел.енергия с номинално напрежение и показатели за качество, приети от ДКЕВР.

По изложените съображения съдът намира, че е изпълнена хипотезата на чл.410, ал.1, т.1 от КЗ, тъй като вредите са настъпили в следствие  на неизпълнение на договорно задължение.

Съгласно заключението на вещото лице изплатеното от ЗАД „Булстрад ВИГ“ обезщетение съответства на размера на причинените вреди към деня на застрахователното събитие.

С плащането на застрахователното обезщетението застрахователят се е суброгирал в правата на увреденото лице до размера на платената сума.

Възраженията, поддържани с въззивната жалба, са изцяло неоснователни.

По изложените съображения съдът намира, че предявеният иск с правно основание чл.410, ал.1, т.1 от КЗ е основателен в пълния му предявен, поради което следва да бъде уважен, а първоинстанционното решение, с което е постановен същият резултат следва да бъде потвърдено.

Предвид изхода от спора и направеното искане на въззиваемата страна за присъждане на разноски, такива следва да й бъдат присъдени на основание чл.78, ал.3 от ГПК в размер на 513.30 лв. с включен ДДС, представляващи заплатено адвокатско възнаграждение, съгласно приложения списък по чл.80 от ГПК и доказателства за сторени разноски. Липсва основание за намаляване на заявения размер, с оглед заявеното възражение за прекомерност, т.к. същото е съобразен с минимума за материалния интерес и § 2а от Наредба №1 от 09.07.2004г. за минималните размери на адв.възнаграждения.

Воден от изложените мотиви, съдът

 

Р Е Ш И :

 

ПОТВЪРЖДАВА изцяло Решение №591 от 13.02.2019г., постановено по гр.д.№ 11943/2018 год. на ВРС, 49-ти състав.

ОСЪЖДА „Електроразпределение Север” АД ЕИК ********* гр. Варна, бул. „Владислав Варненчик” № 258, „Варна Тауърс”-Е да заплати на ЗАД „БУЛСТРАД ВИЕНА ИНШУРЪНС ГРУП”, ЕИК ********* със седалище и адрес на управление гр. София, пл. „Позитано” № 5 сумата от 513.30 лева, представляваща адвокатско възнаграждение за въззивна инстанция на основание чл.78, ал.3 от ГПК.

Решението е постановено при участието на трето лице-помагач на ответника - ЗАД „Алианц България“ ЕАД ЕИК ********* със седалище и адрес на управление гр.София, бул. Княз Дондуков 59.

 

 

РЕШЕНИЕТО не подлежи на обжалване на основание чл.280, ал.3, т.1 от ГПК.

 

           

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                           ЧЛЕНОВЕ: 1. 

 

 

 

 

   

 2.