Решение по дело №1319/2019 на Районен съд - Бургас

Номер на акта: 780
Дата: 17 юни 2019 г. (в сила от 10 юли 2019 г.)
Съдия: Петя Кръстева Георгиева
Дело: 20192120201319
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 26 март 2019 г.

Съдържание на акта

 

Р  Е Ш Е Н И Е

 

  780/ 17.06.2019г.,    гр.Бургас

В  И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

           Бургаският районен съд, осми наказателен състав,

на четвърти юни две хиляди и деветнадесета година,

в публично съдебно заседание, в следния състав:

                                                                                                                           

                                                                          Председател:  Петя Георгиева

Секретар : Златка Калоянова

Прокурор : ………………….

като разгледа докладваното от съдия Георгиева наказателно административен характер дело номер 1319 по описа на съда за 2019 година за да се произнесе  взе предвид следното :

              

      Производството е по реда на чл.59 - 63 ЗАНН и е образувано по повод жалбата на „С.т.” ЕООД, ЕИК ****** със седалище и адрес на управление, гр.Бургас, ************ против наказателно постановление № 43575/ 06.02.2019г., издадено от директора на Регионалната дирекция за областите Бургас, Сливен и Ямбол към Главна дирекция „Контрол на пазара” при Комисия защита на потребителите, с което за нарушение на чл.90, ал.1 от Закона за туризма /ЗТ/ на основание чл.229 от ЗТ на жалбоподателя е наложена имуществена санкция в размер на 200 лева. С жалбата се сочат доводи за незаконосъобразност и необоснованост, като се прави искане за отмяна на наказателното постановление.

     Жалбата е депозирана в преклузивния срок за обжалване от надлежно легитимирано лице и е допустима.

    Съдът, като прецени поотделно и в съвкупност доказателствата по делото, съобрази закона, в контекста на правомощията си по съдебния контрол намери за установено от фактическа и правна страна следното:

    На 15.11.2018г. е извършена проверка в офиса на „С.т.“ЕООД, находящ се в гр.Бургас, * * по повод подадени в Комисия защита на потребителите потребителски жалби с вх.№ № Б-01-496, Б-03-1322 и Б-03-1323. При проверката контролните органи на Комисията за защита на потребителите са установили, че жалбоподателите са записали екскурзии в Испания и Мароко предлагана и осъществена от туристическия оператор „С.т.“ЕООД. Същите са заплатили и сключили индивидуални договори с туристическия оператор. По предварителна програма, която жалбоподателите са представили в Комисията за защита на потребителите е следвало да бъдат посетени следните обекти: Испания-гр.Малага- площад Испания парк „Мария Луиза“, Мароко - гр.Маракеш градината на шах Менара, гр.Мекнес, гр.Фес - фонтан Нежарине, гр.Гранада - дворец Алхамбра. Така описаните обекти фигурирали в програмата, но по твърдение на потребителите-жалбоподатели не са били посетени. По програма не е следвало да се заплаща такса от по 4 евро за ферибот Испания-Мароко, която те са заплатили. Автобусът, с който са обслужени е бил в техническа неизправност. Жалбоподателите отправили рекламация към туроператора организатор в пътуването „С.т.“ЕООД с искане да им се възстанови 30 % от заплатената сума. В отговора си до жалбоподателите, представен в Комисията по защита на потребителите и описан в протокол за проверка на документи № к-011052 туроператора „С.т.“EООД твърди, че по договор е задължен да осигури самолетни билети, нощувка, закуска, вечеря и транспорт по програмата. Твърди, че програмата в Мароко е организирана от местен екскурзовод.

    На 04.12.2018г. на жалбоподателя „С.т.“ ЕООД е съставен акт за установяване  на административно нарушение за нарушение по чл.90, ал.1 от ЗЗП. Констатациите от проверката са обективирани в констативен протокол № К-2657284/ 15.11.2018г. и констативен протокол за проверка на документи към него № К-0110528/15.11.2018г.,о приложени към административнонаказателната преписка.

    При съставяне на акта управителят на дружеството е подписал акта без възражения. В срока по чл.44, ал.1 от ЗАНН не са депозирани писмени възражения.

    Сезиран с преписката административнонаказващият орган е приел за безспорно установени фактическите обстоятелства в акта, поради което е издал обжалваното наказателно постановление, с което за нарушение на чл.90, ал.1 от ЗТ на основание чл.229 от ЗТ е наложил на жалбоподателя имуществена санкция в размер  на 200 лева.

   При служебната проверка съдът намери, че при съставянето на акта и издаване на обжалваното наказателно постановление са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, които опорочават производството. В акта не се съдържат в цялост изискуемите по чл.42, т.3 и т.5, както и  чл.57, ал.1, т.3 и т.6 от ЗАНН реквизити, доколкото не е изпълнено задължението за посочване на датата на нарушението и законните разпоредби, които са били нарушени.

     В акта и наказателното постановление се описва се подробно кога е извършена проверката в офиса на туристическия оператор, какви обстоятелства са установени, но не се сочи на коя дата е осъществено нарушението. Датата е съществен елемент от индивидуализацията на нарушението и посочването на същата е от значение не само за индивидуализацията на нарушението, но и с оглед проверката на сроковете по чл.34 от ЗАНН и приложимия закон, съгласно чл.3 от ЗАНН. Актовете за установяване на административно нарушение имат обвинителна функция, поради което при тези актове е недопустимо датата на констатираното нарушение да бъде извличана по тълкувателен път или по пътя на формалната или правна логика, тъй като се създава сериозна неопределеност и се засяга правото на защита на нарушителя.

    От друга страна няма спор, че дружеството жалбоподател е туроператор по смисъла на §1, т.60 от ДР на ЗТ. Разпоредбата на чл.90, ал.1 от ЗТ предвижда, че туроператорът носи отговорност за изпълнението на туристическите услуги, включени в договора за туристически пакет, независимо от това, дали тези услуги се изпълняват от него, или от други доставчици на туристически услуги. Според чл.91, ал.2 от ЗТ пътуващият има право да получи обезщетение от туроператора за всички имуществени и неимуществени вреди, претърпени в резултат на липсата на съответствие с договора за туристически пакет. Обезщетението се извършва без необосновано забавяне от страна на туроператора. Посочената като нарушена разпоредба на чл.90, ал.1 от ЗТ в акта и наказателното постановление обаче е без значение за ангажиране на административнонаказателната отговорност на жалбоподателя, тъй като не съдържа правило за поведение, а предвижда отговорност за обезщетение. При това положение, за жалбоподателя не е ясно за какво нарушение е санкциониран на основание, с което е нарушено правото му на защита. Отделно от това този недостатък се приравнява на липса на реквизит.

      Предвид изложените съображения Бургаският районен съд намери обжалваното постановление за незаконосъобразно, поради което на основание чл.63, ал.1 от ЗАНН

                                                           Р   Е   Ш   И:

    ОТМЕНЯ наказателно постановление № 43575/ 06.02.2019г., издадено от директора на Регионалната дирекция за областите Бургас, Сливен и Ямбол към Главна дирекция „Контрол на пазара” при Комисия защита на потребителите, с което за нарушение на чл.90 от Закона за туризма /ЗТ/ на жалбоподателя е наложена имуществена санкция в размер на 200 /двеста/ лева.

     Решението може да бъде обжалвано с касационна жалба пред Бургаския административен съд, в 14-дневен срок от съобщението до страните за постановяването му.

 

                                                                                                             Председател:/П/

 

Вярно с оригинала:З.К.